آب آوردن زانو:درمان ورم زانو با دارو،ماساژ(ورزش)،جراحی

تورم زانو، درد زانوی متورم و تورم بالای زانو می‌تواند ناشی از چندین علت باشد. زانوی متورم بدون درد رایج است و می‌تواند ناشی از یک واکنش به یک حادثه کوچک در جایی که کپسول تحریک‌پذیر می‌شود، باشد. معمولا تورم در زانو به علت آسيب به رباط‌ها يا منیسک از داخل مفصل زانو و کپسول مانند پارگی صلیبی جلویی يا پارگی دسته سطلی در منیسک است. تورم در پشت زانو معمولا مربوط به آسیب در داخل مفصل است، اما همچنین می‌تواند ناشی از یک کیست بیکر و یا یک آسیب بافت نرم مانند پارگی باشد. کاسه‌ی زانوی متورم می‌تواند نشان دهنده یک هماتوم ساده یا یک اختلال پیچیده باشد. ماساژ تخصصی توسط فیزیوتراپیست می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.

ورم یا آب آوردن زانو در اثر ترشح یا تجمع بیش از حد مایع روان کننده زانو بوجود می‌آید.آب آوردن زانو در اکثر مواقع بدلیل آسیب‌های ناشی از ضربه،کیست و آرتروز بوجود می‌آید. این ورم و التهاب باعث درد شدید می‌شود. در صورت عدم درمان، این مشکل می‌تواند منجر به آسیب بافت مفصل، تحلیل و فروپاشی غضروف و نرمی استخوان شود. متخصصین ما در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده از ماساژ و تحریک الکتریکی ورم و آب آوردن زانو و درد ناشی از آن را درمان می‌کنند.

چه چیزی باعث آب آوردن زانو می‌شود؟


چند دلیل وجود دارد که ممکن است منجر به آب آوردن زانو شود. برخی از آنها عبارتند از:

 • استفاده بیش از حد از مفصل (آسیب تکراری)
 • رباط یا غضروف پاره شده (منیسک)
 • استخوان شکسته شده
 • عفونت باکتریایی
 • بورسیت پره پاتلار
 • آرتروز
 • استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید
 • نقرس یا شبه نقرس (نقرس کاذب)
 • کیست‌ها یا تومورها

مایع علاوه بر گلبول‌‌های قرمز و روان کننده‌ها، معمولا از سلولهای سفید خون و مواد شیمیایی خاصی که آزاد می‌کنند ساخته می‌شود. هنگامی که آسیب زانو دارید، پاسخ طبیعی بدن، تولید مایعات برای محافظت از آن است. گاهی اوقات واقعا مایع خیلی زیاد است.

علائم چه هستند؟بیشتر وقت‌ها، آب روی زانو فقط یک زانو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ممکن است متوجه احساس سنگینی در مفصل شوید، و هنگام مقایسه با زانوی دیگر باد کرده‌تر به نظر خواهد رسید.
علائم و نشانه‌های دیگر عبارتند از:

 • تورم و قرمزی پوست اطراف کاسه‌ی زانو
 • سفتی مفصل و دشواری صاف کردن یا خم کردن پا
 • درد و حساسیت به لمس، به خصوص هنگامی که وزن روی زانوی خود قرار می‌دهید.
 • زانو احساس گرم‌تر از زانوی مقابل دارد.
 • آب آوردن می‌تواند راه رفتن، بالا رفتن از پله‌ها یا مشارکت در فعالیت‌های روزمره را برای شما دشوارتر کند.

چه کسی در خطر است؟


هر کسی می‌تواند فشار بیش از حد روی زانو قرار دهد یا آسیب غیر منتظره‌ای را تجربه کند. اما مواردی وجود دارند که می‌توانند خطر شما را افزایش دهند، از قبیل:

 • سن. احتمال مشکلات زانو به طور کلی با افزایش سن زیاد می‌شود.
 • ورزش‌ها. ورزش‌های خاص مانند کشتی، بسکتبال و فوتبال می‌توانند زانوها را کشیده یا بپیچانند.
 • شغل. فرش فروش‌ها، باغبانان، سقف سازها، و دیگر شغل‌هایی که نیاز به گذراندن وقت بر روی زانو دارند، خطر بیشتری برای تشکیل مایع در کیسه‌ی زلالی (کیسه دورکشککی) دارند.
 • وزن. وزن اضافه مفاصل زانو شما را تحت فشار قرار می‌دهد و می‌تواند منجر به انحطاط شود.
 • عارضه‌های سلامتی. استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می‌توانند منجر به مشکلات زانو شوند، خطری که در صورت داشتن اضافه وزن بیشتر نیز می‌شود.

این عارضه چگونه تشخیص داده می‌شود؟


هر کسی می‌تواند به مدت چند روز زانوی دردناک داشته باشد. در بسیاری از موارد، بالا بردن، استراحت، یخ و مسکن‌های درد بدون نسخه علائم شما را بهبود می‌بخشند.
علائمی که باعث می‌شوند به پزشک مراجعه کنید عبارتند از:

 • می‌دانید که متحمل آسیب جدی به زانو هستید.
 • نمی‌توانید زانو را خم یا صاف کنید.
 • بیش از چند دقیقه نمی‌توانید به راحتی راه بروید یا بایستید.
 • زانوی شما هنگام لمس گرم، قرمز، یا بزرگتر از حد معمول است.
 • حساسیت و درد زانو بهبود نمی‌یابد.

پزشک شما می‌خواهد درباره سابقه پزشکی شما بداند، که شامل هر گونه مشکلات قبلی با زانو و فعالیت‌های بدنی که درگیر آن هستید، می‌باشد، مانند ورزش، که می‌تواند زانو را تحت فشار قرار دهد. آنها همچنین یک معاینه فیزیکی کامل را انجام می‌دهند، از جمله چک کردن دامنه حرکت شما.
بعد، پزشک ممکن است بخواهد مایع را از زانو (آسپیریشن مفصل) بیرون بکشد. این کار با وارد کردن یک سوزن بلند و نازک در مفاصل و کشیدن مایع انجام می‌شود. این کار می‌تواند درست در مطب پرشک در عرض چند دقیقه انجام شود.
مایع را می‌توان برای موارد زیر مورد آزمایش قرار داد:

 • باکتری‌هایی که ممکن است باعث عفونت شوند.
 • کریستال‌ها، پروتئین و گلوکز که ممکن است نشان دهنده‌ی نقرس یا سایر عوارش باشند.
 • سلول‌های خونی که ممکن است نشان دهنده‌ی آسیب باشند.

حذف کمی از مایع ممکن است فشار در زانو را نیز کاهش دهد.

آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس، ام آر آی، سی تی اسکن و اولتراسوند ممکن است به تعیین علت مشکل کمک کنند.

آیا عارضه‌ی آب آوردن زانو را می‌توان درمان کرد؟


هرگونه فعالیتی که ممکن است زانو را متورم کند، مانند دویدن، پریدن یا چرخیدن، متوقف کنید. فعالیتی که زانوی شما را متورم می‌کند یا به آن اسیب می‌زند را متوقف کنید. در صورتی که رانندگی باعث ناراحتی برای ترمز کردن یا پدال گاز شود، ممکن است مجبور شوید از آن اجتناب کنید.

استراحت

به منظور کاش تورم استراحت کنید و پای خود را بالا بگیرید. این کار امکان تخلیه شدن مایع را فراهم می‌کند، و فشار بر روی مفصل را کاهش می‌دهد. تا زمانی که درد و مایع از بین نرفته‌اند راه نروید و روی زانو فشار وارد نکنید.

پک سرد

از یک پک سرد برای کاهش درد و کاهش تشکیل مایعات استفاده کنید. شما می‌توانید یک پارچه را در آب سرد غوطه‌ور کنید، یا از یک پک سرد فروشی قرار گرفته در فریزر استفاده کنید. از پک‌های یخ یا منجمد کننده مستقیما روی پوست استفاده نکنید؛ محصول یخ زده را در یک حوله بپیچید و آن را در اطراف زانو قرار دهید. در صورت نیاز برای کاهش درد، هر 2 تا 4 ساعت یکبار این پک سرد را به مدت 15 تا 20 دقیقا استفاده کنید.

بستن

پا را با باند الاستیکی ببندید. این کار باید تجمع مایع در زانو را کاهش دهد. زانو را خیلی تنگ نبندید که گردش خون قطع شود؛ اگر بی‌حسی یا گزگز در پا رخ دهد یا در صورتی که پا احساس گرمی کند، باند را باز کنید.

دارو

پیشنهاد می‌شود که داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای کاهش یا پیشگیری از التهاب استفاده کنید. داروهای نام تجاری که شامل NSAIDs هستند می‌تواند شامل Advil، Motrin یا Aleve می‌باشند. آنها را به همراه غذا مصرف کنید تا از تحریک معده جلوگیری شود. همچنین برای کاهش درد، می‌توان از داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا تیلنول استفاده کرد اما التهاب در زانو را کاهش نمی‌دهند.

فیزیوتراپی


فیزیوتراپی ممکن است به کاهش التهاب کمک کند و همچنین به علت زمینه‌ای مایع در زانو رسیدگی کند. درمان همچنین عضلات اطراف زانو را تقویت می‌کند، و به این مفصل مهم قدرت و ثبات بیشتری می‌دهد. درمانگر فیزیوتراپی می‌تواند مایع و تورم در زانو را با تحریک الکتریکی و ماساژ درمان کند و می‌تواند تمرینات هم اندازه را برای کاهش مایع و تقویت عضلات اطراف آموزش دهد.

جراحی و روش‌های دیگر

درمان علت زمینه‌ای زانوی متورم ممکن است نیازمند روش‌های زیر باشد:

 • بزل مفصل. حذف مایع از زانو می‌تواند به کاهش فشار روی مفصل کمک کند. پس از خالی کردن مایع مفصل، پزشک شما ممکن است کورتیکواستروئید را به مفصل تزریق کند تا التهاب را درمان کند.
 • آرتروسکوپی. یک لوله روشن (آرتروسکوپ) از طریق یک برش کوچک به مفصل زانوی شما وارد می‌شود. ابزارهای متصل به آرتروسکوپ می‌توانند بافت شل را حذف یا آسیب در زانوی شما را تعمیر کنند.
 • جایگزینی مفصل. در صورتی که متحمل شدن وزن روی مفصل زانویتان غیر قابل تحمل شده است ممکن است نیاز به جراحی جایگزین زانو داشته باشید.

ورزش

اسکوات به دیوار

طوری بایستید که کمرتان در مقابل دیوار باشد و پاهایتان به اندازه‌ای دور باشند که هنگام خم کردن زانو با انگشتان پا در یک خط باشند نه جلوی آنها. اطمینان حاصل کنید که زانوهایتان به اندازه‌ی عرض شانه از هم باز هستند و از دیوار سر بخورید تا پاهای شما درست بالاتر از زاویه 90 درجه باشند. به مدت 10 ثانیه نگه دارید، در طول تمرین زانوها را به اندازه‌ی عرض شانه از هم دور نگه دارید. به حالت ایستاده بازگردید و چندین بار حرکت را تمرین کنید.

لیفت پای راست

روی زمین دراز بکشید و پای چپ خود را خم کنید، بنابراین زانو به سمت سقف زاویه‌دار است و کف پای چپ صاف روی زمین است. پای صاف شما باید روی زمین صاف باشد. عضلات شکم و باسن خود را بگیرید، و به آرامی پای راست را از زمین بلند کنید تا جایی که زانوها در یک خط باشند. چند ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی پا را دوباره روی زمین بگذارید. این تمرین را با هر پا 10 بار تکرار کنید.

تمرینات تعادل زانو


ورزش می‌تواند ثبات زانو را بهبود بخشد، که به نوبه خود باعث کاهش آسیب می‌شود. بایستید و لبه‌ی میز یا پشت صندلی را نگه دارید و یک پا را از زمین بلند کنید. به مدت 1 دقیقه نگه دارید سپس پاها را عوض کنید، تمرین را حداقل 3 بار برای هر پا تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که سطح باسن خود را حفظ می‌کنید و کمرتان در طول تمرین صاف است. BigKneePain.com پیشنهاد می‌کند که تعادل خود را تا جایی که دیگر نیازی به نگه داشتن چیزی برای پشتیبانی نداشته باشید توسعه دهید و سپس سختی را با بالا بردن پا روی پنجه‌هایتان بیشتر افزایش دهید.


به این پست امتیاز دهید.
آب آوردن زانو:درمان ورم زانو با دارو،ماساژ(ورزش)،جراحی
2 از 1 رای