آرتروز مفصل لگن ناشی از فشار شدید و طولانی روی مفصل هیپ و ران

آرتروز مفصل لگن ناشی از فشار شدید و طولانی روی مفصل هیپ و ران

مفاصل لگن برای حفظ بدن شما در موقعیت‌های ایستاده و در جریان حرکات پویا ساختار یافته‌اند. آنها بزرگترین گوی و لگنچه مفصل بدن شما هستند، جایی‌که استخوان توپ مانند بالای ران (فمور) شما به شدت در بخش فنجان مانند لگن خاصره شما قرار گرفته است. این مفصل با غضروف روان شده است و به شما این امکان را می‌دهد که حرکات روانی در بسیاری جهات داشته باشید. با گذشت زمان، این مفصل می‌تواند در اثر زوال یا صدمه آسیب ببیند. آرتروز لگن ناشی از تعدادی از شرایط اساسی است و نقطه اشتراک همه آرتروزها از بین رفتن غضروف مفصلی لگن است که در نهایت منجر به سایش استخوان بر روی استخوان دیگر و تخریب مفصل می‌شود. متاسفانه، هنگامی‌که روند آرتروز شروع می‌شود، پیشرفت تقریبا همیشه اجتناب‌ناپذیر است. هرچند، میزان ناتوانی و دردی که افراد مبتلا به آرتروز تجربه می‌کنند، بسیار متفاوت است.

هدف اصلی درمان آرتروز لگن بهبود حرکات فرد (توانایی حرکت در اطراف) و شیوه زندگی او است. بخشی از این هدف شامل بهبود عملکرد لگن و کنترل درد است. طرح‌های درمانی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

داروهای حاوی پاراستامول، داروهای ضد التهاب غيراستروئيدی مانند ايبوپروفن يا داروي درد تجويز شده

 • جراحی

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش‌های درمانی برای حل مشکل آرتروز مفصل لگن تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر به شما عزیزان ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره‌ 02188571079 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد آرتروز در مفصل لگن چیست؟


علت ایجاد آرتروز در مفصل لگن چیست؟

علل آرتروز لگن مشخص نیست. عواملی که ممکن است سبب این نوع آرتروز شود شامل آسیب مفصل، افزایش سن و داشتن اضافه وزن است. علاوه بر این برخی از عوامل دیگر نیز می‌توانند باعث آرتروز شوند:

 • ممکن است مفاصل به درستی شکل نگرفته باشند. این امر به طور فزاینده ای به عنوان عامل استئوآرتریت یا آماس مفصلی در زمانی در نظر گرفته می‌شود که یک فرد در دوران جوانی و یا در دوران میانسالی به این بیماری مبتلا می‌شود. اغلب در شکل استخوان‌ها در مفصل ران مشکلاتی وجود دارد که ممکن است به ارث رسیده باشند. این اختلالات ممکن است بسیار کوچک باشند اما برای عدم کارکرد مؤثر لگن به عنوان مفصل لگنچه و توپی شکل کافی هستند و منجر به تنش‌های مکانیکی در مفصل می‌شوند.
 • ممکن است نقایص ژنتیکی (به ارث برده شده) در غضروف یا احتمالا در سیستم ایمنی وجود داشته باشد، که منجر می‌شود نسبت به آسیب مفصل واکنش غيرمعمول نشان دهد.
 • ممکن است فرد فشار اضافی بر روی مفاصل خود داشته باشد، یا به علت داشتن اضافه وزن و یا به دلیل فعالیت‌هایی مانند دویدن یا سایر ورزش‌های سنگین وزن که شامل درگیری ران می‌شوند.

این بیماری چه نشانه‌هایی دارد؟


در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، به مشاوره پزشکی بپردازید:

 • سفتی مفصلی که هنگام خارج شدن از رختخواب رخ می‌دهد
 • سفتی مفصلی پس از نشستن برای مدت زمان طولانی
 • هر گونه درد ، تورم یا درد در مفصل ران هنگام لمس
 • صدا یا احساس ("قرچ قرچ") ناشی از سایش یک استخوان بر روی استخوان دیگر

پزشکان چگونه آرتروز هیپ را تشخیص می‌دهند؟


هیچ تستی برای تشخیص آرتروز وجود ندارد. پزشک سابقه پزشکی شما را خواهد پرسید و معاینه فیزیکی انجام می‌دهد. این شامل بررسی چگونگی عملکرد لگن شما می‌شود.پزشک سوالات زیر را از شما خواهد پرسید:

 • چه زمانی و چند وقت یک بار احساس درد و یا سفتی می‌کنید؟
 • چه فعالیت‌هایی در زندگی شما به واسطه این درد دشوار می‌شود؟

پزشک آزمایش‌های خاصی را انجام خواهد داد تا تعیین کند که آیا شما مبتلا به OA (استئوآرتریت یا آماس مفصلی) هیپ هستید یا خیر، مانند:

 • به آرامی پا را در همه جهات حرکت دهید (آزمایش طیف حرکت)
 • درخواست از شما برای مقاومت هنگامی‌که دکتر سعی می‌کند به آرامی پا و ران شما را در جهات مختلف حرکت دهد (آزمون قدرت عضلانی)
 • تماشای قدم زدن شما برای چک کردن لنگیدن
 • از شما خواسته می‌شود تا هنگام ایستادن تعادل خود را حفظ کنید (آزمون تعادل)
 • تست تحرک مفصل لگن
 • مشاهده چگونگی بالا رفتن شما از پله‌ها، چگونگی حرکت از یک موقعیت به موقعیت دیگر و غیره

پزشک همچنین ممکن است از اشعه X یا سایر آزمایشات، از جمله آزمایش خون و بررسی مایع در مفاصل، معمولا برای از بین بردن انواع دیگر آرتروز استفاده کند. او همچنین ممکن است نوع خاصی از اشعه ایکس را توصیه کند که در آن ماده ای به داخل مفصل لگن تزریق می‌شود، که به‌عنوان آرتروگرام یا MRI یا سی تی اسکن شناخته می‌شود.

چگونه آرتروز و ساییدگی مفصل لگن درمان می‌شود؟


روش درمانی برای رفع آرتروز لگن و عوارض ناشی از آن عبارت اند از:

گرما و سرما

گرما و سرما

درمان سرد مانند بسته یخ یا ماساژ یخی ممکن است به کاهش درد در OA زانو کمک کند. بسته‌های گرم كمتر از بسته‌های سرد برای OA مفید هستند.

دارو

دارو

پزشکان ممکن است برای درمان یا کاهش درد ناشی از آرتروز لگن داروهای زیر را به بیمار توصیه کنند:

 • پاراستامول یک مسکن ساده است که می‌تواند درد خفیف تا متوسط OA را برطرف کند.
 • داروهای ضد التهاب ممکن است علائم OA را کاهش دهند. قبل از مصرف این داروها همیشه با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید، زیرا این داروها برای همه افراد مناسب نیستند.
 • داروی قوی‌تر درد، مانند کدئین یا ترامادول، ممکن است مفید باشد اگر داروهای ضد درد ساده موثر نبوده و امکان استفاده از داروهای ضد التهابی امکان‌پذیر نباشد.
 • تزریق کورتیکواستروئید به مفصل زانو یا مفصل لگن ممکن است درد را کاهش دهد.
 • تزریق هیالورونان ممکن است درد استرئوآرتریت زانو را کاهش دهد، اما برای همه افراد کار نمی‌کند. تزریق هیالورونان به مفصل می‌تواند به روانکاری و محافظت از غضروف کمک کند.
 • کرم‌های حاوی داروهای ضد التهابی برای کاهش درد OA زانو موثر نشان داده شده اند. اما مشخص نیست که آیا این کرم‌ها برای OA لگن نیز موثر هستند یا خیر. کرم‌های حاوی کپسایسین (یک عنصر در فلفل هندی و فلفل قرمز) نیز ممکن است در از بین بردن درد در OA زانو یا لگن کمک کنند.با پزشک خود درباره داروها و بهترین راه برای استفاده از آنها با توجه به وضعیت خودتان صحبت کنید.

ماساژتراپی

ماساژتراپی

ماساژتراپی یا ماساژدرمانی به خوبی به بیمار مبتلا به آرتروز لگن کمک می‌کند و پیشرفت این بیماری را کند می‌کند. پنج مزیت برتر ماساژ درمانی برای مبتلايان به آرتروز عبارتند از:

ماساژ برای تنظیم وضعیت، توزیع نامنظم وزن را، که مفاصل معمولا در حالت ناسالم دریافت می‌کنند، در سراسر بدن کاهش می‌دهد. مفاصلی که به‌طور صحیح در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند، توزیع سالم وزن بدن و نیروی واکنش زمین را شاهد خواهند بود. این امر باعث کاهش بار وزن در هر مفصل خواهد شد.

ضربات سایشی به طور مثبت بر ساختارهای مفصل با کمک به حذف بافت کلاژنیک در ساختارهای مفصل تاثیر می‌گذارند. کلاژن در مناطق آسیب‌دیده مستقر می‌شود تا این مناطق را پاکسازی کند. این امر باعث کاهش حرکت و سفتی می‌شود که افراد مبتلا به استئوآرتریت آن را حس می‌کنند. محدوده مناسب حرکت را می‌توان با تکنیک‌های ماساژ مجددا به‌دست آورد.

ماساژ کلاسیک سوئدی (افلوراژ (effleurage)، پتریساژ (petrissage) و تپوتیمنت (tapotement)) با تاثیر مستقیم بر اعصاب درد را کاهش می‌دهد. از آنجایی‌که ساختارهای مفصل دارای انتهای عصبی در داخل و اطراف مناطق محلی هستند، درد استئوآرتریت می‌تواند به خوبی با ماساژ درمانی مدیریت شود.

ضربات فشاری برای فشار دادن مایع خارج سلولی روی اندام می‌تواند به شدت تورم ساختار مفصلی تحت تاثیر را کاهش دهد. این مزیت چهار مزیت ذکر شده قبلی را تقویت می‌کند و می‌تواند روند بهبودی بدن را تسریع کند.

همان‌گونه که مشتری ماساژ شروع به تجربه تحرک مناسب مفصل می‌کند، سیستم عصبی به وسیله فعالیت‌های تحریکی شروع به بازآموزی خود می‌کند. الگوهای حرکتی کارآمد را می‌توان در مقایسه با الگوهای قبل از استئوآرتریت (آماس مفصلی) بازیابی کرد.

چگونه فیزیوتراپی می‌تواند کمک کند؟

چگونه فیزیوتراپی می‌تواند کمک کند؟

متخصص طب فیزیکی در مورد این‌که OA هیپ چیست، چگونه درمان می‌شود، مزایای ورزش، اهمیت افزایش فعالیت بدنی روزانه، و نحوه محافظت از مفصل ران در حین پیاده‌روی، نشستن، بالا رفتن از پله‌ها، ایستادن، حمل بار و دراز کشیدن در رختخواب توضیح خواهد داد.درد OA لگن را می‌توان از طریق فیزیوتراپی کاهش داد. درمان فیزیوتراپی برای بیماران مبتلا به این بیماری به منظور تاخیر در زوال مفصلی، کاهش علائم و بهبود قدرت، دامنه حرکات و عملکرد، حیاتی است.فیزیوتراپی به شما کمک خواهد کرد تا:

درد را کاهش دهید

پزشک می‌تواند برای کنترل و کاهش درد شما از انواع مختلف درمان و فن آوری از جمله یخ، گرما، تحریک الکتریکی ، بستن، تمرینات و تکنیک‌های دستی نظیر تحرک مفصلی و تحرک بافت نرم استفاده کند. فیزیوتراپی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • طب سوزنی
 • آب درمانی
 • آموزش
 • استفاده از چوب زیر بغل، عصای راه رفتن یا سایر ابزارهای کمکی راه رفتن
 • آموزش مجدد راه رفتن
 • مشاوره اصلاح فعالیت و شیوه زندگی
 • تصحیح بیومکانیک
 • توصیه‌های ضد التهابی و مکمل (مثلا روغن ماهی، گلوکوزامین و کندرویتین)
 • مشاوره کاهش وزن در صورت نیاز
 • مشاوره در مورد کفش مناسب یا ارتز

بهبود حرکت

پزشک اقدامات و درمان‌های خاصی را جهت بازسازی حرکت طبیعی در پا و ران انجام خواهد داد. این کار ممکن است از حرکات غیرفعالی شروع شود که پزشک برای شما انجام می‌دهد تا به آرامی مفصل پا و مفصل ران را حرکت دهید، و به تمرینات فعال و کشش‌هایی پیشرفت می‌کند که خود شما انجام می‌دهید. پزشک همچنین ممکن است از تکنیک‌های درمانی دستی و کشش‌های پایداری استفاده کند که به آرامی مفصل را حرکت داده و عضلات اطراف مفصل را می‌کشد.

افزایش قدرت

تمرین‌های خاصی در هر مرحله از بهبودی به درمان کمک می‌کنند؛ پزشک تمرین‌های مناسب را انتخاب خواهد کرد و به شما آموزش خواهد داد تا شما به طور پیوسته و یکنواخت قدرت و چابکی خود را مجددا به دست آورید. این تمرین‌ها ممکن است شامل استفاده از وزن بدن خود به عنوان مقاومت، یا استفاده از وزن، نوارهای مقاومتی، تجهیزات وزنه‌برداری و تجهیزات ورزشی قلبی، مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت باشد.

زمان سرعت بهبودی

پزشک یک برنامه درمانی ویژه برای سرعت بخشیدن به بهبودی شما طراحی خواهد کرد. پزشک در انتخاب درمان و تمرینات مناسب برای کمک به بهبودی، بازگشت به شیوه زندگی معمولی و دستیابی سریع‌تر شما به اهدافتان نسبت به آنچه که شما احتمالا خودتان قادر به انجام آن هستید، آموزش دیده و تجربه کسب کرده است. بازگشت به فعالیت‌ها (h4)پزشک برنامه درمانی شما را برای کمک به بازگشت به کار یا ورزش در ایمن‌ترین، سریع‌ترین و موثرترین راه ممکن طراحی خواهد کرد. شما ممکن است در فعالیت‌های بازآموزی کار شرکت کنید، یا تکنیک‌های خاص ورزشی و تمرینات را یاد بگیرید تا به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. اصلاح فعالیت برای بازگشتن ایمن شما به فعالیت و کنترل علائمی که ممکن است مانع از بازگشت شما شود، ضروری است.

دستگاه TENS

TENS

دستگاه TENS پالس‌های الکتریکی بسیار خفیفی را برای جلوگیری از رفتن پیام‌های درد به مغز شما اعمال می‌کند. این کار ممکن است به کاهش درد آرتروز در لگن کمک کند.

شاک ویو درمانی خارج از بدن

شاک ویو درمانی خارج از بدن

شاک ویو درمانی خارج از بدن (ESWT) تسکین درد ناشی از آرتروز را برای بلندمدت متعهد می‌شود. ESWT امواج صوتی با انرژی بالا را به لگن می‌دهد تا یک میکرو تروما ایجاد کند، که خون‌رسانی مجدد را بهبود بخشیده و مکانیسم‌های طبیعی بدن را با افزایش اکسیژن و تامین خون به بافت و استخوان مجروح یا بیمار تحریک می‌کند.

لیزر درمانی یا لیزرتراپی

لیزر درمانی یا لیزرتراپی

لیزردرمانی یا لیزرتراپی  از انرژی نور (فوتون) در سطوح قدرت و طول موج‌های خاص برای وضعیت شما استفاده می‌کند. نور هدایت شده لیزر برای تحریک مستقیم به درون بافت بدن می‌رود. سپس سلول‌های شما این انرژی را برای ترمیم خودشان تبدیل می‌کنند، که این امر به روند بهبود طبیعی بدن شما کمک می‌کند.پرتوی نور درمانی لیزرهای با شدت کم به جای کنترل علائم بیماری، باعث بهبودی وضعیت شما در ریشه آن می‌شود. با تأثیرگذاری و دگرگون کردن وضعیت شما در سطح سلولی، لیزر عملکرد طبیعی سلول را بهبود می‌بخشد و باعث می‌شود نشانه‌های بیماری شما ناپدید شوند. اثرات مفید لیزر درمانی به یک سری از درمان‌ها که توسط پزشک تعیین می‌شود، وابسته است. درمان برای هر وضعیت یا بیمار به طور معمول 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.در طول درمان، منبع نور لیزر به طور مستقیم بر روی پوست قرار می‌گیرد و شما نباید احساس ناراحتی یا درد را با استفاده از لیزر با شدت کم تجربه کنید. سیستم لیزر غیر سمی، غیر تروماتیک و غیر تهاجمی است. گاهی اوقات شما ممکن است احساس گرما بر روی پوست داشته باشید.

تمرینات

اگرچه فعالیت بدنی می‌تواند شروع ناتوانی ناشی از OA هیپ را به تاخیر بیندازد، اما ممکن است افراد به علت درد و سفتی خود، عدم آگاهی در مورد اینکه چقدر و چه ورزشی را باید انجام دهند، و ندانستن اینکه چه زمانی مزایای آن را خواهند دید، از انجام فعالیت فیزیکی اجتناب کنند. فیزیوتراپیست شما قادر خواهد بود تا شما را در یادگیری برنامه تمرینی شخصی شما که درد و سفتی خاص شما را کاهش می‌دهد، به شما کمک کند. هنگامی‌که با پیشرفت OA لگن، شما به دنبال کمک هستید، پزشک می‌تواند یک برنامه تمرین خانگی برای تقویت و کشش عضلات اطراف ران، بالای پا و شکم توصیه کند تا به جلوگیری از درد و مشکلات آینده کمک کند.ورزش یکی از بهترین چیزهایی است که می‌توانید برای کمک به مفاصل انجام دهید. ورزش به حفظ محدوده حرکتی کمک می‌کند و ماهیچه‌هایی را که از باسن شما پشتیبانی می‌کنند، تقویت می‌کند. کشش ماهیچه‌ها و تاندون‌هایی که مفصل را احاطه کرده اند نیز می‌تواند به کاهش درد ناشی از برخی از مشکلات لگن کمک کرده و خطر ابتلا به برخی از صدمات را کاهش دهد. برخی از ورزش‌های مناسب برای آرتروز مفصل لگن عبارت از:

خم کردن هیپ

خم کردن هیپ

این تمرین را با خوابیدن به پشت شروع کنید. به آرامی زانوی خود را به سینه نزدیک کنید و این کار را تا جایی‌که درد ندارید و به شرطی که بیش از یک کشش خفیف تا متوسط نداشته باشید ادامه دهید، و سپس پایین بیاورید. این کار را در صورتی که علائم بالینی وجود ندارد، 10 تا 20 بار تکرار کنید.

دور کردن هیپ از مرکز بدن

دور کردن هیپ از مرکز بدن

این تمرین را با خوابیدن به پشت شروع کنید. زانوی خود را به‌صورت مستقیم نگه دارید، پای خود را تا آنجایی‌که درد ندارید و به شرطی که بیش از یک کشش خفیف تا متوسط نداشته باشید، به سمت کنار ببرید، سپس به موقعیت اولیه بازگردید. کاسه زانو و انگشتان خود را در طول تمرین به سمت سقف نگه دارید. این کار را در صورتی که علائم بالینی وجود ندارد، 10 تا 20 بار تکرار کنید.

 چرخش خارجی هیپ

چرخش خارجی هیپ

این تمرین را با خوابیدن به پشت در حالی شروع کنید که زانوی شما خم شده و کف پا روی زمین باشد. زانوی خود را تا آنجایی‌که درد ندارید و به شرطی که بیش از یک کشش خفیف تا متوسط نداشته باشید، به سمت کنار ببرید، سپس به موقعیت اولیه بازگردید. این کار را در صورتی که علائم بالینی وجود ندارد، 10 تا 20 بار تکرار کنید.

ورزش آبی

ورزش آبی

شناور بودن آب، فشار را از باسن و زانوهای شما برمی‌دارد و ممکن است شما احساس کنید که می‌توانید نسبت به زمین آزادانه‌تر حرکت کنید. شما می‌توانید شنا کنید، یک جلسه آب درمانی را با یک پزشک انجام دهید یا به یک کلاس تمرین آب گرم محلی بپیوندید.

اگر جراحی ضروری باشد

در موارد شدید OA لگن، مفصل ران تا زمانی که یک استخوان روی استخوان دیگ ساییده شود، از بین می‌رود. این بیماری می‌تواند نیازمند جراحی جایگزینی مفصل لگن باشد. فیزیوتراپی بخش مهمی از بهبود پس از جراحی است که می‌تواند چند ماه طول بکشد.

آیا می‌توان این آسیب یا شرایط را پیشگیری کرد؟


OA لگن ممکن است با قوی و انعطاف‌پذیر نگه داشتن عضلات، حفظ وزن مناسب بدن و سبک سالم زندگی، و داشتن تعادل و مکانیک خوب بدن، پیشگیری و یا محدود شود. تحقیقات نشان می‌دهد که تمرین‌های تقویت و کشش برای لگن، قسمت مرکزی و پا می‌تواند درد و سفتی آماس مفصلی را کاهش داده و به حداقل برساند و بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که قوی و نرم نگه داشتن این ماهیچه‌ها به جلوگیری از علائم و مشکلات دردناك استئوآرتریت کمک خواهد کرد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."


به این پست امتیاز دهید.
آرتروز مفصل لگن ناشی از فشار شدید و طولانی روی مفصل هیپ و ران
5 از 1 رای