انواع دیاترمی و کاربردهای آن در طب فیزیکی

دیاترمی به منظور درمان درد مفاصل استفاده می‌شود. بیماران در صورتی که دارای مشکلات مفصل مانند آرتروز یا آسیب دیدگی مفاصل خود هستند می‌توانند از این روش بهره‌مند شوند، اما این درمان برای سایر مشکلات اسکلتی عضلانی مانند فیبرومیالژیا نیز موثر بوده است. در این روش از یک جریان الکتریکی جهت اعمال گرمای مستقیم به بافت‌ها استفاده می‌شود. این روش کمتر از یک ساعت به طول می‌انجامد و می‌تواند برای درمان درد در تمام نواحی بدن مورد استفاده قرار بگیرد.

دردهای ناشی از دیسک کمر و آرتروز گاهی غیر قابل تحمل می‌شوند و بیمار دیگر به درمان‌هایی دارویی پاسخی نشان نمی‌دهد، دیاترمی یکی از بهترین و کم خطرترین روش‌های غیر دارویی است که تاثیر به سزایی در کاهش دردهای اسکلتی عضلانی دارد. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده از مدرن‌ترین دستگاه‌های دیاترمی شما را در درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانیتان یاری می‌نمایند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره 02188571079 بگیرید.

دیاترمی چگونه کار می‌کند؟


با اعمال گرما به نواحی مورد نظر در بدن، بیمار می‌تواند افزایش جریان خون را تجربه کند. باید به خاطر داشت که خون اکسیژن و سایر مواد مغذی حیاتی را حمل می‌کند، بنابراین هنگامی که میزان جریان خون به بافت‌ها افزایش می‌یابد، مقدار اکسیژن و سایر مواد مغذی نیز افزایش خواهند یافت. بنابراین کاربرد دیاترمی در موارد زیر است.

تسکین درد

تسکین درد با دیاترمی در درمان شرایط پس از سانحه و روماتیسمی که بر عضلات، رباط‌ها، استخوان‌ها و مفاصل تاثیر می‌گذارند، مفید است. همچنین با جلوگیری از بروز چرخه‌ی معیوب درد و گرفتگی عضله، باعث کاهش درد می‌گردد.

گرفتگی عضله

گرفتگی عضله را می‌توان مستقیماً با اعمال دیاترمی بر روی رشته‌های عصبی کاهش داد. گرفتگی عضله همچنین با تسکین دردی که در آن نقش دارد، برطرف می‌شود.

کاهش التهاب

رفع التهاب مزمن ممکن است از طریق درمان با دیاترمی و در نتیجه‌ی افزایش جریان خون تسریع پیدا کند. این کار باعث افزایش بازگشت وریدی از این ناحیه شده و به جذب مجدد ترشحات کمک می‌کند.

تسریع بهبودی

دیاترمی باعث اتساع عروق می‌گردد. اتساع عروق جریان خون را افزایش می‌دهد و افزایش جریان خون میزان مواد مغذی دریافتی را بالا می‌برد. افزایش دریافت مواد مغذی نیز موجب تسریع بهبود نواحی آسیب دیده خواهد شد.

کنترل عفونت

دیاترمی می‌تواند با افزایش جریان خون به کنترل عفونت مزمن کمک کند. این کار تعداد گلبول‌های سفید خون و پادتن‌های فرستاده شده به ناحیه‌ی آسیب دیده جهت مقابله با ارگانیسم عفونت‌زا را افزایش می‌دهد.

رفع فیبروز

نشان داده شده که دیاترمی توسعه پذیری بافت‌های فیبری مانند تاندون‌ها و کپسول مفصلی و زخم‌ها را ۵ تا ۱۰ برابر افزایش می‌دهد. این تاثیرات در اثر افزایش دما در محدوده‌ی درمانی ایجاد می‌شوند.

انواع دیاترمی


سه نوع اصلی دیاترمی در فیزیوتراپی شامل موج کوتاه، مایکروویو و اولتراسوند می‌باشند.

موج کوتاه

دیاترمی موج کوتاه را می‌توان در دو حالت مجزا اعمال کرد، پیوسته یا ضربان‌دار. هنگامی که از حالت پیوسته استفاده می‌شود، بافت مورد نظر با انتقال مداوم انرژی توسط امواج گرم می‌شود. حالت ضربان‌دار هنگامی استفاده می‌شود که گرمای کمتری برای بافت آسیب دیده نیاز است. هنگامی که از دیاترمی موج کوتاه در حالت ضربان‌دار استفاده می‌شود، تاثیرات مکانیکی درمان به صورت مستقل از گرم کردن بافت اعمال می‌شوند. یکی از بهترین کاربردهای حالت ضربان‌دار توانایی آن برای تسهیل افزایش انعطاف پذیری و تحرک مفصل جهت بازیابی دامنه‌ی حرکتی مفصل می‌باشد. مشکلات زیر را می‌توان با دیاترمی موج کوتاه و بسته به شرایط فردی هر بیمار و اهداف مورد نظر، درمان کرد.

 •  درد اسکلتی عضلانی موضعی
 •  التهاب (مفصل یا بافت)
 •  درد و گرفتگی (کمرگردن
 •  کشیدگی و رگ به رگ شدن
 •  تاندونیت
 •  تنوسینویت
 •  بورسیت
 •  روماتیسم مفصلی
 •  پریوستیت یا التهاب ضریع استخوانی
 •  کپسولیت

مایکروویو

از آنجایی که دیاترمی مایکروویو به صورت انتخابی عضلات را گرم کرده و گرمای عمیق باعث بهبود انعطاف پذیری بافت‌های کلاژن می‌گردد، انقباضات عضلاتی را می‌توان با این روش درمان کرد (همراه با یک برنامه‌ی کششی فیزیوتراپی). دیاترمی مایکروویو همچنین می‌تواند برای کاهش اسپاسم ثانویه عضله در زیر یک نقطه‌ی ماشه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این، این روش می‌تواند به طور موثری مفاصل سطحی دست‌ها، پاها و مچ دست را به علت لایه‌ی بافت نرم نازک روی این مفاصل درمان کند.

اولتراسوند

استفاده‌ی درمانی اولتراسوند برای ایجاد گرمای عمقی در مفاصل بزرگ مطلوب است. برای مثال، این روش در درمان شانه یا لگن موثر می‌باشد، زیرا یک موج ایستا در نتیجه‌ی بازتاب منحنی شکل گلنوئید یا استابولوم ایجاد می‌شود. این تاثیر انرژی گرمایی را در سطوح مفصلی متمرکز می‌کند. در ترکیب با یک برنامه‌ی فیزیوتراپی با استفاده از فعالیت‌های دامنه‌ی حرکتی و کششی، گرمای موضعی و داخل مفصلی تولید شده توسط دیاترمی اولتراسوند، به طور چشمگیری حرکت چسب‌های مفصلی یا محدودیت‌های کپسولی ناشی از سفتی یا زخم شدگی را تسهیل می‌کند. این روش همچنین برای درمان آرتروز، تاندونیت و بورسیت نیز استفاده می‌شود. گرمای عمقی ناشی از اولتراسوند برای مدیریت پیشگیرانه‌‌ی ورزش‌های برونگرا، درد عضلانی تاخیری موثر نمی‌باشد. بیشتر موارد استفاده‌ی دیاترمی اولتراسوند شبیه به سایر مواردی است که برای دیگر روش‌های گرمایش عمیق می‌باشند. شرایط دیگر شامل موارد زیر هستند:

 •  انقباض مفصل
 •  چسبندگی مفصل
 • بورسیت کلسیفیه
 •  رزولوشن هماتوم
 •  نوروما

بیماری‌های دیگری که ممکن است با اولتراسوند درمان شوند، هرچند با مزایای درمانی محدود، شامل موارد زیر هستند:

 •  فیبروز
 •  درد اندام فانتوم
 •  درد میوفاسیال
 •  رفلکس وازودیلاتاسیون
 •  دبریدمان زخم

آماده سازی برای درمان دیاترمی


پزشک یا متخصص در مورد فرایند درمان به شما توضیح می‌دهد. وی از شما می‌خواهد که یک فرم را به معنی پذیرفتن انجام این روش امضا کنید. شما می‌توانید سوالات خود را بپرسید و داروهای مصرفی خود را نیز اطلاع دهید. ۴ تا ۶ ساعت قبل از درمان به غیر از آب نباید چیزی بنوشید یا بخورید. شما می‌توانید تا دو ساعت قبل از درمان آب بنوشید.

نتیجه


بعد از یک جلسه درمان دیاترمی، ناحیه‌ی تحت درمان ممکن است انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد. ممکن است بتوانید راحت‌تر و مدت زمان طولانی‌تری روش‌های فیزیوتراپی را انجام دهید. افزایش جریان خون به ناحیه‌ی متاثر ممکن است باعث تحریک بهبود و ترمیم بافت گردد.

اقدامات احتیاطی


بیماران دارای ایمپلنت‌های فلزی نباید تحت درمان دیاترمی قرار بگیرند زیرا فلز می‌تواند به عنوان هادی گرما عمل کرده و منجر به سوختگی‌های داخلی جدی شود. بیماران زن با ایمپلنت‌های رحمی فلزی مانند IUD باید از درمان در ناحیه‌ی لگن خودداری کنند. دیاترمی نباید در مفاصلی که با پروتز جایگزین شده‌اند یا افرادی که دچار اختلال حسی بوده و نمی‌توانند بگویند چه زمانی دچار سوزش می‌شوند، مورد استفاده قرار بگیرد. علاوه بر این، از انجام دیاترمی موج کوتاه ضربان‌دار در دوران بارداری باید پرهیز کرد زیرا می‌تواند منجر به رشد غیر عادی جنین شود. بیماران هموفیلی باید از این درمان خودداری کنند زیرا افزایش جریان خون می‌تواند باعث خونریزی شود.

خطرات


پزشک با شما در مورد مزایا و عوارض دیاترمی صحبت خواهد کرد. این روش بی‌خطر است اما هر درمانی دارای خطرات احتمالی و عوارض جانبی می‌باشد:

 •  مشکل در تنفس: دیاترمی باید تنفس را برای شما آسان‌تر کند. در صورتی که خلاف آن رخ دهد با پزشک خود مشورت کنید.
 • عفونت سینه: در صورت بروز نشانه‌های عفونت سینه با پزشک خود در میان بگذارید. این نشانه‌ها شامل تب بالا و تغییر رنگ خلط سینه هستند.
 •  درد: ممکن است دچار گلو درد شوید. مصرف قرص‌های مسکن برای چند روز موثر هستند. در صورتی که درد باقی بماند باید با پزشک مشورت کنید.
 •  خونریزی: ممکن است خونریزی خفیفی وجود داشته باشد و مقداری خون در مخاط مشاهده شود. در این صورت طعم فلزی را در دهان خود حس می‌کنید. این وضعیت معمولاً طی چند روز بهتر می‌شود.
 •  در موارد نادر، برخی افراد بعد از دیاترمی خونریزی زیادی خواهند داشت. در صورتی که خون سرفه می‌کنید با پزشک خود در میان بگذارید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post