انواع کفی طبی مناسب برای درمان مشکلات پا در کودکان و بزرگسالان

تقریبا همه ما در طول زندگی خود، پا درد را تجربه می‌کنیم. با توجه به اینکه پا بخش اصلی تحمل‌ کننده وزن بدن است، بروز برخی مشکلات در این قسمت قابل انتظار است. احساس درد در این قسمت طبیعی نیست و نباید آن را نادیده گرفت. بروز مشکل می‌تواند بر عملکرد صحیح سایر قسمت‌های بدن نظیر ران، زانو و کمر تاثیر بگذارد. معمولا استفاده از کفی‌های طبی می‌تواند مشکلات پا را رفع کند.

کفی‌های طبی می‌توانند برای رفع اکثر مشکلات پا از قبیل صافی کف پا و درد ساق و پا مفید باشند. این کفی‌ها نقشه بالشتک را ایفا می‌کنند و با ایجاد حس راحتی و آرامش از پاهای شما محافظت می‌کنند، اما نمی‌توانند مشکلات بیومکانیک پا و مشکلاتی که در پی ایستادن طولانی مدت بروز می‌کنند را رفع کنند. متخصصین ما در کلینیک طب فبزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگری با بهره گیری از به روزترین تکنولوژی و با استفاده از اسکن کف پا مناسب ترین کفی طبی را برای شما تجویز می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

انواع کفی‌های طبی


رایج‌ترین نوع کفی‌های طبی پا عبارتند از:

  •  قوس کف پای برخی افراد زیاد است حال آنکه در برخی دیگر کمتر است. کفی‌های قوس‌دار به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که از قوس طبیعی پا محافظت می‌کنند.
  •  کفی‌های شیب‌دار به عنوان محافظ و بالشتک اضافی پا عمل می‌کنند. این کفی‌ها معمولا از پلاستیک، ژل، یا فوم ساخته می‌شوند.
  •  کفی‌های پاشنه که تحت عنوان پد پاشنه یا قالب فنجانی پاشنه نیز شناخته می‌شوند از قسمت پاشنه محافظت می‌کنند. این کفی‌ها برای بیمارانی مناسب است که چربی طبیعی پاشنه آنها به علت کهولت سن از بین رفته و پا درد دارند.
  •  کفی‌های بالشتکی پا در اندازه و شکل‌های مختلف وجود دارند که می‌توان از آنها به عنوان مانعی بین پا و کفش استفاده کرد.

تجویز کفی‌های طبی


کفی‌های طبی مانند ضربه‌گیر عمل می‌کنند، و فشار موجود بر نقاط دردناک پا و قوزک را برطرف می‌کنند. کفی‌های طبی سازگاری پا را افزایش می‌دهند و می‌توانند باعث حفظ تعادل، بهبود عملکرد ورزشی و حتی تسکین درد زانو و کمر شوند. تحقیقات نشان داده است که می‌توان ریشه مشکلات کمر که شایع‌ترین نوع از دردهای مزمن است، را در وضعیت نامناسب پا ردیابی کرد.

کفی‌های سازگار کننده

کفی‌های سازگار کننده از مواد مختلفی مانند مواد نرم و اسفنجی و گاهی از ترکیب مواد سفت در قسمت داخلی کفی و مواد نرم‌تر در قسمت نوک و عقب کفی ساخته می‌شوند که به ایجاد احساس راحتی کمک کرد و نقش ضربه‌گیر را ایفا می‌کنند. در اکثر افراد به علت ساختار ژنتیکی پا یا مراحل بیماری که پا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، این اتفاق رخ نمی‌دهد. در این موارد، کفی‌های طبی به‌ گونه‌ای ساخته می‌شوند که به‌ طور کامل ضربه را جذب کنند. کفی‌های سازگار کننده به دو شیوه این کار را انجام می‌دهند. مورد اول، نوع موادی است که برای ساخت کفی‌های طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هنگامی که پاشنه به زمین ضربه می‌زند سپس روی سطح صاف‌ قرار می‌گیرد، مواد بالشتکی کفی می‌تواند ضربه ایجاد شده را جذب کنند. روش دوم برای جذب ضربه به عملکرد کفی برای تغییر شیب‌ پاشنه هنگام ضربه زدن به زمین مربوط می‌شود.

کفی‌های عملکردی

کفی‌های طبی با تغییر بیومکانیک‌های پا، مشکلات پا و ساق را رفع می‌کنند. این کفی‌های طبی به‌گونه‌ای ساخته می‌شود که نحوه راه رفتن بیمار را تغییر می‌دهند و امکان درست راه رفتن را فراهم می‌کنند. با توجه به مشکل بیمار، اگر نحوه راه رفتن بیمار طبیعی باشد، درد و ناراحتی او تسکین خواهد یافت. هنگامی‌ که پا روی زمین قرار می‌گیرد، کفی عملکردی به عنوان یک بالشتک طبیعی عمل می‌کند و فشاری که بر پا، قوزک، یا ساق وارد می‌شود را حذف می‌کند. کفی‌های عملکردی برخلاف کفی‌های سازگار کننده، از مواد سخت ساخته می‌شوند که پا را وادار می‌کنند هنگام راه رفتن در موقعیت صحیح قرار بگیرد.

کفی‌های مخصوص کودکان

کودکانی که به لحاظ راه رفتن مشکل دارند می‌توانند از کفی‌ طبی کودکان مخصوص استفاده کنند، این کفی‌ها به‌گونه‌ای طراحی‌ شده‌اند که با وادار کردن پا برای قرار گرفتن در یک وضعیت متفاوت امکان درست راه رفتن را میسر می‌کنند. این کفی‌ها همیشه از مواد بسیار سفتی ساخته می‌شود که تا حد امکان پا را در موقعیت مناسب قرار می‌دهند. کودکان برخلاف بزرگسالان می‌توانند این سفتی را تحمل کنند. به یاد داشته باشید که همه کودکان در اوایل عمر خود صافی کف پا دارند، بنابراین صاف بودن کف پا در کودکان دلیل خوبی برای استفاده از کفی‌های طبی نیست.

کفی‌های ورزشی

کفی‌ طبی کفش که افراد عادی استفاده می‌کنند با کفی‌ طبی که ورزشکاران در کفش خود قرار می‌دهند متفاوت است. به عبارت دیگر برخی از افراد فقط زمانی به کفی طبی پا نیاز دارند که شروع به انجام فعالیت‌های ورزشی می‌کنند. به‌ طور کلی، ساختار کفی‌ طبی ورزشی شبیه کفی‌های عملکردی است. ماده اصلی کفی‌های ورزشی، پلیمرپلاستیک است که برای انجام ورزش‌های سنگین مانند ورزش‌هایی که با دویدن زیاد همراه اول بسیار مفید است.

کفی‌های مخصوص قوزک و کف پا

در برخی شرایط علاوه‌ بر درگیر شدن کف پا، قوزک نیز دچار مشکل می‌شود. هدف از کاربرد کفی‌های مخصوص قوزک و کف پا (AFC)، تعادل مجدد کف پا و انطباق بهتر بین کف و قوزک است. در برخی موارد که صافی شدید کف پا با گذر زمان بر انطباق کف و قوزک پا تاثیر گذاشته است، تلاش برای افزایش قوس کف پا کافی نخواهد بود. چون هدف از کاربرد این کفی‌ها، انطباق بهتر کف پا، قوزک و کف پا است، این کفی‌ها باید با تجویز پزشک ساخته شوند. در مواردی که کف پا به شدت صاف است و آرتریت پا وجود دارد، ضرورت مناسب بودن کفی‌ طبی پا برای کف پای صاف غیرقابل انکار است زیرا در صورتی که کفی‌ها فاقد هرگونه ایراد باشند می‌توانند به کاهش درد بیمار کمک کنند.

نحوه تجویز کفی مناسب


در ابتدا پزشک بررسی بیومکانیک پای بیمار را انجام می‌دهد و نحوه راه رفتن او را ارزیابی می‌کند. در مرحله بعدی، یک قالب سه بعدی (قالب لیزری یا گچی) از پای بیمار تهیه می‌کند. سپس بر اساس اندازه پا، وزن بیمار، میزان فعالیت او، سایر مشکلات پا که باید در نظر گرفته شود و نوع کفشی که باید بیمار بپوشد را مشخص می‌کند.

چه افرادی به کفی طبی نیاز دارند؟


کفی‌ طبی پا مخصوص هر فرد می‌توانند باعث تسکین انواع پا درد از قبیل درد پاشنه، درد کف پا، درد ناشی از دویدن، درد آونگ کف پا، درد ناشی از انحراف شست، درد ناشی از آسیب یا پیچ خوردن پا، درد مربوط به دیابت، و دردی که افراد مسن تجربه می‌کنند (با افزایش سن، شکل و ساختار پا نیز تغییر می‌کند). در واقع کفی‌ طبی پا مشکلات مربوط به قوزک یا مچ پا مانند افتادگی قوس پا را رفع نمی‌کنند، بلکه با تغییر وضعیت ساختارهای پا می‌توانند عملکرد بیومکانیک پا را بهبود ببخشند و از احتمال آسیب دیدن پا بکاهند.

جنس مواد کفی‌های طبی


انواع جنس کفی‌های طبی عبارتند از:

  •  کفی‌های ترموپلاستیک از موادی ساخته شده‌اند که در گرما، نرم شده و در سرما سفت می‌شوند.
  •  کفی‌های پلی‌پروپیلن از پلاستیک ساخته شده‌اند که وزن آنها کم و سفتی آنها زیاد است.
  •  چوپ‌پنبه یک ماده طبیعی است که ترکیب آن با کائوچو، یک لایه منعطف گرمایی را ایجاد می‌کند.
  •  کفی‌هایی که از فیبرکربن ساخته می‌شود یک لایه سخت را به وجود می‌آورند.
  •  چرم ماده اصلی تشکیل دهنده محافظ پاشنه است.
  •  فوم پلی‌اتیلین ماده‌ای است که استفاده‌های زیادی از آن می‌شود.

موارد احتیاط


کفی‌ طبی پا آماده‌ای که در بازار وجود دارند که با حجم بالا تولید می‌شوند، ارزان به نظر می‌رسند اما معمولا برای افرادی که مشکلات خاص پا مواجه هستند مناسب نیست و به جای آنکه اصلاح نحوه راه رفتن شود مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد. در اکثر مواقع این کفی‌ها باعث بدتر شدن وضعیت پا می‌شوند و مشکلاتی را در سایر نقاط بدن ایجاد می‌کنند. افرادی که از درد پاشنه، درد تاندون آشیل، مشکلات مربوط به کمر و قوزک رنج می‌برند افرادی که قوس پای آنها زیاد است و افرادی که صافی کف پا دارند، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.


به این پست امتیاز دهید.
انواع کفی طبی مناسب برای درمان مشکلات پا در کودکان و بزرگسالان
1 از 1 رای