توانبخشی و بازتوانی قلب : کاربرد و مزایا

توانبخشی قلب یک برنامه‌ی ویژه برای تامین نیاز‌های پزشکی بیماران مبتلا به مشکلات قلبی است. این برنامه شامل ورزش درمانی، تغییر در سبک زندگی، آموزش‌های ویژه و پشتیبانی روحی و روانی می‌شود. این برنامه به شما کمک می‌کند که سلامت خود را بهبود دهید و زندگی فعال‌تری داشته باشید و همچنین بتوانید به نحوی ایمن و در زمان مناسب به کار و فعالیت‌های قبلی خود در زندگی بازگردید. توانبخشی قلب می‌تواند سه یا چهار فاز مختلف داشته باشد. تعداد فازهای توانبخشی به نوع خاص برنامه شما بستگی دارد. پزشک شما تصمیم می‌گیرد که کدام فاز برای شروع برنامه‌ی شما مناسب‌تر است.

توانبخشی قلب یک برنامه ورزشی تحت نظارت پزشک است که همراه با آموزش به بیمار در مورد تغذیه، دارودرمانی و تغییر سبک زندگی اجرا می‌شود و به بیماران کمک می‌کند که قلب خود را قوی‌تر کنند و زندگی سالم‌تری داشته باشند. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر مدرن‌ترین روش‌های توانبخشی قلبی را به بیماران پس از عمل جراحی قلب ارائه می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام Lalehphysio@ مراجعه کنید.

انواع


ممکن است برنامه‌ی بازتوانی توانبخشی قلبی را زمانی آغاز کنید که هنوز در بیمارستان هستید و درمان‌های مربوط به حمله قلبی یا هر مشکل قلبی دیگری که داشته‌اید را دریافت می‌کنید. همچنین ممکن است برنامه‌ی توانبخشی بلافاصله بعد از مرخصی از بیمارستان یا هر زمان مناسب دیگری آغاز شود تا از بروز مشکلات مجدد در آینده جلوگیری شود.

برنامه توانبخشی در بیمارستان برای بیماران بستری

این برنامه بازتوانی توانبخشی قلبی در بیمارستان و به عنوان مثال بعد از بروز سکته قلبی، جراحی قلب با سایر مشکلات جدی قلب انجام می‌شود. برنامه توانبخشی قلب و عروقی در بیمارستان معمولا شامل موارد زیر می‌شود:

 •  تعیین این که شما تا چه حد می‌توانید بعد از جراحی یا حمله قلبی خودتان از خودتان مراقبت کنبد (حمام کردن، لباس پوشیدن و شانه کردن موها و ..)
 •  تعیین میزان توانایی شما در ورزش کردن احتمالا پزشک از شما می‌خواهد که قبل از شروع توانبخشی قلبی، یک تست ورزش بدهید. این تست نشان می‌دهد که چه نوع حرکات و ورزش‌هایی برای شما ایمن هستند و شما ظرف چه مدت زمان می‌توانید ورزش کردن را آغاز کنید.
 •  تعیین نوع فعالیت‌های روزانه (مانند بلند کردن اجسام) که برای شما ایمن هستند.
 •  آموزش دادن به خانواده یا نزدیکان شما در مورد نوع تغییراتی که شما باید در سبک زندگی خود ایجاد کنید (مانند تغییر رژیم غذایی و ترک سیگار). تغییر در رژیم غذایی می‌تواند کار سختی باشد و لازم است که دیگران در این زمینه به شما کمک کنند. اما ایجاد تغییرات بسیار کوچک نیز می‌تواند تفاوت زیادی در میزان کلسترول خون و سطح سلامت شما ایجاد کند.
 •  انجام تمرینات ورزشی بسیار سبک مانند راه رفتن در مسافت‌های کوتاه، چند بار در روز و یا احتمالا شروع حرکات تمرینی سبک با وزنه.

برنامه توانبخشی سرپایی (بدون بستری)

برنامه بازتوانی و توانبخشی قلب خارج از بیمارستان شامل تمریناتی می‌شود که شما در کلینیک توانبخشی و در خانه انجام می‌دهید. تیم توانبخشی کاملا شما را تحت نظر دارند تا ببینند که تمریناتی که انجام می‌دهید بر وضعیت قلب شما اثر دارند و پیشرفت شما چگونه است. زیر نظر داشتن شما توسط متخصصین ادامه دارد و سپس با رسیدن به شرایط ثبات، به تدریج شما می‌توانید مستقل شوید و خودتان این تمرینات را در خانه انجام دهید. سبک زندگی جدیدی که طی این برنامه می‌آموزید (داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش کردن و ترک سیگار) راه جدید و سالمی برای زندگی کردن را به شما عرضه می‌کند. طی این زمان ممکن است شما به طور منظم به پزشک خود نیز مراجعه داشته باشید تا سایر مشکلات خود مانند کلسترول بالا یا فشار خون را درمان کنید.

مزایا


هدف از بازتوانی و توانبخشی قلبی این که شما بعد از یک مشکل قلبی بزرگ که اخیرا داشته‌اید (مانند سکته قلبی یا جراحی قلب) ، مجددا بتوانید زندگی فعالی که قبلا داشته‌اید را از سر بگیرید و سلامت خود را حفظ کنید.

بازگشت به کار و فعالیت

توانبخشی قلبی به شما کمک می‌کند بعد از یک بیماری قلبی یا جراحی قلب، به نحو ایمنی به زندگی فعال قبلی خود بازگردید. این که شما ظرف چه مدت زمان مجددا به کار و فعالیت‌های قبلی خود بازمی‌گردید به مشکل قلبی شما و سطح فعالیت قبلی شما بستگی دارد. برنامه‌ی توانبخشی شما می‌تواند شامل مشاوره شغلی و حرفه‌ای نیز باشد.

از سرگیری فعالیت جنسی

ممکن است شما و شریک جنسی شما از بابت بروز درد قفسه سینه یا عدم داشتن توانایی کافی برای فعالیت جنسی، نگران باشید. بسیار مهم است که هر دو طرف در مورد نگرانی‌هایی که در این مورد دارند با یکدیگر صحبت کنند. با پزشک یا مشاور توانبخشی خود در مورد زمان مناسب برای ازسرگیری رابطه جنسی مشورت بخواهید.

کنترل استرس

پایین آوردن استرس موجب کاهش خطر بروز مشکلات قلبی مانند سکته می‌شود. افرادی که به راحتی دچار عصبانیت و کلافگی می‌شوند، بیش از دیگران در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی هستند. یادگیری تکنیک‌های کنترل استرس معمولا بخش مهمی از برنامه توانبخشی قلبی است تا شما با کمک این روش‌ها تاثیرات مثبتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

درمان افسردگی

افسردگی مشکلی است که معمولا پس از حمله‌ی قلبی یا سایر مشکلات قلبی شدید ایجاد می‌شود و خصوصا در افراد مسن نادیده گرفته می‌شود. افسردگی موجب می‌شود که بیمار انرژی کافی برای انجام برنامه‌ی توانبخشی قلب و عروقی خود را نداشته باشد. اگر فکر می‌کنید از علائم افسردگی رنج می‌برید، حتما در این باره کمک بگیرید.

متقاضیان مناسب


بسیاری از بیمارانی که مشکلات قلبی دارند، از توانبخشی قلبی می‌توانند بهره ببرند. این روش معمولا برای افرادی توصیه می‌شود که:

 •  اخیرا حمله قلبی داشته‌اند.
 •  به طور مداوم درد قفسه سینه دارند.
 •  دچار نارسایی قلبی هستند.
 •  جراحی‌های بسته قلبی ماند عمل آنژوپلاستی یا استنت گذاری انجام داده‌اند.
 •  جراحی‌های باز قلب مانند بای پس شریان، ترمیم دریچه قلب، پیوند قلب یا پیوند قلب و ریه انجام داده‌اند.

آزمایشات و تست‌ها


تست‌هایی که در توانبخشی قلب و عروقی انجام می‌شود شامل موارد زیر است:

 •  تست نوار قلبی (الکتروکاردیوگرام): این تست فعالیت الکتریکی سیگنال‌هایی که ریتم ضربان قلب را کنترل می‌کنند، نشان می‌دهد. به نموداری که در نتیجه انجام این تست کشیده می‌شود، الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب گفته می‌شود. انجام نوار قلبی می‌تواند نشان دهد که شما می‌توانید برنامه ورزشی را شروع کنید و یا این که به انجام تست‌های بیشتری نیاز دارید.
 •  تست ورزش: در این تست نیز فعالیت الکتریکی قلب ثبت می‌شود با این تفاوت که این کار در حین انجام دادن ورزش انجام می‌شود تا چگونگی پاسخ قلب به ورزش کردن بررسی شود. به این تست، تست استرس یا تست تردمیل نیز گفته می‌شود. پزشک می‌تواند با استفاده از نتایج این تست، میزان و شدت فعالیت ورزشی ایمن برای شما را تعیین کند.
 •  اکوکاردیوگرام (اکوی قلبی): اکوی قلبی نوعی تست سونوگرافی است که در آن از امواج صوتی با انرژی بالا برای ایجاد تصویری از قلب استفاده می‌شود. این تست نشان می‌دهد که عملکرد دریچه‌های قلب چطور است و کارایی قلب در پمپاژ کردن خون تا چه حد مفید است. گاهش برای رسیدن به نتایج بهتر، این تست با تست ورزش ترکیب می‌شود.
 •  اسکن پرفیوژن قلبی: این تست نشان می‌دهد که در حالت استراحت و ورزش، چه میزان خون به عضلات خود قلب می‌رسد. این تست معمولا برای پی بردن به علت درد قفسه سینه و تعیین محل آسیب‌دیدگی عضلات قلب و میزان آسیب‌دیدگی قلب بعد از حمله قلبی انجام می‌شود.
 •  تست هولتر مانیتورینگ: این تست، فعالیت الکتریکی قلب را طی 24 ساعت و در حالی که شما فعالیت‌های روزمره خود را انجام می‌دهید، ثبت می‌کند. بسیاری از مشکلات قلبی تنها در حین انجام داد فعالیت‌های خاص یا در شرایط خاص (ورزش، غذا خوردن، مقاربت جنسی، حرکات روده و دفع مدفوع، استرس‌های روانی) رخ می‌دهند و یا حتی ممکن است این مشکلات در خواب رخ دهند. ثبت مداوم فعالیت الکتریکی قلب می‌تواند غیرعادی شدن ضربان قلب در شرایط خاص را نشان دهد.

از تست‌های دیگری نیز برای بررسی وضعیت قلب شما در حین گذراندن دوره توانبخشی قلب استفاده می‌شود. سایر تست‌ها شامل تست فشار خون، کلسترول، وزن و قند خون می‌شود.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post