جراحی باز دیسک کمر؛کاهش اسپاسم و درد بعد از عمل با فیزیوتراپی و ورزش

دیسککتومی در لغت به معنی بریدن دیسک می‌باشد. دیسککتومی را می‌توان در هرجایی از ستون فقرات از گردن گرفته تا پایین کمر انجام داد. جراح از طریق پشت بدن وارد شده و به دیسک‌های ستون فقرات می‌رسد. از طریق عضلات و استخوان‌ها. جراح با برداشتن بخشی از لامینای مهره به دیسک دسترسی پیدا می‌کند. لامینا استخوانی در مهره‌های کمر است که بخش پشتی کانال نخاعی را تشکیل داده و روی نخاع را می‌پوشاند. سپس اعصاب نخاعی به یک طرف کشیده می‌شوند که به نوع عمل شما (تک دیسکی یا چند دیسکی) بستگی خواهد داشت.

دیسککتومی خلفی کمری یک عمل جراحی است که در طی آن دیسک فتق شده یا دچار فرسایش در بخش کمری ستون فقرات برداشته می‌شود. بریدگی لازم برای این عمل در پشت کمر انجام شده و جراح با گذر کردن از عضلات پشتی به دیسکی که بر روی اعصاب فشار وارد می‌کند می‌رسد و آن را عمل می‌کند. دیسککتومی در مواردی که فیزیوتراپی یا دارودرمانی نتوانند درد پا یا کمر به علت فشار بر روی اعصاب را تسکین دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این عمل همچنین در مواردی که شما نشانه‌های آسیب عصبی را دارید و علائمی مثل ضعف یا بی حسی در پاهای خود را شاهد هستید انجام می‌شود. می‌توان این عمل جراحی را به‌صورت باز و یا با تکنیک‌های کم تهاجمی انجام داد. دبعد از انجام این عمل برای کاهش درد و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی فیزیوتراپی و سایر متدهای طب فیزیکی مانند فیزیوتراپی و ماساژ درمانی توصیه می‌شود. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده انواع متدهای روز فیزیوتراپی و ماساژ درمانی ، بی حسی و اسپاسم در ناحیه کمر به دلیل جراحی فتق کمر را درمان می‌کنند. . برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در زمینه درمان درد و التهاب بعد از جراحی دیسککتومی با روش‌های طب فیزیکی و فیزیوتراپی در بیمارستان لاله می‌توانید با با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

چه کسانی متقاضی این عمل هستند؟


در صورتی که شما موارد زیر را دارا باشید ممکن است متقاضی انجام عمل دیسککتومی باشید:

 • نشان داده شدن فتق دیسک بین مهره‌ای در آزمایشات تشخیصی مثل اسکن MRI، سی تی اسکن و میلوگرام
 • درد، ضعف و بی حسی شدید در پا یا کف پا
 • درد پا (سیاتیک) که از کمردرد شدیدتر است.
 • علائمی که با انجام فیزیوتراپی و دارودرمانی بهبود پیدا نکرده‌اند.
 • ضعف در پاها، از دست دادن حس در اندام‌های تناسلی و از دست دادن کنترل مثانه و روده‌ها (سندرم دم اسبی)

در طول عمل جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟


این عمل جراحی 5 مرحله دارد و بین 1 تا 2 ساعت زمان می‌برد.

 • مرحله اول: بیمار را آماده کنید.
 • مرحله دوم: برای دیسککتومی باز، یک بریدگی به طول 1 تا 2 اینچ (خط سیاه) در پشت بدن و بر روی ستون فقرات ایجاد می‌شود. عضلات قرار گرفته بر روی مهره‌ها به یک طرف کشیده می‌شوند. برای انجام دیسککتومی کم تهاجمی، یک بریدگی کوچک دیگر (خط سبز) در نزدیکی خط وسط روی ستون فقرات ایجاد می‌شود.
 • مرحله سوم: برای انجام دیسککتومی کم تهاجمی یک بریدگی کوچک بر روی پوست ایجاد می‌شود. سپس عضلات به‌آرامی و با استفاده از منقبض کننده‌های لوله‌ای از یکدیگر باز می‌شوند تا دسترسی به ستون فقرات حاصل شود.
 • مرحله چهارم: عمل لامینوتومی با برداشتن استخوان لامینا در بالا و پایین آن می‌تواند پنجره‌ای به داخل ستون فقرات ایجاد کند. عصب نخاعی و نخاع نیز به‌آرامی کنار زده می‌شوند تا دیسک بین مهره‌ای در معرض دید قرار گیرد.
 • مرحله پنجم: مواد درون دیسک فتق شده که بیرون زده و بر روی عصب فشار وارد می‌کنند برداشته می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از جراحی


شما در بخش ریکاوری پس از عمل بیدار خواهید شد. فشار خون، ضربان قلب و تنفس شما تحت نظر خواهد بود و به هرگونه درد احساس شده رسیدگی می‌شود. زمانی که بیدار شدید شمارا به یک اتاق عادی انتقال می‌دهند که در آن جا باید سطح فعالیت خود را افزایش دهید (نشستن بر روی صندلی و راه رفتن). اکثر افراد می‌توانند در همان روز به خانه بازگردند. بیماران دیگر نیز در مدت 1 تا 2 روز از بیمارستان مرخص خواهند شد.

ناراحتی

پس از عمل جراحی، درد ایجاد شده با داروهای مخدر تسکین داده می‌شود. از آن جایی که داروهای مسکن مخدر اعتیادآور هستند تنها می‌توان برای مدت محدودی (2 تا 4 هفته) از آن‌ها استفاده کرد. از آن جایی که استفاده‌ی منظم از این داروهای باعث یبوست می‌شود، مقادیر زیادی آب بنوشید و غذاهای دارای فیبر بالا مصرف کنید. ملین‌هایی مثل دولکولاکس، سنوکوت و شیر منیزیم را می‌توان بدون نیاز به نسخه خریداری نمود. پس از آن نیز درد به وسیله‌ی استامینوفن تسکین داده می‌شود.

محدودیت‌ها

مواردی که باید بعد از جراحی رعایت شوند:

 • اگر عمل جراحی فیوژن یا خشک کردن دیسک بین مهره‌ای انجام داده‌اید، از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی به مدت 6 ماه پس از انجام عمل جراحی پرهیز کنید (مثل ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن سدیم). این داروها ممکن است باعث خونریزی شده و در فرایند ترمیم استخوان‌ها تداخل ایجاد کنند.
 • به مدت 2 تا 4 هفته پس از انجام عمل جراحی و یا تا زمانی که پزشک شما این اجازه را نداده است، رانندگی نکنید.
 • از نشستن طولانی‌مدت خودداری کنید.
 • اجسام سنگین‌تر از 5 کیلوگرم (مثل گالن آب) را بلند نکنید. بدن خود را از قسمت کمر خم نکرده و نچرخانید.
 • کارهای خانگی تا زمانی که اولین معاینه‌ی پس از عمل توسط پزشک انجام نشده است غیرمجاز می‌باشند. این فعالیت‌ها شامل باغبانی، چمن زنی، جارو زدن، اتو کشیدن و پر یا خالی کردن ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی می‌باشند.
 • فعالیت‌های جنسی خود را تا زمان اولین ویزیت پس از عمل جراحی به تعویق بیندازید مگر اینکه پزشک شما توصیه‌ای غیر از این داشته باشد.
 • سیگار نکشید. سیگار فرایند ترمیم را کند کرده و خطر برخی از عوارض مثل عفونت‌ها را افزایش می‌دهد. همچنین سیگار کشیدن باعث عدم توانایی استخوان برای جوش خوردن خواهد شد.

حمام کردن و مراقبت از زخم‌های جراحی

شما می‌توانید 1 تا 4 روز پس از انجام عمل جراحی دوش بگیرید. برای این کار از دستورالعمل دقیق جراح خود پیروی کنید. از حمام کردن، وان آب گرم و استخر رفتن خودداری کنید تا زمانی که پزشک به شما بگوید این کارها برای شما بی‌خطر است. منگنه یا بخیه‌هایی که در محل زخم‌های جراحی باقی مانده‌اند باید کشیده شوند. برای فهمیدن زمان کشیدن بخیه‌ها با جراح یا مطب او تماس بگیرید.

عوارض


برخی از عوارض جراحی باز دیسک کمر شامل موارد زیر می‌باشند:

 • التهاب: یکی از شایع‌ترین عوارض پس از جراحی التهاب مخصوصاً در محل بریدگی‌های ایجاد شده می‌باشد. حتی جراحی‌های آرتروسکوپی و کم تهاجمی نیز تا حدی باعث آسیب دیده بافت‌ها و اعصاب شده و در زمان بهبودی این جراحات، التهاب ایجاد می‌شود.
 • فیبروز اپیدورال (بافت اسکار): در برخی از مواقع پس از انجام عمل جراحی بر روی دیسک کمر، بافت اسکار در نزدیکی ریشه‌ی عصبی تشکیل شده و می‌تواند حتی در صورت موفقیت آمیز بودن عمل و رفع درد اولیه‌ی آن، باعث ایجاد احساس درد و سوزش شدیدی شود. این درد احساس شده پس از عمل جراحی معمولاً با نام سندرم شکست جراحی کمر شناخته می‌شود چراکه شما یک نوع کمردرد را با نوع دیگری از آن معاوضه کرده‌اید.
 • بی حسی: پس از انجام عمل جراحی ممکن است در مناطقی که قبلاً درد سیاتیک شدیدی وجود داشته است مقداری احساس خارش و بی حسی عمومی بکنید.
 • درد یا گرفتگی: از آن جایی که اعصاب شروع به بهبودی کرده‌اند ممکن است در پاها و در مناطقی که شوک‌های عصبی سیاتیک احساس می‌شده احساس درد مبهمی داشته باشید.
 • فتق دوباره: مطالعات حال حاضر نشان می‌دهند که خطر بروز فتق دوباره در فرد 2 تا 18 درصد بوده و به مواردی چون اندازه‌ی نقص دیسک و همچنین موارد دیگری مثل ارتفاع دیسک قبل از انجام عمل جراحی بستگی خواهد داشت. در طول چند هفته‌ی اول پس از انجام عمل جراحی بیشترین خطر برای این عارضه وجود دارد و به همین دلیل شدیداً توصیه می‌شود که در طول این دوره از بلند کردن اجسام سنگین‌تر از 2 کیلوگرم خودداری شود.

کاهش التهاب و درد بعد از عمل جراحی


کمپرس یخ خانگی

برای درست کردن کمپرس یخ می‌توانید مقدار دلخواه یخ را درون یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید و هوای داخل آن را بیرون رانده و در کیسه را ببندید. برخی از افراد مقداری آب به یخ‌ها اضافه می‌کنند تا کمپرس صاف و نرم شود. کیسه باید قبل از قرار گرفتن بر روی منطقه‌ی دردناک درون یک حوله پیچیده شود تا پوست منطقه در مقابل سوختگی ناشی از سرما محافظت شود. سوختگی می‌تواند درد و التهاب پس از عمل جراحی دیسک را تشدید کند.

تحریک الکتریکی اعصاب از روی پوست (TENS)

روش TENS معمولاً از الکترودهای کوچک متصل به پدهای چسبی استفاده می‌کند که با سیم به یک دستگاه دارای باتری متصل می‌شوند. این الکترودها بر روی منطقه‌ی دردناک متصل شده و جریان الکتریکی از طریق الکترودها به داخل پوست فرستاده شده و اعصاب حسی را تحریک می‌کند. این کار باعث ایجاد یک حس خارش شده و درد را تسکین می‌دهد. یک کنترل دستی به فرد این اجازه را می‌دهد تا گزینه‌های مختلفی را انتخاب کرده و فرکانس بالا یا پایین و همچنین الگوهای پیچیده‌ی تحریکی را انتخاب کند.

ماساژ درمانی

هر نوع عمل جراحی بر روی کمر حتی انواع کم تهاجمی آن برای بدن شما سخت خواهد بود. پس از انجام موفقیت آمیز یک عمل جراحی شما می‌خواهید بهبود پیدا کنید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به زندگی عادی خود بازگردید. ماساژ (لینک) می‌تواند جریان خون شما را تحریک کرده و روند بهبودی را تسریع کند. به‌علاوه، ماساژ باعث القای احساس خوشایندی در بدن شما خواهد شد حتی در صورتی که آن را بر روی اندام خود مثل سر، پاها، دست‌ها و یا کف دست و پاها دریافت کرده باشید. ماساژ به‌طورکلی مزایای زیادی دارد که آن را یک روش مناسب برای کمک به بهبودی پس از عمل جراحی کمر تبدیل می‌کند. ماساژ درمانی که نوعی از ماساژ آرام و دقیق نسبت به دیگر انواع ماساژ می‌باشد می‌تواند به تسکین درد کمک کند. ماساژ مزایای زیاد دیگری نیز دارد که از این میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند.
 • اکسیژن و مواد مغذی را تحریک می‌کند تا در بدن شما حرکت کنند.
 • به ترمیم عضلاتی که تحت تأثیر عمل جراحی شما قرار گرفته‌اند کمک می‌کند.
 • ترشح اندورفین‌ها را افزایش می‌دهد.
 • گرفتگی‌های عضلانی را از بین می‌برد.
 • به پوست شما کمک می‌کند تا پس از انجام عمل جراحی‌ترمیم شود.
 • حال شما را بهتر می‌کند.

آموزش ورزش‌های مخصوص پس از انجام عمل جراحی بر روی ستون فقرات

در جلسات فیزیوتراپی تکی، فرد این فرصت را دارد تا از فیزیوتراپیست خود سؤالات زیادی بپرسد. درمانگر می‌تواند دقیقاً برای بیمار توضیح دهد که چه تغییراتی در بدن وی پس از انجام عمل جراحی رخ داده‌اند و برای افزایش مزایای عمل جراحی انجام شده، چه کارهایی می‌توان انجام داد.

ورزش

عضلات عرضی شکم، ازجمله عضلات عمقی حمایت کننده‌ی ستون فقرات می‌باشند. زمانی که شما حرکت می‌کنید، این عضله باعث ثبات بخش تحتانی ستون فقرات می‌شود. فیزیوتراپیست به شما آموزش می‌دهد تا موقعیت این عضله را پیدا کنید. به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید. در حالی که کمر خود را صاف نگه داشته‌اید، عضلات کف لگن و عضلات تحتانی شکم را منقبض کنید. در این حالت باید احساس کنید که نقاط از قبل نشان داده شده توسط فیزیوتراپیست سفت و منقبض شده‌اند. به یاد داشته باشید که عضلات فوقانی شکم و عضلات تنفسی خود را در حال استراحت نگه دارید. در صورت امکان این حالت را به مدت 10 دقیقه حفظ کرده و 10 بار آن را تکرار کنید.

چرخش زانو

به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید. زانوهای خود را تا حد امکان به طرف چپ و راست حرکت دهید. در صورت احساس درد حرکت را متوقف کنید. این تمرین را 10 مرتبه به هر سمت تکرار کنید.

چرخاندن لگن

به پشت خوابیده و زانوهای خود را خم کنید. به‌آرامی گودی کمر خود را به طرف زمین فشار دهید و دوباره به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را 15 مرتبه تکرار کنید.

خوابیدن روش شکم

در ابتدا به مدت 3 تا 5 دقیقه بر روی شکم خود بخوابید. زمانی که خوابیدن روی شکم برای شما راحت بود می‌توانید به مرحله‌ی بعد یعنی قرار گرفتن بر روی آرنج‌ها بروید. این موقعیت را به مدت 5 تا 10 ثانیه حفظ کرده و به حالت قبل بازگردید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید. زمانی که قرار گرفتن بر روی آرنج‌ها برای شما آسان بود می‌توانید بدن خود را کاملاً بر روی دست به طرف بالا هل بدهید. به یاد داشته باشید که لگن خود را بر روی تخت نگه داشته و تنها تا جایی که برای شما راحت است ادامه دهید. این موقعیت را به مدت 5 تا 10 ثانیه نگه دارید و به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را 10 مرتبه تکرار کنید. به یاد داشته باشید که فشار لازم برای این کار باید از طرف دستان شما تأمین شوند نه عضلات کمر.

تحرک بخشی به عصب سیاتیک

تحرک بخشی به عصب سیاتیک در مواردی انجام می‌شود که شما در پشت پای خود احساس دید کنید. برای انجام این حرکت به پشت بخوابید و پای دردناک خود را به طرف سینه بکشید. در حالی که پشت ران خود را گرفته‌اید به‌آرامی زانوی خود را صاف کنید تا زمانی که در پشت پای خود احساس کشیدگی کنید. این حالت را به مدت چند ثانیه نگه داشته و به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.

تحرک بخشی به عصب فمورال

بر روی شکم خود خوابیده و عضلات شکم و باسن خود را منقبض کنید. سپس زانوی خود را تا حد امکان خم کنید. در زمان انجام این حرکت باید در جلوی ران خود احساس کشیدگی کنید. این حالت را برای چند ثانیه حفظ کرده و سپس به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post