دررفتگی شانه و کتف دراثر سانحه و آسیب دیدن غضروف و رباط حامی شانه

دررفتگی شانه و کتف دراثر سانحه

دررفتگی شانه آسیبی است که در آن استخوان بالایی دست (استخوان بازو)، بخشی از آن یا کاملا از حفره‌ی کاسه‌مانندش خارج می‌شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، مفصل شانه بی‌ثبات می‌شود، و بدون مراقبت کافی این دررفتگی مستعد تکرار شدن است. هر دو حالت دررفتگی کامل و جزئی شانه سبب درد و بی‌ثباتی شانه می‌شود.

اگر علائم دررفتگی شانه و کتف را احساس می کنید باید فوری به پزشک مراجعه کنید.

پزشک درباره‌ی آسیب وارده می‌پرسد و تست جسمانی خواهد گرفت. معمولا برای تشخیص دررفتگی شانه رادیو گرافی انجام می‌شود.با اینکه دررفتگی شانه آسیب وحشتناکی است، ولی بهبود کامل آن امکانپذیر است. به توصیه‌های پزشکتان خوب گوش کنید و مواظب باشید که  به خصوص در ابتدا،در انجام ورزش‌های دررفتگی شانه زیاده‌روی نکنید. بعد از گذشت زمان و کمی تلاش نیرو و تحرک شانه‌تان به حالت عادی برخواهد گشت و یکبار دیگر می‌توانید به مبارزه برگردید.

وقتی صحبت از دررفتگی شانه می‌شود، درمان‌های کوتاه مدت و بلند مدتی برای آن وجود دارد. در اینجا شرح می‌دهیم که بعد از دررفتگی شانه چه بکنیم.

 • در اسرع وقت به نزدیکترین مرکز درمانی یا اورژانس بروید.
 • تا زمانیکه منتظر دکتر هستید دستتان را تکان ندهید.
 • متخصص طب فیزیکی می‌تواند دست را جا بیندازد.
 • سعی نکنید که خودتان دست را در کاسه‌اش جا بیندازید. خطر آسیب به بافت‌ها و عصب‌های اطراف مفصل وجود دارد.
 • هر چند ساعت به مدت 20 تا 30 دقیقه روی شانه‌تان یخ بگذارید.
 • مسکن‌های ضد التهاب مانند ایبوبروفن بخورید.

این توجه فوری از بدتر شدن آسیب وارده پیشگیری می‌کند.بعد از در رفتن شانه، یخ و مسکن‌های ضد التهاب درد و تورم را کمتر خواهند کرد. دیدن دکتر در سریعترین زمان ممکن برای بهبودی کامل ضروری است.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش درمانی برای تسریع روند بهبود و کاهش درد ناشی از دررفتگی شانه تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر به شما عزیزان ارائه می شود.

انواع دررفتگی شانه


پزشکان دررفتگی ‌ها بر اساس جهت و مکان استخوان بازو بعد از دررفتگی طبقه‌بندی می‌کنند. در اینجا سه نوع اصلی دررفتگی شانه شرح داده شده است.

دررفتگی قدامی(جلویی)

در این حالت، سر استخوان بازو به جلوی مفصل کشیده شده است. این نوع دررفتگی اغلب هنگام ورزش یا بعد از افتادن رخ می دهد. این حالت رایج‌ترین نوع دررفتگی شانه، یعنی حدود 95% بیماران را دربر می‌گیرد.

دررفتگی خلفی(عقبی)

این نوع دررفتگی زمانیکه سر استخوان بازو به سمت پشت بدن قرار می‌گیرد، اتفاق می‌افتد. بیشتر به دلیل حمله‌های ناگهانی، شوک الکتریکی و افتادن ایجاد می‌شود.  دررفتگی خلفی شانه به سختی 2% تا 4% دررفتگی‌های شانه را شامل می‌شود.

دررفتگی فرعی(درجه دو)

وقتی این حالت دررفتگی رخ می‌دهد، استخوان بازو به زیر مفصل کشیده میشود. دررفتگی فرعی با فعالیت‌ها یا ضرباتی رخ می‌دهد که کتف را به پایین می‌کشند و بسیار نادر است. از هر 200 مورد دررفتگی شانه یک نفر به این حالت دچار می‌شود.

علت دررفتگی و نیمه دررفتگی بازو وکتف چیست؟


فشار زیاد، نظیر ضربه‌‌ی ناگهانی به شانه، معمولا استخوان بازو را از کاسه‌اش خارج می‌کند. چرخش شدید بالای دست هم می‌تواند مفصل را بیرون بکشد.

رایج‌ترین دلایل دررفتگی شانه عبارتند از:

 • آسیب‌های ناشی از ضایعه نظیر تصادف ماشین، آسیب‌های ورزشی، یا افتادن
 • کشش مکرر یا استفاده بیش از حد از در دست در ورزش‌هایی نظیر گلف، شنا، تنیس و والیبال
 • رباط کپسولی سست به دلیل جراحت یا استفاده‌ی بیش از حد
 • بی‌ثباتی چندگانه‌ی شانه
 • ضعف غضروف و رباط‌های حامی شانه به دلیل افزایش سن

چه کسانی بیشتر دچار این عارضه می شوند؟


اگر هرکدام از موقعیت‌های زیر برایتان آشنا است، احتمالبالای دررفتن شانه‌تان وجود دارد. با پزشکتان درباره‌ی بهترین متدهای پیشگیری صحبت کنید.

 • ورزشکارانی که به طور مکرر ورزش‌هایی با دست بالای سر انجام می‌دهند مانند تنیس، بیس‌بال، والیبال و شنا
 • آنهایی که امکان بروز حوادث شدید در زندگی روزمره‌شان وجود دارد، مانند ضربه‌ی ناگهانی، برق‌گرفتگی یا افتادن
 • کسانی که به خاطر مسائل ژنتیکی رباط‌های سست دارند.

نشانه های این عارضه چیست؟


نشانه های این عارضه چیست؟

شناخت نشانه‌های دررفتگی شانه، کلید بهبود زودهنگام است. اگر هر کدام از علائم زیر را مشاهده کردید با پزشکتان مشورت کنید.

 • درد شانه
 • بدشکلی قابل مشاهده
 • تورم یا کبودی
 • عدم توانایی حرکت دادن شانه یا دست
 • نرمی شانه
 • شانه‌ی سست با صداهای تق تق خوردن
 • بی‌حسی، ضعف و سوزش

دررفتگی چطور تشخیص داده می‌شود؟


در لحظه‌ی اول رادیوگرافی انجام می‌شود و اگر شانه صراحتا دررفته بود، یا استخوان در کاسه‌اش نبود، شانه را جا خواهند انداخت. اغلب شانه‌ها خود‌به‌خود جا می‌افتند یا یک دررفتگی جزئی است که در این حالت رادیو گرافی اغلب مناسب خواهد بودو آسیب‌های استخوانی را نشان می‌دهد.

ولی بازهم تشخیص آنها با رادیو گرافی نرمال سخت است، که در نتیجه پزشکان از آرتروگرام MR استفاده می‌کنند تا ببیند وضعیت رباط‌ها چگونه است. گاهی هم از CT استفاده می‌کنند تا  وضعیت استخوان‌ها را ببینند. همچنین تشخیص با معاینه‌ی جسمانی هم انجام می‌شود. زمانیکه بیمار ادعا می‌کند شانه‌اش بی‌ثبات است ما با تست‌های مشخصی  که پزشکان می‌توانند انجام دهند، معاینه را انجام می‌دهیم.

بهترین راه درمان و توانبخشی دررفتگی شانه چیست؟

برای درمان دررفتگی و بی ثباتی شانه و کتف روش های زیر انجام می شوند:

جاانداختن دررفتگی

جاانداختن دررفتگی

فرایند جا انداختن دست در کاسه‌اش، احیای دررفتگی شانه نامیده می‌شود. تکنیک‌های چندانی برای جا انداختن دررفتگی شانه وجود دارد. بهترین روش بر مبنای نوع دررفتگی مشخص می‌شود. احیای دررفتگی شانه چند دقیقه زمان می‌برد و گاهی به بیمار بیهوشی کلی داده می‌شود.

عدم تحرک

عدم تحرک

وقتی استخوان بازو دوباره در مفصل شانه قرار گرفت، درمان‌های متعددی وجود دارد. احتمالا پزشک توصیه می‌کند تا دست را در باند شکسته‌بندی  نگه دارید. باند شکسته‌بندی برای دررفتگی شانه، آن را بی‌حرکت نگه می‌دارد تا از دررفتگی مجدد شانه جلوگیری کند. آتل شانه هم می‌تواند با حمایت آرام و معتدل از شانه از دررفتگی‌های بعدی جلوگیری کند.

کاربرد فیزیوتراپی

کاربرد فیزیوتراپی

متخصص طب فیزیکی برای شما یک برنامه‌ی توانبخشی می‌ریزد که به تدریج شدت قوایتان و تحرک را افزایش می‌دهد.پزشک هنگام فیزیوتراپی دررفتگی شانه پیشرفت شما را زیر نظر می‌گیرد تا مطمئن شود که شما به کشش‌ها و نرمش‌ها واکنش خوبی نشان داده‌اید.

دکتر با کمک روش های توانبخشی می تواند به تسریع درمان و کاهش درد ناشی از دررفتگی شانه بیمار کمک کند. برخی از این روش ها عبارت اند از:

 • نوار کینزیو: تکنیک‌های نوار کینزیو متفاوتی می‌تواند برای شانه استفاده شود تا درد را کاهش دهد.روی شانه قرار می‌گیرد تا حمایت را بیشتر کند، به خصوص هنگام حرکت. همچنین تاکید شده که به بیشتر شدن تحرک کمک می‌کند. اگرچه هیچ مدرک ثانویه‌ای وجود ندارد که نشان دهد این تکنیک کاملا موثر است.
 • تحریک عصبی الکتریکی ورا پوستی (TENS : (TENS می‌تواند با روش تئوری گیت برای خلاصی از درد شانه‌ی هم حاد و هم مزمن استفاده شود. شواهد نشان داده‌اند که TENS برای خلاصی فوری از درد موثر می‌باشد.
 • یخ : یخ می‌تواند به کاهش درد و تورم شانه‌ی ملتهب کمک کند.
 • تحریک الکتریکی : این روش شاید استفاده شود تا در به‌کارگیری فیبرهای عضلانی در زمان انجام حرکات ورزشی مختلف کمک کند، مانند چرخش بیرونی یکطرفه. اگرچه تحقیقات بیشتری نیاز است تا اثربخشی این روش را برای این مسئله هدایت کند.

ورزش های مفید برای شانه

ممکن است در ابتدا به شما توصیه شود تا نرمش‌های آرام نجام دهید تا تحرک  دست برگردد. کشش آرام خشکی دست وشانه را کمتر می‌کند، به خصوص بعد از استفاده‌ی طولانی مدت از نوار شکسته‌بندی. با گذشت زمان یاد خواهید گرفت که چطور بعد از دررفتگی شانه‌تان را تقویت کنید.

طبیعی است که هنگام انجام نرمش‌ها و کشش‌ها کمی درد دررفتگی شانه را احساس کنید. ولی در برابر درد شدید باید نادیده بگیرید. استراحت کنید و درباره‌ی انتظاراتتان بعد از یک جراحت سخت واقع‌بین باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که هنگام نرمش از آتل استفاده کنید. با پزشکتان مشورت کنید تا توصیه‌ها و  نرمش‌های مناسب را برای نیازهای به خصوصتان ارائه دهد.

ورزش های مفید برای شانه

در کنار تحرک، هدف اصلی اولیه بازیابی کامل محدوده‌ی حرکتی است. اگر محدوده‌ی حرکت در ابتدا به حالت اولیه برنگردد، بعدا حتی سخت‌تر خواهد شد. بازیابی محدوده‌ی حرکت اغلب از طریق کشش‌ها و حرکات با استفاده از دسته‌ی جارو یا قرقره است تا کمک کند کمی حرکت اضافه داشته باشید.

صاف کردن عضلات شانه‌گردان

صاف کردن عضلات شانه‌گردان

هدف دوم بازیابی نیروی عضلات است. از همه مهم‌تر نیروی عضلات شانه‌گردان. بازیابی نیروی عضلات شانه‌گردان به خصوص به این دلیل که حرکات شانه راکنترل می‌کنند مهم است. ضعف این عضلات می‌تواند در مشکلات آتی شانه نقش داشته باشد.

تقویت عضلات استخوان کتف

تقویت عضلات استخوان کتفتقویت عضلاتی که استخوان کتف را احاطه کرده و کنترل می‌کنند هم بخش مهمی از برنامه‌ی احیای شانه است. استخوان شانه یا کتف در میزان حرکت شانه نقش دارد و همچنین پایه‌ی ثابتی برای دست است. بدون پایه‌ی ثابت نمی‌توانیم بارهای سنگین را بلند کرده یا تحمل کنیم. این عضلات با همدیگر هماهنگ شده‌اند تا حرکات بالای سر را کنترل کنند. ترکیب زمان و فعالیت‌های ورزشی به بازسازی عملکرد کامل این عضلات کمک می‌کند.

در نهایت، یک برنامه‌ی تقویتی در باشگاه معمولا مورد نیاز است تا  قبل از بازگشت به فعالیت‌ها نیرو و شرایط دست کاملا بازیابی شود. این برنامه شامل ورزش‌هایی است که گروه عضلات اصلی را هدف قرار می‌گیرند به علاوه‌‌ی نرمش‌های احیای مخصوص شانه.

جراحی دررفتگی شانه


کسانی که از جراحت‌های اضافی همراه با دررفتگی شانه رنج می‌برند شاید تصمیم به جراحی بگیرند. شکستگی یا رباط‌ها و بافت‌های  آسیب‌دیده شاید به جراحی نیاز داشته باشند. ترمیم بافت در هنگام جراحی احتمال دررفتگی‌های بعدی را کمتر می‌کند.

اگر از دررفتگی مزمن شانه رنج می‌برید، یا دررفتگی مکرر شانه، ممکن است جراحی توصیه شود تا رباط‌های کشیده شده را سفت کند.

 • جراحی با سوراخ کردن: این نوع جراحی دررفتگی شانه تحت بیهوشی کامل انجام می‌شود.جراح برش‌های کوچکی می‌دهد و از لوله‌ی نازکی مجهز به یک چراغ و دوربین استفاده می‌کند.

جراحی باز: زمانیکه نیاز به جابجایی استخوان‌ها باشد جراحی باز محبوب است. بعد از عمل باز شانه به حالتی است که انگار جراحی آرتروسکوپی داشته‌اید، با حداقل جای زخم قابل مشاهده. نگرانی‌هایتان را با پزشک یا جراحتان در میان بگذارید

پیشگیری از دررفتگی شانه


البته نمی‌توانید همیشه از تصادفات پیشگیری کنید. با این حال می‌توانید احتیاط‌های لازم را برای جلوگیری از دررفتگی شانه انجام دهید- به‌خصوص پیشگیری از دررفتگی مکرر شانه.

جلوگیری از افتادن

افراد پیر در خطر دررفتگی شانه به دلیل افتادن هستند. واکنش طبیعی ما در هنگام افتادن دراز کردن دست‌ها برای ثابت نگه‌داشتن خودمان است که می‌تواند سبب دررفتگی شود. با تمرین برای حفظ تعادل، آمادگی داشتن و تمیز نگه داشتن خانه و برداشتن موانع در آن، می‌توانیم خطر افتادن را کمتر کنیم.

برای بهبودی عجله نکنید

بی‌تردید مهم‌ترین اقدام احتیاطی  در پیشگیری از دررفتگی مکرر شانه این است که به توصیه‌ی پزشک و فیزیوتراپتان توجه کنید برنامه‌ی احیای دررفتگی شانه‌تان را با دقت دنبال کنید، بدون هیچگونه کشش یا فعالیت اضافه.

قبل از انجام ورزش مطمئن شوید که کاملا بهبود پیدا کرده‌اید. و آتل شانه بگذارید تا مفصلتان را ثابت نگه داشته و محافظت کند.

شانه را تقویت کنید

نرمش‌های آرام برای تقویت بی ‌خطر و تدریجی شانه عامل مهمی در ممانعت از دررفتگی است. یوگا به دلیل حرکات و تقویت با شدت کم سودمند است و به خصوص برای افراد پیر منفعت دارد.

سوالات رایج


برخی از سوالات رایج درباره دررفتگی و نیمه دررفتگی شانه و کتف عبارت اند از:

هنگام دررفتن شانه، بخش توپی شکل مفصل، استخوان بازو، کاملا تماسش را با حفره یا فرروفتگی شانه از دست می‌دهد.رایج‌ترین نوع دررفتگی، دررفتگی قدامی شانه نامیده می‌شود. در این حالت قسمت توپی شکل به جلو رفته و سپس از جلوی حفره در می‌آید. در موارد خیلی کم دررفتگی خلفی داریم که قسمت توپی شکل به عقب می‌رود و در موارد بسیار نادر دررفتگی فرعی داریم.

هنگام دررفتگی فرعی قسمت توپی شکل کاملا تماسش را با حفره از دست می‌دهد. این دو دیگر همدیکر را لمس نمی‌کنند.

همچنین هنگام دررفتگی ناتمام ، بخش توپی شکل اندکی در می‌رود، به جلو یا عقب سر می‌خورد، ولی هیچگاه تماسش را با حفره از دست نمی‌دهد. شبیه دررفتگی جزئی است.

در این کشور اصولا ورزش‌های تماسی موجب می‌شوند. بنابراین لیگ راگبی، اتحادیه راگبی، ولی دیگر ورزش‌ها نظیر بسکتبال،نت‌بال ، همگی با دررفتگی همراه هستند و همچنین ورزش‌هایی که افتادن و دیگر چیزها با سرعت بالا در آنها اتفاق می‌افتد مانند اسکی روی آب ، دوچرخه‌سواری، بالا رفتن از کوه و موج سواری با قایق .

بله، به‌خصوص اگر جوان بوده‌اید. بیشتر تحقیقات دنبال عدم ثباتی  هستند که روی قشر جوان اتفاق افتاده است.

بله، می‌تواند. این آسیب‌ها عبارتند از:

 • شایع ترین آسیب در اثر دررفتگی ، آسیب به لابروم است. لابروم بافت اطراف جلوی شانه است که به فرورفتن حفره کمک می‌کند و مثل یک سپر کوچک از دررفتگی شانه پیشگیری می‌کند. ولی از همه مهم‌تر رباط‌های شانه را به لابرومشان متصل می‌کند.
 • زمانیکه از حفره پاره می‌شود، رباط‌ها سست شده و این رباط‌های سست شده به شانه اجازه می‌دهند تا شل شده و شاید دوباره دربرود. این حالت اغلب برای بیماران جوان اتفاق می‌افتد ، در عوض برای بیماران کهنسال احتمال زیاد آسیب به استخوان شانه گردان همزمان وجود دارد.
 • دیگر جراحت‌های همزمان نظیر آسیب به غضروف یا سطح پوست شانه یا همزمان شکستگی‌های شانه ، مانند شکستن تکه ای از حفره که جراحت بنکارت استخوانی نامیده می‌شود.
 • احتمال بالای شکستگی حفره هست. اتفاقی که برای بخش توپی شکل رخ می‌دهد این است که به جلو می‌غلتد و در نهایت جلوی حفره می‌نشیند.، می‌تواند سبب شکستگی سخت در پشت گردد. تصور کنید انگشتتان را داخل دسر پاولوا گذاشته‌اید، وقتی انگشتتان را بیرون می‌کشید، یک فرورفتگی باقی می ماند.
 • مشابه این حالت در پشت سر اتفاق می‌افتد. استخوان کمی نرم‌تر است ، در نتیجه فرورفتگی در پشت سر ایجاد می‌شود.

خیر. وقتی شانه‌تان در می‌رود اغلب دردناک است، ولی بی‌ثباتی اغلب حس ترس ایجاد می‌کند.

بنابراین زمانیکه افراد کاری انجام می‌دهند که شانه شروع به سست شدن می‌کند،آنها احساس می‌کنند که باید دست از کار بکشند. از انجام آن کار می‌ترسند زیرا فکر می‌کنند اتفاق بدی خواهد افتاد.

ممکن است دستشان را بالای سرشان ببرند تا جعبه‌ی بزرگ سنگینی را از طبقه بردارند و ناگهان می‌گویند" نه نمی‌توانم. شانه‌ام همراهی نخواهد کرد."

یا ممکن است دستشان را عقب ببرند تا پرتاب کنند و درد یا نیشگون ناگهانی در جلوی شانه احساس کنند، و گاهی کمی صدای دنگ، و اینجاست که می‌فهمند این حالت بی‌باتی را دارند.

بله.برای هر آسیب شانه‌ی مشخصی باید جهت ارزیابی به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند آسیب‌های دیگر که می‌تواند همراه با چیزیکه اغلب مردم فکر می‌کنند دررفتگی شانه است را ارزیابی کند مانند پارگی‌های عضلات شانه‌گردان یا رگ به رگ شدن‌های شانه.

بله. به همین سادگی. جراحی روش آسان در بیشتر افراد است، ولی همراهی کردن با توانبخشی و درست رفتار کردن با شانه بعد از آن به جراحی اجازه‌‌ی بهبودی می‌‌دهد. جراحی قصد دارد تا همه چیز را به حالت اولیه‌اش برگرداند، ولی بدن شما هنوز مجبور است همکاری کند و این زمان می‌برد.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post