درمان اسپاسم (گرفتگی) گردن ناشی از پوزیشن غلط و چرخاندن سریع سر

اسپاسم، خشکی یا گرفتگی گردن معمولا با درد و دشواری درحرکت گردن شناخته‌ می‌شود، به ویژه درهنگام چرخاندن سر به طرفین. گرفتگی گردن ممکن است با سردرد، گردن درد، شانه درد و یا درد بازو نیز همراه باشد. در‌این حالت فرد برای نگاه کردن به سمت چپ یا راست یا پشت شانه‌اش، مجبور است به جای چرخاندن گردنی که اسپاسم شده، کل بدن را بچرخاند.

اکثر مردم با درد و ناراحتی ناشی از گرفتگی گردن آشنا هستند، چه بسا یک روز صبح بعد از بیدار شدن از خواب، یا شاید کمی بعد ازانجام فعالیت‌های شدیدی، مانند جا‌به‌جا کردن مبلمان، اتفاق بیافتد. در بیشتر موارد، درد و خشکی گردن به طورطبیعی و خود‌به‌خود درعرض یک هفته از بین می‌رود. با این حال، این‌که چگونه فردی که مبتلا به گرفتگی گردن شده، عوارض و درد ناشی از آن را کنترل کند، در زمان بهبودی و میزان درد و احتمال بازگشت آن تأثیر دارد.

اگر گرفتگی گردن پس از یک هفته بهبود پیدا نکرد، برای بررسی وضعیت آن باید به یک پزشک مراجعه کرد. همچنین فارغ از این که گرفتگی چه مدت طول کشیده باشد، اگر با علائم هشدار‌دهنده‌ای، مانند تب، سردرد، حالت تهوع یا استفراغ یا خواب آلودگی ناخواسته همراه باشد، باید بلافاصله به یک پزشک متخصص مراجعه شود.

متخصصین طب فیزیکی پس از معاینه بیمار و تشخیص علت بیماری، برای درمان اسپاسم و خشکی گردن از روش‌های فیزیوتراپی، طب سوزنی، ماساژ و ورزش درمانی استفاده می‌کنند.

در صورت مراجعه به مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی لاله برای رفع اسپاسم عضلانی گردنتان می توانید از انواع خدمات درمانی و توانبخشی این مرکز تحت نظر دکتر محمد رضا برزگر بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره‌ی 02188571079  تماس حاصل فرمایید.

چرا گردنمان دچار اسپاسم می‌شود؟


علت‌های گرفتگی گردن را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

علل رایج گرفتگی گردن

مهمترين علل خشکی گردن، کشیدگی عضله و يا رگ‌به‌رگ شدن (پیچ‌خوردگی) بافت نرم است. به طورخاص، ماهیچه بالابرنده کتف آسیب پذیرتر است. این عضله که در قسمت کناری پشت گردن قرار گرفته، مهره‌های گردنی را به کتف متصل می‌کند  و توسط اعصاب سوم و چهارم گردنی (C3, C4)  کنترل می‌شود.عضله بالابرنده کتف ممکن است در حین انجام بسیاری از فعالیت‌های معمولی روزمره، دچار کشیدگی شود، مانند:

 • خوابیدن در حالتی که گردن در موقعیت نامناسبی قرار گرقته باشد.
 • افتادن یا ضربه ناگهانی‌ای که سر به سمت کنار کشیده شود، مانند آسیب‌های ورزشی
 • حرکت دادن مکرر سر به چپ و راست در طول یک فعالیت خاص، مانند شنای کرال سینه
 • نشستن در وضعیت بدنی نامناسب، به حالت خمیده و با گردن رو به جلو، در هنگام تماشای مانیتور کامپیوتر یا نگاه کردن به‌سمت پایین به صفحه تلفن همراه برای مدت زمان طولانی (که گاهی به این شرایط «گردن پیامکی»گفته می‌شود.)
 • اضطراب یا عصبانیت زیاد، می‌تواند منجر به گرفتگی و اسپاسم گردن شود.
 • نگه داشتن گردن در یک وضعیت غیر معمول برای مدت طولانی، مثل نگه داشتن گوشی تلفن بین گردن و شانه.

اگر علایم گرفتگی گردن بلافاصله نمایان شوند، به راحتی علت آن معلوم می‌شود، مانند زمین خوردن در حین انجام یک فعالیت ورزشی. اما اگر گردن ناگهان دچار اسپاسم شود، تشخیص دقیق علت آن ساده نخواهد بود.

علل غیر معمول گرفتگی گردن

گاهی اوقات گرفتگی گردن واکنشی به یک ناهنجاری در ستون فقرات که گردن را نگه می‌دارد و کمک می‌کند، می‌باشد.

گاهی اوقات خشکی گردن واکنشی به اختلالی اساسی در مهره‌های گردنی ستون فقرات است که علاوه بر حفاظت از نخاع، تکیه‌گاهی برای گردن بوده و به حرکت آن نیز کمک می‌کنند. چندین نمونه از اختلالات ناحیه گردن ستون فقرات که می‎توانند باعث شوند، عضلات گردن به نحو دردناکی اسپاسم یا خشک شوند عبارتند از:

 • دیسک گردن در اثرآسیب دیدگی و پارگی لایه بیرونی محافظ دیسک در ستون فقرات گردن و نشت محتویات داخلی آن به بیرون، بافت‌های مجاور دچار فشردگی و التهاب می‌شوند.
 • بیماری دیسک دژنراتیو گردن. همچنان که دیسک‌ها به مرور زمان رطوبت و ارتفاع خود را از دست می‌دهند، فشار در مفاصل اطراف، اعصاب و بافت نرم، مانند لیگامان‌ها و عضلات افزایش می‌یابد. این روند ممکن است به درد و گرفتگی گردن منجر شود.
 • آرتروز گردن تخریب مفاصل مهره‌های گردن در اثر آرتروز.

تخریب آرتریتی "مفاصل فاست" گردنی ستون مهره‌ها اغلب، همراه با دیگر بیماری‌های  دژنراتیو مانند تنگی کانال نخاع و تغییرات آناتومیکی مانند خار‌استخوان یا استئوفیت نیز اتفاق می‌افتد.

این‌ها تمام بیماری‌هایی نیستند که ممکن است موجب گرفتگی گردن شوند. و اگرچه شایع نیستند، اما بیماری‌های متعدد دیگری مثل عفونت یا تومور هم ممکن است باعث این مساله شوند.

نشانه‌ها و علایم گرفتگی گردن چیست؟


شدت گرفتگی گردن می‌تواند از یک احساس ناراحتی آزاردهنده کوچک تا درد بسیارشدید، عمیق و محدود‌کننده متفاوت باشد. به طور معمول، تلاش برای چرخاندن گردن اسپاسم شده به طرفین یا به جهتی خاص، موجب دردی شدید می‌شود، به طوری که بیمار مجبور می‌شود حرکت را متوقف نماید.

 میزان محدودیت در حرکات گردن در انجام فعالیت‌های روزمره افراد تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، اگر به طور قابل توجهی نتوان سر را در یک جهت خاص چرخاند ، احتمالا تا زمان بر طرف شدن علائم ، باید از رانندگی اجتناب شود.

علائم اسپاسم گردن در کودکان و نوزادان

برخی از نشانه‌های خشکی گردن در کودکان عبارت اند از:

 • گردن درد
 • سر اغلب به سمت یک طرف خم می‌شود.
 • کودک نمی‌تواند سر خود را به عقب خم کند یا چانه‌اش را به شانه‌هایش برساند. اما اغلب می‌تواند گردن را به جلو خم کند (چانه را به سینه برساند.)
 • عضلات گردن اغلب نسبت به لمس حساس و دردناک هستند.

چه زمانی مراجعه سریع به پزشک ضروری است؟


گرفتگی گردن ممکن است یکی از علائم اولیه مننژیت باشد، یک بیماری جدی باکتریایی که موجب تورم در اطراف مغز می‌شود. گرفتگی گردن ممکن است نشاندهنده این باشد که شخص در معرض حمله قلبی است. اگر علائم زیر را تجربه کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

 • تب.
 • استفراغ و حالت تهوع
 • دشواری در رساندن چانه به سینه.
 • درد قفسه سینه یا درد در بازوی چپ.
 • سرگیجه.
 • و اگر در نشستن، ایستادن یا راه رفتن مشکل دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های تشخیص علت این عارضه چیست؟


پزشک سابقه پزشکی را بررسی کرده  و آزمایشاتی انجام خواهد داد. او برای آگاهی از وجود هر نوع حساسیت، بی حسی و ضعف عضلانی، و نیز بررسی میزان توانایی بیمار در حرکت دادن سر خود به جهات مختلف، جلو، عقب و کنار و دو طرف معاینات و ازمایشاتی انجام خواهد داد ، از جمله:

 • عکسبرداری با اشعه ایکس: تصاویر اشعه ایکس می‌توانند نشان دهند که آیا در گردن فرد اعصاب یا نخاع دردگیر خار استخوان (استئوفیت) یا دیگر تغییرات دژنراتیو شده است یا خیر.
 • سی تی اسکن: سی تی اسکن تصاویری که از جهات فراوان به وسیله اشعه ایکس گرفته شده را ترکیب می‌کند تا تصاویر مقطعی از ساختار داخلی گردن ایجاد کند.
 • در MRI " ام آرآی" از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از استخوان‌ها و بافت‌های نرم، از جمله نخاع و اعصاب خارج شده از نخاع، استفاده می‌شود.
 • EMG الکترومیوگرافی (نوار عصب و عضله): اگر پزشک مشکوک شود که علت درد گردن بیماریعصب باریکش ( یا عصب تحت فشار) باشد ، ممکن است انجام الکترومیوگرافی را پیشنهاد دهد. در این روش سوزن‌های ظریفی از روی پوست به عضله وارد می‌شوند و برای اندازه گیری سرعت هدایت عصب آزمایشاتی انجام می‌شود تا معلوم شود آیا اعصاب خاصی به درستی کار می‌کنند یا خیر.
 • آزمایش خون: آزمایش‌های خون گاهی اوقات می‌توانند شواهدی از وجود التهاب یا عفونتی به‌دست دهند که ممکن است باعث ایجاد یا مرتبط با اسپاسم گردن درد باشند.

بهترین راه‌ها برای درمان مشکل خشکی گردن چیست؟


در اکثریت قریب به اتفاق، خشکی گردن ناشی از یک فشار عضلانی ساده است که طی چند روز به‌خودی خود بهبود می‌یابد. با این حال، چندین روش درمانی برای کاهش درد و کمک به تسکین و بهبود آن وجود دارد:

استراحت

 یکی دو روز استراحت، باعث می‌شود که بافت‌های آسیب دیده فرصت بهبود یافتن داشته باشند که به نوبه خود باعث کاهش خشکی و اسپاسم عضلانی محتمل می‌شود. به عنوان مثال، کسی که شنا می‌کند، باید از انجام برخی ازحرکت‌های خاص در شنا  که مستلزم چرخاندن زیاد سر هستند برای چند روز پرهیز کند. با این حال، توصیه می‌شود که استراحت به یک یا دو روز محدود شود، زیرا عدم فعالیت بیش از حد ممکن است منجر به تضعیف عضلات شود، و عضلات ضعیف برای حمایت  از گردن و سر متحمل فشار زیادی می‌شوند.

از یخ برای تسکین درد گردن خود استفاده کنید

سرما باعث کاهش درد موضعی شده و تولید اسید لاکتیک که باعث درد می‌شود را محدود می‌کند. از یک بسته یخ استفاده کرده و آن را روی بخشی از گردن  که در آن احساس خشکی و گرفتگی می‌کنید (معمولا پشت گردن روی خط رویش موها) قرار دهید. بسته یخ را هر دو ساعت یک بار بین 10 تا 15 دقیقه روی گردن خود نگه دارید.

 • همچنین می‌توانید درموقعیت راحت‌تر برای یخ گذاشتن روی گردن خود قرار بگیرید. روی یک صندلی راحت نشسته و پشت سرتان را در حالت استراحت قرار دهید. بسته یخ را بین شانه‌ها و پشت سر خود قرار دهید. پشت خود را طوری تکیه دهید که گردن شما نفع کامل از سرما را ببرد.
 • بعضی از کارشناسان احساس می‎کنند که یخ باعث افزایش اسپاسم گردن می‌شود، زیرا سرما عضلات را منقبض خواهد کرد. شما روشی را به کار ببرید که احساس می‌کنید برای گردنتان مفید است.
 • در 48 تا72 ساعت اول برای درد حاد از سرما درمانی استفاده کرده و سپس گرما درمانی را شروع کنید.

یک حوله گرم روی گردن خود قرار دهید

یک حوله دست و رو خشک‌کن را در یک کاسه پر از آب داغ قرار دهید، یا آن که کاملا روی آن آب داغ بریزید. سپس آن را برای 5-7 دقیقه داخل خشک‌کن قرار دهید طوری که آب از حوله چکه نکند ولی حوله هنوز کاملا گرم باشد. حال اگر گردنتان گرفته یا دردناک است حوله را روی آن قرار دهید.  پس از انجام این کار حدود 20 دقیقه صبر کرده و دوباره آن را انجام دهید. این کار را سه بار تکرار نمایید.

داروهای مناسب برای رفع اسپاسم

پزشکان برای رفع مشکل اسپاسم و خشکی گردن داروهای زیر را به بیماران پیشنهاد می‌کنند:

ایبوپروفن یا آسپیرین

داروهای ضد التهاب NSAID ، یا داروهای ضد‌التهابی غیر‌استروئیدی نظیر ایبوپروفن و آسپرین به طور مؤثری باعث کاهش درد می‌شوند و بدون نیاز به نسخه در هر داروخانه‌ای یافت می‌شوند. فقط مراقب باشید که بیش از دوز توصیه شده آن‌ها را مصرف نکنید.

داروهای شل‌کننده‌ عضلانی

داروهای شل‌کننده‌ عضلانی برای  شل و ریلکس کردن عضلات مفید هستند و به بهبود خشکی گردن یا گردن درد کمک می‌کنند. این نوع داروها فقط باید در کوتاه مدت استفاده شوند، و بهتر است قبل از خواب آن‌ها را مصرف کنید.

 از داروهای شل‌کننده عضلات در صورتی استفاده کنید که سایر روش‌ها مانند کشش، یا درمان با گرما- سرما جوابگو نباشند. داروهای شل‌کننده عضلانی ممکن است محتوی داروهای دیگری نیز باشند. دستورالعمل‌های داروها را با دقت بخوانید تا دوز مناسبی مصرف کنید.

فیزیوتراپی برای درمان خشکی گردن

درمان با فیزیوتراپی باعث کاهش درد و اسپاسم و بهبود عملکرد فیزیکی شما شده و فعالیت‌های روزمره، کار و خواب را برای شما راحت‌تر و قابل کنترل‌تر می‌کند.

پزشک درابتدا درد، و دامنه حرکات و قدرت بیمار را برای تنظیم یک برنامه توانبخشی دقیق و منظم که ممکن است شامل موارد زیر باشد، ارزیابی می‌کند:

 • تمرینات ورزشی برای افزایش دادن دامنه حرکات و قدرت
 • توصیه‌هایی برای حالات درست بدنی و خواب و نحوه منطبق شدن با این حالات صحیح

درمان با فیزیوتراپی توانایی عملکردی را به  شما باز می‌گرداند تا بتوانید با اعتماد به نفس و مستقلل کارهای روزانه خود را از سر بگیرید.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی راهی طبیعی و ایمن برای درمان خشکی و گرفتگی عضلات گردن است. گرفتگی عضلانی به طور معمول یک پدیده ثانویه است که از آسیب‌های دیگر حاصل می‌شود. اسپاسم عضلانی واکنش دفاعی بدن است در برابر حرکاتی که سبب تحریک بافت‌ها یا ساختا‌‌‌رهای زیرین مانند رباط‌ها یا دیسک‌های بین مهره‌ای آسیب دیده می‌شود. عضلات گردن برای محافظت از گردن به طور غیر ارادی دچار اسپاسم می‌شوند، تا از گردن محافظت شود. متخصصین طب فیزیکی ، با کمک دستان خود و یا ابزارهای تخصصی، روی بافت مشکل‌دار تکنیک‌های مختلفی را برای تشخیص و درمان گرفتگی عضلات گردن و علت اصلی گرفتگی اجرا می‌کنند. ماساژ درمانی روی عضلات گردن باعث تحریک جریان خون در آن منطقه می‌شود و به این صورت مواد مغذی بیشتری به بافت‌ها می‌رسد و می‌تواند روند بهبود ضایعه را تسریع کند. ماساژ همچنین کمک می‌کند تا تونوس ماهیچه‌ای یا کِشنگ متعادل شود و به این طریق درد و ناهمواری پوشش مفصل کاهش می‌یابد.

طب سوزنی

طب سوزنی یک روش مفید و موثر طبیعی برای کاهش اسپاسم عضلانی گردن است. تحریک با استفاده از سوزن‌های طب سوزنی منجر به آرام شدن فوری عضلات اسپاسم شده می‌شود، چرا که به دلیل به وجود آمدن زخم‌های بسیار ریز در اثر سوزن‌های طب سوزنی در سطح عضله ،بدن برای درمان خود تحریک می‌شود. هنگامی که عضله ریلکس می‌شود، این موجب کاهش میزان گرفتگی عضله شده و به پزشک اجازه می‌دهد تا به طور مطلوب عضله یا گروه عضلات گردن اسپاسم شده گردن را تحت کشش قرار دهد. هدف طب سوزنی کاهش درد، خشکی عضلانی و بهبود وضعیت عمومی سلامت است. طب سوزنی را می‌توان به عنوان یک درمان مؤثر و مستقل برای کاهش اسپاسم عضلانی، و یا در کنار سایر روش‌های درمانی برای کاهش درد یا ناراحتی گردن، در نظر گرفت.

لیزر درمانی

با مدنظر قرار دادن توانایی‌های طبیعی بدن برای بهبود، لیزر درمانی به کاهش التهاب و درد، و تسکین بیمار، در حالی که بدن روند بهبود را طی می‌کند، کمک می‌کند. لیزر‌درمانی یکی از گزینه‌های مختلف درمان است که می‌تواند باعث برطرف شدن و یا کاهش درد شده و به ویژه برای بیمارانی که به دنبال روش‌های درمانی بدون استفاده از جراحی یا دارو هستند، مفید است. این روش می‌تواند به تنهایی و یا در ترکیب با بعضی روش‌های درمانی دیگر استفاده شود.

تاثیر ورزش درمانی

اسپاسم گردن می‌تواند بسیار دردناک بوده  و موجب بروز بسیاری از مشکلات دیگر شود، بنابراین به تسکین درد ناشی از اسپاسم گردن با این تمرینات کششی ساده کمک کنید. کلید کار این است که عضلات را به اندازه  و نه بیش از حد توان آن‌ها کشش دهید.

حرکت جلو و عقب بردن سر

در اغلب موارد، خشکی گردن را می‌توان بلافاصله با انجام یک سری تمرینات برای از بین بردن تنش ناشی از خشکی یا گرفتگی عضلات گردن برطرف کرد.عضلات جلو و پشت گردن خود را به این صورت کشش دهید: چانه را به سمت سینه حرکت دهید، سپس چانه را به سمت بالا ببرید. این حرکت را برای چندین دقیقه تکرارکنید. اگر این تمرین دردناک باشد، سر خود را زیاد به جلو خم نکنید یا به عقب ندهید. حرکت را فقط تا جایی انجام دهید که در گردن خود کمی احساس کشش داشته باشید.

سر خود را به چپ و راست حرکت دهید

با کج کردن سر خود به سمت یک شانه و سپس به سمت شانه دیگرعضلات دو طرف گردن خود را کشش دهید. این کار را تا زمانی که دردتان اندکی کمتر شده و عضلات کمتر احساس گرفتگی کنند ادامه دهید.

سر خود را از چپ به راست بچرخانید

این حرکت اغلب دردناک‌ترین حرکتی است که وقتی دچار اسپاسم گردن هستید می‌توانید انجام دهید، به همین دلیل آن را به آرامی انجام دهید تا حرکت آسانتر شود. برای چندین دقیقه به چرخاندن سرتان از سمت چپ به راست ادامه دهید.

ورزش هوازی کم فشار

علاوه بر کشش، هرگونه تمرین هوازی کم فشار، مانند پیاده‌روی، اغلب در از بین بردن هر نوع گرفتگی مفید است. پیاده‌روی حتی اگر به‌ طور مستقیم گردن را درگیر نکند، به اکسیژن‌رسانی به بافت‌های نرم در سراسر ستون فقرات کمک می‌کند که این به نوبه خود روند بهبودی را تسریع می‌کند.

چگونه از خشکی گردن پیشگیری کنیم؟


با انجام اقداماتی ساده می‌توان از اسپاسم و گرفتگی گردن جلوگیری کرد:

فضای کاری خود را به صورت ارگونومیک تنظیم کنید

 بسیاری از مردم از گرفتگی گردن رنج می‌برند زیرا محیط کار آنها ارگونومیک نیست. منظور از طراحی ارگونومیک محیط کار، طراحی آن فضا در جهت کاهش فشارهای جسمانی و روانی است.   ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم کنید  که کف پاهایتان کاملا روی زمین و بازوانتان به راحتی روی سطح میز قرار بگیرند. اگر در محیط کار خود یک مانیتور کامپیوتر دارید، مطمئن شوید که مونیتور هم سطح چشمانتان  قرار گرفته است.

 برای زمان طولانی در حالت نشسته باقی نمانید

 اگر تمام وقت پشت یک میز نشسته باشید یا زمان زیادی را در اتومبیل صرف می‌کنید، چندین استراحت کوتاه به خود داده و وضعیت بدنی خود را عوض کنید. در اطراف حرکت کنید به عضلات خود اجازه دهید که کشیده شوند به جای این که تا به پایان رسیدن ساعت‌های طولانی، سفت و بِی‌تحرک باقی بمانند.

مرتبا با سر خم شده به تلفن همراه خود نگاه نکنید

پایین انداختن سر به طور مداوم می‌تواند به مرور به گردن شما آسیب برساند. در عوض، سعی کنید تلفن یا رایانه لوحی خود را هم سطح چشم خود قرار دهید.

یک کیف سنگین را تنها روی یک شانه خود نیاندازید

حمل وزن بسیار زیاد روی یک شانه، باعث می‌شود به نحو بی‌قواره‌ای یک سمت بدن شما نسبت به سمت دیگر متحمل فشار بیشتری شود. گردن و پشت شما غرامت این بار را خواهند پرداخت و این کار ممکن است به گرفتگی گردن ختم شود. درعوض، یک کوله پشتی یا یک چمدان چرخ‌دار کوچک را انتخاب کنید.

از روش تمرینی مناسب استفاده کنید

  بلند کردن وزنه به صورت نادرست، یکی از علل شایع گرفتگی گردن است. اگر از تکنیک ایمن استفاده نکنید، ممکن است باعث پیچش عضلات یا تحن فشار قرار گرفتن عصب خود شوید. برای اطمینان از انجام حرکت به شکل مناسب، با یک مربی کار کنید.

 • سعی نکنید وزنه‌هایی بیشتر از توان خود بلند کنید. بلند کردن وزنه نباید آسان باشد، اما همچنین نباید احساس کنید که گویا می‌خواهید رو به جلو بیافتید. وزنه مناسب برای نوع بدن و سطح قدرت خود را پیدا کنید.
 • دفعات خیلی زیادی در هفته وزنه نزنید. عضلات شما برای ترمیم بین جلسات تمرین نیاز به زمان دارند. اگر زیاد با وزنه کار کنید ممکن است بیش از توان بدنتان بر ان فشار وارد کنید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post