درمان بیماری های اسکلتی عضلانی با طب سوزنی

طب سوزنی نوعی طب چینی است که برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. این درمان مبتنی بر این فرضیه است که انرژی به نام چی، در امتداد مسیرهایی به نام مریدین در سرتاسر بدن جریان دارد. متخصصین طب سوزنی عقیده دارند که بیماری هنگام رخ می‌دهد که چیزی انرژی چی فرد را مسدود کرده یا نامتعادل می‌کند. طب سوزنی روشی برای آزاد کردن یا اثر گذاشتن بر چی و کمک به متعادل شدن آن می‌باشد.

طب سوزنی به عنوان بهترین درمان جایگزین برای مشکلات اسکلتی عضلانی شناخته می‌شود، زیرا بدون هیچ عوارض جانبی به برطرف کردن تمام انواع درد کمک می‌کند. در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله درمان‌های جامع و موثر با شرایط مختلف توسط افراد مجرب، حرفه‌ای و متخصص به بیماران ارائه می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

کاربرد


اختلالات مختلفی که بر سیستم اسکلتی عضلانی تاثیر می‌گذارند معمولاً منجر به التهاب و درد می‌شوند. امروزه افراد به دنبال درمان‌های طبیعی مانند طب سوزنی جهت تسکین اختلالات دردناک اسکلتی عضلانی هستند.

کمر درد

شایع‌ترین اختلال در سیستم اسکلتی عضلانی کمر درد (لینک به کمر درد) می‌باشد. بسیاری از افراد بزرگسال در مقطعی از زندگی خود دچار مشکلاتی در کمر خود می‌شوند. درمان شامل وارد کردن سوزن‌هایی در نقاط فشار مختلف روی پوست کمر است. چند مریدین وجود دارند که متخصص طب سوزنی ممکن است برای کمر درد روی آنها تمرکز کند.

برخی از نقاط طب سوزنی برای درد پایین کمر (لینک به درد پایین کمر) عبارتند از:

  • پشت زانوها
  • قدم پا
  • پایین کمر
  • دست
  • باسن
  • شکم

نقاط مورد نیاز برای درد بالای کمر معمولاً متفاوت هستند. این نقاط روی سر،‌ گردن، شانه‌ها و بالای کمر یافت می‌شوند. با تحریک این نقاط، بخش‌هایی از سیستم عصبی نیز جهت تسکین درد تحریک خواهند شد.

آرتروز

سه نوع متداول آرتروز وجود دارند: آرتروز متابولیک (نقرس)، آرتروز خود ایمنی (روماتیسم مفصلی) و آرتروز فرسودگی و پارگی. تمام انواع آرتروز دارای سبب شناسی و عوامل خطر مختلفی هستند. با این حال، طب سوزنی در درمان علائم و نشانه‌های آرتروز و عمدتاً درد و گرفتگی بسیار موثر نشان داده است. مطالعات اخیر در ارتباط با طب سوزنی نشان داده‌اند که درمان درد ناشی از آرتروز با طب سوزنی تاثیر قابل توجهی روی علائم درونی این بیماری که در آن قرص‌های مسکن تاثیری نداشته‌اند، دارد.

آسیب‌های فشار تکراری 

آسیب‌های فشار تکراری دومین نوع شایع آسیب‌های مشکل‌ساز می‌باشند. تصویر بالینی این سندرم شامل درد مداوم، سفتی، گرفتگی، مور مور شدن، بی‌حسی، سرما و از دست دادن نیرو است. در طب چینی علل اصلی آسیب‌های فشار تکراری مرتبط با اختلال جریان انرژی و خون در ناحیه‌ی متاثر بوده و ناشی از نفوذ سرما، رطوبت یا باد به عضلات و رباط‌ها می‌باشد.

آرنج تنیس بازان

تنیس البو درد در قسمت بیرونی آرنج می‌باشد. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که تاندون‌های متصل کننده‌ی عضلات ساعد به آرنج آسیب می‌بینند. این آسیب چرخاندن ساعد و خم کردن مچ دست و انگشتان به سمت عقب را دردناک می‌کند.

فتق دیسک

فتق دیسک کمر می‌تواند منجر به مقادیر درد و التهاب متغیری شود. با اینکه طب سوزنی نمی‌تواند بیماری دیسک دژنراتیو که اغلب ناشی از این مشکل است را درمان کند، اما حداقل می‌تواند ناراحتی که معمولاً همراه با فتق دیسک است را تسکین دهد. برخی از نقاط طب سوزنی به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. برخی از نقاط انتخاب شده برای این منظور موضعی بوده و در نواحی خاصی از کمر که درد در آنجا حس می‌شود قرار دارند. نقاط دیگر ممکن است از این ناحیه فاصله داشته باشند اما در تسکین درد موثر هستند، برای مثال Large Intestine 4 روی دست. این نقاط در حذف چی و رکود خون تاثیر داشته و باعث تسریع بهبودی نیز می‌گردند.

مشکلات پا

مشکلات متعددی در پاها وجود دارند که شامل درد پاشنه‌ی پا هستند. بطور مشخص التهاب فاشیای پلانتار شایع‌ترین مشکل است. با این حال متخصصین طب سوزنی با درمان انواع مشکلات پا آشنا هستند. آنها بطور متداول آسیب‌های ورزشی را درمان کرده و به افراد مبتلا به سندرم تونل تارسال و بیماری سیور کمک می‌کنند.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضله یا گرفتگی عضله یا اصطلاحاً اسب چارلی انقباضات غیر ارادی عضلات می‌باشد. با اینکه این انقباضات می‌توانند بسیار دردناک باشند، اما به ندرت خطرناک بوده یا باعث نگرانی هستند. هرچند، درد شدید یا مداوم همیشه باید توسط پزشک معاینه شود. نواحی متداول متاثر شامل پاها، ران‌ها، پایین پا، دست‌ها، بازوها، شکم، گردن، شانه‌ها، فک و حتی در امتداد قفسه سینه هستند. با اینکه درمان‌های بسیاری برای درمان اسپاسم‌های خفیف و گاه به گاه عضلات وجود دارند، اما طب سوزنی می‌تواند برای موارد دردناک‌تر و متداول تسکین دهنده باشد.

فرایند طب سوزنی


طب سوزنی با وارد کردن سوزن‌های بسیار نازک در پوست در نواحی خاصی از بدن انجام می‌شود. این کار به منظور اثر گذاشتن بر جریان انرژی انجام می‌گیرد. گاهی اوقات گرما، فشار یا جریان الکتریکی خفیف همراه با سوزن‌ها استفاده می‌شوند. متخصص طب سوزنی یک معاینه انجام داده و سوالاتی را در مورد درد و عملکرد شما می‌پرسد. وی همچنین وضعیت کلی سلامتی را نیز بررسی می‌کند.

سپس پزشک نواحی (یا نقاط) را روی بدن به منظور دسترسی به انرژی چی که مسدود شده یا بطور صحیح جریان نمی‌یابد پیدا می‌کند. هر یک از این نقاط مرتبط با مشکلات یا عملکرد خاصی در بدن هستند. پزشک با استفاده از عضلات یا استخوان‌های خاصی به دنبال نشانه‌هایی روی بدن می‌گردد، برای مثال به منظور یافتن نقاطی که بتواند سوزن‌ها را در آنجا وارد کند. بعد از اینکه پزشک نقاط را پیدا کرد، به سرعت سوزن‌های بسیار نازک را وارد پوست می‌کند. وی احتمالاً چندین سوزن را وارد می‌کند. برخی از آنها ممکن است نسبت به سایرین در عمق بیشتری فرو بروند که بستگی به نظر متخصص در مورد آنچه که برای بازیابی جریان چی نیاز است دارد. هر پزشکی متفاوت است اما در بیشتر موارد، درمان برای ۱۵ دقیقه تا یک ساعت بطول می‌انجامد. شما ممکن است برای اتمام درمان به چند جلسه نیاز داشته باشید. برخی از افراد جلسات مداومی را خواهند داشت. ممکن است فشار خفیفی را در هنگام وارد شدن سوزن احساس کنید اما بیشتر افراد دردی را تجربه نمی‌کنند. ممکن است این ناحیه مور مور، بی‌حس، خارش‌دار یا کمی دردناک شود. متخصصین عقیده دارند که این نشانه‌ی دسترسی به جریان انرژی است. بعد از وارد شدن سوزن، ‌ممکن است متخصص کمی سوزن را به جلو و عقب حرکت دهد، و یا از گرما یا جریان الکتریکی روی سوزن استفاده نماید.

آیا طب سوزنی بی‌خطر است؟


بطور کلی، طب سوزنی در صورتی که توسط متخصص معتبر انجام شود بی‌خطر می‌باشد. یک مجوز معتبر تضمین می‌کند که متخصص دارای آموزش کافی بوده و از دستورالعمل‌های مشخص پیروی می‌کند. در موارد بسیار نادر، ممکن است مشکلاتی بعد از طب سوزنی رخ دهند. احتمال دارد دچار عفونت شوید، بخصوص در صورتی که سوزن‌ها استریل نباشند. اما یک پزشک معتبر سوزن‌ها را بعد از یک بار استفاده دور می‌اندازد. مطمئن شوید که پزشک هر بار از یک بسته سوزن استریل جدید استفاده می‌کند. در صورتی که سوالات دیگری در مورد بی‌خطر بودن طب سوزنی دارید با پزشک صحبت کنید. همواره در صورت استفاده از درمانی مانند طب سوزنی باید با پزشک خود مشورت کنید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post