درمان درد سمت راست بالای کمر با استفاده از التروسوند،ماساژ و ورزش

درد کمر یک عارضه‌ی رایج است و اغلب به مشکلات استخوان و عضلات مرتبط است. درد سمت راست بالای کمر می‌تواند مانند درد شدید و منقطع و تیر کشیدن باشد یا می‌تواند درد کلی خفیف در ناحیه سمت راست بالای کمر باشد. سمت راست بالای کمر شامل ناحیه از سمت راست گردن، شانه راست، بازوها و استخوان کتف‌ها است که به سمت قسمت پایین دنده‌ها در سمت راست ادامه می‌یابد. هر گونه درد در این ناحیه می‌تواند مربوط به استخوان و عضله باشد اما گاهی اوقات می‌تواند ناشی از یک اختلال با یک عضو داخلی باشد. نوع دردی که در سمت راست بالای کمر احساس می‌شود، از فرد به فرد متفاوت است و بستگی به علت زمینه‌ای دارد. درد سمت راست بالای کمر می‌تواند از نوع حاد باشد یا طولانی‌تر باشد و باعث درد مزمن شود.

درد سمت راست بالای کمر می‌تواند بسیار ناراحت کننده و مزمن باشد. چندین اعصاب، عضله، تاندون‌ و رباط در سمت راست بالای کمر وجود دارند. هنگامی که هر کدام از این‌ها تحریک یا ملتهب می‌شوند، می‌توانند منجر به درد سمت راست بالای کمر شوند. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگری با استفاده ماساژ تراپی، شوک ویو، مگنت تراپی و طب سوزنی درد سمت راست بالای کمر را درمان می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

دلایل


بعضی از علل رایج درد سمت راست بالای کمر عبارتند از:

تروما یا آسیب

صدمات به ساختارها در سمت راست بالای کمر می‌توانند منجر به درد سمت راست بالای کمر شوند. که شامل موارد زیر هستند:

 •  آسیب به استخوان‌ها شامل شکستگی دنده‌ها، استخوان‌ها یا استخوان‌های مهره‌ای فقراتی در سمت راست می‌توانند منجر به درد سمت راست بالای کمر شوند.
 •  آسیب به عضلات، رباط‌ها، غضروف‌ها و دیگر بافت‌های نرم در سمت راست گردن، مفصل شانه راست، بالا و قسمت میانی کمر
 •  آسیب‌های ورزشی که سبب کشش عضلات، آسیب‌های استخوان و بافت نرم می‌شوند همچنین می‌توانند منجر به درد سمت راست بالای کمر شوند.
 •  برش‌ها، زخم‌ها یا ساییدگی‌ها در ناحیه سمت راست بالای کمر

دلایل اسکلتی عضلانی

عارضه‌هایی که مفاصل و عضلات را تحت تاثیر قرار می‌دهند اغلب علت درد پشت کمر سمت راست بالا هستند.

 •  حرکات ناشیانه‌ی بدن، حالت ایستادن و نشستن بد یا شیوه‌های نادرست چرخش و بلند کردن می‌توانند منجر به درد سمت راست بالای کمر شوند.
 •  کشیدگی عضلات ناشی از بلند کردن وزن سنگین، استفاده‌ی بیش از حد ناشی از حرکات تکراری و کشش بیش از حد
 •  عارضه‌هایی که دنده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، اختلالات مفاصل مانند آرتروز، آرتریت روماتوئید که مفصل شانه، استخوان‌های مهره و سایر مفاصل مرتبط در سمت راست بالای کمر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
 •  فیبرومیالژیا، درد عضلانی و سایر عارضه‌های مرتبط با درد عضلانی که باعث درد گروه‌های مختلف عضلانی گردن، شانه است و ناحیه سمت راست بالای کمر می‌شوند.
 •  اختلالات ستون فقرات، فتق دیسک بین مهره‌ای، آسیب به دیسک، فشرده‌سازی اعصاب نیز می‌توانند منجر به درد سمت راست بالای کمر شوند.

عارضه‌های عصبی

که عبارتند از:

 •  عصب تحت فشار یا فشرده شده ناشی از مشکلات نخاعی و عضلات تنگ شده منجر به درد سمت راست بالای کمر، بازو و دست راست می‌شوند.
 •  عارضه‌هایی که اعصاب سمت راست بالای کمر یا بازوی راست را تحت تاثیر قرار می‌دهند، سکته مغزی و غیره، باعث درد، بی‌حسی یا ضعف ناشی از درد سمت راست بالای کمر می‌شوند.
 •  عفونت‌هایی مانند زونا، هنگامی که عصب سمت راست بالای کمر تحت تاثیر قرار گرفته است.

عارضه‌های معده و روده‌ای

اختلالات معده و روده‌ای می‌توانند موجب درد در شکم، قسمت فوقانی سمت راست شکم یا حتی گاهی اوقات معده درد کلی شوند. یک علت شایع شامل درد اشاره شده به علت سنگ‌های کیسه‌ی صفرا است که باعث ایجاد درد سمت راست بالای کمر می‌شوند. تشکیل سنگ‌ها در کیسه صفرا می‌تواند یک عارضه‌ی حاد به نام کُله‌سیستیت را ایجاد کند، که التهاب حاد کیسه صفرا است. این عارضه باعث درد شدید در زیر دنده‌های راست می‌شود و ممکن است به سمت راست بالای کمر و استخوان کتف‌ها گسترش یابد. این عارضه اغلب با تهوع، استفراغ، تغییر رنگ پوست مایل به زرد و از دست دادن اشتها همراه است. سایر عارضه‌هایی که بر کبد، کیسه صفرا و اندام‌های شکمی تأثیر می‌گذارند می‌توانند منجر به درد در سمت راست بالای کمر شوند. دلایلی مانند سوء هاضمه، نفخ، زخم معده، عارضه یا سوراخ شدن ناشی از زخم‌های گوارشی و غیره نیز می‌توانند باعث درد در ناحیه‌ی میانی و سمت راست بالای کمر شوند. عارضه‌های شکمی وابسته مانند تهوع، استفراغ، تغییرات در غذا خوردن و الگوهای روده، سوزش در معده و غیره ممکن است وجود داشته باشند.

علائم درد سمت راست بالای کمر


علائم ناشی از درد سمت راست بالای کمر با توجه به علت زمینه‌ای ایجاد می‌شوند. این می‌تواند درد دائمی یا متناوب در سمت راست بالای کمر ایجاد کند، که می‌تواند شدید، خفیف یا ناگهانی باشد. درد ممکن است همراه با علائم ناشی از سختی در حرکت کمر، شانه یا بازوها باشد. درد ممکن است هنگام سرفه، حرکت، تنفس، خوردن و غیره بدتر شود. علل مرتبط با عصب ناشی از درد سمت راست بالای کمر اغلب با علائم درد سوزشی، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در بازوها ظاهر می‌شوند. علل استخوانی و عضلانی سابقه آسیب یا کشیدگی عضله دارند و ممکن است با کبودی، ماهیچه‌های تحت فشار و غیره همراه باشند.

تشخیص


اشعه ایکس، اسکن‌های استخوان، و ام آر آی برای یافتن آسیب استخوان، عضله، رباط و بافت نرم و عارضه‌های ریه و شکمی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سونوگرافی اولتراسوند از شکم به آشکار کردن سنگ‌های کیسه‌ی صفرای موجود کمک می‌کند. مطالعات هدایت عصبی، ECG و دیگر تحقیقات مربوط به قلب ممکن است در صورت لزوم انجام شود.

درمان درد سمت راست بالای کمر


کمپرس سرد و گرم

درد در سمت راست بالای کمر ناشی از آسیب، شکستگی‌ها، کشیدگی عضله و رباط ممکن است با استراحت و یخ درمان شود. کمپرس گرم و سرد می‌تواند برای کاهش درد در سمت راست بالای کمر مورد استفاده قرار گیرد.

دارو

اولین داروی انتخابی برای اکثر افراد مبتلا به درد سمت راست بالای کمر، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAID) مانند ایبوبروفن (مورتین) یا ناپروکسن (Aleve) است.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی یکی دیگر از درمان‌های جایگزین است که برای بسیاری از بیماران مبتلا به درد سمت راست بالای کمر موثر است. بیماران مبتلا به درد پشت دنده سمت راست، از ماساژ به عنوان یک گزینه درمان بسیار راضی هستند. درمانگر ماساژ از هر دو دست و ابزار خاصی برای مالیدن عضلات دردناک در کمر و گردن استفاده می‌کند. مالش گردش خون را افزایش می‌دهد و اکسیژن بیشتری را به عضلات می‌رساند. همچنین می‌تواند عضلات را از شر اسیدهایی که در عضله تشکیل می‌شوند و باعث درد می‌شوند، خلاص کند. اگر تصمیم بگیرید که این مسیر را دنبال کنید مهم است که به دنبال یک درمانگر ماساژ معتبر باشید.

طب سوزنی

طب سوزنی که در چین توسعه یافته، عملی است که شامل سوزن زدن پوست یا بافت‌ها با سوزن‌های کوچک برای کاهش درد است. کسانی که طب سوزنی را انجام می‌دهند، بر این باورند که وقتی نیروی انرژی ما یا چی، آنگونه که خودشان می‌نامند، مسدود می‌شود، باعث درد می‌شود. طب سوزنی توانایی آزاد کردن کانال‌های چی را با قرار دادن سوزن در نقاط فشار خاص دارد، در نتیجه درد را آزاد می‌کند. اعتقاد بر این است که سوزن‌ها مواد شیمیایی اعصاب را که به فرایند بهبودی کمک می‌کنند، آزاد می‌کنند.

مگنت تراپی

مگنت تراپی یا درمان مغناتیسی یک عمل پزشکی جایگزین شبه علمی  است که شامل استفاده از میدان‌های مغناطیسی ایستا می‌باشد. تمرین‌کنندگان ادعا می‌کنند که قرار دادن قسمت‌های مختلف بدن در معرض رشته‌های مگنتواستاتیک تولید شده توسط مگنت‌های دائمی اثرات سلامتی مفید دارد.

شاک ویو تراپی

شاک ویو تراپی، که با عنوان اکسترا کوپورال شوک ویو تراپی نیز شناخته می‌شود، یک درمان بالینی اثبات شده و بسیار موثر برای درد کمر، به خصوص در قسمت بالا سمت راست است. اکسترا کوپورال شوک ویو تراپی به عنوان یک موج صوتی با انرژی بالای غیر الکتریکی است که از طریق یک میله دسته دار در میان بدن عبور می‌کند. شوک ویوها موجب افزایش سریع گردش خون در ناحیه هدف می‌شوند و بافت‌های اسکار فیبروز را که با گذشت زمان تشکیل شده‌اند در هم می‌شکند، به ویژه در عارضه‌های مزمن.

تمرینات

افراد مبتلا به درد خفیف تا متوسط ممکن است بخواهند تمرینات و کشش‌های درد در سمت راست بالای کمر را در راحتی خانه خود شروع کنند. در اینجا لیستی از حرکات و حالات وجود دارد که می‌توانید انجام دهید. باید از کم شروع کنید، با یک یا 2 حرکت آغاز کنید. در صورتی که می‌توانید حرکت را تحمل کنید، همیشه می‌توانید تمرینات و کشش‌های درد سمت راست بالای کمر را اضافه کنید. در زیر چند نمونه از تمرینات و کشش‌هایی را که می‌توانید در خانه انجام دهید، خواهید دید. در درب ورودی باز بایستید و هر دو دستتان را بالای سر خود در قاب یا دیوار قرار دهید. به آرامی به سمت جلو خم شوید، تا در جلوی شانه‌های خود احساس کشش کنید. 15 ثانیه نگه دارید. این حرکت را 2 تا 3 بار تکرار کنید.

نزدیک کردن کتف‌ها به هم

در حالی که بازوهایتان همتراز پهلوها است و ایستاده یا نشسته‌اید، کتف‌هایتان را به هم نزدیک کنید. 5 ثانیه نگه دارید. این حرکت را در 2 ست 15 تایی انجام دهید.

کشیدگی قفسه‌ی سینه

روی زمین بنشینید و پاهایتان را جلویتان دراز کنید. با دست‌هایتان قسمت میانی ران‌ها را بگیرید و گردن و سر خود را به سمت شکم حلقه کنید. 10 تا 15 ثانیه بشمارید و این حالت را نگه دارید. این تمرین را 3 بار تکرار کنید.

حرکت چرخشی زانوی خم

به کمر دراز بکشید و پاهایتان را دراز کنید. زانوی راست خود را خم کنید و به سمت چپ بدن برسانید. 20 ثانیه نگه دارید. تمرین را در طرف دیگر تکرار کنید.


به این پست امتیاز دهید.
درمان درد سمت راست بالای کمر با استفاده از التروسوند،ماساژ و ورزش
4 از 11 رای