درمان درد شانه و کتف با شاک ویو، مگنت تراپی، ماساژ و ورزش

شانه یکی از بزرگترین و پیچیده‌ترین مفاصل بدن است. مفصل شانه در محلی که بافت استخوان (استخوان بازو) به اسکاپولا (تیغه شانه)، مانند گوی و کاسه، متصل می‌شود، شکل می‌گیرد. دیگر استخوان‌های مهم در شانه عبارتند از:

 •  آکرومیون یا زائده آکرومیون، یک برجستگی استخوانی از تیغه شانه است.
 •  کلاویکل (کلاربون) با آکرومیون در مفصل آکرومیوکلوویکولار متصل می‌شود.
 •  زائده کراکوئید یک برجستگی استخوانی قلاب مانند از ناحیه تیغه شانه است.

شانه چندین ساختار مهم دیگر نیز دارد:

 •  روتاتور کاف مجموعه‌ای از ماهیچه‌ها و تاندون‌هایی است که شانه را احاطه کرده، از آن حمایت می‌کند و اجازه می‌دهد تا شانه طیف وسیعی از حرکات را داشته باشد.
 •  بورسا یک کیسه کوچک از مایع است که از تاندون‌های روتاتور کاف محافظت می‌کند و موجب روانی آن‌ها می‌شود.
 •  یک کاف از غضروف به نام لابروم شکل یک فنجان برای سر گوی مانند استخوان بازو را ایجاد می‌کند تا استخوان در آن فیت شود.

با این حال، تحرک هزینه‌هایی را نیز در بر خواهد داشت. تحرک ممکن است منجر به افزایش مشکلات ناشی از بی ثباتی و یا آسیب رسیدن به بافت نرم یا ساختار استخوانی در شانه شما و باعث درد شود. شما ممکن است تنها زمانی احساس درد کنید که شانه خود را به طور تمام وقت حرکت دهید. درد ممکن است موقت باشد یا ادامه یابد و نیاز به تشخیص پزشکی و درمان دارد.

درد شانه‌ها بسیار شایع است و در طول زندگی حدود سه نفر از هر ده نفر بزرگسال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در برخی مواقع درد شانه بعد از مدت کوتاهی با استراحت، مصرف مسکن و کمپرس یخ بهبود پیدا می‌کند، اما در صورت طولانی شدن این درد باید به پزشک مراجعه شود. روش متفاوت و موثر طب فیزیکی مانند فیزیوتراپی، ماساژ تراپی، شاک ویو، مگنت تراپی و ... برای درمان شانه درد در دسترس است. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده ماساژ تراپی، شاک ویو، مگنت تراپی و طب سوزنی درد شانه و کتف را درمان می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

علل شانه درد


درد کتف و شانه می‌تواند ناشی از آسیب جزئی، وضعیت بد قرار‌گیری بدن یا یک مشکل زمینه‌ای سلامت باشد.

شانه منجمد

شانه منجمد که به عنوان کپسولیت چسبنده نیز شناخته می‌شود، سفتی مداوم دردناک مفصل شانه‌ای است که باعث می‌شود تا انجام طیف کاملی از حرکات طبیعی شانه بسیار دشوار گردد. شانه‌ی منجمد زمانی رخ می‌دهد که بافت انعطاف پذیری که مفصل شانه شما را احاطه کرده است ضخیم، متورم و سفت شود. این حالت فضای کمتری برای استخوان بازو (هومروس) در مفصل شانه ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که حرکت با سفتی و درد همراه باشد.

اختلالات روتاتور کاف

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها است که مفصل شانه را احاطه کرده‌اند. تاندون‌ها طناب‌های سخت لاستیک مانندی هستند که عضلات را به استخوان متصل می‌کنند. روتاتور کاف مفصل را در موقعیت صحیح نگه می‌دارد و اجازه می‌دهد آن را به صورت کنترل شده حرکت دهید. اختلالات روتاتور کاف عبارتند از:

 •  تاندونیت و بورسیت
 •  پارگی
 •  سندرم روتاتور کاف

دررفتگی شانه

مفصل شانه یک مفصل گوی و کاسه‌ای است. بالای استخوان بازو (هومروس) گوی است که در کاسه تیغه شانه قرار می‌گیرد. دررفتگی شانه زمانی اتفاق می افتد که قسمت گوی از مفصل شانه به درستی در قسمت کاسه حرکت نمی‌کند. این اختلال می‌تواند از یک احساس لغزش یا گرفتگی تا یک دررفتگی کامل شانه که در آن قسمت گوی به طور کامل از قسمت کاسه‌ای خارج می‌شود، متفاوت باشد.

علائم


علائم درد کتف و شانه عبارتند از:

 •  درد در مفصل
 •  محدودیت در حرکت مفصل
 •  درد در بالای شانه
 •  درد شدید
 •  بازو به طور قابل ملاحظه‌ای خارج از موقعیت قرار گرفته است.
 •  اسپاسم عضلانی که در آن عضلات به شدت درگیر می‌شوند.
 •  حرکت محدود
 •  احساس گزگز
 •  ضعف
 •  بی‌حسی
 •  خستگی شانه
 •  احساس کلیک، قفل شدن یا صدای پاپ

تشخیص شانه درد


اولین گام در تشخیص سوالاتی است که پزشک در مورد درد شانه از شما می‌پرسد. پزشک احتمالاً یک معاینه فیزیکی را نیز انجام خواهد داد و در طی این معاینه به دنبال تفاوت بین شانه‌ها، قرمزی، کبودی، تورم و نشانه‌های دررفتگی است. بسته به تشخیص اولیه، ممکن است نیاز به آزمایش‌های بیشتر باشد، از جمله:

 •  اشعه ایکس: تصویر برداری ساده توسط اشعه ایکس می‌تواند فضای غیر طبیعی بین دو استخوان شانه، آسیب به استخوان‌ها و علائم مربوط به آرتریت را نشان دهد.
 •  ام آر آی: تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یک روش غیر تهاجمی است که می‌تواند جزئیات مفصل شانه را نشان دهد.

درمان شانه درد


اجتناب از انجام فعالیت‌ها

پزشک شما ممکن است بسته به علت درد شانه، توصیه‌هایی را در خصوص اجتناب از انجام فعالیت یا حرکات خاصی که می‌توانند موجب بدتر شدن علائم گردند، به شما ارائه دهد. به عنوان مثال، در اوایل مرحله دردناک شانه‌ی منجمد، ممکن است توصیه شود که از انجام فعالیت‌هایی که شامل بالا بردن بازوها روی سر است و یا حرکات کششی شدید اجتناب کنید. با این حال، باید از شانه خود برای انجام فعالیت‌های دیگر استفاده کنید، زیرا ثابت نگه داشتن بازوها نیز می‌تواند علائم اختلال شما را بدتر کند. اگر دچار دررفتگی شانه هستید، ممکن است توصیه شود از انجام هر جنبشی که احتمالاً دررفتگی را بدتر می‌کند، از جمله پرتاب کردن با استفاده از بازوها، پرهیز نمایید.

کمپرس یخ

اگر شانه شما آسیب دیده است، برای مثال، در حالی که ورزش می‌کنید، می‌توانید یک بسته یخ را روی منطقه آسیب دیده قرار دهید تا درد و التهاب کاهش یابد. شما باید بسته یخ را برای مدت 10 تا 30 دقیقه روی ناحیه‌ی آسیب دیده قرار دهید. کیسه‌ای از لوبیای یخ زده و یا مشابه آن نیز می‌تواند جهت کمپرس یخ مورد استفاده قرار گیرد. بسته یخ را در یک حوله مرطوب قرار دهید تا از تماس مستقیم با پوست و ایجاد یخ زدگی جلوگیری شود.

داروهای ضد درد

اگر درد شما ملایم باشد، مصرف داروهای ضد درد مانند پاراستامول یا کدئین ممکن است برای کنترل درد مناسب باشد. همیشه از دستورالعمل توصیه شده در بسته استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که دوز دارو مناسب است و شما بیش از حد آن را مصرف نمی‌کنید. اگر شانه درد شما شدیدتر باشد، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، دیکلوفناک یا ناپروکسن را تجویز نماید.

شاک ویو تراپی

درمان شاک ویو تراپی شامل استفاده از رها سازی کوتاه، مکرر و با شدت انرژی مکانیکی (به شکل شاک ویو) به بافت نرم آسیب دیده، زخم شده، حاوی چسبندگی، دردناک و یا ملتهب است. این شوک انرژی یک ارتعاش مکانیکی با سرعت بالا و به شکل موج فشاری رادیال است.

شاک ویو تراپی چقدر موفق و واقعا کارآمد است؟

شاک ویو تراپی یکی از شناخته شده‌ترین روش‌های توانبخشی مورد استفاده در کلینیک‌های فیزیوتراپی است که هر ساله تعداد زیادی از مطالعات علمی روی آن انجام می‌گردد.

آیا شاک ویو تراپی موجب بروز آسیب می‌گردد؟

اکثر بیماران در طول درمان درد شانه‎ها با شاک ویو ناراحتی خفیفی را تجربه می‌کنند، اما به طور کلی این روش قابل تحمل است. ناراحتی اولیه به طور معمول پس از درمان از بین می‌رود.

مگنت تراپی

در روش مگنت تراپی از آهنربا برای حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. بدن انسان و زمین به طور طبیعی میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی را تولید می‌کنند. طرفداران استفاده از مگنت تراپی بر این باورند که تعاملات بین بدن، زمین و دیگر میدان‌های الکترومغناطیسی موجب تغییرات جسمی و احساسی در انسان می‌شود. آنها همچنین معتقدند که میدان الکترومغناطیسی بدن باید در جهت حفظ سلامتی در تعادل باشد.

آیا مگنت تراپی روشی ایمن است؟

کودکان جوان و زنان باردار نباید از مگنت تراپی استفاده کنند چرا که ایمنی این درمان اثبات نشده است. افرادی که دستگاه‌های پزشکی یا ایمپلنت با یک میدان مغناطیسی مانند یک دستگاه ضربان ساز دارند نباید از مگنت تراپی استفاده کنند چرا که آهنربا می‌تواند در عملکرد ایمپلنت اختلالاتی را ایجاد کند.

ماساژ

آیا ماساژ درمانی کمک کننده است؟

مطمئناً ماساژ درمانی به بهبود اختلالات کمک می‌کند. موارد زیادی وجود دارند که در طی آن یک درمانگر ماساژ بالینی با تجربه می‌تواند به بهبود شرایط شما کمک کند. اگر شما یک متقاضی غیر جراحی هستید (به این معنی که پزشک به شما می‌گوید که نیازی به عمل جراحی ندارید، یا می‌خواهد ابتدا روش‌های درمانی دیگری را آزمایش کند)، ماساژ درمانی می‌تواند در این زمینه کمک کند. البته، ماساژ وضعیت شما را درمان نمی‌کند (آرتریت، بورسیت، پارگی و غیره)، اما می‌تواند به حرکت و عملکرد بهتر شانه شما کمک کند و بنابراین استرس و فشار روی عضلات و تاندون را از بین می‌برد و از بروز التهاب در آینده جلوگیری می‌کند. درمانگر ماساژ بالینی می‌تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

 •  کاهش درد در نقاط ماشه‌ای
 •  کمک به افزایش محدوده حرکت با شل کردن عضلات کوتاه شده
 •  کشش ملایم مفصل برای افزایش دامنه حرکت
 •  از بین بردن چسبندگی (بافت عضلانی آسیب دیده) در اطراف شانه
 •  تشویق به بهبود مكانيك بدن از طريق عضله و نقاط ماشه‌ای
 •  بهبود با استفاده از روش‌های مختلف برای افزایش گردش خون، کاهش زمان بهبودی

طب سوزنی

طب سوزنی شامل وارد کردن سوزن‌های ظریف در نقاط ویژه فشار برای ترویج جریان انرژی است. طب سوزنی یکی از روش‌های قدیمی کنترل درد مزمن به علت اختلالات دژنراتیو استخوان است.

ورزش

تمرین پاندول

دست سالم خود را روی صندلی بگذارید. اجازه دهید بازوی دیگر شما آویزان شود و سعی کنید آن را به آرامی به عقب و جلو و در یک حرکت دایره‌ای بچرخانید. حدود 5 بار این حرکت را تکرار کنید و آن را 2 تا 3 بار در روز انجام دهید.

کشش شانه

روی پای خود بایستید و شانه‌های خود را بالا ببرید. شانه‌ها را در این وضعیت 5 ثانیه نگه دارید تیغه شانه خود را به عقب و به یکدیگر فشار دهید و 5 ثانیه در این حالت نگه دارید. تیغه شانه خود را پایین بیاورید و 5 ثانیه در این وضعیت بمانید. استراحت کنید و این حرکت را ده بار تکرار نمایید.

تمرین با درب

در ورودی در بایستید، هر دو دست خود را روی دیوار، کمی بالای سرتان قرار دهید. به آرامی به سمت جلو حرکت کنید، تا جلوی شانه‌های خود احساس کشش نمایید. برای مدت 15 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید و این حرکت را 3 بار تکرار کنید. در صورتی که دچار بورسیت هستید، این تمرین را انجام ندهید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post