درمان دیسک یا فتق گردن با کاهش درد و بی حسی گردن با اولتراسوند و ماساژ

استخوان‌هایی (مهره‌ها) که ستون فقرات پشت شما را تشکیل می‌دهند، توسط دیسک‌های گرد و تخت قابل تنظیم می‌باشند. هنگامی که این دیسک‌ها سالم هستند، به عنوان کمک فنرهایی برای ستون فقرات عمل می‌کنند و ستون فقرات را انعطاف پذیر می‌کنند. اگر این دیسک‌ها آسیب دیده باشند، ممکن است به طور غیرطبیعی برآمدگی در آنها ایجاد شود یا دچار بیرون زدگی (پارگی) شوند، رویدادی که تحت عنوان فتق یا سُرخوردگی دیسک نامیده می‌شود. فتق دیسک ممکن است در هر قسمت از ستون فقرات اتفاق بیفتد، اما دیسک گردن (مناطق سرویکال) و ناحیه پایین کمر (مهره‌های کمر) از ستون فقرات شایع‌ است. هفت مهره بین سر و سینه، ستون فقرات گردن را تشکیل می‌دهند. در اغلب موارد فیزیوتراپی برای درمان فتق دیسک گردن مناسب می‌باشد و نیازی به عمل جراحی نیست.

 

فتق دیسک بین مهره‌ای گردن یکی از مهم‌ترین علت‌های گردن درد است. در اثر بالا رفتن سن‌، فشار و حرکات سنگین به تدریج دیسک‌های گردن دچار تغییر می‌شوند و از حالت طبیعی خود خارج شده و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسک می‌شود. این مشکل سبب درد و بی‌حسی در سایر نقاط بدن مانند شانه و دست‌ها می‌شود. این بیماری عمدتا با روش‌های غیر جراحی و غیر تهاجمی قابل درمان است.

متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر انواع بریس گردن، شوک ویو، ماساژ، اوتراسوند، طب سوزنی و  تحریک الکتریکی انجام فیزیوتراپی برای توانبخشی و درمان دیسک گردن را به بیماران ارائه می‌دهند.

جهت رزرو نوبت و مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می‌توانید با شماره‌02188571079 تماس حاصل فرمایید.

چه عللی سبب فتق دیسک گردن می‌شوند؟


فتق دیسک معمولا ناشی از سایش و پاره شدن دیسک است (که تحت عنوان تخریب دیسک نیز شناخته می‌شود). هنگامی که سن شما افزایش می‌یابد، دیسک‌های شما برخی از مایعات که به آنها کمک می‌کند انعطاف پذیری خود را حفظ کنند را از دست می‌دهند. فتق دیسک ممکن است در اثر آسیب‌های ستون فقرات ایجاد شود که ممکن است پارگی‌های کوچک یا ترک‌هایی در لایه بیرونی (حلقه یا کپسول) دیسک ایجاد کند. مواد ژله‌ای (هسته) در داخل دیسک ممکن است برای خارج شدن از طریق این شکاف یا ترک‌های کپسول، به دیسک فشار وارد کنند، که باعث بیرون‌زدگی دیسک، پارگی، و یا متلاشی شدن دیسک می‌شود.

آیا ممکن است سرگیجه نشانه دیسک گردن باشد؟


فتق دیسک، اعصاب گردن را فشرده می‌کند. بعضی از این اعصاب به بازو می‌روند، بنابراین ممکن است این علائم در گردن و بازو احساس شوند. علائم عبارتند از:

 • درد در گردن، شانه یا بازو
 • درد مانع حرکت
 • ضعف ضلانی
 • احساس سوزن سوزن شدن
 • بی‌حسی

آزمایشات پزشکی برای تشخیص فتق مهره گردن چیست؟


یک پزشک معمولا می‌تواند فتق دیسک را از طریق سابقه علائم و یک معاینه فیزیکی تشخیص دهد. پزشک شما درباره درد و بی‌حسی که ممکن است باعث تحریک یک یا چند عصب در ستون فقرات گردن شود، از شما سوال می‌کند. اگر علائم شما نشان دهنده فتق دیسک گردن باشد، معمولا قبل از تجویز آزمایشات بیشتر، استراحت و بازیابی توان از دست رفته، توصیه می‌شود. اگر پزشک به بیماری دیگری مشکوک باشد یا در علائم پس از یک دوره استراحت و توانبخشی بهبودی حاصل نشود، آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (سی‌تی اسکن) ممکن است انجام شود

چگونه فتق دیسک گردن را بدون جراحی درمان کنیم؟


در اغلب موارد، فتق دیسک‌های گردنی، ابتدا با درمان غیر جراحی، از جمله استراحت یا فعالیت‌های اصلاح شده، داروهایی که درد و التهاب را کاهش می‌دهند، و ورزش (آنگونه که پزشک شما توصیه می‌کند)، درمان می‌شود.

 • بالش سرویکس: یک بالش مناسب نه تنها به بهبود کیفیت خواب شما کمک می‌کند، بلکه به گردن شما کمک می‌کند که موقعیتی و تکیه‌گاهی را که برای بهبود نیاز دارد، دریافت کند.
 • داروهای گیاهی: اگر شما ترجیح می‌دهید یک رویکرد طبیعی نسبت به داروها داشته باشید، انواع مختلفی از مکمل‌های گیاهی در دسترس برای کمک به درد شما وجود دارد. به عنوان مثال، می‌توانید ماد موضعی کاپسایسین را مصرف کنید، که به طور موقت درد را کاهش می‌دهد.
 • یخ و حرارت مرطوب: یخ باید در یک حوله به مدت 15-20 دقیقه، دو تا سه بار در روز در منطقه درد اعمال شود. حرارت باید در مراحل بعدی درمان اعمال شود
 • کشش گردن: اثبات شده است که این درمان در کمک به کاهش درد و اسپاسم عضلانی بسیار موثر است. به طور معمول وزنه 5 یا 10 پوند استفاده می‌شود. هنگام استفاده از این درمان باید مراقب باشید.
 • ورزش‌های افزایش محدوده حرکت: این تمرینات به گردن شما اجازه می‌دهد که طیف وسیعی از حرکت را تجربه کند. این کار به جلوگیری از ایجاد خشکی گردن و همچنین به تقویت عضلات مهم گردن کمک می‌کند.

فیزیوتراپی برای فتق دیسک

پزشک شما ممکن است توصیه کند که شما یک فیزیوتراپ را ببینید تا بیاموزید که چگونه تمرینات را انجام دهید و از گردن خود محافظت کنید و شاید برای درمان‌های دیگر مانند کشش. درمان کشش به آرامی و به طور مداوم روی سر اعمال می‌شود تا کشش در گردن احساس شود و مفاصل کوچک بین مهره‌های گردن را کمی باز کند. ممکن است فیزیوتراپی برای یک فتق دیسک مفید باشد و علائم را تسکین دهد. فیزیوتراپیست‌های ما در Physio.co.uk، شما را به عنوان یک فرد تحت بررسی و درمان قرار خواهند داد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بریس گردن برای درمان دیسک فتق دیسک سرویکس

 

یک بریس گردن می‌تواند فشار بر روی این ناحیه ستون فقرات را کاهش دهد به طوری که درمان فتق دیسک بدون عمل جراحی امکان‌پذیر شود. این گردنبند طبی به جلوگیری از طیف گسترده ای از حرکات مضر برای گردن کمک می‌کند و به گونه‌ای طراحی شده است تا این کار را به بهترین شیوه ممکن انجام دهد. ویژگی‌هایی از جمله درجه نرمی و بریس و پدهای این گردنبند طبی را می‌توان متناسب با فرد و سلیقه‌ای طراحی کرد.

آیا درمان اولتراسوند باعث کاهش درد دیسک گردن شما می‌شود؟

برای بیماران با تعداد زیادی از مشکلات ستون فقرات مانند خار پاشنه، فتق دیسک یا سایر اختلالاتی که موجب گردن درد، کمر درد، خشکی، کاهش محدوده حرکت و موارد بیشتر، درمان اولتراسوند می‌تواند مفید باشد. گرما و افزایش جریان خون تولید شده توسط درمان‌های اولتراسوند میتواند باعث تسکین التهاب و درد، تسریع بهبود بافت و کاهش اسپاسم عضلانی شود. جلسات اولتراسوند به عنوان بخشی از یک رویه فیزیوتراپی کلی می‌تواند انعطاف پذیری بافت‌های عمیق را بهبود بخشد و به تسکین درمان کشش کمک کند. این درمان همچنین می‌تواند به گسترش محدوده وسیعی از حرکات کمک کند و می‌تواند همراه با یک درمان دستی برای بیمار انجام شود.

درمان شوک ویو

هنگامی که ستون فقرات از هماهنگی خارج شده است، بدن شما قادر به عملکرد موثر نیست و ممکن است در مناطق خاصی فشار ایجاد کند. دستگاه شوک ویو درمانی برای درمان فتق دیسک استفاده می‌شود. هنگامی که یک ناحیه آسیب دیده شناسایی می‌شود، یک نیروی ضربه‌ای خفیف برای تحریک جریان خون استفاده می‌شود که باعث تسریع بهبودی می‌شود، بافت اسکار که ممکن است ایجاد شده باشد را می‌شکند و به بازگشت بدن به عملکرد طبیعی کمک می‌کند. در این زمان حرکت بهبود می‌یابد، در حالی که این درمان امکان افزایش جریان خون و گردش خون در منطقه آسیب دیده را فراهم می‌آورد، به بهبود زخم کمک خواهد کرد.

طب سوزنی

برای نسل‌های متمادی، مردم به طب سوزنی روی آورده‌اند تا به کاهش درد در بدن آنها کمک کند. درمانگر در این روش سوزن‌های کوچکی را وارد نقاط فشار بدن بیمار می‌کند و بسیاری از بیمارانی که به این درمان روی آورده‌اند، گزارش می‌دهند که پس از درمان طب سوزنی، درد دیسک کمتری دارند.

آیا تحریک الکتریکی TENS برای درمان فتق دیسک مفید است؟

TENS برای فتق دیسک، تکنیک به کار بردن الکتروتراپی است که از طریق دستگاهی به نام واحد تحریک الکتریکی عصب از راه پوست اعمال می‌شود. تحریک الکتریکی، جریان الکتریکی خفیفی را به ناحیه آسیب دیده گردن با استفاده از پد الکترودهای کوچک پوستی اعمال می‌کند. دستگاه‌های TENS می‌توانند تحریک‌های فرکانس پایین و فرکانس بالا را بسته به نیازهای خاص بیمار ارائه دهند.

آیا ماساژ برای کاهش درد این مشکل مفید است؟

ماساژ می‌تواند در درمان علائم فتق یا بیرون‌زدگی دیسک گردن بسیار مفید واقع شود. نوع ماساژ درمانی بستگی به شدت معضل دیسک دارد. به طور خلاصه، مزایای ماساژ درمانی در درمان فتق دیسک عبارتند از:

 • کاهش درد و اسپاسم عضلانی؛
 • افزایش دامنه حرکات مفاصل؛ و
 • جلوگیری از ادامه تخریب دیسک با با ترمیم پلویکس نرمال و ستون فقرات.

اگر دیسک گردن با استراحت و فیزیوتراپی درمان نشود چکار باید کرد؟

فیزیوتراپی به طور کلی نتایج بسیاری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد. با این حال برای بیمارانی که پس از انجام فیزیوتراپی هنوز درد دارند، تزریق یا جراحی نیز در نظر گرفته می‌شود.

تزریق استروئید اپیدورال

تزریق اپیدورال می‌تواند یک روش موثر برای از بین بردن درد شدید باشد. این تزریق‌ها در نزدیکی محل فتق دیسک انجام می‌شوند و به طور معمول باعث تسکینی می‌شود که اثر آن می‌تواند برای ماه‌ها ادامه پیدا کند. با این حال، پزشکان از توصیه تزریق بیش از حد استروئید اجتناب می‌کنند، زیرا استفاده مکرر می‌تواند مهره‌ها و عضلات ستون فقرات را تضعیف کند. گفته می‌شود تزریق می‌تواند یک درمان دیسک نسبتا طولانی مدت باشد که می‌تواند به آسانی برای بیمار شرایط شرکت در درمان فیزیوتراپی و سایر درمان‌های توانبخشی را فراهم کند.

 

 


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post