درمان روماتیسم ستون فقرات با افزایش توان حرکت بیمار بدون جراحی

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا روماتیسم ستون فقرات یکی از عارضه‌های التهابی مفصل (آرتریتی) ستون فقرات است که بر مفصل‌ها و مهره‌های ستون فقرات اثر می‌گذارد. آرتریت به تدریج باعث ساییدگی مفصل‌های بین مهره‌ای می‌شود، در نتیجه مهره‌ها روی یکدیگر ساییده و ملتهب می‌شوند. مهره‌های ستون فقرات در موارد بسیار شدید اسپوندیلیت آنکیلوزان به هم جوش می‌خورند و خشک می‌شوند، در نتیجه  توانایی حرکتی محدود می‌شود و بیمار دچار دردی مزمن و طاقت‌فرسا می‌شود.

روماتیسم ستون فقرات معمولاً در جوانان مشاهده می‌شود و در مردان شایع‌تر از زنان است. این بیماری در صورت درمان نشدن دامنه حرکتی ستون فقرات را به شدت محدود می‌کند و کمردرد شدید و مزمن کیفیت زندگی بیمار را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

اگر فکر می‌کنید که دچار روماتیسم ستون فقرات شده‌اید، بهترین کار این است که درباره درد، علائم و سابقه پزشکی خود با پزشک مشورت کنید. پزشکان معمولاً برای تشخیص عارضه دستور سی تی اسکن یا MRI می‌دهند و بهترین طرح درمان را برای تسکین درد، پس از تشخیص دادن عارضه توصیه می‌کنند.

اسپوندیلوآرتریت نوعی بیماری التهابی مفصل است که به ستون فقرات، و در برخی بیماران به مفصل‌های دستها و پاها حمله می‌کند. روماتیسم ستون فقرات گاهی به پوست، روده‌ها و چشم‌ها نیز آسیب می‌زند. درد پایین کمر علامت اصلی این عارضه است که عموماً در روماتیسم ستون فقرات محوری حس می‌شود.

روماتیسم ستون فقرات یا اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) درمان قطعی ندارد، اما با روش‌های مختلف می‌توان علائم را تسکین داد و از تشدید بیماری جلوگیری کرد. درمان در اکثر موارد شامل درمان دارویی، ورزش درمانی، فیزیوتراپی، ماساژ، طب سوزنی و تغذیه سالم می‌شود. جراحی نیز در بعضی موارد برای ترمیم مفصل‌های آسیب دیده انجام می‌شود.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش‌های درمانی برای حل مشکل روماتیسم ستون فقرات تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی 02188571079  تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد روماتیسم در ستون فقرات چیست؟


علت ابتلا به روماتیسم ستون فقرات مشخص نیست. با توجه به این که افراد دارای ژن HLA-B27 بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عارضه قرار دارند، بسیاری از پژوهشگران معتقداند که اسپوندیلیت آنکیلوزان عارضه‌ای ارثی است. در واقع 90 درصد از بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات دارای ژن HLA-B27  در آرایش ژنتیکی خود هستند. دانشمندان در حال مطالعه بر روی آزمایش‌هایی هستند که همبستگی بین این ژن خاص و ابتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان را نشان دهد.

هرچند نظر قطعی درباره علت روماتیسم ستون فقرات وجود ندارد، به نظر می‌رسد که عامل‌های زیر خطر ابتلا به این عارضه را افزایش دهد:

 • مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.
 • اکثر افراد در بازه سنی 45 ـ 17 سال به این عارضه ستون فقرات مبتلا می‌شوند.
 • برخی پزشکان معتقد هستند که عفونت‌های مکرر دستگاه گوارش خطر ابتلا به عارضه ستون فقرات را بیشتر می‌کند.

این بیماری با چه نشانه هایی همراه است؟


روماتیسم ستون فقرات با درد شدید و محدودیت توانایی حرکتی همراه است و به بروز علائم زیر نیز دامن می‌زند:

 • درد شدید مفصل‌های ستون فقرات
 • تحت فشار قرار گرفتن عصب‌های ستون فقرات باعث انتشار درد رو به سمت پایین و در اندام‌های پایین‌تنه می‌شود.
 • خشک شدن مهره‌ها و جوش خوردن آنها به هم در اثر ساییدگی مفصل‌ها و بافت ستون فقرات
 • کاهش توانایی حرکتی در اثر جوش خوردن مهره‌ها و الحاق آنها به یکدیگر
 • بدشکلی ناشی از خشک شدن مهره‌ها
 • ناتوانی برای نشستن، ایستادن یا راه رفتن به مدت طولاتی

البته با توجه به شدت روماتیسم ستون فقرات ممکن است علائم دیگری نیز بروز یابد. هرچند علائم فوق شایع‌ترین علائم روماتیسم ستون فقرات محسوب می‌شود.

پزشکان برای تایید تشخیص روماتیسم مفصلی از چه آزمایش‌هایی استفاده می‌کنند؟


پزشکان برای تشخیص روماتیسم ستون فقرات از روش های زیر کمک می گیرند:

پزشک ابتدا وضعیت سلامت عمومی بیمار و سابقه پزشکی خانوادگی وی را بررسی می‌کند. لازم است که پزشک از سابقه خانوادگی ابتلا به روماتیسم ستون فقرات اطلاع داشته باشد، چون این مورد ارزش تشخیصی دارد، البته ضروری نیست.

پزشک به منظور ارزیابی انعطاف‌پذیری ستون فقرات، حین معاینه از بیمار می‌خواهد که به روش‌های مختلف حرکت کند و خم شود. تغییرات جزئی در مراحل اولیه مشاهده می‌شود، اما توانایی حرکتی در مراحل پیشرفته‌ی بیماری به نحو قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

همچنین پزشک معالج میزان انبساط قفسه سینه را نیز بررسی می‌کند، چون ابتلا به روماتیسم ستون فقرات میزان این انبساط را کاهش می‌دهد. معاینه‌ی عصب‌شناختی نیز انجام می‌شود.

چنانچه نتایج بررسی پرونده پزشکی و معاینه بالینی مبین ابتلا به روماتیسم ستون فقرات باشد، پزشک معالج دستور رادیوگرافی می‌دهد. نشانه‌های ابتلا به روماتیسم ستون فقرات معمولاً به وضوح در عکس رادیوگرافی دیده می‌شود، و اگر یافته‌های معاینه و سابقه پزشکی بیمار با وجود این نشانه‌ها مطابقت داشته باشد، تشخیص روماتیسم ستون فقرات غالباً با دقت بالایی انجام می‌شود. روماتیسم ستون فقرات نشانه‌های خاصی دارد که به خوبی در عکس دیده می‌شود و متخصص درمان دستی یا کایروپراکتیک می‌تواند عارضه را با توجه به این نشانه‌ها به درستی تشخیص دهد.

در مراحل اولیه پهن شدن مفاصل ساکروایلیاک (لگن یا SI) و ناهنجاری سطح مفصل و اسکلروزیس (سفید شدن استخوان) مشاهده می‌شود. مهره‌ها نیز حالت چهارگوش پیدا می‌کند.  بخش خارجی دیسک‌ها نیز به طور جزئی کلسیفیه می‌شود، در نتیجه نشانه‌های موسوم به گوشه‌های براق و سیندسموفیت پیش می‌آید. در مراحل پیشرفته و زمانی که سال‌های متمادی از ابتلا به عارضه گذشته باشد، مهره‌ها خشک می‌شود و حالت "مهره‌های بامبویی" ایجاد می‌شود.

پزشک معالج برای بررسی دقیق‌تر ستون فقرات، به ویژه در صورت مطابقت نداشتن یافته‌های معاینه بالینی و پرونده پزشکی بیمار با عکس رادیوگرافی، دستور سی تی اسکن یا ام آر آی می‌دهد.

نمونه خون از بیمار گرفته می‌شود تا وجود آنتی ژن HLA-BA27 در آن بررسی شود، که در 96 % موارد مثبت است. البته وجود HLA-BA27 لزوماً به معنای ابتلا به روماتیسم ستون فقرات نیست. درهر حال مثبت بودن جواب این آزمایش می‌تواند نشان دهنده‌ی ابتلا به این  بیماری باشد. آنتی ژن پروتئینی است که به به بدن کمک می‌کند تا پادتن‌هایی را برای مقابله با عفونت تولید کند. جواب آزمایش فاکتور روماتیسمی معمولاً منفی است و بنابراین ابتلا به روماتیسم رد می‌شود. مقدار ESR نیز معمولاً بالا است، که نشان دهنده‌ی مقابله‌ی بدن با التهاب است.

درمان قطعی اسپوندلیت آنکیلوزان


متاسفانه پژوهشگران تاکنون درمانی قطعی برای اسپوندیلیت آنکیلوزان پیدا نکرده‌اند. بااین حال روش‌های مختلفی برای تسکین درد و افزایش توانایی حرکتی بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات وجود دارد.

درمان دارویی

داروهای مختلفی برای درمان روماتیسم ستون فقرات تجویز می‌شود. برای این که درمان دارویی به ایمن‌ترین و موثرترین شکل انجام شود، لازم است که با پزشک معالج خود مشورت کنید. داروهای زیر برای تسکین علائم اسپوندلیت آنکیلوزان تجویز می‌شود:

 • داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs): داروها، از قبیل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسین، درد و ورم را کاهش می‌دهند.
 • کورتیکواستروئیدها: این داروهای قوی شبیه به کورتیزون‌هایی هستند که در بدن تولید می‌شوند و با درد و ورم مقابله می‌کنند.
 • داروهای ضدروماتیسمی تعدیل کننده بیماری (DMARDs): این داروها درد و ورم ناشی از روماتیسم ستون فقرات را با با سازو کار متفاوتی کاهش می‌دهند.
 • عامل‌های بیولوژیک: این داروها نسل جدیدتری از داروها هستند که مانع از تاثیرگذاری پروتئین‌های مسئول درد و ورم می‌شوند.

ماساژدرمانی

بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات ماساژدرمانی را مفید یافته‌اند. اگر ماساژدرمانی به روش صحیح و با احتیاط انجام شود، روش سودمند و موثری برای تسکین درد و کاهش استرس و فشار خواهد بود. چنانچه پزشک روماتیسم ستون فقرات را تشخیص داده باشد و از بیماری و مشکلات احتمالی دستکاری و درمان دستی آگاهی داشته باشد، ماساژ ملایم به بهبود حال بیمار کمک خواهد کرد. ماساژ خشکی یا درد را موقتاً تسکین می‌دهد و حتی در بعضی موارد با افزایش دادن گردش خون، انعطاف‌پذیری را نیز بیشتر می‌کند. برخی بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات دردشان حین ماساژ دادن بیشتر می‌شود و نمی‌توانند ماساژ را تحمل کنند. عده‌ای نیز ماساژ را محرکی برای شروع حملات بیماری می‌دانند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بخش مهمی از درمان روماتیسم ستون فقرات است که با هدف تسکین درد، افزایش توانایی حرکتی و عملکردی ستون فقرات، کاهش خشکی صبحگاهی، اصلاح بدشکلی‌های وضعیتی، افزایش توانایی حرکتی و بهبود وضعیت روانی بیمار انجام می‌شود. متخصص فیزیوتراپی تمرین‌های مخصوصی را برای تقویت عضلات پشت بدن و کمر، بهبود وضعیت اندامی، افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی و اصلاح تکنیک‌های صحیح تنفس به بیمار آموزش می‌دهد.

طب سوزنی

دقیقاً مشخص نیست که طب سوزنی به چه روشی بر روی بدن اثر می‌گذارد. درهر حال متخصص طب سوزنی سوزن‌هایی به باریکی مو را در نقاط خاص فرو می‌کند، تحریک کردن نقاط طب سوزنی باعث می‌شود که مغز و نخاع مولکول‌هایی با خواصی مانند خواص تریاک را تولید کنند که درد را تسکین می‌دهد.

نتایج پژوهش‌های متعدد حاکی از آن است که طب سوزنی درد برخی بیماران را آرام می‌کند و چنانچه توسط متخصص مجرب و با سوزن یکبار مصرف و استریل انجام شود، کاملاً ایمن است. البته مطالعات علمی بیشتری باید در زمینه‌ی تاثیر طب سوزنی بر تسکین درد ناشی از انواع بیماری‌های التهابی مفصل انجام شود.

ورزش برای درمان روماتیسم ستون فقرات

برای این که ورزش به بخش لاینفکی از زندگی روزمره‌تان تبدیل شود، زمان مناسبی از روز را به ورزش کردن اختصاص دهید. فضای راحتی را برای ورزش در نظر بگیرید و لباس راحت و گشادی را انتخاب کنید.

ورزش درمانی را با ساده‌ترین تمرین‌ها شروع کنید و بدن را به آهستگی گرم کنید. زیاده‌روی نکنید، اگر دردتان بیشتر شد، تعداد دفعات تمرین و شدت آنها را آن‌قدر کمتر کنید تا به حدی برسید که بتوانید بدون درد و به راحتی ورزش کنید. اگر انجام دادن حرکات اصلاحی عارضه‌تان را تشدید کرد، تمرین را متوقف کنید و موضوع را به پزشک معالج خود اطلاع دهید. حتماً قبل از شروع یک برنامه‌ی ورزشی جدید با پزشک معالج‌تان مشورت کنید.

شنا

انبساط قفسه سینه التهاب ناشی از روماتیسم ستون فقرات را کاهش می‌دهد. شنای پروانه به تقویت عضلات قفسه سینه و منبسط نگه داشتن آن کمک می‌کند. شنا در مجموع یک روش عالی برای افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات، بدون فشار آوردن و آسیب زدن به آن است. به علاوه شنا کردن انعطاف‌پذیری گردن، شانه‌ها و مفصل‌های ران را افزایش می‌دهد. انجام دادن تمرین‌های ایروبیک در استخر آسان‌تر است.

یوگا

یوگا برای تسکین درد و افزایش انعطاف‌پذیری مفید است. بسیاری از بیماران متوجه شده‌اند که یوگا تنش و استرس‌شان را کمتر کرده و کیفیت خوابشان را بهبود داده است. اگر یوگا را به تازگی شروع کرده‌اید، سعی نکنید که به تنهایی پیش بروید. بهتر است در یک کلاس یوگا برای افراد مبتدی ثبت‌نام کنید و فقط حرکات ساده را انجام دهید. پس از آن که دامنه حرکتی افزایش یافت، می‌توانید تمرین‌های پیشرفته‌تر را شروع کنید.

نشستن پشت به دیوار

پشت به دیوار بایستید. پاها را به عرض شانه باز کنید و از دیوار دور کنید. پشت بدن را به آرامی روی دیوار بلغزانید. این حرکت قدری طول می‌کشد، اما صبر داشته باشید و آن‌قدر پایین بیایید که مانند زمان نشستن روی صندلی، ران‌ها با زمین موازی شود. 10 ـ 5 ثانیه در این وضعیت بمانید. پس از آن که قوی‌تر شدید، زمان حرکت را افزایش دهید.

حرکت را 5 ـ 3 بار تکرار کنید. این تمرین را 5 ـ 3 بار در هفته انجام دهید. تمرین دادن عضلاتی که بیماری روماتیسم ستون فقرات بر آنها گذاشته است، مانند عضلات کمر، شانه‌ها، گردن، باسن و مفصل‌هار ران کمک می‌کند که راحت‌تر حرکت کنید.

حرکت پلانک برای تقویت عضلات مرکزی

برای این که مطمئن شوید که برای انجام دادن این حرکت به اندازه کافی قوی هستید، بایستید، پاها را صاف روی زمین  و ساعدها را روی پیشخوان آشپزخانه بگذارید.

اگر می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید، می‌توانید از عهده‌ی تمرین سخت‌تر نیز بربیایید. عضلات شکم، کمر و باسن در چگونگی وضعیت اندامی نقش دارند. این عضلات را نیز هنگام انجام حرکت پلانک به کار بگیرید، نیازی نیست که به خودتان فشار بیاورید. روی تشک زانو بزنید. ساعدها را روی زمین بگذارید. پاها را پشت سرتان فشار بدهید و عقب ببرید و تعادل را روی پنجه‌ها حفظ کنید. عضلات شکم و باسن را منقبض کنید تا بدن را صاف نگه دارند. سر را بالا نبرید و پایین نیز نیاورید. گردن را هم‌راستا با ستون فقرات نگه دارید. 5 ثانیه در این وضعیت بمانید. حرکت را 5 ـ 3 بار تکرار کنید. پس از آن که قوی‌تر شدید، حرکت را بیشتر تکرار کنید. عضلات مرکزی را همواره در طول انجام حرکت منقبض نگه دارید. حرکت را 5 ـ 3 بار در هفته انجام دهید.

بالا بردن پا در حالت ایستاده برای شل کردن عضلات مفصل ران منقبض

از پشت صندلی یا نرده بگیرید. کمر و پشت بدن را صاف نگه دارید و زانوها را اندکی خم کنید. یک پا را به آرامی رو به پهلو، چند اینچ بلند کنید. سپس پا را پایین بیاورید و به موقعیت اولیه برگردید. سپس همین پا را 45 درجه به پشت ببرید. به خاطر داشته باشید که وضعیت اندامی‌تان را حفظ کنید. به هیچ وجه کمر را خم نکنید. تمرین را 15 ـ 10 بار برای هر پا و 5 ـ 3 بار در هفته تکرار کنید.

تمرین کردن وضعیت اندامی مناسب

تمرین کردن تکنیک‌های حالت اندامی صحیح بر حس و وضعیت ظاهری بیمار مبتلا به روماتیسم ستون فقرات اثر می‌گذارد. بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان غالباً فشار و تنشی را که نیروی جاذبه به بدن وارد می‌کند، به روش دردناکی حس می‌کنند. تمایل به خم شدن هنگام احساس درد در ستون فقرات باعث می‌شود که دور باطل درد/ وضعیت اندامی شروع شود و به تدریج فشار و تنش روی ستون فقرات بیشتر و بیشتر شود.

خشک شدن استخوان در تمام بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات مشاهده نمی‌شود، بااین حال خشک شدن در یک وضعیت خمیده و غیرراست نگرانی مهمی است. بیماران باید بدانند که عادت‌های مربوط به وضعیت اندامی بر الگوی خشک شدن مهره‌ها اثر می‌گذارد.

وضعیت بدن هنگام ایستادن

این تمرین را باید مقابل یک آیینه قدی انجام دهید. پشت به دیوار به گونه‌ای بایستید که پاشنه‌ها 4 اینچ با دیوار فاصله داشته باشد. شانه‌ها و باسن‌ها را تا حد ممکن، بدون فشار آوردن به دیوار نزدیک کنید. 5 ثانیه در این وضعیت بمانید.

وضعیت بدن را در آیینه کنترل کنید و ببینید که هنگام صاف ایستادن چه حسی دارید. سپس بدن را شل کنید و این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

وضعیت بدن هنگام راه رفتن

به شیوه راه رفتن خود دقت کنید. ستون فقرات را حتی‌الامکان صاف نگه دارید، سر را بالا و شانه‌ها را صاف نگه دارید و رو به جلو گرد نکنید. به عبارت دیگر صاف و راست قامت راه بروید. برای بررسی و اصلاح وضعیت بدن هنگام راه رفتن کافی است که پشت به دیوار بایستید؛ سر، شانه‌ها، باسن‌ها و پاشنه‌ها باید همزمان دیوار را لمس کند.

وضعیت بدن هنگام نشستن

اگر شغل‌تان ایجاب می‌کند که تمام روز پشت میز بنشینید، بهتر است که برای خرید یک صندلی ارگونومیک هزینه کنید. دقت کنید که صندلی طراحی مناسبی داشته باشد و مجبور نشوید که به حالت قوز کرده بنشینید. همان طور که در بخش مربوط به وضعیت بدن هنگام راه رفتن ذکر کردیم، سعی کنید که ستون فقرات را هنگام نشستن حتی‌الامکان صاف نگه دارید. شانه‌ها را چهارگوش نگه دارید و گرد نکنید، سرتان را نیز بالا نگه دارید. وضعیت بدن خود را هنگام نشستن در طول روز کنترل و در صورت لزوم اصلاح کنید.

وضعیت بدن هنگام خواب

اگر امکان دارد، ستون فقرات را هنگام خوابیدن صاف نگه دارید. برای حفظ این موقعیت بهتر است که روی یک تشک سفت، البته نه خیلی سخت بخوابید. اگر می‌توانید روی شکم بخوابید و از بالش استفاده نکنید. یا این که می‌توانید به پشت بخوابید و یک بالش نازک یا بالش مخصوص گردن زیر سر بگذارید. سعی کنید که پاهایتان را هنگام خوابیدن جمع نکنید و آنها را حتی‌الامکان صاف دراز کنید.

تنفس عمیق

تنفس عمیق به حفظ و افزایش ظرفیت ریه‌ها کمک می‌کند و قفسه سینه را منعطف نگه می‌دارد.

بنشینید یا دراز بکشید و وضعیت تنفس عادی خود را تحت نظر بگیرید. یک نفس عمیق و آهسته بکشید. باید عبور هوا از بینی و حرکت آن به سمت پایین شکم را حس کنید. بگذارید شکم کاملاً منبسط شود.

نفس‌تان را به آرامی از راه دهان یا بینی بیرون بدهید. یک دست را روی شکم بگذارید تا بالا رفتن آن هنگام دم و پایین آمدنش را هنگام بازدم حس کنید. چند بار به تناوب به صورت عادی و عمیق نفس بکشید.

نکات مهم

برای این که بهترین نتیجه ممکن را از درمان بگیرید، توصیه‌های زیر را به خاطر داشته باشید:

 • ورزش کردن یا انجام دادن تمرین‌های تنفسی عمیق پس از دوش یا حمام آب گرم آسان‌تر می‌شود.
 • وضعیت اندامی خود را در طول روز کنترل و در صورت لزوم اصلاح کنید.
 • تمرین‌های بدنی سنگین را در زمان اوج حملات بیماری انجام ندهید.
 • ورزش کردن را همواره با تمرین‌های ساده و ملایم شروع کنید و اگر دچار درد نشدید، شدت تمرین‌ها را افزایش دهید.
 • اگر درد ندارید و می‌توانید ورزش‌ها را تحمل کنید، تعداد دفعات تمرین کردن را افزایش دهید.
 • چنانچه دردتان در اثر ورزش کردن تشدید شد، ورزش را متوقف کنید و با پزشک معالج خود مشورت کنید.

جراحی

جراحی تنها به درصد اندکی از بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات توصیه می‌شود که از بدشکلی‌های شدید رنج می‌برند و این عارضه کیفیت زندگی‌شان را مختل کرده است.

درد و خشکی ناشی از اسپوندیلیت آنکیلوزان را می‌توان در اکثر موارد با درمان‌های غیرجراحی محافظه‌کارانه مدیریت کرد. اما اگر ابتلا به روماتیسم ستون فقرات باعث شود که لگن و ستون فقرات به هم جوش بخورند و خشک و سفت شوند، پزشک جراحی اسپوندیلیت را توصیه می‌کند.

هدف اصلی جراحی روماتیسم ستون فقرات این است که مفصل‌های بدشکل ترمیم و اصلاح شود و پایداری ستون فقرات افزایش یابد، همچنین انتظار می‌رود که فشار روی نخاع و ریشه‌های اعصاب نخاعی نیز کاهش یابد. این اهداف از طریق جایگذاری پیچ و میله در ستون فقرات به منظور پایدارسازی آن و برداشتن زائده‌ای استخوانی به دست می‌آید که به بافت عصبی فشار می‌آورد یا دامنه حرکتی را محدود ساخته است.

پیش‌آگهی روماتیسم ستون فقرات


پیش‌آگهی درمان روماتیسم ستون فقرات به محل و شدت عارضه بستگی دارد. بیمارانی بهترین نتیجه را از درمان می‌گیرند که تحت نظر پزشک باشند و تمرین‌های در نظر گرفته شده برای حفظ توانایی حرکتی را انجام دهند. ترک سیگار برای دستیابی به بهترین نتیجه‌ی ممکن از درمان ضروری است. نتایج مطالعات انجام شده حاکی از آن است که ابتلا به روماتیسم ستون فقرات تاحدی خطر ابتلا به بیماری شریان‌های کرونری قلب را افزایش می‌دهد. احتمالاً این ارتباط از التهاب مزمن نشأت می‌گیرد. بنابراین بیماران باید عامل‌های خطر تغییرپذیر بیماری‌های قلبی، مانند کلسترول و فشار خون  بالا را به بهترین و ایمن‌ترین حد برسانند.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post