درمان روماتیسم مفصلی لگن (آرترید رومائید) با ورزش و فیزیوتراپی

مفصل ران به شکل گوی و کاسه است قسمت کاسه درون استخوان استبولار که بخشی از استخوان لگن است، قرار می­گیرد. قسمت گوی نیز در ابتدای استخوان فمور قرار دارد و سر استخوان ران را تشکیل می­دهد. یک بافت لغزنده که غضروف مفصلی نامیده می­شود، سطح گوی و کاسه را می­پوشاند، که با روان سازی این دو سطح و سطح و کاهش اصطکاک بین آنها به لغزش این دو استخوان روی هم کمک می­کند. سطح مفصل توسط یک لایه نازک که سینوویوم نام دارد، پوشیده می­شود. در مفاصل سالم ران، سینوویوم مایعی تولید می­کند که به تسهیل حرکت ران و غضروف کمک می­کند. التهاب ران عارضه­ای است که به علت درد و خشکی مفصل، انجام کارهای روزمره را مختل می­کند. این عارضه زمانی رخ می­دهد که سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال شود و به بافت­های سالم حمله نماید. آرتریت التهابی می­تواند به صورت همزمان چندین مفصل و عضو ( مانند پوست، چشم، و قلب ) را درگیر کند. آرتریت التهابی ران می­توان با علائم ناتوان کننده متعددی همراه باشد. امروزه داروهای جدید و فیزیوتراپی می­توانند از پیشرفت بیماری و تخریب مفصل جلوگیری کنند. درمان به موقع می­تواند به حفظ مفصل ران کمک نماید.

اگرچه درمان کامل آرتریت التهابی کمی دشوار است، پیشرفت­های زیادی در زمینه درمان و به ویژه ارائه داروهای جدید حاصل شده است. تشخیص و درمان به موقع به کمک ورزش و فیزیوتراپی می­تواند به حفظ دامنه حرکات بیمار و عملکرد او کمک کند و از آسیب دیدگی بیشتر مفصل پیشگیری نماید.

متخصصین ما در  مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر دکتر محمدرضا برزگر  با استفاده مدرن‌ترین متدهای ماساژ درمانی ، ورزش درمانی ، کاردرمانی  و تحریک الکتریکی شما را در تقویت و جلوگیری از پیشرفت آرتروز روماتوئید یاری می‌نمایند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با شماره 02188571079  تماس بگیرید.

انواع آرتریت­های التهابی ران


خشکی پائین کمر می­شود. این عارضه ممکن است سایر مفاصل بدن از قبیل ران را نیز درگیر کند.

لوپوس اریتماتوز سیستمیک 

لوپوس اریتمازتوز سیستمیک می­تواند باعث بروز التهاب در هریک از اعضای بدن شود و معمولا مفاصل، پوست، و سیستم عصبی را درگیر می­کند. این عارضه بیشتر در زنان جوان رخ می­دهد. احتمال مرگ استخوان ران در افراد مبتلا به لوپوس اریتماتوز سیستمیک بیشتر است، این عارضه باعث مرگ سلول­های استخوان، ضعیف شدن ساختار استخوان و در نهایت منجر به آرتریت ناتوان کننده می­شود.

علت بروز آرتریت التهابی


علت اصلی آرتریت التهابی مشخص نیست، با این حال شواهد زیادی وجود دارد که نشان می­دهد ژنتیک نقش مهمی در بروز انواع مختلفی از این بیماری دارد.

علائم آرتریت التهابی استخوان ران 


آرتریت التهابی می­تواند منجر به بروز علائم عمومی مانند تب، از دست دادن اشتها، و خستگی در کل بدن شود. آرتریت التهابی استخوان ران باعث خشکی و دردناک شدن ران می­شود. آرتریت التهابی با علائم دیگری نیز همراه است که عبارتند از:

 •     درد مبهم و تیر کننده در کشاله ران، باسن، قسمت بیرونی ران، و زانو
 • درد صبح­ها یا پس از نشستن یا دراز کشیدن بدتر می­شود اما فعالیت داشتن باعث کاهش آن می­شود.
 • انجام دادن فعالیت­های سنگین باعث افزایش درد و خشکی می­شود.
 • درد مفصل آنقدر شدید است که باعث لنگی یا اختلال در راه رفتن او می­شود.

معاینه بیمار توسط پزشک برای تشخیص بیماری


پزشک از بیمار درباره سابقه پزشکی او، و علائمی که دارد سوال می­پرسد سپس به معاینه بیمار می­پردازد و درخواست انجام تست­های تشخیصی را می­دهد.

معاینه جسمانی بیمار

پزشک در معاینه بیمار به ارزیابی دامنه حرکات ران او خواهد پرداخت. افزایش درد هنگام انجام برخی حرکات می­تواند نشانه آرتریت التهابی باشد. سپس وضعیت بیمار را به لحاظ لنگی وجود مشکلاتی در ارتباط با نحوه را رفتن او به علت خشکی مفصل ران، مورد بررسی قرار می­دهد.

عکسبرداری توسط اشعه ایکس

عکسبرداری توسط اشعه ایکس تصاویری دقیق از ساختارهای متراکم بدن مانند استخوان ارائه می­کند. تصاویری که از مفصل آرتریتی ران گرفت می­شود نازک شدن و فرسودگی استخوان، از بین رفتن فضای مفصل، و وجود مایع اضافی در مفصل را نشان می­دهد.

آزمایش خون 


آزمایش خون، وجود فاکتورهای روماتیسم، و آنتی بادی­های آرتریت التهابی را نشان می­دهد.

آیا روماتیسم التهابی مفصل لگن با روش­های غیر جراحی قابل درمان است؟


 طرح درمانی کنترل علائم، به وضعیت بیماری التهابی بستگی دارد. برخی از افراد دریافته­اند که روش­های درمانی ترکیبی کارامدی بیشتری دارد.

داروها

داروهای غیراسترودئیدی ضدالتهابی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن می­تواند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. این داروها در همه داروخانه­ها موجود است. داروهای ضد روماتسیمی تعدیل کننده بیماری ( DMBRDs ) روی سیستم ایمنی اثر می­گذارند و به کاهش سرعت پیشرفت بیماری کمک میکنند. متوترکسات و سولفاسالازین از جمله داروهایی هستند که برای درمان ای بیماری مورد استفاده قرار می­گیرند.

تزریق استروئید

پردنیزلون از جمله داروهای استروئیدی ضد التهابی بسیار مفید است که به صورت خوراکی، تزریق، زیر جلدی، یا پماد که مستقیما روی پوست مالیده می­شود، موجود است.

قواعد فیزیوتراپی 

متخصص فیزیوتراپی نقش مهمی در کنترل غیر دارویی آرتریت روماتوئید ایفا می­کند، و به بیمار کمک می­کند تا مشکل ناتوانی حرکتی و درد مزمن او برطرف شود. بدین منظور یک برنامه ورزشی جامع را طراحی می­کند که به تقویت انعطاف پذیری، استقامت، دامنه حرکات، قدرت، استحکام استخوان، هماهنگی اعضا، تعادل بدن و کاهش ریسک زمین خوردن کمک می­کند. پزشکان توصیه می­کنند که برای درمان آرتریت روماتوئید، در کنار مصرف دارو از فیزیوتراپی و کاردرمانی نیز استفاده شود. سه عامل مهم در فیزیوتراپی و کاردرمانی برای درمان آرتریت روماتوئید دست عبارتند از: ورزش درمانی، محافظت از مفصل و استفاده از اسپلینت کاربردی و وسایل کمکی، ماساژ درمانی، ورزش درمانی و آموزش بیمار، ورزش دینامیک ( بازسازی و تقویت عضله و / یا ایروبیک ) تاثیر زیادی در بهبود قدرت و استقامت عضله دارند و هیچ گونه تاثیر منفی بر فعالیت بیمار و افزایش درد او نخواهد داشت. در اکثر موارد اهداف درمانی عبارتند از:

 • دانش کنترل بیماری
 • کنترل درد
 • بهبود فعالیت­های روزمره
 • بهبود دامنه حرکات و کاهش خشکی مفصل
 • پیشگیری از آسیب دیدگی مفصل و کنترل آن
 • بهبود استقامت
 • بهبود سطح خستگی
 • بهبود کیفیت زندگی
 • بهبود شرایط هوازی
 • بهبود هماهنگی و استقامت اعضای بدن

فیزیوتراپی 

 • کمپرس سرد و گرم: معمولا قبل از ورزش از کمپرس سرد برای مرحله حاد و از کمپرس داغ برای مرحله مزمن استفاده می­شود هدف از انجام این روش تسکین درد بیمار است.
 • تحریک الکتریکی: در این روش به کمک جریان الکتریکی اعصاب بدن تحریک میشوند و به تسکین درد می­انجامد.
 • آب درمانی – بالنوتراپی : به بیمار کمک می­کند که وارد کردن کمترین فشار به مفصل، ورزش کند. قرار گرفتن بیمار در شرایطی که امکان ورزش کردن را فراهم کند، تاثیرات مثبتی بر پیشرفت بیماری ( ذهنی و جسمی ) خواهد گذاشت

کدام روش­های فیزیوتراپی برای درمان روماتیسم لگن مناسب است؟

استفاده از وسایل کمکی مانند عصا، واکر، و کفش­های مخصوص می­تواند به کمک کند راحت تر راه برود و فعالیت­های خود انجام دهد.

درمان جراحی

در صورتی که درمان­های غیر جراحی نتوانند به تسکین درد کمک کنند، پزشک انجام جراحی را توصیه خواهد کرد. نوع عمل جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

 • سن بیمار
 • وضعیت مفصل ران
 • علت ایجاد کننده آرتریت التهابی
 • میزان پیشرفت بیماری

تعویض کامل مفصل و سینووکتومی از رایج ترین روش­های جراحی برای آرتریت التهابی مفصل هستند.

تعویض کامل مفصل ران

در این روش، پزشک به طور کامل استخوان و غضروف آسیب دیده را خارج می­کند سپس مفصل پلاستیکی یا فلزی جدید را به جای مفصل آسیب دیده قرار می­دهد. معمولا تعویض کامل مفصل ران در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید یا اسپوندیلیت آنکیلوزان و با هدف تسکین درد و بهبود دامنه حرکات انجام می­شود.

سینووکتومی

سیتووکتومی با هدف خارج کردن بخشی با همه قسمت­های خط مفصلی ( سینوویوم ) انجام می­شود. در صورتی که بیماری فقط به خط مفصل آسیب رسانده باشد و تاثیری بر غضروف مفصلی نگذاشته باشد، این عمل جراحی به بهبود بیمار کمک خواهد کرد. به طور کلی، از این روش فقط برای درمان مراحل اولیه آرتریت روماتوئید استفاده می­شود. پزشک قبل از عمل، با بیمار در خصوص روش­های مختلف جراحی صحبت می­کند. بیمار می­تواند سوالات خود را در خصوص علت پیشنهاد یک روش خاص و نتایج مورد انتظار بعد از عمل مطرح کند.

عوارض جراحی برای این مشکل چیست؟


اگرچه احتمال بروز مختلف در همه روش­های جراحی وجود دارد، پزشک برای کاهش ریسک عوارض اقدامات مختلفی را انجام می­دهد. شایع ترین عوارض جراحی عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی بیش از حد
 • لخته شدن خون
 • آسیب دیدن شریان و عروق خونی
 • در رفتگی ( در تعویض کامل ران )، عدم تقارن طول پاها ( در تعویض کامل ران )

دوران نقاهت بعد از عمل چقدر طول می­کشد؟

دوران نقاهت بعد از عمل و توانایی شروع مجدد فعالیت­های روزانه به عوامل مختلفی مانند سلامت عمومی بیمار، و نوع جراحی انجام شده بستگی دارد. ممکن است بیمار پس از عمل برای راه رفتن به عصا، واکر، یا چوب زیر بغل نیاز داشته باشد. پزشک برای افزایش دامنه حرکات بیمار، و توان بخشی ران انجام فیزیوتراپی را پیشنهاد می­دهد.

یوگا برای آرتریت روماتوئید

حرکت ژست کودک

حرکت ژست کودکان در میان افراد حرفه­ای و افرادی که به تازگی یوگا را شروع کرده­اند محبوبیت بسیار زیادی دارد. این حرکت یک تمرین عالی برای گرم کردن بدن قبل از جلسه یوگا است زیرا باعث شل شدن و کشش اعضای بدن می­شود. بیمار باید برای انجام این تمرین به صورت زیر عمل کند:

 • روی زانوهایش بنشیند و در حالت سجده قرار بگیرد.
 • ران­ها و زانوهایش را از هم جدا کند.
 • سپس دست­هایش را مقابل خود قرار دهد و بدنش را به سمت جلو خم کند و تا جایی که می­تواند دست­هایش را بکشد تا قفسه سینه او به زمین برخورد کند.
 • در این حالت دست­هایش را به سمت جلو و همزمان باسنش را به سمت عقب بکشد.
 • سپس به آرامی کل بدنش را بکشد.

این تمرین ورزشی علاوه بر کشش اعضای بدن به بهبود دامنه حرکات زانو و مفصل شانه نیز کمک می­کند.

حرکت ژست زانو به سینه

این تمرین به بازتر شدن ران و درمان مشکلات شکمی کمک می­کند و تاثیر زیادی در تسکین درد زانو دارد. بیمار باید برای انجام تمرین به صورت زیر عمل کند:

 • به پشت روی زمین دراز بکشد و با خم کردن بدن خود، زانوهایش را قفسه سینه­اش نزدیک کند.
 • بازوهایش که دور زانو قرار گفته­اند را بغل کند و به آرامی مانند گهواره خود را تکان دهد.

حرکت ژست پل

این حرکت به کشش بدن کمک می­کند و باعث بازتر شدن ران می­شود و همه مفاصل بدن را به حرکت وا می­دارد و باعث تقویت کشاله ران می­شود. بیمار باید برای انجام این تمرین به صورت زیر عمل کند:

 • روی دست و زانوهای خود خم شود و زانوهایش را به طور مستقیم زیر ران خود قرار دهد.
 • زانوی راستش را به سمت جلو و در نزدیکی دست راستش بکشد پس زانوی چپش را به صورت صاف به سمت عقب بکشد.
 • سعی کند تا حد امکان کشاله ران خود را به زمین نزدیک کند.
 • دست­هایش را روی سر ببرد و کمرش را بکشد.

چه میوه­هایی برای آرتریت لگن مناسب هستند؟

مصرف لیمو، زردچوبه، گیلاس، ماساژ دادن مفاصل با روغن از میزان تورم و درد مفاصل کاسته میشود. خواب مناسب برای پیشگیری و درمان اختلالات مفصل مانند آرتریت روماتوئید حائز اهمیت است.

 


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post