درمان سوختگی با طب فیزیکی : ارتقا قدرت حرکت ماهیچه و مفصل بیمار

هدف برنامه توانبخشی سوختگی، بازگشت شما به بالاترین سطح عملکردی استقلال را تسهیل می‌کند. درمان از روز بستری شروع می‌شود و در طول اقامت در بیمارستان ادامه می‌یابد.تمرکز درمان در طول مرحله درمانی حاد، پیشگیری از کاهش محدوده حرکتی، ترمیم زخم های اولیه، کمک به کاهش ادم و آموزش به شما و خانواده تان درباره مشکلات احتمالی مرتبط با سوختگی است. ترمیم جای زخم سوختگی در مراحل اولیه با انجام فیزیوتراپی ، کار درمانی ، ورزشهایی برای افزایش محدوده حرکتی ، ماساژ و استفاده از بانداژ برای بهبود سوختگی‌ها و پیوند، مورد توجه قرار دارد.

سوختگی می‌تواند جزئی یا شدید باشد، و درمان بسته به شدت جراحت متفاوت است. بیماران با سوختگی‌های شدید اغلب نیاز به درمان در مراکز ویژه سوختگی دارند که شامل پیوند پوست است که به بهبود زخم‌های عمیق کمک می‌کند. بیمارانی که دچار سوختگی‌های عمیق شده‌اند، ممکن است نیازمند ماه‌ها پیگیری درمانی باشند که شامل حمایت‌های روحی و طب فیزیکی است.

متخصص طب فیزیکی که در درمان سوختگی مهارت دارد، برنامه درمانی را براساس نیازهای فرد تنظیم می‌کند. فیزیوتراپی و کار درمانی در سریع‌ترین زمان ممکن در طول دوره حاد جراحات سوختگی آغاز می‌شود. درمان‌ها بر حفظ محدوده حرکتی مفصل و قدرت عضلانی از طریق آتل، کشش و ورزش تمرکز می‌کنند. طرح درمانی شامل آموزش در کاهش جای سوختگی و اطلاعاتی درخصوص محافظت از پوست است. بیماران با کمک درمانگران خود هدف‌هایی را مشخص می‌کنند تا عملکرد حرکتی و جنبه‌های دیگر تحرک و فعالیت‌های روزانه زندگی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و برگشت به فعالیت‌های اجتماعی را به حداکثر برسانند.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش های مدرن برای کمک به بیمارانی که دچار سوختگی شده اند تحت نظر دکتر محمد رضا برزگر ارائه می شود. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو وقت با شماره 02188571079 تماس حاصل فرمایید.

علت آسیب‌های سوختگی چیست؟ 


انواع و علت‌های مختلفی برای آسیب‌های سوختگی وجود دارد که شامل:

•    سوختگی‌های حرارتی- که نتیجه قرار گرفتن در معرض آتش، مایعات داغ، بخار، انفجار و تماس با مواد داغ مانند فلزات شیشه یا دیگر اشیاء داغ است.
•    سوختگی‌های شیمیایی- که به سوختگی سوزش‌آور شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که پوست یا چشم‌ها با ماده‌ای سوزنده مانند مواد قلیایی یا اسیدی خیلی قوی تماس داشته باشد؛ همچنین در صورت بلعیدن ممکن است به اندام‌های داخلی اسیب بزند.
•    سوختگی با برق- که در نتیجه عبور برق (از منابع برقی مانند تماس با جریان برق خانگی، اسلحه شوک الکتریکی یا رعد و برق) از بدن ایجاد می‌شود که باعث آسیب به بافت‌های داخلی معمولاً در بازو یا پا می‌شود
•    سوختگی‌های رادیولوژیکی- که توسط تابش اشعه ایکس یا اشعه برای درمان سرطان ایجاد می‌شود.

دسته‌بندی سوختگی‌


 

با توجه به شدت آسیب بافت، سوختگی‌ها عموماً به یکی از دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:
•    درجه یک- این نوع سوختگی که منجر به درد و قرمزی شده، تنها لایه اپیدرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
•    درجه دو- این نوع از سوختگی که باعث ایجاد درد، قرمزی و تاول شده که روی پوست ظاهر می‌‌شود، و تا قسمت زیرین لایه اپیدرم، یعنی درم نیز کشیده می‌شود.
•    درجه سه- این نوع شدید سوختگی شامل همه لایه‌های پوست است و آسیب ممکن است به استخوان‌ها، عضلات و تاندون‌ها نیز برسد. محل سوختگی رنگ‌پریده، زغال مانند یا چرمی به نظر می‌رسد و معمولاً فرد در این ناحیه هیچ حسی ندارد چون پایانه‌های عصبی از بین رفته‌اند.

نقش متخصص طب فیزیکی در درمان سوختگی چیست؟


متخصص طب فیزیکی نقش حیاتی در بهبود آسیب سوختگی دارد و اهمیت آن در طول روند توانبخشی تغییر خواهد کرد. ممکن است شما در هر بخش از روند درمان سوختگی متخصص طب فیزیکی را ببینید. ممکن است زمانی باشد که شما در بیمارستان هستید یا به عنوان خدمات سرپایی باشد. نقش پزشک ممکن است با توجه به نیازهای خاص شما متفاوت باشد. متخصص طب فیزیکی یک کارشناس تحرک است و حرکت، قدرت،درد و عملکرد شما را براساس نیازتان ارزیابی می‌کند. آنها سوختگی‌ها و جای زخم‌های شما را نیز بررسی خواهند کرد. پزشک توصیه‌ ،اطلاعات،درمان‌ها، ترمیم جای سوختگی‌ها و ورزش‌هایی را برای شما فراهم می‌کند.

راه‌های توانبخشی و ترمیم سوختگی

درمان سوختگی به مقدار آسیب بافت، علت سوختگی و وجود عفونت بستگی دارد. برای کاهش خطر عفونت، کم‌آب شدن بدن و عوارض جدی بالقوه دیگر، همه سوختگی‌های بیشتر از درجه یک،نیازمند درمان‌های فوری پزشکی هستند. عموماً سوختگی‌های درجه سه نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد که در آنجا ناحیه آسیب‌دیده را می‌توان تمیز نگه داشت، بافت مرده را برداشت و پیوند پوست انجام داد. این روند از توانبخشی سوختگی ممکن است سال‌ها طول بکشد که درد و اضطراب زیادی را به همراه دارد. درحالی که درد و اضطراب مهم‌ترین مسئله در طول بهبودی سوختگی است، خارش، ادم، کاهش حس و افسردگی نیز در این دوران شایع است. حضور مداوم شما در روند توانبخشی ضروری است. بهبودی از یک سوختگی شدید می‌تواند یک پروسه تا پایان عمر باشد و همکاری شما، خانواده‌‌تان و تیم توانبخشی می‌تواند یک نتیجه موفقیت‌آمیز داشته باشد.

روش‌های مختلفی که متخصصین طب فیزیکی برای درمان و توانبخشی بیمارانی که دچار سوختگی شدید شده‌اند به کار می‌برند عبارتند از:

فیزیوتراپی

بیمارانی که سوختگی‌های شدید داشته‌اند، معمولاً در ابتدای درمان‌شان فیزیوتراپی را شروع می‌کنند. دلایل مهم انجام فیزیوتراپی عبارتند از:
•    حفظ حرکت مفاصل (مفاصل شامل آرنج، زانو و غیره)
•    کاهش یا جلوگیری از سفت شدن مفصل(که انقباض مفصل نامیده می‌شود)
•    حفظ کارکرد عضلات برای حرکت طبیعی آن
•    جلوگیری یا کاهش جای سوختگی‌ها

چه زمانی به فیزیوتراپی نیاز دارید

توانبخشی فیزیکی، عملکردی و روانی – اجتماعی باید فوراً پس از آسیب شروع ‌شود تا بهترین نتیجه بدست آید. با این حال فیزیوتراپی ممکن است در آینده در روند بهبودی نیز مؤثر نباشد. معمولاً فیزیوتراپی در دو سال اول پس از آسیب سوختگی بیشترین مزایا را دارد. با این وجود برای برخی از افراد بخصوص در کسانی که متحمل سوختگی شدید شده یا کسانی که نیاز‌های اضافی پیچیده‌ای دارند، کل روند توانبخشی ممکن است سال‌ها طول بکشد.

کاربرد فیزیوتراپی در توانبخشی سوختگی

پزشک درمان را براساس نیازهای خاص فرد تعیین می‌کند. آنها ارزیابی اولیه را برای تعیین نیازهای فعلی بیمار انجام می‌دهند. آنها همچنین سابقه پزشکی و اجتماعی بیمار را برای دستیابی به اطلاعاتی مربوط به مشکلات پزشکی یا حرکتی که از قبل وجود داشته، دریافت می‌کنند. پزشک با بکارگیری نتیاج ارزیابی‌های انجام شده، طرح درمانی و هدف‌های درمانی را با بیمار هماهنگ می‌کند.محدوده وسیعی از درمان‌های مختلف وجود دارد که پزشک ممکن است از آن استفاده کند.در بعضی از افراد که پس از آسیب سوختگی در بیمارستان بستری می‌شوند، فیزیوتراپی بر درمان‌های فیزیوتراپی تنفسی یا آموزش بازیابی عملکردهای اساسی بدن مانند راه رفتن یا استفاده از دست‌ها تمرکز می‌کند. درمان‌های معمول برای آسیب‌های جزئی‌تر یا بعد از روند توانبخشی شامل ماساژ ، تحرک مفصل، کشش‌ها، ورزش‌ها و ترمیم جای سوختگی است.

کاردرمانی

کار درمانی در تمامی مراحل بهبودی شما وجود دارد. شما همراه با پزشک درجهت اهدافی برای از سرگیری استقلال در مراقبت از خود، اوقات فراغت و فعالیت‌های کاری برای بازیابی کیفیت زندگی، پیش می‌روید.هر آسیب سوختگی خاص است و به علت، عمق، اندازه و محل سوختگی بستگی دارد. روند بهبودی نیز بسته به سن شما و شرایط پزشکی دیگر متفاوت است. پزشک بطور منظم جراحت سوختگی و بهبودی پوست را در طول بستری در بیمارستان و کلینیک‌های سرپایی بررسی می‌کند. سوختگی‌هایی که صورت، دست‌ها و پاها را درگیر می‌کند به دلیل تاثیر زیبایی و جسمی جای سوختگی، احتمالاً به کاردرمانی مکرر نیاز دارد. کار درمانی سوختگی‌ها شامل موارد زیر است:

محافظت از پوست

بهبودی پوست و بافت پیوندی بسیار حساس است و خطر از بین رفتن پوست وجود دارد. پزشک با بکارگیری موارد زیر به شما کمک خواهد کرد تا از پوست محافظت کنید:
•    استفاده از آتل برای جلوگیری حرکت پوست جدیدی که پیوند زده شده است
•    ثابت نگه داشتن برای پیشگیری از ایجاد آسیب ناشی از فشار
•    دادن اطلاعاتی در مورد مراقبت‌های پوست، محافظت در برابر نور خورشید، لباس یا کفش محافظ

محافظت از مفصل

خشکی مفصل از کاهش حرکت و حالت نامناسب بدن ناشی می‌شود. پزشک برای کاهش خشکی مفصل با انجام روش‌های زیر به شما کمک می‌کند:
•    حمایت از مفاصل با قرار دادن آنها در بهترین حالت ممکن
•    برطرف کرد ادم (ورم)
•    تسهیل حرکات طبیعی در انجام کارهای روزانه

برطرف کردن ادم (ورم)

ادم اغلب بعد از آسیب به بافت نرم یا پوست ایجاد می‌شود و باعث اختلال در روند بهبودی، حرکت و عملکرد مفصل می‌شود. کار درمانی با استفاده از روش‌های زیر ادم را کاهش می‌دهد.
•    استفاده از بانداژ یا لباس مخصوص برای ایجاد فشار
•    حمایت و بالا نگه داشتن اندام‌های متورم
•    تشویق به انجام حرکات عادی در کارهای روزانه

ترمیم جای سوختگی

سوختگی‌ها اغلب از خود جای زخم برجا می‌گذارند که ممکن است ضخیم، سفت و همراه با تغییر رنگ پوست باشد. این مسئله باعث درد، محدودیت در حرکت و نگرانی‌های روحی روانی می‌شود.کار درمانی با روش‌های زیر جای سوختگی شما را ترمیم می‌کند:
•    استفاده از بانداژها یا لباس برای ایجاد فشار
•    استفاده از محصولات سیلیکونی
•    نشان دادن روش‌های مناسب ماساژ جای سوختگی

درمان عملکرد اندام فوقانی

هدف کاردرمانی برای سوختگی‌های اندام فوقانی، به حداکثر رساندن استقلال شما در انجام فعالیت‌های روزانه زندگی (ADL)، کار و فعالیت‌های اوقات فراغت است. ارزیابی و توانبخشی پزشک عبارتند از:
•    محدوده حرکت مفصل ، حس و قدرت
•    گرفتن و رها کردن، کنترل حرکات ظریف و مهارت استفاده از اشیاء با تمرکز بر فعالیت‌های روزانه(نوشتن، غذا خوردن، لباس پوشیدن)
•    بازآموزی انجام فعالیت‌های روزانه زندگی با استفاده از دستگاه‌های کمکی در مواقع لازم

کاربردهای دیگر کاردرمانی سوختگی

کاردرمانی همچنین به موارد زیر توجه دارد:
•    حساسیت شدید پوست سوخته
•    توانایی شناخت/ تفکر
•    تجهیزات کمکی برای امنیت و استقلال شخص
•    ارزیابی و تغییر محیط خانه
•     وسایل آرایشی اصلاح کننده
•    برگشت به کار/ مدرسه/ رانندگی
•    ارجاع به دیگر خدمات تخصصی در صورت نیاز

ماساژ درمانی

تا زمانی که محل سوختگی کاملاً بهبود نیافته است از ماساژ دادن آن خودداری کنید. زمان بهبودی به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند درجه سوختگی که از چند هفته تا چندین ماه  تغییر می‌کند. زمانی که سوختگی بهبود یافت، ماساژ و حرکت بافت جای زخم، مجاز است. ماساژ در کاهش خارش، درد و اضطراب مؤثر است. ماساژ همچنین قابلیت انعطاف جای سوختگی، حالت عروق، رنگ پوست و عمق بافت جای سوختگی را بهبود می‌بخشد. مطالعات دیگرنشان می‌دهد که، ماساژ محدوده حرکت در نواحی بافت سوخته از قسمت‌های سوخته قبلی در کودکان را افزایش می‌دهد. ماساژ دادن قبل از برداشتن بافت، به کاهش افسردگی و خشم کمک می‌کند و افراد اضطراب کمتری داشته و سطح استرس آنها پایین‌تر گزارش شده است. همچنین نشان می‌دهد که ماساژ رفتارهای ناشی از استرس را در زمان انجام درمان‌هایی مانند تمیز کردن محل سوختگی یا تعویض بانداژ در کودکانی که دچار سوختگی شدید شده‌اند، ،کاهش می‌دهد.

ورزش

سرانجام اینکه، قربانی سوختگی قادر خواهد بود تا حدی حرکت کند و ورزش‌هایی را انجام دهد. این برنامه ورزشی باید به تدریج انجام شده، با حرکات کششی شروع شود و با ورزش‌های ایروبیک و وزنه‌برداری تمام شود. این یک روند آهسته است- برای شخصی ممکن است ماه‌ها تا سال‌ها طول بکشد تا کامل شود. موفقیت یک برنامه ورزشی بستگی به سن بیمار، درجه سوختگی و انگیزه بیمار و کار درمانگر و فیزیوتراپ او دارد.

ورزش‌های تنفسی

اگر بیمار سوختگی استنشاقی داشته باشد، یا برای مدت طولانی در رختخواب استراحت می‌کند، پزشک ممکن است به او ورزش‌های تنفس عمیق یا بازی‌های دمیدن را آموزش دهد.این ورزش‌ها به جلوگیری از عوارض تنفسی کمک می کند.

کشش‌ها

برای بیمار ضروری است که بطور منظم حرکات کششی را برای مفاصل آسیب دیده انجام دهد. این کار اغلب در اوایل سوختگی با آتل و ثابت کردن عضو انجام می‌شود. اگر بیمار پیوند پوست انجام داده است، حرکات کششی ممکن است به بعد از زمان بهبودی پیوند موکول شود.

تمرینات فعال

تمرینات تختخواب در روزها و هفته‌های اول بهبودی اهمیت دارد، تا عضلات بیمار را فعال نگه دارد. تاثیرات درد و هر جراحی، هنگامی که برای ورزش برنامه ریزی می‌شود، توسط پزشک در نظر گرفته می‌شود.

ورزش‌های کاربردی

در سریع‌ترین زمان ممکن،به بیمار برای شروع حرکت و راه رفتن کمک خواهد شد. اینکار به نواحی از بدن که دچار سوختگی شده است، بستگی دارد. اگر بیمار پیوند پوست انجام داده است، این ورزش‌ها تا زمانی که پیوند پوست بهبود نیافته انجام نمی شود.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post