درمان شکستگی انگشت پا: جا انداختن و توانبخشی درد شکستگی شست پا

شکستگی-انگشت-پا

تعداد 28 استخوان و بیش از 30 مفصل در پا وجود دارد. یک شکستگی به عنوان یک ترک‌خوردگی کامل یا جزئی استخوان توصیف می‌شود. شکستگی‌ها ممکن است جزئی بوده و با دررفتگی جزئی استخوان یا بدون آن همراه باشند یا شدیدتر باشند که در آن دو انتهای استخوان به طور کامل از هم جدا می‌شوند و برای تراز کردن و ترمیم کردن آن باید عمل جراحی انجام شود. شکستگی‌ها ممکن است از نوع بسته باشند که در آن پوست شکسته نمی‌شود یا از نوع باز باشد که دران پوست شکسته می‌شود (به آن شکستگی مرکب نیز گفته می‌شود.)

شکستگی انگشت پا زمانی اتفاق می‌افتد که یکی یا چند استخوان از استخوان‌های انگشت پا پس از آسیب‌دیدگی پا دچار شکستگی شوند.

معمولاً 6 ماه طول می‌کشد تا شکستگی انگشتان پا بهبود یابند. اگر مشکل بیش از 6 ماه باقی ماند باید دوباره عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس انجام شود یا آسیب‌دیدگی دوباره توسط پزشک بررسی شود تا مشخص شود که استخوان چگونه در حال بهبود یافتن است. پیش‌آگهی شکستگی انگشت پا معمولاً خوب است. شکستگی‌های ساده معمولاً بدون مشکل بهبود می‌یابند. در شکستگی‌های بد احتمال ابتلا به آرتروز، درد، خشک‌شدگی و بدشکلی وجود دارد.

درمان شکستگی انگشت پا به محل و شدت شکستگی بستگی دارد. شکستگی ممکن است نیاز به جا انداختن، گچ گرفتن یا آتل‌بندی داشته باشد. اگر در نزدیکی انگشت آسیب‌دیده پا، زخم بازی وجود داشته باشد ممکن است باعث ابتلا به کزاز شود که در این صورت باید آنتی‌بیوتیک مصرف شود. اگر شکستگی انگشت پا جزئی باشد یا یکی از استخوان‌های کوچک انگشت پا دچار شکستگی شود، احتمالاً پزشک انگشت شکسته را به انگشت مجاور باندپیچی می‌کند.

زمانی که پزشک، شکستگی انگشت پای شما را تشخیص داد، اقدامات درمانی برای کاهش درد و تورم باید انجام شود که برخی از آنها عبارتند از بالا نگه داشتن پای آسیب دیده، قرار دادن یخ روی انگشت آسیب دیده و استراحت کردن (پرهیز از راه رفتن روی پای شکسته) در صورت لزوم باید از عصا استفاده شود.

با کمک فیزیوتراپی ، ورزش درمانی، لیزر تراپی  و اولتراسوند  هم می‌توان به تسریع روند بهبود بیمار کمک کرد.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش‌های مناسب برای کاهش درد ناشی از شکستگی انگشتان پا تحت نظر دکتر محمد رضا برزگر در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد.

 علل شایع شکستگی انگشت پا 


معمولاً انگشتان پا به دلیل ضربه خوردن یا آسیب‌دیدگی انگشتان یا پاها دچار شکستگی می‌شوند. آسیب‌دیدگی‌های نظیر کوبیدگی انگشت یا افتادن اجسام سنگین روی انگشت ممکن است باعث ایجاد شکستگی شوند. شکستگی ممکن است به دلیل حرکات یا فشارهای مداومی که روی انگشت وجود دارد ایجاد شود مانند آنچه در برخی ورزش‌های وجود دارد. به این نوع از شکستگی، شکستگی فشاری گفته می‌شود.

نشانه‌های این شکستگی چیست؟


ممکن است شما قبل از گرفتن عکس به وسیله اشعه ایکس توسط پزشک، متوجه شکستگی انگشت پای خود نشوید مگر این که شکستگی ترکیبی اتفاق افتاده باشد یا شکل آن به طور مشهودی تغییر کرده باشد. برخی علائم و نشانه‌های شکستگی انگشتان پا عبارتند از:

 • درد یا حساسیت به لمس
 • تورم
 • قرمزی
 • وجود خون زیر ناخن‌ها یا شکستگی ناخن
 • خشک‌شدگی
 • کبودی یا تغییر رنگ پوست اطراف انگشت
 • ممکن است انگشت به نظر غیر عادی برسد و حتی اگر شکستگی باعث خارج شدن استخوان از محل خود شده باشد، خم و بدشکل شود
 • درد در هنگام راه رفتن به خصوص اگر انگشت شصت پا دچار شکستگی شده باشد
 • ممکن است پوشیدن کفش باعث درد شده یا کفش‌ها برای شما تنگ شوند
 • آسیب‌دیدگی بستر ناخن (هماتوم زیر ناخن)
 • خونریزی، اگر زخم باز به دلیل آسیب‌دیدگی ایجاد شده باشد
 • احساس گزگز در ناحیه آسیب دیده

علائم شکستگی انگشت پا مشابه علائم پیچ خوردن است. پیچ خوردن انگشت پا ممکن است باعث بی‌تحرکی و بدشکلی آن نشده و به اندازه شکستگی انگشت پا آسیب وارد نکند.

 شکستگی انگشت چه عوارضی به دنبال دارد؟


شکستگی انگشت پا ممکن است با برخی عوارض همراه باشد. عوارض ممکن است بلافاصله پس از شکستگی (چند دقیقه تا چند روز) ایجاد شوند یا مدت طولانی‌تری زمان ببرد (هفته‌ها تا سال‌ها) تا این عوارض خود را نشان دهند.

عوارض فوری شکستگی انگشت پا 

 • آسیب‌دیدگی ناخن: ممکن است خون در زیر ناخن جمع شود که به آن هماتوم زیر ناخن گفته می‌شود. اگر جمع شدن خون در زیر ناخن زیاد باشد، ممکن است نیاز به تخلیه کردن داشته باشد. پزشک برای تخلیه هماتوم زیر ناخن یک سوراخ کوچک در ناخن ایجاد می‌کند تا خون از آن خارج شود. اگر هماتوم خیلی بزرگ یا دردناک باشد باید کل ناخن کشیده شود.
 • شکستگی باز: به ندرت ممکن است استخوان شکسته انگشت پا از پوست بیرون بزند. به این عارضه شکستگی باز یا شکستگی مرکب گفته می‌شود. در این صورت باید زخم به دقت تمیز شود و احتمالاً برای جلوگیری از عفونت باید آنتی‌بیوتیک مصرف شود. در برخی موارد نیز ممکن است نیاز به انجام عمل‌های جراحی باشد.

عوارض مؤخر شکستگی انگشت پا 

 • پس از بهبودی شکستگی انگشت پا ممکن است فرد هنوز دچار آرتروز، درد، خشک‌شدگی یا حتی بدشکلی انگشت باشد
 • گاهی اوقات، شکستگی استخوان به طور کامل بهبود نمی‌یابد (به آن عدم اتصال گفته می‌شود) یا ممکن است استخوان‌ها به درستی جوش نخورند (به آن مالونی گفته می‌شود). به ندرت ممکن است برای حل این مشکلات نیاز به انجام عمل‌های جراحی باشد.

شکستگی انگشت پا چه موقع نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد؟ 


بسیاری از مردم تصور می‌کنند که اگر روی انگشت آسیب دیده راه بروند نمی‌شکند. معمولاً می‌توان روی انگشت شکسته پا راه رفت.

اگر علائم و نشانه‌های زیر را دارید باید به مرکز مراقبت‌های فوری بیمارستان مراجعه کنید:

 • هر علامتی از شکستگی باز (ترکیبی) که شامل زخم‌های باز، خونریزی یا درناژ در نزدیکی استخوان شکسته می‌شود.
 • احساس سرما، بیحسی، گزگزی احساس‌های غیر عادی در انگشتان پا
 • رنگ آبی یا خاکستری پوست در نزدیکی ناحیه آسیب دیده
 • اگر قسمت آسیب دیده دچار تغییر شکل شده یا جهت آن تغییر کرده باشد

انگشت آسیب دیده باید هر روز معاینه شود. در صورت دیدن وضعیت‌های زیر به پزشک اطلاع دهید:

 • ایجاد درد جدید یا تشدید آن که با مصرف دارو هم التیام نمی‌یابد
 • زخم، قرمزی یا زخم باز در نزدیکی ناحیه آسیب دیده
 • آسیب‌دیدگی یا شکستگی گچ یا اسپیلینت

روش‌های تشخیص این مشکل چیست؟


روش-تشخیص-شکستگی-انگشت

پزشک از شما در مورد چگونگی آسیب‌دیدگی سؤال کرده و انگشت آسیب دیده و جراحات احتمالی دیگر را مورد معاینه قرار می‌دهد. بهتر است بلافاصله پس از آسیب‌دیدگی به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی مقتضی انجام شده و بهبود یابید.

 • در صورت شکستگی انگشت پا ممکن است پزشک دستور عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس را بدهد.
 • همیشه برای تشخیص شکستگی استخوان انگشت پا نیاز به عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس نیست به خصوص اگر یکی از انگشتان کوچک‌تر پا دچار شکستگی شده باشد.

 نحوه درمان شکستگی انگشت کوچک و شست پا 


این اقدامات درمانی برای کمک به کاهش درد و تورم و همچنین کمک به جوش خوردن درست استخوان انجام می‌شود. برخی از این اقدامات درمانی عبارتند از:

بالا نگه داشتن پای آسیب دیده 

تورمی که پس از آسیب‌دیدگی ایجاد می‌شود باعث تشدید درد می‌شود. بالا نگه داشتن پا نسبت به سطح قلب در اغلب اوقات به کاهش تورم (و درد) کمک می‌کند. زیر پا چند بالش قرار دهید به خصوص زمانی که می‌خوابید. استفاده از صندلی‌های استراحتی نیز می‌تواند مفید واقع شود.

قرار دادن یخ روی انگشت آسیب دیده 

قرار-دادن-یخ-روی-انگشت

یخ را در کیسه پلاستیکی قرار داده و آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه هر یک یا 2 ساعت یک مرتبه به مدت 1 تا 2 روز پس از آسیب‌دیدگی روی انگشت پا قرار دهید. نخود فرنگی یا ذرت یخ زده را که آماده‌تر از قطعات یخ هستند را می‌توان بسته‌بندی کرده و روی ناحیه آسیب دیده قرار داد. یک حوله بین پوست و کیسه یخ قرار دهید تا از پوست شما در برابر سوختگی ناشی از یخ‌زدگی پیشگیری شود.

استراحت (اجتناب از راه رفتن روی پای آسیب دیده) 

استراحت

 • از انجام فعالیت‌های ورزشی، ایستادن و راه رفتن طولانی مدت اجتناب کنید
 • در دروان بهبودی و در صورت لزوم هنگام راه رفتن از عصا یا کفش‌های مخصوص استفاده کنید (تا از وارد آمدن فشار وزن بدن بر شکستگی اجتناب شود)

استفاده از داروهای مسکن برای تسکین درد 

دارو

معمولاً برای کاهش درد استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (موترین) استفاده می‌شود.

 • قبل از مصرف داروهای جدید با پزشک خود مشورت کنید
 • برای شکستگی‌های شدید ممکن است پزشک داروهای مسکن قوی‌تری تجویز نماید.

جا انداختن استخوان انگشت شکسته 

جا-انداختن-انگشت

اگر شکستگی استخوان انگشت پا باعث جدا شدن استخوان‌ها (دو انتهای استخوان از جای خود خارج شده‌اند) یا چرخش آنها (نوک انگشت به سمت دیگری تغییر کرده باشد) شده باشد ممکن است پزشک آنها را جا اندازد.

 • گاهی اوقات ممکن است داروهایی برای بیهوشی تزریق شود تا قبل از جا انداختن استخوان، بیمار بیهوش شود
 • پس از جا انداختن استخوان، استخوان شکسته شده باید تکیه‌گاهی داشته باشید تا بهبود یابد.

باندپیچی هم‌ردیف انگشت شکسته پا 

باند-پیچی-هم-ردیف-انگشت

اگر شکستگی انگشت پا جزئی باشد یا شکستگی در یکی از استخوان‌های کوچک اتفاق افتاده باشد، ممکن است پزشک انگشت آسیب دیده را به انگشت مجاور به عنوان تکیه‌گاه باندپیچی کند. به این روش درمانی باندپیچی هم‌ردیف نیز گفته می‌شود.

 • اگر انگشت به انگشت مجاور باندپیچی شد، معمولاً می‌توان دوش گرفت و سپس باند را تعویض کرد اما قبل از انجام این کار برای اطمینان با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر باند انگشت پای آسیب دیده توسط بیمار عوض شد، توصیه می‌شد که یک قطعه کوچک پنبه یا گاز بین انگشتانی که به هم باندپیچی می‌شوند قرار داده شود. این کار از زخم شدن و تاول زدن روی پوست قسمت‌هایی از انگشتان که روی هم قرار می‌گیرند جلوگیری می‌کند.

 گچ گرفتن انگشت شکسته پا 

گچ-گرفتن-انگشت

معمولاً در شکستگی‌های کوچک نیازی به گچ گرفتن انگشت پا نیست.

 • باید از کفش‌های که کفی سخت دارند و مقاوم و مستحکم هستند استفاده شود
 • ممکن است در صورت متورم بودن پا، پزشک پوشیدن برخی کفش‌های خاص را توصیه نماید
 • در صورت شکستگی انگشت شصت پا که در آن مفصل درگیر شده و شکستگی‌های جزئی متعددی نیز ایجاد شده باشد ممکن است نیاز به گچ (یا حتی عمل جراحی) باشد.
 • اگر علاوه بر استخوان انگشت پا، استخوان پا نیز دچار شکستگی شده باشد باید گچ گرفته شود.

در برخی موارد، ممکن است پزشک استفاده از بوت های پیاده‌روی را توصیه کند. با استفاده از این بوت ها فشار وزن از روی پای آسیب دیده برداشته شده و از انگشت پا تا زمان بهبودی محافظت می‌شود.

فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی

هدف از انجام برنامه‌های فیزیوتراپی که توسط پزشک تعیین می‌شود؛ برگشت اثر بی‌تحرکی و بازیابی توانایی‌های حرکتی فرد است. در شکستگی‌های شدیدتر، طول دوره بهبودی افزایش می‌یابد. انجام اقدامات درمانی معمولی و سازگاری با برنامه‌هایی که برای منزل داده می‌شود برای بازیابی عملکرد مچ پا ضروری است.

بی‌تحرکی پس از شکستگی پا برای بازیابی روابط بافت‌های طبیعی جهت بهبود حرکات، افزایش قدرت و توانایی انجام فعالیت‌های روزمره زندگی لازم است.

 • روش درمان‌های دستی: درمان‌های دستی توسط متخصص طب فیزیکی برای ماساژ بافت نرم و حرکت دادن مفصل برای کاهش درد و تحریک بافت نرم و تاندون و بازیابی مکانیزم طبیعی مفصل و دامنه حرکتی به کار برده می‌شود.
 • تمرینات ورزشی طبی شامل تمرینات تقویتی و بهبوددهنده عملکرد استخوان‌های پا و عضلات اطراف آنها است.
 • بازآموزی عصبی عضلانی برای بازیابی ثبات، بازآموزی حرکتی در اندام تحتانی، بهبود ثبات مفصل پراگزیمال و بهبود روش‌ها و مکانیزم های حرکتی (به عنوان مثال، پرش، دویده، کاهش اختلالات و انحراف‌ها در هنگام راه رفتن و...) اندام‌های تحتانی در هنگام انجام فعالیت‌های روزمره انجام می‌شوند.
 • مداخلاتی که در آنها از اولتراسوند، تحریک الکتریکی، سرما درمانی، لیزر درمانی برای کاهش درد، بهبود حرکتی و کاهش تورم و التهاب پاها و عضلات و تاندون‌های اطراف آنها انجام می‌شوند.
 • برنامه‌های خانگی شامل تمرینات تقویتی، کششی و تثبیت‌کننده و همچنین دستورالعمل‌هایی که برای نحوه انجام فعالیت روزمره و افزایش سطح مهارتی عملکردی داده می‌شوند باید مورد توجه قرار گیرند.

ورزش درمانی 

در اینجا برخی از تمرینات توانبخشی متداول برای وضعیت شما آورده شده است. هر تمرین را به آرامی شروع کنید. اگر در هنگام شروع، انجام این حرکات با درد همراه بودند باید تمرینات را ساده کنید. متخصص طب فیزیکی به شما خواهد گفت که چه موقع باید این تمرینات را شروع کنید و انجام کدام تمرین برای شرایط شما مناسب است.

تمرین‌های غیرفعال انگشت پا 

تمرین

برای انجام این تمرین:

 • روی زمین بنشینید، پاشنه پای آسیب دیده را روی زمین قرار دهید. از یک دست برای ثابت نگه داشتن پا استفاده کنید.
 • از انگشت شصت و انگشت اشاره دست دیگر خود استفاده کرده و به آرامی انگشت پا را به سمت جلو سپس عقب خم کنید. هر وضعیت را حدود 15 ثانیه حفظ کنید
 • این تمرین را 2 تا 4 مرتبه تکرار کنید

خم کردن انگشت پا 

خم-کردن-انگشت

برای انجام این تمرین:

 • روی زمین بنشینید و پاشنه پای آسیب دیده خود را روی زمین قرار دهید
 • به آرامی انگشتان پای خود را به سمت جلو سپس عقب خم کنید. هر حالت را حدود 6 ثانیه حفظ کنید
 • این تمرین را 8 تا 12 مرتبه تکرار کنید

 مچاله کردن حوله 

مچاله-کردن-حوله

برای انجام این حرکت:

 • روی یک صندلی بنشینید و پای آسیب دیده خود را روی یک حوله که روی زمین قرار دارد بگذارید
 • حوله را به وسیله انگشتان خود به سمت جلو مچاله کنید. سپس با استفاده از انگشتان پا حوله را به سمت عقب بکشید و سر جای اولش قرار دهید
 • این تمرین را 8 تا 12 مرتبه تکرار کنید

بلند کردن گوی 

بلندکردن-گوی

برای انجام این حرکت:

 • چند گوی یا تیله روی زمین در کنار یک لیوان قرار دهید
 • روی یک صندلی بنشینید و با استفاده از انگشتان پای آسیب دیده آنها را از روی زمین بردارید و سعی کنید داخل لیوان بیندازید
 • این تمرین را 8 تا 12 مرتبه تکرار کنید

 کشش با حوله 

کشش-با-حوله

برای انجام این حرکت:

 • در حالی که پاهای خود را دراز کرده و زانوهای خود را صاف نگه داشته‌اید روی زمین بنشینید
 • یک حوله یا کمربند را اطراف پای آسیب دیده خود و در زیر انگشتان پا قرار دهید
 • هر دو طرف حوله یا کمربند را در دست بگیرید و دستان خود را بالای زانو نگه دارید
 • حوله یا کمربند را به سمت عقب بکشید تا پاهای شما کشیده شود
 • این حالت را 15 تا 30 ثانیه حفظ کنید
 • این تمرین را 2 تا 4 مرتبه تکرار کنید.

طول دوره بهبودی شکستگی انگشت پا چقدر است؟ 


 • معمولاً شکستگی انگشت پا پس از 6 هفته بهبود می‌یابد. اگر مشکل بیش از 6 هفته باقی ماند باید دوباره به وسیله اشعه ایکس از پا عکس‌برداری شود. یا آسیب‌دیدگی دوباره توسط پزشک معاینه شود تا چگونگی بهبودی استخوان مشخص شود.
 • معمولاً شکستگی‌های ساده به راحتی و بدون مشکل بهبود می‌یابند. به هر حال، شکستگی‌های بسیار بد یا شکستگی‌هایی که در مفصل اتفاق افتاده باشند احتمال ابتلا به آرتروز، درد، خشک‌شدگی و تغییر شکل استخوان را افزایش می‌دهند
 • با پزشک در مورد برنامه زمان‌بندی مراجعه به پزشک برای معاینه پای آسیب دیده و اطمینان از صحت جوش خوردگی صحبت کنید. در صورتی که هر مشکل یا عارضه‌ای ایجاد شد باید زودتر از موعد مقرر به پزشک مراجعه کنید.

آیا می‌توان از شکستگی انگشت پا جلوگیری کرد؟ 


برای کمک به پیشگیری از آسیب‌دیدگی‌های ناشی از شکستگی انگشت پا، کفش‌های مقاوم و خوب بپوشید.


به این پست امتیاز دهید.
درمان شکستگی انگشت پا: جا انداختن و توانبخشی درد شکستگی شست پا
2 از 1 رای