درمان شکستگی شانه(ترقوه و کتف) : تسریع جوش خوردن استخوان و مفصل

شکستگیشانه، بیشتر از این که یک استخوان یا حتی یک مفصل باشد، ناحیه‌ای از بدن است. پزشکان به طور کلی به این ناحیه کمربند شانه می‌گویند. در این ناحیه چهار استخوان و سه مفصل وجود دارد. آسیب به هر یک از آن‌ها ممکن است باعث شکستگی شانه یا دردرفتگی شود و همه بر عملکرد شانه و بازو تاثیر می‌گذارند. عملکرد کلی شانه، ایجاد یک پایه امن برای حرکات بازو است. پایه باید در هنگام بلند کردن اشیا قوی باشد تا بار را تحمل کند، و به اندازه کافی متحرک باشد تا بتوان دست را در هر ناحیه ای از فضا از کنار ران تا بالای سر حرکت دهید. بسیاری از نیروهای بازو توسط عضلات به اسکلت منتقل می‌شوند. تنها نقطه تماس استخوانی بین بازو و بقیه اسکلت بین ترقوه و جناغ سینه است. بیشتر شكستگی‌ها در ناحیه شانه در استخوانی رخ میدهد كه به خوبی بهبود می‌یابد، بنابراین نگرانی اصلی در مدیریت شكستگی شانه این است كه اطمینان حاصل کنید شانه بعد از بهبودی به خوبی عمل می‌كند. آسیب به هر بخش بر عملکرد کلی سیستم مرتبط تاثیر می‌گذارد.

الگوی شكستگی تا حد زیادی تعیین می‌كند كه پزشک درمان با عمل جراحی یا بدون عمل جراحی را پیشنهاد دهد. عوامل دیگر شامل سن شما، سلامت عمومی، اینکه آیا پوکی استخوان دارید یا خیر، و اینکه آیا این دست، دست غالب شما است یا خیر، میباشند. پزشک باید ریسک‌ها و مزایای هر دو درمان جراحی و غیر جراحی را با هم تلفیق کند و این خطرات و مزایا را با شما در میان بگذارد و روشی را که برای هر دوی شما مناسب‌تر است را انتخاب نماید. اغلب شکستگی‌های شانه بدون جراحی به طور موفقیت آمیزی درمان می‌شوند. درمان غیر جراحی زمانی استفاده می‌شود که استخوان‌ها جابجا نشده اند، بدین معنا که استخوان‌ها در موقعیت‌های صحیح آناتومی قرار می‌گیرند. حدود 80٪ شکستگی‌های شانه چیزی جز دررفتگی است. در مقابل، شکستگی شانه به صورت جابجایی تعریف می‌شود که قطعه‌های استخوانی شکسته از هم جدا شده‌اند و دیگر در موقعیت صحیح آناتومیک خود قرار ندارند. شکستگی‌های جابجا شده ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشند تا استخوان‌ها را مجددا مرتب کنند و در موقعیت‌های درستشان بهبود یابند.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش‌های درمان و توانبخشی شکستگی استخوان شانه و کتف از جمله فیزیوتراپی ، ورزش درمانی، شاک ویوتراپی ، لیزر درمانی تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر  انجام می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های  02188571079 تماس حاصل فرمایید.

انواع شکستگی استخوان شانه


شکستگی شانه شامل حداقل یکی از سه استخوان شانه: کتف (تیغه شانه)، ترقوه یا هومروس (استخوان بازو) است. هر سه نوع شکستگی می‌تواند باعث درد شانه، تورم، حساسیت به لمس و محدودیت در دامنه حرکات شانه شود، اما تفاوت‌های قابل توجهی نیز وجود دارد.

ترقوه استخوان بلند و نازکی است که از پایه گردن شروع می‌شود و تا شانه ادامه می‌یابد. شکستگی ترقوه ممکن است در هر سنی، از نوزادی تا سالمندی رخ دهد. به طور معمول، این شکستگی‌ها به علت افتادن، ضربه مستقیم، ورزش‌های برخوردی (مانند‌هاکی یا فوتبال) یا تصادف خودرو رخ می‌دهند. کبودی، تورم و درد در ناحیه ترقوه علائم شایع هستند. ممکن است در محل آسیب برجستگی ناشی از هماتوم (تورم محدود به یک ناحیه خاص) یا بد شکلی استخوانی ایجاد شود. هنگامی که ترقوه شکسته است، بیماران به طور معمول دچار مشکل در بالا بردن دست هستند.

هومروس استخوان بلندی است که از آرنج تا شانه کشیده می‌شود. شکستگی هومروس مجاور، شکستگی در بالای استخوان بازو، یا در ناحیه سر هومروس و یا درست در زیر آن است. سر هومروس اغلب به عنوان توپی شناخته می‌شود که در سوکت شانه قرار دارد.

شکستگی‌های هومروس مجاور شایع هستند. این شکستگی‌ها می‌توانند در هر سنی اتفاق بیفتند، اما خطر با سن و پوکی استخوان افزایش می‌یابد.

دو نوع دیگر شکستگی‌های استخوان بازو وجود دارند. این شکستگی‌ها به اندازه شكستگی استخوان بازوی مجاور بر روی مفصل شانه تاثیر نمی‌گذارد.

 • شکستگی شفت استخوان بازو بر قسمت وسط استخوان هومروس تاثیر می‌گذارد.
 • شکستگی هومروس ديستال بر انتهای استخوان بازو، در نزدیکی مفصل آرنج تاثیر می‌گذارد.

شکستگی هومروس اغلب بدون جراحی درمان می‌شود. عوامل موثر بر نیاز به جراحی عبارتند از: میزان دررفتگی، درگیری غضروف در مفصل و سن و سطح فعالیت بیمار.

کتف یک استخوان مثلثی مسطح است که در قسمت بالایی کمر قرار دارد. این استخوان ارتباطات اولیه بین قفسه سینه و بازو را فراهم می‌کند. شکستگی های ناحیه کتف نادر هستند، و کمتر از 1 درصد از تماما شکستگی‌ها و تنها 3 تا 5 درصد شکستگی‌های شانه را تشکیل می‌دهد. بیشتر آنها در مردان بین 25 تا 45 ساله دیده می‌شوند. شکستگی کتف ممکن است از یک ورزش برخوردی مانند فوتبال یا یک حادثه آسیب زننده مانند یک تصادف خودرو حاصل شود. طمانی که ضربه لازم برای شکستگی ناحیه کتف به آن وارد می‌شود، فردی که دارای این نوع آسیب است، به طور معمول دچار آسیب‌های دیگر مانند آسیب‌های عصبی، شکستگی‌های دنده یا آسیب‌های ریه می‌شود.

چه کسانی بیشتر دچار این شکستگی می‌شوند؟


علل رایج شكستگی شانه عبارتند از:

 • سقوط از ارتفاع، از جمله افتادن از روی اسب و یا هنگام صخره نوردی
 • ورزشهای برخوردی، از جمله فوتبال
 • سایر حوادث آسیب زا مانند حوادث ناشی از وسایل نقلیه موتوری

کاهش توده استخوانی همراه با پوکی استخوان می‌تواند خطر شکستگی شانه را افزایش دهد.

شکستگی شانه چه علائمی دارد؟


شکستگی شانه چه علائمی داردبارزترین نشانه بعد از شکستگی، درد در محل شکستگی است. این ناحیه همچنین دچار حساسیت خواهد بود و خیلی زود پس از شکستگی متورم خواهد شد. معمولا یک سابقه تصادف وجود دارد که موجب شکستگی می‌شود و به یاد داشتن جزئیات مربوط به چگونگی آسیب می‌تواند مفید باشد. کبودی که به داخل بازو گسترش می‌یابد، ظرف 24 ساعت آشکار خواهد شد. عملکرد عادی شانه غیرممکن است و ممکن است حرکت آرنج یا دست دردناک باشد. حرکت بازو یا شانه ممکن است دردی انتشاری تا ناحیه شکستگی ایجاد کند. در صورت دررفتگی ممکن است تغییر شکل در مفصل به وجود آید. حرکت مفصل دردناک یا غیر ممکن خواهد شد.

حتی پس از درمان علائم درد بدتر می‌شوند و حرکت، تورم، کبودی و حساسیت به لمس به مدت چند هفته پس از شکستگی ادامه می‌یابد. این علائم از آسیب به بافت نرم (عضلات، رباط‌ها و تاندون‌ها) در ناحیه شکستگی و همچنین خونریزی در بافت‌ها ناشی می‌شود. علائم به آرامی برطرف می‌شوند، زیرا بدن خون را دوباره جذب می‌کند و بافت‌های پاره شده را بهبود می‌بخشد.

عوارض


تقریبا تمام شکستگی‌ها می‌توانند باعث آسیب به اعصاب و عروق خونی شوند، اما این یک عارضه نادر شکستگی‌های هومروس مجاور است. شايع‌ترين عارضه بعد از شکستگی هومروس مجاور، دامنه حرکتی کم است. این وضعیت می‌تواند به دلایل بسیاری از جمله راستای نامناسب شکستگی پس از بهبودی و یا ضعف در عضلاتی که شانه را حرکت می‌دهند، ناشی شود. بافت اسکار در اطراف شانه می‌تواند محدودیت حرکتی ایجاد کند. جلوگیری از از کاهش دامنه حرکتی یکی از دلایل اصلی توصیه فیزیوتراپی به عنوان بخشی از درمان این شکستگی‌ها است.  ناخوشایند ترین عارضه شکستگی‌های هومروس مجاور، نکروز عروق خونی است. این اتفاق زمانی می‌افتد که شکستگی باعث آسیب به عروق و تامین خون به سر هومروس می‌شود، بخشی از هومروس مجاور که با غضروف مفصلی پوشیده شده است و در برابر سوکت گلنویید (کاسه ای) حرکت می‌کند. هنگامی که تامین خون با مشکل مواجه شود، آن بخش ممکن است بیفتد و یا از هم جدا شود. این امر باعث می‌شود سطح مفصل به دچار سایش و تحلیل شود و دردناک گردد. اگر نکروز عروقی رخ دهد، ممکن است عمل دومی برای جایگزین شانه با شانه مصنوعی مورد نیاز باشد. قطعات شکستگی ممکن است نتوانند بهبود یابند؛ این وضعیت عدم انسجام شناخته می‌شود. قطعات شکستگی همچنین ممکن است در یک رباط غیرقابل قبول بهبود یابند؛ این وضعیت انسجام نادرست نامیده می‌شود. هر دوی این عوارض ممکن است باعث درد، از دست دادن قدرت و محدود شدن دامنه حرکتی شانه شوند. برای درمان عوارض، ممکن است عمل دوم ضروری باشد.

راه‌های تشخیص این عارضه چیست؟


هدف اولیه ارزیابی بالینی شکستگی شانه، تعیین الگوی شكستگی است: چند قطعه استخوانی وجود دارد و این قطعات تا چه حد جدا (یا جابجا) شده‌اند. این مسئله را می‌توان با انجام چندین اشعه ایکس شانه تعیین کرد. در برخی از شکستگی‌های پیچیده، ممکن است یک اسکن CAT برای دریافت یک تصویر سه بعدی از شانه برای ارزیابی بهتر الگوی شکستگی لازم باشد. پزشک همچنین اطمینان حاصل خواهد کرد که هیچ آسیبی به اعصاب و عروق خونی در اطراف شانه وارد نشده است. این کار معمولا با معاینه فیزیکی دقیق انجام می‌شود.

چگونه شکستگی استخوان شانه، کتف و ترقوه را درمان کنیم؟


با وجود چند طیف گسترده از آسیب‌ها به کمربند شانه، تعجب آور نیست که گزینه‌های درمانی نیز به طور گسترده‌ای متغیر باشند. درمان غیر جراحی معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرد. تقریبا تمام شکستگی‌های جناغ سینه، ترقوه، تیغه شانه، زائده  اخرمی استخوان کتف و فرآیندهای زائده غرابی و گردن گلنویید بدون تلاش برای بهبود موقعیت شکستگی و یا اصلاح آن درمان می‌شوند.

ثابت نگه داشتن شکستگی

ثابت نگه داشتن شکستگیدرمان نشانه‌ای معمولا شامل استفاده از اسلینگ برای محدود کردن حرکت شانه و برای کاهش درد است زیرا از فشار وزن بازوی آویزان در قسمت دردناک جلوگیری می‌کنند. بیشتر اسلینگ‌ها دور گردن آویزان می‌شوند که متاسفانه می‌تواند ناراحت کننده باشد. در برخی از بیمارستان‌ها ایموبیلایزر دست موجود است؛ این وسیله به دور قفسه سینه بسته می‌شود و از ساعد و آرنج درست در بالای آرنج محافظت می‌کند تا این ناراحتی را کاهش دهد. پزشک به شما در مورد مدت زمان لازم برای استفاده از بی حرکت کننده توصیه خواهد کرد، زیرا هر آسیب می‌تواند بسته به شدت شکست و پیشرفت بهبودی متفاوت باشد. در بعضی موارد، پس از قرار دادن اسلینگ یک کوچک کردن جزیی مورد نیاز است. این فرآیند تحت بیهوشی، اما بدون باز کردن محل شکستگی انجام می‌شود، شکستگی (یا دررفتگی) به موقعیت بهتر و راستای مناسبی هدایت می‌شود. این درمان معمول برای دررفتگی گلنوهومرال مناسب است.

داروهای مسکن

داروهای مسکنبرای کمک به کاهش درد و تورم داروی مسکن مصرف کنید. معمولا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن توصیه می‌شود، هر چند قبل از عمل جراحی باید از این داروها اجتناب کرد زیرا ممکن است باعث خونریزی بیش از حد شوند.

تاثیر فیزیوتراپی برای توانبخشی شکستگی شانه

تاثیر فیزیوتراپی برای توانبخشیپس از شکستگی شانه، فیزیوتراپی برای بازگرداندن عملکرد مناسب شانه و بازو ضروری است. اگر جراحی مورد نیاز باشد، فیزیوتراپی، بسته به نوع مداخله جراحی خاص مورد نیاز معمولا ظرف 1 تا 4 هفته پس از جراحی شروع می‌شود. اگر جراحی لازم نباشد، پزشک بر اساس بهبودی استخوان و علائم شما، تعیین خواهد کرد که بهترین زمان شروع فیزیوتراپی چه زمانی می‌باشد. پس از آسیب‌های ضربه‌ای مانند شکستگی، افراد در اثر محدودیت‌های آسیب، دامنه حركتی، قدرت، و اغلب الگوهای مختلف حركتی را از دست می‌دهند. پزشک یک طرح درمانی فردی را برای رسیدگی به وضعیت خاص ما تعیین می‌کند، و به شما کمک می‌کند تا به فعالیت‌های مورد نظر خود بازگردید.

درمان فیزیوتراپی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دامنه ورزش‌های حرکتی

افراد با توجه به حرکت محدود پس از شکستگی شانه، طیف وسیعی از حرکت شانه خود را از دست می‌دهند و ممکن است دچار خشکی مفصل شانه شوند. پزشک حرکت شانه شما را نسبت به حرکت نرمال مورد انتظار و حرکت شانه دست آسیب ندیده بررسی می‌کند و شما را در انجام یک برنامه ورزش‌های حرکاتی برای بازگرداندن عملکرد شانه هدایت می‌نماید.

ورزش‌های قدرتی

عضلات شانه و بالای کمر با هم کار می‌کنند تا حرکات طبیعی بالا تنه را ممکن سازند. بر اساس شیوه‌ای که شانه طراحی شده است (یک مفصل توپ و سوکت مانند یک توپ گلف روی یک گوه گلف)، جهات زیادی وجود دارد که شانه ممکن است در آن‌ها حرکت کند. بنابراین، قدرت متعادل تمام عضلات بالا تنه لازم است تا اطمینان حاصل شود که مفصل شانه محافظت شده و حرکات آن کارآمد است. هنگامی که یک شکستگی در قسمت استخوان بازو (نزدیک بخش توپی مفصل) وجود دارد، عضلات اطراف کمربند شانه ضعیف می‌شوند، زیرا به طور معمول مورد استفاده قرار نمی‌گیرند؛ این فرآیند "آتروفی" نامیده می‌شود. ورزش‌های زیادی وجود دارد که می‌تواند برای تقویت عضلات اطراف شانه انجام شود، به طوری که هر عضله بتواند به درستی کار خود را انجام دهد. اغلب، شکل گیری استحکام بعد از شکستگی ممکن است به دلیل آتروفی هفته‌ها تا ماه‌ها طول بکشد. فیزیوتراپیست به شما کمک خواهد کرد تا یک برنامه تقویتی ایمن و جامع را دنبال کنید.

درمان دستی

متخصصین طب فیزیکی در درمانی دستی آموزش دیده‌اند. در صورت لزوم، با توجه به مرحله بهبودی در محل شکستگی شما، پزشک به آرامی شانه و عضلات اطراف را حرکت می‌دهد تا حرکت، انعطاف پذیری و قدرت شما را بهبود بخشد. این تکنیک‌ها می‌توانند نواحی را هدف قرار دهند که بهبودی شان به خودی خود دشوار است.

آموزش کاربردی 

مهم نیست که در یک کارخانه کار می‌کنید، مادر یک فرزند کوچک هستید، به عنوان منشی کار می‌کنید، یا یک فرد سالمند هستید، شیوه‌هایی که با آن فعالیت‌های عادی روزانه خود را انجام می‌دهید مهم هستند. الگوهای حرکتی نامناسب پس از شکستگی ممکن است دوباره به شما آسیب برسانند، زیرا ممکن است به آسیب‌های ثانویه  در آینده منجر شوند. متخصصین طب فیزیکی، در ارزیابی کیفیت حرکت تخصص دارند. پزشک قادر خواهد بود حرکات نادرست را شناسایی و اصلاح کند، به طوری که شما قادر به استفاده مجدد و حفظ، شانه بدون درد خواهید بود.

لیزرتراپی

لیزرتراپیلیزر درمانی یک روش درمانی است که معمولا توسط پزشکان برای تسریع بهبودی استفاده می‌شود. همچنین برای کمک به کاهش درد و التهاب همراه با بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درمان برای بهبودی پس از جراحی، شکستگی‌ها و سایر شرایط التهابی حاد مفید است. لیزر درمانی سرد شامل استفاده از نور لیزر با شدت پایین است که مستقیما  روی بافت‌های آسیب دیده اعمال می‌شود و یک روش غیر تهاجمی است که باعث هیچ ناراحتی و احساس دیگری نمی‌شود. لیزرهای با شدت کم، انرژی را در طول موج‌های دامنه مرئی از طریق لایه‌های پوستی شما به بدن‌تان می‌رسانند. امواج نوری که در طیف مرئی تا بیشترین عمق نفوذ می‌کنند، به بهبود پاسخ ایمنی خون شما کمک می‌کنند که به نوبه خود سبب کاهش التهاب و افزایش جذب اکسیژن و انرژی توسط سلول‌های بدن می‌شود. بنابراین این امواج نوری پس از آسیب به روند بهبودی و ترمیم کمک می‌کند.

درمان شاک ویو

درمان شاک ویودرمان شاک ویو یک روش درمانی بدون نیاز به جراحی و خطرات و نیز درد جراحی است. درمان شاک ویو فوق مادی (ESWT) یک درمان غیر تهاجمی است که امواج ضربه‌ای را در نواحی هدف متمرکز می‌کند. تصور می‌شود که روند التیام با بهبود عروق خونی بافت و منابع خون بهتر می‌شود. امواج شاک ویو، امواج تک پالسی آوایی یا صوتی هستند که انرژی مکانیکی را در مرز دو ماده دارای امپدانس آکوستیک مختلف توزیع می‌کنند

ورزش 

شانه متحرک ترین مفصل در بدن انسان است. شکستگی در این ناحیه می‌تواند به طور قابل توجهی این حرکت را محدود کند و فعالیت‌های روزانه شما را تحت تاثیر قرار دهد. بازیابی تحرک بازو، بخش مهمی از بازتوانی از آسیب شماست. تمرینات کششی ساده می‌تواند به بهود حرکات پس از شکستگی شانه کمک کند. برای بهبود دامنه حرکتی در شانه آسیب دیده، هر کششی را می‌‌توان دو تا سه بار در روز انجام داد. در حالی که باید کشش را احساس کنید، مهم است که در هنگام تمرین درد بیش از حد وارد نکنید. حتما قبل از شروع به تمرینات کششی شانه ای که اخیرا شکسته شده است، با پزشک خود مشورت کنید.

کشش با قطعه چوبی

کشش با قطعه چوبیاین کشش کمک می‌کند تا چرخش خارجی در شانه شما بهبود یابد. این حرکت زمانی استفاده می‌شود که موهایتان را شانه می‌کنید یا کمربند ایمنی را می‌بندید.

برای انجام این ورزش:

 • روی کمر خود دراز بکشید و آرنج‌هایتان را تا زاویه 90 درجه خم کنید. روی بازوی دچار شکستگی، آرنج‌تان را در برابر بدن خود محکم نگه دارید و کف دست خود را به سمت زمین بگیرید.
 • انتهای یک عصا یا چوب را در دست شکسته نگه دارید. با دست دیگر، به آرامی چوب را فشار دهید، به طوری که ساعد شانه شکسته از بدن شما دور شود.
 • هنگامی که کشش ملایمی احساس می‌شود، موقعیت را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. سپس، فشار را بردارید و به موقعیت اولیه بازگردید. این حرکت را سه تا پنج بار انجام دهید.

اسلاید دیوار

اسلاید دیواراسلاید دیوار بر روی خم کردن شانه تمرکز می‌کند که در هنگام قرار دادن یک ظرف در یک کابینت بالایی و یا تعویض حباب لامپ بالای سر استفاده می‌شود.

برای انجام آن:

 • به اندازه 6 تا 12 اینچ از دیوار فاصله بگیرید. کف دست شکسته خود را در برابر دیوار قرار داده و حوله‌ای بین آنها قرار دهید.
 • بدون لم دادن تنه یا شانه خود به عقب برای بالا انداختن شانه، به آرامی حوله را به سمت بالای دیوار بکشید. ممکن است نیاز باشد که در حین بهبود دامنه حرکنی خود، گامی به جلو بردارید.
 • هنگامی که کشش سبکی احساس می‌کنید، قبل از آن که حوله را به سمت پایین دیوار بکشید، این حرکت را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. سه تا پنج کشش انجام دهید.

کشش با حوله

کشش با حولهکشش حوله چرخش داخلی شانه را بهبود می‌بخشد. این حرکت برای اینکه بتوانید کمر خود را بخارانید و پیراهن خود را بپوشید، ضروری است.

برای انجام این تمرین:

 • یک حوله یا صفحه بلند را روی شانه غیر آسیب دیده خود بکشید به طوری که تا پایین کمر برسد. انتهای حوله را با دست غیر آسیب دیده خود در مقابل بدن خود نگه دارید.
 • دست شکسته خود را با دقت به پشت بدن خود برسانید و انتهای دیگر حوله را بگیرید.
 • با دست سالم خود به آرامی بر روی حوله بکشید. این کار باعث می‌شود تا دست آسیب دیده شما تا بالای کمر حرکت کند. اطمینان حاصل کنید که در انجام این کشش بیش از حد فشار وارد نکنید. وقتی کشش ملایمی احساس کردید، موقعیت را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید و سپس فشار را بردارید. این تمرین را سه تا پنج بار انجام دهید.

کشش نگه داشتن دست

کشش نگه داشتن دستدر این تمرین دامنه حرکتی، کمک دست آسیب ندیده میزان حرکت خم و راست شانه در سمت شکستگی را بهبود می‌بخشد.

برای انجام این تمرین:

 • به پشت دراز بکشید. هر دو دست را صاف نگه دارید و دست‌های خود را با هم در نزدیکی شکم قفل کنید.
 • بدون خم شدن آرنج، از دست سالم خود استفاده کنید تا دست شکسته‌تان را از روی شکم بلند کنید و روی سرتان قرار دهید. طرف آسیب دیده می‌تواند تا حد تحمل انجام حرکت را یاری نماید.
 • هنگامی که کشش سبکی احساس می‌کنید، آن را برای 15-30 ثانیه نگه دارید، سپس دست‌ها را به آرامی تا کمر خود حرکت دهید. سه تا پنج بار این کشش‌ها را انجام دهید.

کشش روی میز

کشش روی میزاین کشش بر ابداکشن شانه تاکید دارد، یعنی حرکتی که در آن دست شما از بدن و بالای سر فاصله می‌گیرد. ابداکشن زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید زیر بغل خود را اصلاح کنید و یا پیراهن خود را بپوشید.

برای انجام این تمرین:

 • مقابل یک سطح هم تراز با شانه یا سطحی در کنار شانه آسیب دیده بایستید. ساعد و کف دست شانه شکسته را روی کانتر قرار دهید. در صورت نیاز، می‌توان از حوله برای بالا بردن ساعد به ارتفاع مناسب استفاده کرد.
 • همان طور که به سمت دست آسیب دیده خم می‌شوید، به آرامی بدن خود را از سطح دور کنید. اطمینان حاصل کنید که وزن بدن خود را بر روی شانه شکستگه قرار ندهید.
 • هنگامی که کشش سبکی را احساس کردید، قبل از بازگشت به موقعیت شروع، کشش را برای 15 تا 30 ثانیه نگه دارید. سه تا پنج تکرار تمرین را انجام دهید.

درمان جراحی

در موارد خاص، جراحی برای ترمیم کتف شکسته ضروری است. جراحی برای شکستگی کتف ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

 • زاویه استخوان باعث بد شکلی در اندام می‌شود (بد شکلی زاویه ای)
 • موقعیت استخوان دیگر در موقعیت صحیح آناتومیک نیست (دررفتگی)
 • سوکت گلنوئید شکسته است، که باعث بی ثباتی توپ و سوکت مفصل می‌شود
 • استخوان‌های دیگر، مانند ترقوه، شکسته اند

در صورتی که جراحات دیگر در همان طرف بدن رخ داده باشد، جراح ممکن است جراحی را به تعویق بیندازد. از آنجایی که شکستگی‌های ناحیه کتف به طور مرتب با رویدادهای آسیب زننده ارتباط دارند، روند فعالیت اغلب به میزان این آسیب‌های مرتبط بستگی دارد. جراح همچنین عوامل دیگری مانند سطح فعالیت عادی بیمار، دست غالب و سلامت کلی را در نظر می‌گیرد.

پس از جراحی، توانبخشی عموما شامل مراحل زیر است:

 • استفاده از اسلینگ برای جلوگیری از حرکت بازو.
 • فیزیوتراپی با حرکات خفیف شانه آغاز می‌شود. تمرینات شدیتر می‌توانند حدود هشت هفته پس از جراحی انجام شوند. تمرین‌های مقاومتی معمولا 12 هفته پس از عمل جراحی اضافه می‌شوند.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post