درمان و صاف کردن قوز کمر (کیفوز) با ورزش‌های اصلاحی و تقویت عضلات کمر

کیفوز که به آن گوژپشتی یا قوز کمر نیز گفته می‌شود، یک بیماری است که در آن قسمت فوقانی ستون فقرات بیش از اندازه حالت خمیدگی پیدا می‌کند. قسمت فوقانی کمر یا ستون فقرات صدری باید به طور طبیعی انحنایی جزئی داشته باشد. ستون فقرات به طور طبیعی از ناحیه گردن، قسمت فوقانی کمر و قسمت تحتانی انحناهایی دارد که ضربه را جذب کرده و وزن سر را نگه می‌دارد. کیفوز زمانی اتفاق می‌افتد که این انحنای طبیعی بیش از حد طبیعی خود باشد. اگر شما قوز کمر دارید، احتمالاً یک برآمدگی در قسمت فوقانی کمر شما دیده می‌شود. از یک طرف، قسمت فوقانی کمر ممکن است به میزان قابل توجهی خمیدگی پیدا کند. به علاوه افرادی که گوژپشت هستند به صورت دولادولا راه می‌روند و شانه‌های آنها به سمت جلو افتاده است. کیفوز باعث اعمال فشار مضاعف روی ستون فقرات شده و درد ایجاد می‌کند. همچنین این عارضه ممکن است به دلیل فشار آوردن به ریه‌ها باعث ایجاد اختلالات تنفسی نیز شود. انجام ورزش و حرکات اصلاحی یکی از روش‌هایی است که به طور مؤثر و چشمگیری به بیماران کمک می‌کند.

از علائم قوز پشت خمیدگی ستون فقرات است که موجب می‌شود قسمت پشت بدن گردتر از حالت طبیعی به نظر رسد که در اصطلاح به آن کیفوز، گوژپشتی یا قوز کمر گویند. اگر خمیدگی ستون فقرات از ۶۰ درجه بیشتر شود، بدن حالتی غیرطبیعی می‌یابد. این مشکل ممکن است به صورت مادرزادی یا بر اثر نشستن اشتباه به وجود بیاید. درمان‌های زود هنگام طب فیزیکی جهت تقویت عضلات کمر و جلوگیری از تشدید قوز کمر توصیه می‌شود. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر بر اساس شدت قوز کمر و پشت، بریس و برنامه درمانی بیماران را تنظیم می‌نمایند. قوز پشت با فیزیوتراپی قابل درمان بوده و باعث کاهش درد و جلوگیری از افزایش شدت انحنای ستون فقرات می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره 02188571079 تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام Lalehphysio@ مراجعه کنید.

دسته‌بندی انواع گوژپشتی


انواع مختلف کیفوز عبارتند از:

 •  کیفوز تغذیه‌ای: کمبود یا عدم مصرف برخی مواد مغذی اصلی‌ترین دلیل ابتلا به کیفوز تغذیه‌ای است.
 •  کیفوز شرمان: این نوع کیفوز شدیدترین نوع کیفوز پشتی است و ممکن است به میزان چشمگیری قسمت‌های T شکل ستون فقرات را تحت تأثیر قرار دهد. (قسمت‌های دیگر ستون فقرات به ندرت دچار آسیب می‌شوند). شدت درد از خفیف تا متوسط و شدید است. این نوع قوز کمر بیشتر در نوجوانان دیده می‌شود.
 •  بدشکلی گیبوس: این نوع قوز کمر یک کیفوز ساختاری است، این نوع قوز کمر یک بیماری پاتولوژیکی است که به دلیل ابتلا به سل ایجاد می‌شود.
 •  کیفوز وضعیتی: این نوع کیفوز شایع‌ترین نوع قوز کمر است. معمولاً این نوع کیفوز به دولادولا راه رفتن مربوط بوده و در افراد مسن بیش از جوانان دیده می‌شود. خمیدگی مربوط به جوانی است و هایپرکیفوز مربوط به سنین پیری است.
 •  کیفوز پس از حوادث: این نوع کیفوز پشتی زمانی اتفاق می‌افتد که مهره‌ها به طور مؤثر یا درستی تحت درمان قرار نگیرند.
 •  کیفوز مادرزادی: در برخی موارد در دوران جنینی ستوان فقرات به درستی در رحم مادر شکل نمی‌گیرد و باعث ایجاد کیفوز می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مهره‌ها به هم جوش خورده یا به طور غیرعادی شکل گرفته‌اند که باعث می‌شود به صورت غیرطبیعی رشد کنند. این احتمال وجود دارد که بتوان بدشکلی‌های ستون فقرات را در دوران جنینی با نظارت مداوم بر تغییرات و مراجعه منظم به پزشک برطرف نمود. تصمیم‌گیری در مورد انجام این عمل بسیار دشوار است زیرا می‌تواند برای جنین خطرناک باشد.

چه عواملی باعث به وجود آمدن گوژپشتی می‌شود؟


دلایل این بیماری عبارتند از:

 •  کوتاه شدن و سفتت شدن عضلات پکترورالیس بزرگ، پکتورالیس کوچک، گردن و کمر
 •  عدم تعادل عضلات گردن و کمر
 •  کشش و ضعیف شدن عضلات لاتیسیموس دورسی، ژومبوئید و تراپزیوس
 •  بیرون‌زدگی فک زیرا باعث کوتاه شدن و سفت شدن عضلات استرنوکلوئیدماستوئید می‌شود.

علائم ابتلا به کیفوز چیست؟


نشانه‌های رایج این بیماری شامل:

 •  درد شدید در هنگام نشستن یا ایستادن. در هنگام خم شدن به سمت جلو درد شدیدتر می‌شود.
 •  احساس درد و سوزش در گردن و قسمت فوقانی کمر
 •  درد با حرکت کردن کاهش یافته و زمانی که عضلات فعال می‌شوند برطرف می‌شود.
 •  در برخی موارد، در هنگام حرکات دادن اندام فوقانی بدن، درد ایجاد می‌شود.

راه‌های درمان کیفوز


قوز بند طبی

نوجوانان مبتلا به کیفوز پشتی خفیف تا متوسط باید از قوزبندهای طبی استفاده کنند. این قوزبندها در حالی که استخوان‌ها در حال رشد هستند مورد استفاده قرار گرفته و از افزایش انحنای ستون فقرات جلوگیری می‌کنند. استفاده از قوزیندهای طبی در ابتدا محدودکننده به نظر می‌رسد. به هر حال، بیشتر افراد پس از مدتی به استفاده کردن از آن عادت می‌کنند. قوزیندهای پیشرفته طوری طراحی شده‌اند که راحت باشند و می‌توان از آنها در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی به راحتی استفاده کرد. شما باید تا زمانی که رشد استخوان‌های ستون فقرات متوقف می‌شود به کار گرفته شوند، یعنی باید از قوزیندها تا حدود 14 تا 15 سالگی استفاده کرد. استفاده از قوز بند معمولاً برای بزرگسالانی که رشد استخوانی آنها متوقف شده است توصیه نمی‌شود زیرا باعث اصلاح وضعیت ستون فقرات آنها نمی‌شود.

آیا گوژپشتی با ورزش و ماساژ درمان می‌شود؟

ماساژ و ورزش‌های کششی به درمان گوژپشتی بسیار کمک می‌کنند:

 •  روش‌های کششی و ماساژ درمانی برای عضلات گردن به خصوص عضلات استرنوکلوئدیوماستوئید
 •  برای کاهش تنش و درد در عضلات سفت شده می‌توان گردن و قسمت فوقانی کمر را ماساژ داد.
 •  عضلات پشت شانه را می‌توان با استفاده از حرکات کششی کشید.
 •  درمان‌های فیزیکی در برخی موارد برای کمک به بازیابی دامنه حرکتی به کار برده می‌شوند.

چرا ورزش کردن مهم است؟

کیفوز جدی که باعث بدشکلی شدید ستون فقرات شده است باید تحت درمان‌های پزشک قرار گیرد. ما بر کیفورهایی که به دلیل وضعیت بد بدنی و عدم تعادل عضلانی ایجاد شده‌اند متمرکز می‌شویم. این نوع از کیفوزها را می‌توان با هشیاری نسبت به قرار گرفتن وضعیت بدن و انجام برخی حرکات اصلاحی گوژپشتی اصلاح کرد.

کشش با استفاده از چارچوب در

چگونه این ورزش برای گوژپشتی را انجام دهیم:
آرنج و دستان خود را به چارچوب در قرار داده و به آرامی یک گام به جلو بردارید تا کشش را احساس کنید. این حالت را 15 تا 20 ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را سه مرتبه تکرار کنید. این تمرین را باید هر روز انجام دهید تا انحنای شانه‌های شما اصلاح شود.

لغزش روی دیوار

چگونه این حرکت را برای رفع گوژپشتی انجام دهیم:
به طوری که پشت شما به دیوار تکیه داده شده باشد بایستید و سعی کنید قسمت فوقانی کمر و باسن خود را به دیوار بچسبانید و پای خود را حدود 30 سانتی‌متر از دیوار دور کنید. آرنج‌های خود را با زاویه 90 درجه خم کنید تا دستان شما بالای سرتان قرار گیرد و سعی کنید ساعد خود را به دیوار فشار دهید (این حالت ممکن است در ابتدا ناراحت‌کننده باشد. به آرامی دستان خود را به سمت بالای سر خود ببرید و سپس با فشار دادن شانه‌های خود به سمت یکدیگر به دیوار فشار آورید. این حرکت را با یک ست 10 تایی شروع کنید و ادامه دهید تا بتوانید آن را در 3 ست 10 تایی انجام دهید.

انقباض کتفی با طناب

چگونه این حرکت را انجام دهیم:
یک بند کشی را دور یک جسم مطمئن بپیچید، سطح این طناب باید با کمر شما همسان شود و هر دو طرف طناب را با دستان خود بگیرید. آرنج خود را با زاویه 90 درجه گرفته و هر دو طرف طناب کشی را بکشید تا تیغه شانه‌های شما به هم نزدیک شوند. کمی در حالت نهایی متوقف شده و به آرامی به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را با یک ست 10 تایی شروع کرده و به مرور آن را در 2 ست 10 تایی انجام دهید.

تمرین مار کبرا

چگونه این حرکت را انجام دهیم:
شکم خود را روی زمین قرار داده و دراز بکشید و در حالی که شانه‌ها و آرنج‌های شما در یک تراز قرار گرفته‌اند با کمک دستان خود بدن را به سمت بالا بکشید. این حالت را 15 تا 20 ثانیه حفظ کرده و سپس به حالت اولیه بازگردید. این تمرین را با یک ست 3 تایی شروع کرده و به مرور آن را در دوست 5 تایی انجام دهید.

تمرین ستون فقرات صدری با استفاده از رول فومی

چگونه این حرکت را انجام دهیم:
به صورت طاق باز دراز بکشید و دستان خود را پشت خود قرار دهید، یک رولر فومی زیر قسمت میانی کمر خود قرار دهید. به آرامی به سمت بالا و پایین بروید و بالای شانه‌های خود را به سمت جلو حرکت دهید. 15 تا 20 ثانیه در قسمتی که احساس فشار می‌کنید مکس کنید. این حرکت را در هر قسمتی که در آن احساس گرفتگی می‌کنید تکرار کنید.

محل کار منطبق با ارگونومی بدن


اگر شما از ساعت 9 صبح تا 5 بعداز ظهر در شرکت کار می‌کنید احتمالاً بیشترین زمان خود را پشت میز نشسته‌اید که ممکن است باعث خمیدگی شانه‌های شما شود. محل کار خود را بر اساس اصول ارگونومی بدن تنظیم کرده تا وضعیت بدنی شما در حالت صحیح قرار گرفته و خمیدگی شانه‌های شما برطرف شود. بهترین وضعیت در زمانی که سر کار هستید این است که از خم شدن شانه‌های خود جلوگیری کنید و فکری برای طراحی محل کار خود مطابق با اصول ارگونومی بدن بکنید.

نکاتی در مورد محل کار مطابق با اصول ارگونومی


نکاتی در مورد محل کار مناسب و منطبق با ارگونومی بدن که می‌تواند از خمیده شدن شانه‌ها پیشگیری کند:

 • صندلی خود را طوری تنظیم کنید که ران‌ها با ساق‌های پا زاویه قائمه بسازند و زانو در زاویه 90 درجه خم شود (استفاده از یک جلوپایی می‌تواند به شما در رسیدن به این وضعیت و حداقل کردن فشار وارده بر کمر و شانه‌ها کمک کند).
 •  قسمت فوقانی بدن باید با سر همتراز باشد (سر به جلو خم نشود).
 •  قسمت بالای مانیتور کامپیوتر باید درست در زیر سطح چشمان شما قرار داشته باشد (اگر مانیتور پایین‌تر باشد شما سر خود را به سمت پایین خم کرده تا بتوانید صفحه آن را ببینید و این کار باعث خمیده شدن شانه‌های شما می‌شود.)
 •  به طور مرتب استراحت کرده و کمی در اطراف قدم بزنید و گردن و قسمت فوقانی کمر خود را بکشید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post