درمان پارگی تاندون آرنج با افزایش جریان خون به عضله تاندون بازو

ماهیچه عضله دوسر در جلوی قسمت بالای بازو قرار دارد. این ماهیچه به استخوان‌های شانه و آرنج توسط تاندون‌ها، طناب‌های قوی از بافت فیبری که عضلات را به استخوان‌ها وصل می‌کنند، متصل است. آنها اغلب ناشی از آسیب ناگهانی هستند و موجب ضعف بازوی بیشتر نسبت به آسیب‌های تاندون عضله دوسر در شانه می‌شوند. هنگامی که تاندون عضله دوسر در آرنج پاره می‌شود به استخوان باز نمی‌گردد و بهبود نمی‌یابد. دیگر عضلات بازو خم کردن آرنج نسبتا خوب بدون تاندون عضله دوسر را ممکن می‌کنند. با این حال، آنها نمی‌توانند تمام عملکردهای آرنج را انجام دهند، به ویژه حرکت چرخش ساعد بالا و پایین آوردن کف دست.

برای برگرداندن قدرت بازو به سطح طبیعی نزدیک، درمان فیزیوتراپی برای ترمیم تاندون پاره شده معمولا توصیه می‌شود.

یکی از عوامل اصلی پارگی تاندون بازو آسیب ناشی از ضربه و بلند کردن اجسام سنگین است. از نشانه‌های بارز پارگی تاندون درد شدید و ورم در قسمت جلوی آرنج یا کنار بازو است. ممکن است این علائم با گذشت زمان وخیم‌تر شوند بخصوص در افراد مسن زیرا با افزایش سن، ذخیره خون در تاندون‌ها کاهش پیدا می‌کند. بدون ذخیره خون، توانایی طبیعی بدن در ترمیم آسیب دیدگی و پارگی تاندون آرنج دچار مشکل می‌شود. درمان با طب فیزیکی یکی از روش‌های موثر و بدون عوارض جانبی است که با افزایش جریان خون در این ناحیه روند بهبود را سرعت می‌بخشد.

متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده از ماساژ، شاک ویو، دیاترمی، لیزر و  تحریک الکتریکی پارگی تاندون دو سر بازو را درمان می‌کنند.

جهت رزرو نوبت و مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می‌توانید با شماره‌های 02188571079 تماس حاصل فرمایید.

انواع آسیب دیدگی‌های تاندون آرنج


پارگی‌های تاندون دوسر می‌توانند جزئی یا کامل باشند.

 • پارگی‌های جزئی. این پارگی‌ها به بافت نرم آسیب می‌زنند، اما به طور کامل تاندون را جدا نمی‌کنند.
 • پارگی‌های کامل. پارگی کامل تاندون را به طور کامل از نقطه اتصال آن در استخوان جدا می‌کند.

در اغلب موارد، پارگی‌های تاندون دوسر دیستال کامل هستند. این بدان معنی است که کل عضله از استخوان جدا شده و به سمت شانه کشیده می‌شود.

دیگر عضلات بازو می‌توانند جایگزین تاندون آسیب دیده شوند، که معمولا باعث حرکت کامل و عملکرد مناسب می‌شود. با این حال، اگر جراحی ترمیمی صورت نگیرد، بازوی آسیب دیده به طور عمده در چرخش ساعد (سوپیناسیون) به میزان 30 تا 40 درصد کاهش قدرت خواهد داشت.

علت این مشکل 


علت اصلی پارگی تاندون دوسر دیستال یک آسیب ناگهانی است. این پارگی‌ها به ندرت با سایر عارضه‌های پزشکی مرتبط هستند. آسیب‌ها به تاندون دوسر در آرنج معمولا هنگامی رخ می‌دهند که به آرنج مستقیم در برابر مقاومت فشار وارد می‌شود. آسیب دیدن این تاندون هنگامی که آرنج به زور در مقابل یک بار سنگین خم می‌شود، کمتر رایج است.

بلند کردن یک جعبه سنگین مثال خوبی است. شاید شما بدون اینکه وزن آن را بفهمید، آن را میگیرید. شما عضلات دوسر خود را زیاد می‌کشید و تاندون‌ها تلاش می‌کنند که بازوهای شما را خمیده نگه دارند، اما وزن خیلی زیاد است و درست بازوهای شما را تحت فشار قرار می‌دهد. همانطور که تقلا می‌کنید، فشار بر روی عضلات دوسر افزایش می‌یابد و تاندون از استخوان پاره می‌شود.

علائم پارگی


اغلب یک انفجار در آرنج هنگام پاره شدن تاندون وجود دارد. درد در ابتدا شدید است، اما ممکن است پس از یک یا دو هفته کاهش یابد. سایر علائم عبارتند از:

 • تورم در جلوی آرنج
 • کبودی قابل مشاهده آرنج و ساعد
 • ضعف در خم شدن آرنج
 • ضعف در چرخش ساعد (سوپیناسیون)
 • برآمدگی در قسمت بالای بازو ناشی از عضله دوسر کوتاه شده و عقب نشسته.
 • شکاف در جلوی آرنج ناشی از عدم وجود تاندون

چگونه این بیماری تشخیص داده می‌شود؟


معاینه‌ی جسمی 

پس از بحث در مورد علائم و نحوه آسیب دیدنتان، پزشک آرنج شما را بررسی خواهد کرد. در طول معاینه فیزیکی، پزشک جلوی بازویتان را لمس می‌کند، تا شکاف در تاندون را جستجو کند. او قدرت سوپیناسیون ساعد شما را با درخواست چرخاندن ساعدتان در مقابل استقامت تست می‌کند. پزشک نیروی سوپیناسیون را با سوپیناسیون دست مقابل، ساعد آسیب ندیده، مقایسه خواهد کرد.

آزمایشات تصویربرداری

علاوه بر معاینه، پزشک شما ممکن است آزمایشهای تصویربرداری را برای کمک به تایید تشخیص توصیه کند.

 • اشعه‌های ایکس. اگرچه اشعه‌های ایکس نمی‌توانند بافت‌های نرم مانند تاندون دو سر را نشان دهند، آنها می‌توانند در بررسی مشکلات دیگری که سبب درد آرنج می‌شوند مفید باشند.
 • اولتراسوند. این تکنیک تصویربرداری می‌تواند انتهای آزاد تاندون دوسر را نشان دهد که در بازو عقب نشسته است.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). این اسکن‌ها تصاویر بهتری از بافت نرم ایجاد می‌کنند. آنها می‌توانند پارگی‌های جزئی و کامل تاندون دوسر را نشان دهند.

راه‌های درمان پارگی تاندون آرنج کدامند؟


گزینه‌های درمان غیر جراحی بر کاهش درد و حفظ حداکثر عملکرد بازو تمرکز می‌کنند. توصیه‌های درمان ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • استراحت. از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت‌های هوایی به منظور کاهش درد و محدود کردن تورم جلوگیری کنید. ممکن است پزشک استفاده از اسلینگ را برای مدت زمان کوتاهی توصیه کند.
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی. داروهایی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن باعث کاهش درد و تورم می‌شوند.
 • فیزیوتراپی. پس از کاهش درد، پزشک ممکن است تمرینات توانبخشی را برای تقویت عضلات اطراف توصیه کند که تا آنجایی که امکان دارد حرکت را بازگرداند.

شوک ویو تراپی 

امواج صوتی با حداکثر انرژی بالای استفاده شده در شوک ویو تراپی با بافت‌هایی که باعث اثرات پزشکی روی هم رفته ترمیم بافت سرعت یافته و رشد سلول، بی‌حسی نسبت به درد، بازگرداندن پویایی و تحرک می‌شوند، تاثیر متقابل دارد. تمام عملیات معمولا به طور همزمان کار می‌کنند و برای درمان تاندون دوسر استفاده می‌شوند.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست 

تاندونیت دوسره با کشش و استفاده از تحریک الکتریکی عصب از راه پوست (TENS) بهبود یافته است. دوباره به دست آوردن طیف حرکتی کامل شانه و قدرت تثبیت کننده‌های شانه پویا و ایستا از طریق فیزیوتراپی به دست می‌آیند.

لیزر سرد

لیزر سرد نه تنها دارای قدرت عضلات دوسر باور نکردنی است، بلکه دارای تاندونهای قوی بسیار عالی متصل به عضلاتش نیز هست. بسیاری از آسیب‌های مزمن استفاده تکراری به تاندون‌ها بیشتر ار عضلات آسیب می‌زند. هر دو عضلات و تاندون‌ها به فشار و کششی که روی آنها هست، پاسخ می‌دهند. هنگام ورزش بیش از حد، هر دو عضلات و تاندون‌ها، فیبرهای بیشتری را به منظور قوی‌تر کردنشان برای به کار گرفتن فشار بارهای افزایش یافته، ایجاد می‌کنند.

ماساژ درمانی

تکنیک‌های ماساژ درمانی برای درمان آسیب عضله دوسر. تکنیک‌های ماساژ بافت عمیق در هنگام سر و کار داشتن با آسیب‌های عضله دوسر می‌توانند بسیار موثر باشند. ماساژ اصطکاکی می‌تواند با در هم شکستن چسبندگی‌ها باعث کاهش درد و کمک به بازسازی فیبرهای عضلانی شود.

دیاترمی

دیاترمی یک درمان توانبخشی جسمانی است که آسیب عضله دو سر را تحریک می‌کند و دمای محلی آن را افزایش می‌دهد. با این کار، عروق کرونری و ترمیم خون رسانی افزایش می‌یابد. بیمار تنها متوجه گرمای کمی در ناحیه‌ی تحت درمان می‌شود. این درمان نیازی به بیهوشی یا پانکراس ندارد و هیچ پرتو افکنی در این روش وجود ندارد، بنابراین برای همه انواع بیماران مناسب است.

درمان جراحی (h3)

جراحی برای تعمیر تاندون باید در 2 تا 3 هفته اول پس از آسیب انجام شود. پس از این زمان، تاندون و عضله دوسر شروع به زخم و کوتاه شدن می‌کنند و بازسازی عملکرد بازو با جراحی امکان دارد که شدنی نباشد. در حالیکه گزینه‌های دیگر برای بیمارانی که درخواست درمان جراحی اخیر را برای این آسیب دارند، در دسترس هستند، آنها پیچیده‌تر هستند و به طور کلی کمتر موفق می‌باشند.

روش‌های متعددی برای دوباره متصل کردن تاندون دوسر دیستال به استخوان ساعد وجود دارند. بعضی از پزشکان ترجیح می‌دهند از یک برش در جلوی آرنج استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر از برش‌های کوچک در هر دو طرف جلو و عقب آرنج استفاده می‌کنند.

عوارض

عوارض جراحی به طور کلی نادر و موقت هستند.

 • بی‌حسی و یا ضعف در ساعد می‌تواند رخ دهد و معمولا از بین می‌رود.
 • استخوان جدید ممکن است در اطراف محلی که تاندون به استخوان ساعد متصل است، بوجود آید. در حالی که این معمولا باعث محدودیت کوچک حرکتی می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند توانایی چرخش ساعد را کاهش دهد. این مشکل ممکن است نیاز به جراحی اضافی داشته باشد.
 • اگرچه غیر معمول است، تاندون ممکن است بعد از بهبودی کامل از ترمیم، دوباره پاره شود.

درست پس از عمل جراحی، ممکن است بازوی شما در گچ یا یک اسپلینت ثابت شود. پزشک اغلب با محافظت بریس، به زودی از شما می‌خواهد که دستتان را تکان دهید. پزشک ممکن است فیزیوتراپی را تجویز کند تا به شما در دوباره به دست آوردن محدوده حرکت و قدرت کمک کند.

تمرین

کشش عضلات سینه

در یک ورودی در بایستید و بازوها را باز کرده و در اطراف ورودی در قرار دهید. سینه خود را به جلو بکشید، در حالی که تیغه شانه خود را به سمت عقب و پایین فشار می‌دهید (کتف‌هایتان را بسته نگه دارید). در حالت ایده آل، شما این را در سینه خود احساس خواهید کرد و نه در جلوی شانه خود. این حالت را30 ثانیه نگه دارید و 3 مرتبه تکرار کنید.

کشش و ماساژ رومبوئید

رمبوئیدها وقتی که بازوهای خود را بالا می‌برید، از حرکت کامل تیغه شانه جلوگیری خواهند کرد. این کشش، یا ماساژ را برای کمک به شل کردن آنها انجام دهید. حرکت را30 ثانیه نگه دارید و 3 مرتبه تکرار کنید.

کشش خوابیده

این کشش به منظور کمک به بهبود چرخش داخلی و جلوگیری از لغزش به سمت جلوی استخوان بازو و زیاد کشیدن تاندون دوسرانجام می‌شود.

به پهلو دراز بکشید و پایین بازو را جلوی خود قرار داده و آرنجتان را خم کنید. از دست دیگر خود استفاده کنید و به آرامی پایین ساعد خود را پایین و بالا بیاورید تا احساس کششی در پشت شانه داشته باشید. 30 ثانیه نگه دارید و 3 مرتبه تکرار کنید.

چرخش خارجی ایستاده در دوری از مرکز بدن 90 درجه

آرنج خود را تا 90 درجه از شانه‌ها بالا ببرید و ساعدها را به سمت جلو ببرید. دسته‌ی بند مقاومت سبک را در هر دست نگه دارید، ساعد راست را به سمت بالا به شکل حالت بازوی کاکتوسی بچرخانید، آرنج خود را در امتداد شانه بالا ببرید. 10 بار تکرار در سمت راست خود در حالی که بازوی چپ را در موقعیت اولیه نگه داشته‌اید، انجام دهید. سپس با سمت چپ انجام دهید، و حرکت را در بازوی چپ 10 بار تکرار کنید. پس از انجام 10 تکرار در هر طرف، 10 بار با هم هر دو شانه را انجام دهید.

این کار قدرت و استقامت ماهیچه گردنده مشت شما را بهبود می‌بخشد. در سراسر تمرین مرکز بدن خود را درگیر کنید، اطمینان حاصل کنید که در هنگام انجام این تمرین، کمر خود را بیش از حد قوس ندهید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post