درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر(عضله و رباط) با کاهش درد و تورم

درمان کشیدگی

ماهیچه‌ها منقبض و آزاد می‌شوند (همچون لاستیک‌های کشی) تا بدنتان بتواند حرکت کند. بنابراین ماهیچه‌ای که بیش از حد کشیده شود، دچار کشیدگی عضله خواهد شد. برای افراد زیادی پیش می‌آید که ماهیچه‌های کمر، گردن و پاهایشان دچار کشیدگی می‌شود.

استخوان‌ها در مفصل به هم می‌رسند. در این ناحیه است که استخوان‌‌ها خم شده و می‌چرخند. بافت‌هایی قوی و کشسان به اسم رباط در ناحیه مفصل، استخوان‌ها را کنار هم نگه می‌دارند. کشیدگی یا رگ به رگ شدن وقتی اتفاق می‌افتد که این رباط‌ها بیش از حد کشیده شوند (کشیدگی ملایم) و یا دچار پارگی شوند (کشیدگی شدید).

اگر چه هر دو دردناک هستند، ولی کشیدگی کمر به اندازه کشیدگی و پارگی رباط جدی نیست. کشیدگی دردی در ماهیچه است بنابراین درد آن ممکن است بلافاصله و یا چند ساعت بعد شروع شود. ناحیه‌ای که دچار کشیدگی شده است احساس درد و سوزش خواهد داشت، ممکن است با التهاب همراه بوده و یا دچار کبودی هم شود.

کشیدگی معمولا بلافاصله شروع به درد می‌کند. معمولا با التهاب و کبودی همراه است. راه رفتن یا حرکت دادن ناحیه آسیب دیده سخت می‌شود و حتی شاید احساس کنید که استخوان‌تان شکسته است.

درمان کشیدگی کمر راه‌های مختلفی دارد، روش‌هایی از قبیل استراحت دادن به کمر (برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی مجدد)، مصرف دارو برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی، اعمال گرمای موضعی، فیزیوتراپی، ماساژ، و نهایتا (پس از اینکه مشکلات حاد آن رفع شد) تمرینات بازسازی برای تقویت ماهیچه‌های پایین کمر و شکم. استراحت طولانی مدت و بدون فعالیت توصیه نمی‌شود چون این روش درمانی در واقع باعث کاهش سرعت بازیابی می‌شود. در برخی بیماران که عروق‌شان دچار مشکل نشده باشد، درمان دستی ستون فقرات به صورت دوره‌های یک ماهه می‌تواند مفید باشد. با استفاده از روش‌های محافظتی حین انجام فعالیت‌های فیزیکی و همچنین استفاده از وسایل کمکی در خانه و محل کار، می‌توان از آسیب‌های بعدی جلوگیری کرد.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش های مدرن برای درمان کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره 02188571079 تماس حاصل فرمایید

چرا کمر دچار گرفتگی و رگ به رگ شدن می شود؟


کشیدگی کمر بر اثر کشیدگی یا پارگی رباط ایجاد می‌شود. این کشیدگی‌ها، آسیب‌دیدگی‌های حادی هستند که بر اثر ضربه‌هایی همچون زمین خوردن و یا فشار خارجی رخ می‌دهند که باعث جابه جایی رباط‌های اطراف مفصل از وضعیت طبیعی می‌شوند.

کشیدگی حاد ماهیچه‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه به صورتی ناگهانی و غیر منتظره دچار پارگی می‌شود. این پارگی‌ها ممکن است بر اثر ضربه یا آسیب‌دیدگی ایجاد شوند. این اتفاق می‌تواند بر اثر موارد زیر رخ دهد:

 • گرم نکردن به اندازه کافی قبل از شروع فعالیت‌های فیزیکی
 • انعطاف پذیری ضعیف
 • آمادگی جسمانی ضعیف
 • خستگی و فشار زیاد به عضلات

باور اشتباهی وجود دارد که فکر می‌کنند تنها تمرینات سنگین و فعالیت‌های شدید باعث ایجاد کشیدگی عضلات می‌شوند. کشیدگی عضلات حتی ممکن است بر اثر پیاده روی هم رخ دهد.

ممکن است بر اثر موارد زیر هم کشیدگی حادی ایجاد شود:

 • لیز خوردن یا جا ماندن پا
 • پریدن
 • دویدن
 • پرت کردن اجسام
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • بلند کردن اجسام در حالی که وضعیت قرارگیری‌تان نامناسب است

کشیدگی شدید عضلات در هوای سرد شایع‌تر است. به این خاطر که ماهیچه‌ها در دماهای پایین‌تر، سفت‌تر هستند. لازم است در این وضعیت‌ها زمان بیشتری را به گرم کردن اختصاص دهید تا از کشیدگی عضلات جلوگیری شود.

کشیدگی شدید عضلات بر اثر انجام حرکات تکراری هم رخ می‌دهد، در اثر مواردی همچون:

 • ورزش‌هایی مثل قایقرانی، تنیس، گلف، یا بیسبال
 • قرار گرفتن کمر در وضعیتی نامناسب به مدت طولانی همچون زمانی که سر کار هستید
 • حالت‌های نشستن و ایستادن نامناسب

نشانه های این عارضه چیست؟


نشانه

نشانه های کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر بسیار به هم شبیه هستند.

معمولا هنگام کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر آن را احساس می‌کنید. علائم آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • بروز ناگهانی درد در کمر
 • داشتن درد
 • محدودیت در دامنه حرکت
 • کبودی یا تغییر رنگ پوست در ناحیه آسیب دیده
 • ورم
 • احساس کشیدگی
 • اسپاسم ماهیچه
 • سفتی عضلات
 • احساس ضعف

در کشیدگی ملایم، در ماهیچه آسیب‌دیده ممکن است کمی احساس سفتی وجود داشته باشد، اما هنوز آن‌قدر انعطاف پذیری دارد که بتوان از آن استفاده کرد. کشیدگی شدید ماهیچه هم زمانی رخ می‌دهد که دچار پارگی شدید شده باشد. این مساله باعث ایجاد درد و محدودیت زیادی در حرکت می‌شود. علائم کشیدگی ملایم تا متوسط معمولا پس از چند هفته رفع می‌شوند. اما درمان کشیدگی‌های شدیدتر ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


برای کشیدگی ملایم تا متوسط، درمان خانگی کفایت می‌کند. اگر هر یک از موارد زیر رخ داد به پزشک مراجعه کنید:

 • اگر پس از یک هفته درد کاهش نیابد
 • ناحیه آسیب دیده بی‌حس باشد
 • محل آسیب دیدگی خونریزی داشته باشد
 • نتوانید راه بروید
 • قادر به حرکت دادن دست و پا‌هایتان نباشید

راه های تشخیص این آسیب چیست؟


تشخیص کشیدگی یا رگ به رگ شدن کمر بر اساس تاریخچه آسیب‌دیدگی، محل درد، بررسی وضعیت سیستم عصبی صورت می‌گیرد. معمولا عکس‌برداری اشعه ایکس تنها به تشخیص مشکلات استخوان‌ها کمک می‌کند. قبل از آزمایش فیزیکی و بررسی عصب‌ها پزشک ابتدا سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. پزشک می‌خواهد بداند که درد چه وقتی آغاز شده است، چه اتفاقی قبل از آن برای بیمار افتاده است، چه چیزی باعث تشدید این وضعیت شده است و پرسش‌های دیگری که به پزشک کمک می‌کند تا بتواند برای داشتن تشخیصی دقیق، گام مناسبی بردارد.

پزشک برای تست فیزیکی و عصبی بیمار، با دست ستون فقرات او را لمس می‌کند و به این صورت اسپاسم ماهیچه و نواحی ملتهب شده را تشخیص می‌دهد. پزشک با توجه به میزان دامنه حرکتی بیمار، درجه آسیب‌دیدگی را تخمین می‌زند. برای نمونه آیا بیمار قادر است انگشتان پایش را لمس کند، به طرفین یا به پشت به راحتی و بدون درد خم شود؟ بخش تست عصبی این آزمایش هم شامل بررسی عکس العمل و واکنش‌های عصبی بیمار می‌شود. برای نمونه آیا حس مور مور شدن یا بی‌حسی در پاها یا پایین کمر وجود دارد؟

به علاوه پزشک ممکن است برای تشخیص هرگونه شکستگی عکس برداری با اشعه ایکس را تجویز کند. به ندرت آزمایش‌های تشخیصی اضافه‌تری نیاز باشد.

راه های درمان قطعی گرفتگی و رگ به رگ شدن کمر


بسیاری از کشیدگی‌های عضلات از راه‌های زیر قابل درمان هستند:

استراحت

استراحت

از ماهیچه‌های کمرتان تا چند روز کار نکشید، به خصوص اگر فعالیت آن‌ها باعث افزایش درد شود. البته استراحت بیش از حد هم باعث تضعیف ماهیچه‌ها خواهد شد و این امر باعث طولانی‌تر شدن فرایند بهبودی می‌شود. پس از چند روز آرام آرام شروع به استفاده از ماهیچه‌های آسیب دیده کنید، البته مراقب باشید که زیاد به آن‌ها فشار نیاورید.

بستن ماهیچه‌ها

بستن ماهیچه ها

برای کاهش میزان تورم، ناحیه آسیب دیده را با باندی کشی ببندید تا ورم آن‌ بخوابد. مراقب باشید که آن را زیاد سفت نبندید. سفت بستن ماهیچه‌ها باعث کاهش میزان جریان خون می‌شود.

دارو درمانی

دارو درمانی

می‌توانید از داروهای بدون نسخه ضد التهاب همچون ایبوپروفن استفاده کنید. این داروها، درد و التهاب را کاهش می‌دهند. استامینوفن هم می‌تواند برای کاهش درد موثر باشد.

داروهای مصرفی ممکن است شامل داروهای شل کننده عضلات، و داروهای مخدر یا غیر مخدر برای کاهش درد هم باشند. داروی مسکن مخدر تنها زمانی تجویز می‌شود که درد شدید باشد یا داروی غیر مخدر نتواند درد را تسکین دهد.

فیزیوتراپی برای کشیدگی عضلات

فیزیوتراپی می‌تواند به رفع کشیدگی کمر کمک کند. هر نوع کشیدگی داشته باشید و یا اگر برای بهبود این مشکل جراحی هم کرده باشید، در هر صورت فیزیوتراپی موثر است. فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند بتوانید به فعالیت‌های روزانه‌تان بازگردید و در سریع‌ترین زمان ممکن به بیشترین سطح عملکرد برسید. هنگام مراجعه به متخصص طب فیزیکی، از شما در مورد فعالیت‌هایتان که منجر به این آسیب‌دیدگی شده است، سوال پرسیده می‌شود. پزشک همچنین در مورد آسیب‌های قبلی  و سوابق پزشکی‌تان هم از شما سوال خواهد پرسید. پزشک بررسی‌ها و آزمایش‌های دقیقی را برای پیدا کردن دلیل واقعی علائم ایجاد شده انجام خواهد داد. از شما در مورد اهداف و انتظارات‌تان هم سوال می‌پرسد.

 سپس پزشک برنامه‌ای درمانی دقیق، متناسب با مشکلات و اهداف شما آماده می‌کند. روش‌های درمانی مختلفی برای کشیدگی عضلات وجود دارد. روش‌هایی همچون:

اگر درد و تورم داشته باشید، پزشک برای کاهش درد و تورم کیسه‌ای یخی را به مدت 20 دقیقه روی محل درد قرار می‌دهد. گرما به صورت کیسه مرطوب و گرم تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که تورم و درد فروکش کرده باشد. اعمال گرما باعث نرم‌تر شدن ماهیچه و رسیدن خون بیشتر به ماهیچه آسیب‌دیده می‌شود.

از الکتروتراپی‌ همچون اولتراسوند یا دستگاه TENS هم می‌توان استفاده کرد. اولتراسوند دستگاهی است که از امواج صورتی برای گرم کردن بافت‌های عمیق و بهبودی آن‌ها استفاده می‌کند. TENS دستگاه کوچکی است که جریان الکتریکی اندکی ایجاد کرده و از طریق الکترودهایی به پوست شما منتقل می‌شود. این دستگاه درد را به مدت کوتاهی کاهش می‌دهد.

ماساژ می‌تواند به کاهش اسپاسم ماهیچه یا گرفتگی ماهیچه کمک کند.

گرفتگی ماهیچه می‌تواند بر اثر عدم تحرک طولانی مدت یا استفاده نکردن از ماهیچه ‌رخ دهد و ممکن است روی توانایی حرکت دادن مفاصل هم تاثیر بگذارد. انجام حرکات کششی می‌تواند باعث کشیده‌تر شدن ماهیچه‌های منقبض شده شود و میزان انعطاف پذیری و دامنه حرکت شما را افزایش دهد. این حرکات کششی ممکن است به صورت دستی توسط پزشک انجام شوند، البته خودتان هم می‌توانید یاد بگیرید و این حرکات را در خانه انجام دهید.

عدم اسفتاده از اندام‌ها و منقبض کردن ماهیچه‌ها به مدت طولانی، باعث ضعیف شدن ماهیچه‌ها می‌شود. تقویت عضلات به شما کمک می‌کند تا به فعالیت‌های قبلی‌تان بازگردید و از آسیب‌دیدگی‌های بعدی جلوگیری کنید. نوع تمرینات با توجه به سطح آمادگی جسمانی شما و ماهیچه‌های آسیب‌دیده تعیین می‌شوند.

پزشک در مورد مشکل شما و اقدامات لازم مراقبتی با شما صحبت خواهد کرد و نکاتی را برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی به شما ارائه خواهد داد. پزشک همچنین ممکن است در مورد بهبود و تغییر در فعالیت‌هایتان در خانه و محل کار هم با شما صحبت کند.

متخصص طب فیزیکی ممکن است روش‌های درمانی دیگری، مناسب برای رفع مشکل شما را هم ارائه دهد. روش‌هایی از قبیل:

 • باندپیچی
 • پیچیدن نوار
 • استفاده از وسایل کمکی در پیاده روی همچون واکر یا دوشاخه
 • تمرین پیاده روی
 • استفاده از بریس
 • تمرینات وضعیتی
 • بهبود و تغییر در فعالیت‌ها

ورزش درمانی

ممکن است برای نحوه کنترل و مراقبت از علائم بیماری‌تان دستورالعمل‌هایی به شما ارائه شود. این دستورالعمل‌ها می‌تواند شامل برنامه تمریناتی باشد که باید در خانه جهت تسریع بهبودی‌تان انجام دهید. تمریناتی همچون:

پل درازکش روی آرنج

پل درازکش

روی ساعد/آرنج بر روی میز یا یک زیرانداز دراز بکشید، روی ساعد و انگشتان پا بلند شوید، شکم را به داخل ببرید، پشت‌تان باید کاملا صاف باشد، 15 ثانیه الی 1 دقیقه در این وضعیت بمانید. این حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید.

پل به پهلو روی آرنج

پل به پهلو

روی پهلو دراز بکشید به صورتی که آرنج زیر شما قرار بگیرد، بلند شوید به صورتی که یک آرنج و پا (مربوط به یک سمت از بدن) آزاد باشد، 15 ثانیه تا 1 دقیقه در این وضعیت بمانید. این حرکت را 5 تا 10 بار تکرار کنید. این حرکت را برای هر دو طرف انجام دهید.

شنا رفتن

شنا

روی شکم دراز بکشید، پاها را دراز کرده و کف دستان‌تان را هم عرض شانه‌ها روی زمین قرار دهید، تیغه‌های شانه را به سمت پایین و به طرف ناحیه میانی ستون مهره‌ها جمع کنید، کمی در این وضعیت بمانید، قفسه سینه را از زمین بلند کنید، 3 تا 5 ثانیه در این وضعیت بمانید. پشت گردن را راست نگه دارید، به صورتی که در کل حرکت استخوان‌های جلویی لگن در تماس با زمین باشد. این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید.

حرکت کبری به صورت درازکش

حرکت کبری

روی شکم دراز بکشید به صورتی که بال‌هایتان در طرفین قرار بگیرد، سر و سینه‌تان را از زمین بلند کنید، ماهیچه‌های باسن را سفت کرده و تیغه‌های شانه را به سمت همدیگر منقبض کنید، کمی صبر کرده و به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را 10 تا 20 بار تکرار کنید.

حرکت سوپرمن

حرکت سوپرمن

روی شکم دراز کشیده، پاها و دستان‌تان را دراز کنید، تیغه‌های شانه را به سمت پایین و به سمت ناحیه میانی ستون مهره‌ها جمع کنید و ماهیچه‌های شکم را به سمت داخل ببرید، این وضعیت را حفظ کنید. دست و پای مخالف را بلند کنید در حالی که باسن در تماس با زمین بماند، 3 تا 5 ثانیه در این حالت بمانید و دست و پاها را عوض کنید. 10 تا 20 بار این حرکت را تکرار کنید.

حرکت چهار دست و پا روی دست و پای مخالف

حرکت چهار دست و پا

در این حرکت، سر را به صورت مستقیم و زانو را در زاویه 90 درجه نگه دارید. در طول تمرین پشت‌تان را صاف نگه دارید، با استفاده از عضلات همسترینگ، باسن، و ماهیچه‌های پایین کمر پایتان را بلند کرده و صاف نگه دارید و هم‌زمان دست مخالف با این پا را هم بلند کنید. برای هر یک از طرفین این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

چشم‌اندازهای فرد دچار کشیدگی عضلات چیست؟


زمان بازیابی به میزان شدت جراحت بستگی دارد. اگر کشیدگی عضلات کمر ملایم باشد، می‌توانید با مراقبت‌های خانگی پس از سه تا شش هفته به فعالیت‌های روزانه‌‌تان بازگردید. در موارد شدیدتر زمان بازیابی ممکن است تا چندین ماه هم طول بکشد. در موارد حاد هم ممکن است جراحی ترمیمی و فیزیوتراپی نیاز باشد.

با داشتن درمانی مناسب، بیشتر افراد به طور کامل بهبود می‌یابند. با احتیاط کردن و جلوگیری از بروز مجدد این آسیب می‌توانید بازیابی مطمئن‌تری داشته باشید. دستورالعمل‌های پزشک را دنبال کنید و تا زمانی که ماهیچه‌هایتان به طور کامل ترمیم نشده اند از فعالیت‌های سنگین بپرهیزید.

چگونه از بروز کشیدگی عضلات پیشگیری کنیم؟


با رعایت کردن موارد پایین می‌توانید احتمال بروز کشیدگی عضلات را کاهش دهید:

 • سعی کنید طولانی مدت در یک وضعیت ثابت ننشینید. به خودتان استراحت دهید و حالت نشستن‌هایتان را مرتب تغییر دهید. از صندلی‌هایی استفاده کنید که به خوبی از کمرتان پشتیبانی کنند و یا از بالشی برای نگه داشتن کمر استفاده کنید. هنگام نشستن سعی کنید زانو‌هایتان هم سطح باسن باشد.
 • سعی کنید وضعیت نشستن و ایستادن مناسبی داشته باشید. اگر زمان زیادی را می‌نشینید سعی کنید پاهایتان را به تناوب روی بالشی با ارتفاع کم قرار دهید. این کار باعث کاهش فشار وارده روی ماهیچه‌های پشت می‌شود.
 • در بلند کردن اجسام مراقب باشید. پشت‌تان را صاف نگه دارید، زانوهایتان را خم کنید، و همیشه هنگام بلند کردن اجسام روی پاهایتان بلند شوید تا به کمر فشار وارد نشود. جسم را نزدیک بدنتان نگه دارید. از بلند کردن و چرخیدن همزمان خودداری کنید.
 • مراقب باشید که زمین نخورید، مثلا هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌، نرده‌ها را با دست بگیرید. از مسیرهای لیز عبور نکنید و کف زمین را هم همیشه تمیزو مرتب نگه دارید.
 • اگر اضافه وزن دارید، وزن‌تان را کم کنید.
 • کفش‌های مناسب و اندازه پای‌تان بپوشید.

داشتن تمرینات مداوم ماهیچه‌ها را سالم و قوی نگه می‌دارد، البته داشتن روش‌های تمرینی مناسب هم برای جلوگیری از گرفتگی ماهیچه‌ها مهم و اساسی است. همیشه قبل از شروع فعالیت‌های فیزیکی، تمرینات کششی انجام داده و خوب گرم کنید. همچنین پس از اتمام تمرینات هم برای جلوگیری از سفتی عضلات تمرینات کششی انجام دهید یا به اصطلاح سرد کنید. اگر تازه کار هستید، شروعی آرام داشته باشید. هر بار کمی به تمرینات‌تان بیافزاید.

مهم است که محدودیت‌های بدن‌تان را بشناسید. اگر حین تمرین احساس ناراحتی کردید، بلافاصله تمرین را متوقف کنید


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post