شوک ویوتراپی

شوک ویو تراپی Extracorporeal Shock Wave Therapy یا (ESWT) روش درمانی جدیدی است که در آن با استفاده از امواج صوتی پر قدرت ، درد و التهاب ناشی از برخی بیماری های سیستم عضلانی و اسکلتی کاهش می یابد. شوک ویو یا موج شوکی نوعی موج قوی ولی بسیار کوتاه مدت است . مثال هایی از این نوع موج های شوکی موج ایجاد شده در هنگام رعد و یا موج ایجاد شده در هنگام شکسته شدن دیوار صوتی توسط هواپیما است.
تکنولوژی این سیستم بسیار شبیه آن چیزی است که در دستگاه های سنگ شکن کلیه استفاده می شود.امواج شاک ویو در واقع امواجی مافوق صوت هستند که دارای انرژی بالایی می باشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودی بافت می شوند به نظر میرسد مکانیسم اثر شوک ویو تراپی ایجاد پارگی های بسیار ریز میکروسکوپی در بافت مربوطه بر اثر ضربه شدید موج شوکی است. این پارگی های ظریف موجب آزاد شدن موادی از بافت میشوند و این مواد به نوبه خود موجب افزایش مویرگ های بافت و انتقال سلول های ترمیم کننده از طرف بدن به محل آسیب دیده میگردد و بدین وسیله روند ترمیم و بهبودی در بافت مربوطه فعال میشود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به اینجا مراجعه کنید.

موارد کاربرد شوک ویو ESWT در حیطه طب فیزیکی:
خار پاشنه ( Heel spure )
آرنج تنیس بازان اطلاعات بیشتر Tennis Elbow
درد و بی حرکتی شانه
درد ناحیه کمر
درد تاندون آشیل اطلاعات بیشتر
کشیدگی تاندون کشکک زانو اطلاعات بیشتر
انبساط عضلانی اطلاعات بیشتر
درد کشاله ران اطلاعات بیشتر
درد لگن اطلاعات بیشتر
موارد جوش نخوردن استخوان یا تاخیر در جوش خوردن
و موارد مشابه
البته لازم به ذکر است که این درمان معمولا به عنوان اولین روش درمانی در این بیماری ها به کار نمی رود و در صورت عدم نتیجه گرفتن از سایر روشهای درمانی معمول می تواند کمک شایانی به بهبود درد و ناتوانی بیمار نماید.

برنامه درمانی شوک ویو تراپی ESWT:
معمولا هربیمار بر اساس نوع بیماری، مدت و شدت آن به ۳ تا ۱۰ جلسه درمان نیاز دارد و تداوم آن بسیار مهم می باشد، اکثر موارد نتایج بعد از ۲ تا ۳ جلسه نمایان می شود ولی ممکن است بیمار بهبودی و کاهش درد را در همان جلسه ابتدایی احساس نماید.
هنگام شوک ویو درمانی فیزیوتراپیست ، پروب (اپلیکاتور) دستگاه را بر روی پوست محل درمان قرار می دهد. (محل درمان قبلا به ژل اولتراسونیک آغشته شده است) و از طریق آن امواج صوتی پرقدرت را به درون بدن می فرستد. فرایند درمان بین ۱۰ الی ۲۰ دقیقه طول می کشد. گاهی ضمن درمان و پس از آن بیمار در محل اعمال شوک احساس درد و ناراحتی می نماید. که معمولا در ۲۴ ساعت اول بتدریج از بین میرود.برخی از بیماران شروع علائم بهبودی را روز بعد از اعمال اولین جلسه شوک ویو گزارش می کنند ولی معمولا برای بدست آوردن حداکثر تاثیر درمانی نیاز به گذشت ۸-۶ هفته وجود دارد. و غالبا ۲ تا ۶ جلسه درمانی شوک ویو کافی است. توصیه می شود که بیماران تا ۴۸ ساعت از فعالیت فیزیکی، بخصوص در نواحی تحت درمان خودداری کنند.
لازم به ذکر است که موج شوک ویو انواع مختلفی شامل : فوکال focus ESWT ، رادیال Radial ESWT و پلانار planar ESWT دارد ودستگاه شوک ویو موجود در کلینیک طب فیزیکی لاله هر سه موج ذکر شده فوق را پشتیبانی می کند.
در این کلینیک هزینه درمان شوک ویو بر اساس تعرفه های مصوب وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی محاسبه می شود .
گاهی لازم است شوک ویو به همراه سایر مدالیته های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گیرد. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر با کلینیک تماس بگیرید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post