شکستگی انگشت دست: جاانداختن و توانبخشی انگشتان شکسته بعد از سانحه

شکستگی انگشت دست

انگشتان به راحتی در اثر فعالیت های روزانه آسیب می بینند و آسیب های انگشتان یکی از شایع ترین آسیب های ترومایی در اورژانس بیمارستان ها می باشد. جراحات ممکن است از کبودی های ساده یا خون مردگی بافتی تا استخوان های شکسته و جابجایی مفاصل متغیر باشد. اگر فکر می کنید که انگشتانتان دچار شکستگی شده است، باید کمک های پزشکی دریافت کنید. درمان شکستگی انگشت معمولا بین 2 تا 8 هفته طول می کشد، بسته به اینکه کدام قسمت انگشت شکسته است و اینکه میزان شکستگی چقدر است. ممکن است چند ماه طول بکشد تا انگشت آسیب دیده به حالت طبیعی بازگردد.

اتل بندی موقت،استفاده از یخ، و کنترل درد، درمان های حمایتی مفیدی برای شکستگی انگشتان است. هنگام بروز شکستگی یا آسیب، یک اتل مانندی بسازید تا انگشت خود را ثابت و فیکس کند، حتی اگر این بدان معنا باشد که چوب یا خودکاری در کنار انگشت خود قرار دهید و چیزی را در اطراف چوب و انگشت خود ببندید. پزشک برای ارزیابی استخوان های شکسته انگشت نیاز به عکس برداری اشعه ایکس دارد. درمان بستگی به نوع شکستگی و نوع استخوان یا استخوان های شکسته در انگشت دارد. دکتر ثبات انگشت شکسته را با وسیله ای فیکس خواهد کرد. اگر شکستگی پایدار باشد، درمان ممکن است به همان اندازه ساده باشد که دو استخوان شکسته انگشت را درمقابل هم قرار می دهند تا بهم متصل شوند. اسپلینت یا اتل برای حدود 4 هفته در محل شکستگی باقی می ماند و پس از آن انگشت برای 2 هفته باید حرکت شدیدی نداشته باشد.

اگر شکستگی ناپایدار باشد، انگشت آسیب دیده باید ثابت شود. ثابت سازی را می توان با روش های مختلفی انجام داد. بسیاری از افراد برای تمرینات حرکتی ممکن است نیاز به فیزیوتراپی داشته باشند. سفتی و تورم  نگرانی های زیادی ایجاد می کنند و ممکن است یادآور طولانی مدت آسیب باشند. مهم است که به درمان ادامه دهیم، زیرا بهبود دامنه حرکت انگشت ممکن است تا یک سال زمان بر باشد.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله روش های مختلفی برای کاهش درد و بازیابی توانایی انگشتان دست بعد از شکستگی تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره‌ 02188571079 تماس حاصل فرمایید.

آناتومی انگشتان دست


شناخت پایه آناتومی دست و انگشت در شناخت انواع مختلف آسیب های انگشت، شکستگی انگشتان و تفاوت روش های درمانی مفید است. دست به سه قسمت تقسیم می شود: مچ دست، کف دست و انگشتان دست.

هشت استخوان در مچ دست وجود دارد که مچ به وسیله آنها حرکت می کند و دامنه وسیعی از حرکات مچ دست را فراهم می کنند. کف دست، یا قسمت میانی دست، از استخوان های متاکارپال تشکیل شده است. استخوانهای متاکارپال دارای پیوستگی های عضلانی هستند و مچ دست را به انگشتان فرد متصل می کنند. این استخوان ها اغلب به علت آسیب مستقیم، مانند جراحت در اثر برخورد با یک جسم یا اغلب در اثر ضربه خوردن، آسیب می بینند.

انگشتان دست اغلب بیشترین جاهایی هستند که آسیب می بینند. انگشتان دست از رباط ها (بافت حمایتی قوی که استخوان به استخوان متصل می کنند)، تاندون ها (بافت متصل کننده عضله به استخوان) و سه استخوان به نام فالانگز ساخته شده اند. هیپ عضله ای در انگشتان وجود ندارد. انگشتان با حرکت تاندون های ماهیچه ساعد حرکت می کنند.

 • سه استخوان در هر انگشت به یک صورت قرار دارند.
 • بند های انگشت در پشت دست، مفصل هایی هستند که توسط استخوان های انگشتان ایجاد شده اند. این مفاصل معمولا در اثر ضربه به دست دچار جراحت می شوند. هر مفصل بسته به مکان و استخوان هایش نام خاصی دارد.

این عارضه چه نشانه‌هایی دارد؟


نشانه های این عارضه

درد شدید انگشتان اغلب  پس از ضربه، گاهی اوقات به دلیل انگشت تغییر شکل یافته یا حتی در مفصل (معمول در اثر دررفتگی) و یا در شکستگی های شدید، ایجاد می شود. اگر هیچ گونه تغییر شکلی در انگشت وجود نداشته باشد، درد شدید به طور خاص در محل جراحت احساس می شود.

 • دریک شکستگی واقعی معمولا درد زیادی وجود خواهد داشت، اما انگشتی که دارای برخی حرکات است مانند انگشتی که می تواند خم شود، نباید شما را به اشتباه بیندازد. بسته به ثبات آنها، برخی از شکستگی ها بیشتر از دیگری آسیب می رسانند.
 • با گذشت زمان، معمولا در عرض 5 تا 10 دقیقه بعد، تورم و کبودی انگشت رخ می دهد و انگشت را به سختی می توان حرکت داد. تورم عامل اصلی درد نیست، و ممکن است انگشتان مجاور را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
 • اگر شکستگی شدید باشد، کبودی حاصل از خون آزاد شده ممکن است بلافاصله دیده شود.

در نهایت، اگر تورم بیش از حد باشد، ممکن است باعث بی حسی انگشت شود، زیرا اعصابی که در انگشتان وجود دارد، فشرده می شود.

عوارض این شکستگی چیست؟


سفتی انگشتان احتمالا شایعترین عارضه شکستگی انگشت است. سفتی حتی در انگشتانی که آسیب ندیده‌اند ولی در داخل اتل یا گچ قرار دارند نیز ممکن است به سرعت رخ دهد. دکتر می خواهد انگشت های شما را در اسرع وقت حرکت دهد.

تقریبا تمام شکستگی ها می توانند باعث آسیب به عصب و عروق خونی شوند. اما این عارضه در شکستگی های انگشت نادر است - مگر اینکه آسیب ایجاد شده به دلیل خرد شدن انگشت رخ داده باشد. اعصاب کوچک موجود درانگشتان به عنوان بخشی از آسیب می توانند دچار جراحت شده یا قطع شوند .  اعصابی (و شریان ها) که کاملا قطع شده اند باید توسط جراحی درمان شوند.

از آنجایی که شکستگی انگشتان گاهی اوقات به دلیل مشت زدن اتفاق می افتد، لسراسیون ها (بریدگی های  پوستی) می تواند در بندهای انگشت و مفاصل به عنوان بخشی از آسیب اتفاق بیافتد. هنگامی که این بریدگی ها بواسطه دندان های انسان ایجاد شوند، عفونت قسمت شکسته شده یک خطر جدی به حساب می آید. این حالت معمولا  به جراحی فوری برای پاک کردن زخم، مفصل بند انگشتی و احتمالا شکستگی، برای کاهش خطر ابتلا به عفونت جدی نیاز دارد.

قطعات شکسته استخوانی ممکن است نتواند بهبود یابد؛ این حالت به عنوان یک وضعیت نا شناخته می باشد. استخوان های شکسته نیز ممکن است در یک وضعیت غیرقابل قبول درمان شوند؛ که به این حالت ملیونیون نامیده می شود. اگر یکی از این عوارض رخ دهد، درد، از دست رفتن توان انگشتان و کاهش عملکرد دست و انگشتان، ممکن است رخ دهد. برای درمان عوارض، ممکن است عمل جراحی دوم نیز ضروری باشد.

پزشکان چگونه از شکسته شدن انگشت مطمئن می شوند؟


هدف اصلی ارزیابی بالینی شکستگی انگشت، تعیین نوع شکستگی است. بر اساس نوع شکستگی، پزشک باید تصمیم بگیرد که آیا:

 • شکستگی در حد پایدار است و می تواند به سادگی به وسیله محافظ ویژه بسته شود تا بهبود یابد
 • الگوی شکستگی (یا دستکاری) را به یک تراز پایدار بدون عمل جراحی کاهش یابد تا زمانی که بهبودی حاصل شود

جراحی ممکن است به منظور فیکس کردن و منار هم قرار دادن قطعات شكسته در کنار هم با استفاده از قطعاتی مانند پین های فلزی، صفحات فلزی و پیچ های فلزی ضروری است.

شکستگی ها با چند عکس اشعه ایکس از دست و انگشت ارزیابی می شود. پزشک توجه ویژه ای به شکستگی هایی که شامل مفاصل  مانند اتصالات MCP، PIP و DIPهستند، دارد. این شکستگی ها می توانند بر ثبات مفاصل تاثیر بگذارند و به سطح مفصلی آسیب برسانند، که منجر به ضعف آن ها و درد مداوم بعد از شکستگی شوند. این شکستگی ها معمولا نیازمند جراحی برای ترمیم سطح مفصلی هستند.

درمان شکستگی انگشتان دست


بسیاری از شکستگی های انگشتان نیاز به عمل جراحی ندارند. اگر شکستگی شامل یک یا چند مفصل باشد، جراحی ممکن است برای ترمیم مفصل لازم باشد. اگر شکستگی باز باشد، یعنی شکستگی همراه با یک بریدگی سطحی نیز باشد، جراحی برای پاک کردن قطعات شکسته و کاهش خطر ابتلا به عفونت لازم می باشد. گزینه های درمانی عبارتند از:

مراقبت اولیه

مراقبت اولیه

در حالی که شما منتظر کمک پزشکی هستید:

 • از جابجایی انگشت آسیب دیده خود تا آنجا که امکان دارد بپرهیزید - شما می توانید آن را به انگشتان کنار آن بکشید و یا با چیزی مانند قلم یا چوب و یک پارچه تا آنجا که احساس درد زیاد نداشته باشید آن را ثابت نگه دارید.
 • دست آسیب دیده را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید - این کار به کاهش تورم در آن کمک می کند
 • یک یخ را در یک پارچه قرار داده و به آرامی روی انگشت خود قرار دهید - این کار نیز به کاهش تورم و درد کمک می کند

اگر شکستگی باز باشد، زخم را با یک پانسمان استریل بپوشانید و آن را با بانداژ ببندید. روی زخم را برای کاهش خونریزی فشار دهید .

جاده انداختن شکستگی

جاده انداختن شکستگی

اگر پزشک تصمیم بگیرد که شکستگی می تواند بدون جراحی درمان شود، از یک اتل یا شکسته بند استفاده می شود تا شکستگی بهبود یابد. جا انداختن شکستگی در درجه اول برای شکستگی های بسیار پایدار که قطعات شکسته در آن بعید است حرکت و جابه جا شوند، استفاده می شود. جا انداختن انگشت شکسته شده به این معنی است که انگشت آسیب دیده بلافاصله پس از آسیب در کنار انگشت مجاور قرار داده می شود. انگشت "همراه" از انگشت مصدوم حمایت می کند تا از آسیب بیشتر جلوگیری شود، و انگشت همراه، انگشت آسیب دیده را در حرکاتی مانند خم و صاف شدن کمک می کند. این حرکت کمک می کند تا از سفتی انگشت جلوگیری شود.

اگر دکتر تصمیم بگیرد که قطعات شکسته باید هم تراز (یا حرکت داده) شوند، یک همسان سازی بسته برای هم ترازی بهتر شکستگی ها انجام خواهد شد. برای انجام این عمل، یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه اطراف شکستگی استفاده می شود. هنگامی که محل شکستگی دیگر درد نداشت، جراح از ترکیبی از حرکات مانند کشیدن یا فشار دادن برای همسو سازی استخوان های شکسته استفاده می کند تا قطعات شکسته را در موقعیت قابل قبولی قرار دهد. معمولا یک بانداژ یا آتل برای حمایت از مچ دست، دست و انگشتان استفاده می شود. اغلب شکستگی های فالانگ ها در مدت سه یا چهار هفته به اندازه کافی بهبود می یابند تا شکاف ایجاد شده از بین برود و محدوده حرکتی طبیعی دوباره ایجاد شود. عکس برداری با اشعه ایکس اغلب به طور مداوم استفاده می شود تا مطمئن شویم که استخوان ها به صورت هم تراز بهبود می یابند. هنگامی که پزشک فکر می کند که شکستگی بهبود یافته است، اتل یا گچ گرفته شده باز می شود و شما باید در جلسات فیزیوتراپی شرکت کنید تا حرکت و قدرت قبلی در دست و انگشتان خود به دست آورید.

فیزیوتراپی و توانبخشی

فیزیوتراپی و توانبخشی

پیش آگهی شکستگی انگشت بسته به شدت آسیب متغیر است. از آنجا که بسیاری از شکستگی های انگشتی به دلیل حوادث است، درمان شكستگی ها به وسیله ماساژ دادن انگشتان می تواند روشی شایع به حساب بیاید. بازگشت عملکرد کامل انگشتان معمولا چندین ماه طول می کشد و باید از یک متخصص طب فیزیکی برای رسیدن به پتانسیل عملکردی کامل انگشتان کمک گرفت. انگشتان دست بسیار سریع پس از بسته شدن یا گچ گرفتن، سفت و خشک می شوند - چه آسیب دیدگی داشته باشند یا نداشته باشند. اغلب پزشکان سعی می کنند زمانی که انگشتان دست بسته می شوند را به حداقل برسانند و تا حد امکان فیزیوتراپی به منظور جلوگیری از سفتی انگشتان هرچه سریع تر شروع کنند.

هنگامی که پزشک احساس می‌کند که شکستگی به اندازه کافی پایدار شده است، شروع به درمان فیزیکی و بازتوانی حرکتی در مچ دست، دست و انگشتان می کند. اگر جراحی مورد نیاز باشد، برنامه توانبخشی برای محافظت از ضایعات حاصل از شکستگی تغییر خواهد کرد. جراح شما با متخصص طب فیزیکی ارتباط برقرار می کند تا اطمینان حاصل شود که برنامه توانبخشی شما اتصال استخوان ها را در معرض خطر شکستن قرار نمی دهد. اگر جراح احساس کند که اتصال استخوان ها به اندازه کافی محکم است، شما ممکن است بتوانید برنامه خود را به سرعت پیش ببرید؛ اگر اتصال استخوان ها به اندازه کافی محکم نبود، سرعت پیشرفت حرکات فیزیکی شما ممکن است تا زمان بهبودی بیشتر کاهش داده شود.

کاردرمانی

کاردرمانی

کار درمانی شامل کمک به افراد در انجام کارهای تفریحی، کاری یا روزمره می باشد، در حالی که با یک ناتوانی یا آسیب دیدگی مانند شكستگی انگشت دست و پنجه نرم می کنند. شکستگی ها باید به اندازه کافی بهبود یابند تا بتوانند حرکت کنند. تمرینات بر بازگرداندن مهارت و قدرت  انگشتان به منظو حفظ عملکرد مستقل آن تا جایی که امکان پذیر است، متمرکز می شود. در ابتدا با پزشک خود مشورت کنيد زيرا ممکن است همه تمرينات برای شما مناسب نباشد.

رهاسازی عضلات گرفته شده

رهاسازی عضلات گرفته شدهپس از شکستگی انگشت به طور معمول قدرت گرفتن اشیا توسط دست از بین می رود. در دست گرفتن اشیا، نقش مهمی در انجام فعالیت های روزمره فرد مانند نوشتن، مراقبت از مو، برداشتن وسایل دارد. کار درمانی پس از شکستگی انگشت باید روی بازسازی توانایی های گرفتن اشیا تمرکز داشته باشد. روی بهبود عملکرد گرفتن اشیای خود را با نشستن روی یک صندلی تمرین کنید. یک دستمال لوله ای را در دست آسیب دیده خود بگیرید. حوله را به اندازه ای که ممکن است فشار دهید. این فشار را برای 10 ثانیه نگه دارید. حوله گرفته را رها کنید و برای 10 ثانیه استراحت نمایید. این تمرین را روزانه 15 بار انجام دهید.

تقویت انگشتان به وسیله Isos

تقویت انگشتان به وسیله Isos

تمرینات کار درمانی پس از شکستگی انگشت باید بر بازگرداندن قدرت به انگشتان دست به منظور بهبود عملکرد کلی آن، تمرکز داشته باشد. انگشت های قوی توانایی شما را برای بلند کردن وسایل، پوشیدن لباس و چرخاندن دستگیره ها را در طول روز افزایش می دهند. با قرار دادن هر دو دست در جلوی بدن خود، قدرت انگشت خود را افزایش دهید. کف دست راست خود را به سمت بالا و کف دست چپ خود را پایین بیاورید. به آرامی بالای انگشتان دست چپ خود را روی بند انگشتان دست راست خود قرار دهید. سعی کنید دستان خود را از هم باز کنید و به این وسیله به دستان خود فشار بیاورید. این فشار را برای 10 ثانیه نگه دارید. فشار را آزاد کنید و 10 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

کشش انگشت شست

کشش انگشت شست

حفظ عملکرد انگشت شست نقش مهمی در  ریکاوری صحیح از شکستگی های انگشت دارد. این امر خصوصا اگر انگشت شكست شده شما روی دست عملکردی شما باشد، شامل است. بهبودی در انعطاف انگشت شست خود را با انجام برخی  حرکات کششی در انگشتانتان شروع کنید. در یک صندلی محکم بنشینید. بازوی آسیب دیده خود را بالا ببرید و دست را در مقابلتان قرار دهید، آرنج خود را به زاویه 90 درجه خم کنید.  انگشت دوم دست سالم را روی انگشت شست آسیب دیده خود قرار دهید. انگشت شست خود را به آرامی با دست خود بکشید. این فشار را به 10 ثانیه نگه دارید. به آرامی به موقعیت قبلی بازگردید. برای 10 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

بهبود توانایی های گرفتن اشیا

بهبود توانایی های گرفتن اشیا

تمرینات کار درمانی پس از شکستگی انگشت، باید روی بهبود عملکرد برداشتن اشیا تمرکز داشته باشد تا بتوانید اشیا کوچک مانند کلیپس های کاغذی، سکه، نوارهای لاستیکی و یا پاکت را با انگشت خود بردارید. از یک گیره لباس و یا گیره معمولی به عنوان یک ابزار ورزشی برای انجام مانور ورزشی انگشت شست دست استفاده کنید. گیره لباس را بین انگشت شست دست سالم و انگشت دست آسیب خود قرار دهید. گیره را به آرامی به هم فشار دهید. این فشار را برای 10 ثانیه نگه دارید. به تدریج فشار را رها کنید و 10 ثانیه استراحت کنید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

ورزش درمانی

ورزش درمانیشما می توانید این تمرینات را پس از اینکه دیگر نیازی به بستن انگشت خود با اتل یا گچ ندارید، انجام دهید.

 • محدوده حرکتی انگشت: انگشت آسیب دیده را به آرامی با دست دیگر خود خم کنید. سپس به آرامی انگشت آسیب دیده را با کمک دست دیگرخود بکشید. این حرکت را به آرامی تکرار کنید، در انتهای هر حرکت 5 ثانیه نگه دارید. این کار را 10 بار انجام دهید . این تمرینات 3 تا 5 بار در روز انجام شود.
 • ساختن مشت: دست خود را مشت کنید. اگر انگشت آسیب دیده برای مشت شدن خم نمی شود، سعی کنید با دست دیگر خود این کار را انجام دهید. این حالت را برای 5 تا 10 ثانیه نگه دارید. این حرکت را برای 10 بار تکرار کنید.

جراحی

شکستگی انگشت ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. اگر جراح شما اتشخیص دهد که شکستگی شما بدون عمل جراحی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را بدست آورد، درمان جراحی توصیه می شود. اگر شکستگی نمی تواند در موقعیت قابل قبولی با یک اتل قرار بگیرد، و قطعات شروع به جدایی و جابه جایی کنند، ممکن است پس از چند هفته انجام اقدامات غیر جراحی، جراحی پیشنهاد می شود. جراحی شکستگی انگشت می تواند به روش های مختلفی انجام شود: پین های فلزی که از طریق پوست  به قطعات شکستگی منتقل می شوند تا آنها را در جای خود قرار دهند یا ترکیبی از پیچ های فلزی کوچک با یا بدون صفحه فلزی که در کنار استخوان های شکسته قرار می گیرد.

در جراحی ها از روش های نسبتا ساده تا روش های پیچیده تر استفاده می شود، بسته به نوع شکستگی، روش مورد استفاده در نظر گرفته می شود. الگوهای شکستگی ساده ممکن است با قرار دادن پین های فلزی از طریق پوست روی قطعات استخوانی شکسته برای حفظ قطعات در موقعیت درست در حین بهبودی، درمان یابند.

این پین ها در اتاق عمل با کمک یک دستگاه اشعه ایکس ویژه به نام فلورسکوپ وارد بدن شما می شود. فلوروسکوپ اجازه می دهد تا جراح تصویری از استخوان را در یک مانیتور ببیند و با این تصاویر، محل آسیب و محل قرار دادن پین را شناسایی کند. این نوع جراحی ممکن است در حالت سرپایی نیز انجام شود.

برخی از شکستگی های انگشتی نیاز به باز و بسته شدن داخلی (ORIF) با استفاده از پیچ های فلزی کوچک یا یک صفحه فلزی و پیچ دارند. این نوع درمان باعث می شود که قطعات شکستگی به حالت طبیعی خود بازگردانده شوند و تا زمان بهبودی در آن حالت نگهداری شوند.این نوع درمان باعث هم سو سازی استخوان ها تا حد ممکن می شود. این نوع درمان برای شكستگی هایی كه شامل مفاصل انگشتان هستند، بیشتر استفاده می شود. ORIF معمولا نیاز به یک برش در پشت یا جلو انگشت دارد.

چگونه می توان از شکستگی انگشت جلوگیری کرد؟


بهترین راه حل برای پیشگیری از شکستگی انگشت ایمنی است. اکثر انگشت ها به وسیله ماشین ها، سقوط از ارتفاع یا آسیب های ورزشی شکسته می شوند. همیشه هنگام استفاده از فعالیت هایی که ممکن است به دستان آسیب برسانند، از تجهیزات ایمنی استفاده کنید. علیرغم تمام اقدامات احتیاطی، آسیب دیدگی ها رخ می دهند و باید در اسرع وقت مورد ارزیابی قرار گیرند.


به این پست امتیاز دهید.
شکستگی انگشت دست: جاانداختن و توانبخشی انگشتان شکسته بعد از سانحه
5 از 1 رای