صدا دادن مفصل گردن ناشی از حرکت مفصل و مهره های گردن روی یکدیگر

در اصطلاح پزشکی به صدا دادن مفاصل کرپیتوس گفته می‌شود که عبارت است از هرگونه صدای سایش، تق تق یا صدای گیر افتادگی که در حین حرکت کردن مفصل شنیده می‌شود. حتما تجربه کرده اید که گاهی در هنگام حرکت دادن گردن به یک طرف و نگاه کردن روی شانه، مفاصل گردن شما صدی تق تق می‌دهند. البته هر کدام از مفاصل بدن که حرکت دارند ممکناست صدا بدهند و گردن نیز دارای مفاصل قابل حرکت بسیاری است. هر یکاز مفاصل بدن درون کیسه پر از مایعی قرار دارند و نام این مایع سیناویال است که حالتی روغنی دارد و به حرکت روان مفصل کمک می‌کند. همچنین در اطراف هر مفصل تعدادی رباط قرار دارند و ممکن است با حرکت رباط بر روی استخوان‌ها صدایی ایجاد شود. همچنین ممکن است غضروف‌ها دچار فرسایش شوند و در نتیجه استخوان‌ها روی یکدیگر سایش داشته باشند و صدای سایش ایجاد شود. به این حالت آرتروز مفصلی  گفته می‌شودآرتروز به تدریج و بر اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شود. البته بروز آسیب‌هایی مانند آسیب ورزشی یاتصادفات می‌توانند در تسریع این روند موثر باشند . این نوع از صدا دادن مفصل معمولا با درد، محدود شن دامنه حرکتی و صدای تق تق همراه است. در این حالت با هر بار حرکت مفصل، صدا نیز مجددا تکرار می‌شود. اما زمانی که صدا دادن مفصل بر اثر تشکیل حباب‌های گاز درون فضای مفصلی باشد، حداقل بیست دقیقه طول می‌کشد تا مفصل مجددا صدا بدهد.

مفاصل تمام مدت صدا می‌دهند و مفصل برخی از افراد بیش از بقیه صدا می‌دهد. بسیاری از این صداها تنها براثر حرکت بافت‌ها نرم بر روی یکدیگر یا بر روی استخوان‌ها ایجاد می‌شود. بافت‌های نرم بسیاری مانند رباط‌ها، تاندون‌ها، بافت‌های همبند و فاسیا در بدن وجود دارند  و برای انکه شما بتوانید حرکت کنید، این بافت‌ها نیز باید بتوانند حرکت داشته باشند و گاهی ممکن است یک بافت بر روی بافت دیگر (مانند تاندون یا استخوان دیگر) حرکت کند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، صدا ایجاد می‌شود. اگر صدا دادن گردن شدید و طولانی باشد باید به متخصص طب فیزیکی مراجعه کرد. دکتر بعد از معاینه یک برنامه دقیق برای درمان این مشکل به شما پیشنهاد خواهد کرد. فیزیوتراپی، ورزش درمانی و ماساژ بهترین راه‌های درمان صدا دادن گردن هستند.

در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله انواع روش‌های درمانی و توانبخشی برای رفع بیماری‌های اسکلتی عضلانی از جمله صدای گردن تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد.

علت صدا دادن مهره‌های گردن چیست؟


تمامی مفاصل قابل حرکت در بدن از جمله مفاصل گردن ممکن است صدا بدهند. مفاصل بدن دارای ماده‌ی روغنی مانندی به نام مایع سیناویال هستند. این مایع به حرکت روان مفاصل کمک می‌کند. در ادامه، دلایل احتمالی صدا دادن گردن شرح داده شده اند:

تحقیقات نشان داده‌اند که حباب‌هایی  در داخل مفاصل ایجاد می‌شوند. زمانی که فشار داخل مفصل افزایش پیدا می‌کند، این حباب‌ها می‌ترکند و ایجاد صدا می‌کنند.

یک علت دیگر برای صدا دادن می‌تواند سر خوردن لیگامنت‌ها و تاندون‌ها بر روی استخوان‌ها باشد. در هنگام حرکت دادن گردن ممکن است یکی از تاندون‌ها روی استخوان قرار بگیرد و سپس با ایجاد صدایی به صورت تقه از روی استخوان سر بخورد.

سایش استخوان‌ها در موارد بسیار نادری رخ می‌دهد اما ممکن است. زمانی که غضروف دچار فرسایش می‌شود ممکن است استخوان‌ها روی هم سایش داشته باشند و این اتفاق در بیماران مبتلا به آرتروز می‌افتد. این مشکل با بالا رفتن سن به تدریج شدت پیدا می‌کند و با آسیب دیدگی، روند آن تسریع می‌شود.  در این حالت، صدا دادن مفاصل با درد و محدود شدن دامنه حرکتی همراه است. همچنبن با هربار حرکت دادن مفصل، صدا مجددا ایجاد می‌شود در حالی که در سایر انواع صدا دادن مفصل، حداقل 20 دقیقه طول می‌کشد تا مفصل مجددا صدا بدهد.

چه زمانی صدا دادن گردن به ارزیابی پزشک نیاز دارد؟h2)

به طور کلی، صدا دادن گردن نیازی به مراجعه به پزشک ندارد اما در صورتی که صدا دادن گردن با علائم و شرایط زیر همراه باشد، لازم است که به پزشک مراجعه شود:

ممکن است علت اصلی صدا دادن گردن، آرتروز گردن باشد و این در صورتی است که صدا دادن گردن با درد و تورم و محدود شدن دامنه حرکتی همراه باشد. درد و صدا دادنگردن همچنین می‌تواند بر اثر عفونت یا بیماری التهابی باشد.

در صورتی که صدا دادن گردن بعد از بروز یک تصادف یا آسیب دیدگی باشد، لازم است به پزشک اطلاع دهید. احتمالا گردن شما با هر بار حرکت دادن صدا می‌دهد و در صورتی که با درد نیز همراه باشد نشان دهنده این است که وضعیت شما کاملا جدی است و باید بررسی شود.

ممکن است اختلال در عملکرد مفصلی موجب صدا دادن آن شده باشد. ممکن است هر بار که سر خود را می‌چرخانید صدای گردن خود را بشنوید. اگر صدا دادن با درد نیز همراه باشد، نشان دهنده این است که وضعیت شما جدی است.

ممکن است بعد از جراحی گردن صدای مفاصل گردن آغاز شود. لازم است که پزشک این وضعیت را بررسی کند. البته در بسیاری موارد صدا دادن گردن پس از جراحی امری عادی است و تا چند هفته ادامه پیدا می‌کند.

آیا صدا دادن گردن، مشکلات جدی ایجاد می‌کند؟


شکستن قولنج گردن کاری  شایع است و اغلب افراد برای آزاد سازی گرفتگی و حس تنش در گردن خود این کار را انجام می‌دهند و برخی دیگر نیز به انجام این کار عادت کرده اند. در صورتی که این کار به دفعات زیاد انجام شود آیا می‌تواند مفاصل را دچار فرسایش کند و مشکلاتی ایجاد کند؟

تحقیقات نشان داده اند که شکستن قولنج مفاصل به طور مکرر، آسیبی ایجاد نمی کند و موجب شل شدن رباط‌ها نمی شود. اما در صورتی که شکستن قولنج کمر با درد، سرگیجه یا سبکی سر یا احساس گزگز و بیحسی همراه باشد لازم است به پزشک مراجعه کنید.

روش‌های تشخیص


لازم است که شما با یک متخصص طب فیزیکی (متخصص طب فیزیکی) مشورت کنید تا بتواند وجود هر مشکلی در این زمینه را تشخیص داده و درمان‌های مناسب را تجویز کند. متخصص طب فیزیکی شما را معاینه فیزیکی کرده و رد صورت نیاز انجام عکسبرداری رادیولوژی یا اسکن ام آر آی را تجویز می‌کند. در صورتی که در عکسبرداری‌های انجام شده، مشخص شود که عصب‌ها یا شاخه‌های عصبی منشعب شده از نخاع درگیر شده اند لازم است که با یک متخصص جراح مز و اعصاب مشورت کنید.

بهترین راه درمان تق تق گردن چیست؟


در صورتی که صدا دادن گردن با علائم جدی دیگری همراه نیستْ می‌توانید از روش‌های درمانی زیر برای برطرف کردن آن کمک بگیرید:

زمانی که علائم شما عود می‌کنند استراحت کنید

گاهی اوقات تنها کافی است که برای زمان کوتاهی مانند یک بعد از ظهر یا یک روز، گردن خود را چندان حرکت ندهید و به آن استراحت دهید تا صدا دادن گردن متوقف شود  و درد و التهاب گردن فروکش کند. استفاده از کلار گردنی یا همان گردن بند طبی نیز ممکن است برای بی حرکت نگه داشتن گردن برای مدت زمان کوتاه لازم باشد.

دارودرمانی

اگر صدا دادن مفصل گردن (کرپیتوس) علامت بیماری آرتروزگردن  باشد، مصرف داروهای مسکن به رفع علائم این بیماری کمک خواهد کرد. داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی مانند ایبوبروفن، ناپروکسن می‌توانند درد و التهاب که معمولا با ارتروز گردن همراه است را برطرف کنند. استامینوفن نیز داروی غیرتجویزی دیگری است که برای تسکین درد موثر است.

همچنین ممکن است پزشک داروهای مسکن مخدری را برای شما تجویز کند. این داروها  با مسدود کردن گیرنده‌های درد در مغز، حس درد را از بین می‌برند. داروی دیگری که ممکن است تجویز شود، داروی شل کننده عضلات برای رفع اسپاسم عضلانی است. تجویز این داروها برای مدت زمان کوتاه است و برای مصرف بلند مدت تجویز نمی شود.

فیزیوتراپی چگونه می‌تواند موثر باشد:

متخصص طب فیزیکی شما را ارزیابی کامل می‌کند تا منشا دردْ کاهش دامنه حرکتی و صدا دادن گردن شما را شناسایی کند. پزشک می‌تواند علت صدا دادن گردن را تشخیص داده و درمان‌های مناسب را برای آن تجویز کند و یکی از موثرترین درمان‌ها برای ریکاوری شما فیزیوتراپی است. دوره فیزیوتراپی شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ماساژ بافت‌های نرم
 • تکنیک‌های جااندازی مفاصل
 • بازآموزی بیمار در نحوه صحیح نشستن، ایستادن و راه رفتن
 • ورزشهای تقویت عضلات، کششی و بهبود ثبات و تعادل بدن برای کنترل مشکل شما در بلند مدت
 • انجام تکنیک‌های جااندازی عصبی
 • درمان دستی
 • ارئه توصیه‌هایی در مورد تغییر ارگونومی وسایل و محیط کار یا خانه برای بهبود نحوه‌ی کار کردن شما.

ورزش

ورزش درمانی نیز یکی از راه‌های موثر برای درمان صدا دادن مهره‌های گردن است. در ابتدا بهتر است که عضلاتی که می‌خواهید ورزش دهید را گرم کنید. برخی از افراد از کمپرس گرم استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از حوله‌ی گرم و خشک نیز همین کار را می‌کند.

 • گردن خود را به جلو خم کنید و چانه خود را تا جای ممکن به قفسه سینه نزدیک کنید و این حالت را برای ۲ تا ۵ ثانیه نگه دارید. این کار را ۲ تا ۵ بار تکرار کنید.
 • حالا گردن خود را به عقب خم کنید و تا جای ممکن به عقب ببرید. این حالت را برای ۲ تا ۵ ثانیه نگه دارید. این کار را ۲ تا ۵ بار تکرار کنید.
 • گردن خود را به طرف راست یا چپ چرخش دهید به طوری گه چانه بالای شانه قرار گیرد. چرخش گردن را تاجایی ادامه دهید که احساس راحتی می‌کنید. این حالت را برای ۲ تا ۵ ثانیه نگه دارید و سپس همین کار را برای طرف دیگر نیز انجام دهید. این کار را ۲ تا ۵ بار تکرار کنید.
 • در حالت نشسته یا ایستاده، کمر خود را کاملا صاف بگیرید و سپس شان‌های خود را به سمت بالا حرکت دهید تا شانه‌های شما به گوشهایتان نزدیک شوند. اسن حالت را برای سه ثانیه نگه دارید و سپس عضلات خود را شل کنید. این کار را 2 تا 5 بار تکرار کنید.
 • شانه‌های خود را به صورت دورانی چرخش دهید و 5 بار به صورت دایره وار بچرخانید. شانه‌ها را 5 بار به سسمت جلو و 5 بار به سمت عقب بچرخانید.

توصیه‌هایی برای کمک به رفع صدا دادن گردن


پیشگیری از تق تق گردن با رعایت نکات زیر تا حد زیادی ممکن می‌شود:

 • همیشه حالت قرارگیری بدن خود را چک کنید و مطمئن شوید که حالت بدن شما صحیح است
 • عضلات گردن خود را تقویت کنید تا به خوبی بتواند وزن سر را تحمل کنند
 • زمان کار پشت میز و با کامپیوتر یا رانندگی طولانی مرتبا به خودتان استراحت بدهید
 • از مطالعه بلند مدت در رختخواب و گذاشتن پشتی زیاد زیر سر خود خودداری کنید
 • اگر استرس دارید، سعی کنید از تکنیک‌های مختلف ریلکسیشن برای کاهش تنش در گردن و شانه‌ها استفاده کنید
 • گردن خود را فعال و نگه دارد و مرتبا آن را حرکت دهید تا دچار خشکی نشود.
 • دید چشمان خود را با مراجعه به پزشک چک کنید تا از قوز کردن  و جلو بردن سردر هنگام مطالعه جلوگیری کنید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post