عارضه تنیس البو؛ توانبخشی با کاهش التهاب تاندون های اطراف آرنج

آرنج تنیس بازان (تنیس البو) یا اپیکندیلیت لترال (lateral epicondylitis) یکی از شایع‌ترین علل درد در اندام فوقانی است که معمولا در خانمها بیشتر از آقایان دیده می‌شود و در اثر استفاده نادرست رخ می‌دهد. جای تعجب نیست که بازی تنیس و دیگر ورزش‌های راکتی می‌تواند این عارضه را ایجاد کند. با این حال، چندین ورزش و فعالیت دیگر نیز می‌تواند شما را در معرض این خطر قرار دهد. تنیس البو التهاب تاندون‌هایی است که در خارج از آرنج قرار دارند. عضلات و تاندون‌های ساعد از استفاده نادرست، تکرار حرکت‌های مشابه برای بارها و بارها آسیب می‌بینند. این آسیب باعث درد و آزردگی در خارج از آرنج می‌شود. در واقع علت اصلی این عارضه تخریب نسبی یا دژنراسیون محل اتصال عضلات اکستانسور مچ دست به اپیکندیل خارجی استخوان هومروس در اثر التهاب می‌باشد. هر چند در ادامه، بیشتر از اینکه التهابی در محل وجود داشته باشد، تندینوز یا بافت فیبروز یافت می‌شود.

تنیس البو با درد یا سوزش همراه است که اغلب با فعالیت‌های ساعد، مانند در دست گرفتن راکت، چرخش آچار و یا تکان دادن دست، شدیدتر می‌شود. گزینه‌های درمان زیادی برای تنیس البو وجود دارد. در بیشتر موارد، درمان شامل رویکرد تیمی می‌شود. پزشکان اولیه، متخصصان فیزیوتراپی، و در برخی موارد جراحان با هم کار می‌کنند تا موثرترین درمان را ارائه دهند. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده انواع متدهای روز طب فیزیکی شوک ویو، اولتراسوند، مگنت‌تراپی، ماساژ و دیاترمی دردهای ناشی از تنیس البو را درمان می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در زمینه درمان تنیس البو با روش‌های طب فیزیکی و فیزیوتراپی در بیمارستان لاله می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

آناتومی آرنج تنیس‌بازان


مفصل آرنج مفصلی است که از ۳ استخوان تشکیل شده است دربالای استخوان بازو یک استخوان به نام هیومرس(humerus)  و دو استخوان دیگر در ساعد به نام رادیوس و آلنا (radius and ulna) قرار دارد. یک استخوان برجسته در پایین هیومرس قرار دارد که به آن اپی‌کندیل(epicondyles)  گفته می‌شود. این برآمدگی درناحیه بیرونی وکناری آرنج قرار دارد که به آن اپی‌کندیل جانبی گفته می‌شود. ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و لیگامنت‌ها، مفصل آرنج را به یکدیگر متصل کرده است و در کنار یکدیگر نگه داشته است. ماهیچه‌های ساعد درمچ دست و انگشتان گسترش یافته است تاندون‌های ساعد که به آن اکستانسور گفته می‌شود، ماهیچه‌ها را به تاندون‌ها متصل کرده‌اند و به اپی‌کندیل جانبی متصل شده‌اند تاندون‌ها معمولا در بیماری تنیس البو دردناک هستند، که آن ماهیچه اکتانسورکارپی رادیالیس برویس (ECRB) می‌گویند.

علت تنیس البو


استفاده بیش از حد

مطالعات اخیر نشان می‌دهد که تنیس البو بر اثر آسیب دیدگی ماهیچه‌های خاصی از ساعد ایجاد می‌شود، ماهیچه ECRB به استحکام مچ دست هنگام راست کردن مفصل آرنج کمک می‌کند و به عنوان مثال هنگام ضربه بر روی زمین آسیب دیدگی در این ناحیه ایجاد می‌شود. زمانیکه ماهیچه اکستانسورکارپی رادیالیس برویس ECRB بر اثر استفاده بیش ازحد ضعیف می‌شود، پارگی کوچکی در ناحیه‌ای که به اپی کندیل جانبی متصل شده است ایجاد می‌شود، و در نهایت منجر به درد و التهاب می‌شود.

ماهیچه ECRB ممکن است به دلیل موقعیت قرارگیری در مفصل آرنج درمعرض خطر آسیب دیدگی بیشتری باشد. زمانیکه آرنج را خم و راست می‌کنید ماهیچه‌ها بر روی استخوان برجسته کشیده می‌شوند و این کشیدگی می‌تواند با گذشت زمان باعث ساییدگی ماهیچه‌ها شود.

فعالیت‌ها

فقط ورزشکاران در خطر ابتلا به عارضه تنیس البو قرار ندارند، اکثر افرادی که فعالیت یا کارشان باعث استفاده بیش از حد از ماهیچه ساعد می‌شود، می‌توانند دچار این عارضه شوند. نقاشان، لوله‌کشان، نجاران افرادی هستند که مستعد ابتلا به عارضه تنیس البو هستند. مطالعات نشان می‌دهد که کارگران، آشپزان یا حتی قصابان بیشتر از بقیه افراد در معرض خطر ابتلا به این اختلال و نیازمند درمان درد آرنج هستند. بر این اساس انجام فعالیت‌های مکرر و بلند کردن اجسامی که بر اساس شغل افراد است می‌تواند باعث ایجاد چنین آسیب دیدگی شود.

سن

اکثر افراد مبتلا به تنیس البو بین سن 30 و 50 سالگی هستند، هر چند هرکسی که عوامل خطر را داشته باشد، ممکن است به تنیس البو دچار شوند. در ورزش‌های راکتی مانند تنیس، کاربرد روش‌های نامناسب و تجهیزات نامناسب برای انجام این ورزش می‌تواند خطر بروز این عارضه را افزایش دهد.

دلائل ناشناخته

اپی‌کندلیت جانبی می‌تواند بدون هرگونه آسیب دیدگی مکرر شناخته شده‌ای ایجاد شود که به آن دلیل ناشناخته گفته می‌شود.

علائم تنیس البو


علائم تنیس البو به تدریج گسترش می‌یابد. در بیشتر موارد، به آرامی درد شروع می‌شود و به آرامی در طول هفته‌ها و ماه‌ها بدتر می‌شود. معمولا با شروع علائم، آسیب خاصی به وجود نمی‌آید. علائم و نشانه‌های معمول تنیس البو عبارتند از:

  • درد یا سوزش در قسمت بیرونی آرنج
  • ایجاد ضعف در نگهداشتن اشیاء

تشخیص تنیس البو


پزشک شما عوامل بسیاری را در تشخیص خود در نظر خواهد گرفت. این موارد شامل علائمی است که باعث تشدید عارضه می‌شود، مانند شغل و فعالیت‌های ورزشی که انجام آنها باعث ایجاد این عارضه شده است. پزشک درمورد فعالیت‌هایی که باعث ایجاد این علائم شده‌اند و ناحیه‌ای از بازو که علائم ایجاد می‌شود با شما صحبت کرده و اطلاعاتی کسب می‌کند. برای درمان آرنج تنیس‌بازان درصورتیکه آرنج شما قبلا دچار آسیب دیدگی شده است حتما به پزشک اطلاع دهید درصورتیکه به بیماری روماتیسم ناشی از آرتروز یا بیماری‌های عصب دچار هستید پزشک را مطلع کنید در طول معاینات پزشک انواع مختلفی از تست‌ها و آزمایش‌ها را برای تشخیص دقیق‌تر انجام می‌دهد. به عنوان مثال پزشک از شما درخواست می‌کند که مچ دست و انگشتان خود را صاف کنید در حالیکه بازوی شما کاملا صاف است تا پزشک بروز هرگونه درد در این ناحیه را ارزیابی کند در صورتیکه در این ناحیه درد ایجاد شود مفصل شما سالم نیست و باید درمان شود.

تست‌ها

پزشک انجام روش‌های دیگر را برای مشخص شدن علت درد آرنج به بیمار توصیه می‌کند.

  • اشعه ایکس: این آزمایشات تصاویری روشن از ساختارهای متراکم مانند استخوان ارائه می‌دهد. این نوع عکس برداری برای مشخص شدن بیماری آرتروز مفصل ضروری است.
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): اگر پزشک شما تصور کند علائم شما مربوط به یک مشکل گردن است، ممکن است انجام یک اسکن MRI تجویز کند. اسکن MRI جزئیات مربوط به بافت نرم را نشان می‌دهد. این عکس برداری اختلالاتی مانند بیرون زدگی دیسک یا آرتروز گردن را نشان می‌دهد. این دو اختلال می‌توانند، علت درد بازو باشند و به پزشک برای تشخیص کمک بسیاری می‌کند.
  • الکترومایوگرافی (EMG): این عکس برداری برای تشخیص فشردگی عصب‌ها موثر است. عصب‌های زیادی در ناحیه آرنج قرار دارند و علائم فشردگی عصب شبیه به علائم عارضه تنیس البو است پس با انجام این تست علل درد آرنج‌ کاملا مشخص می‌شود.

درمان تنیس البو


تقریبا 80٪ تا 95٪ از بیماران با درمان غیر جراحی بهبود می‌یابند.

استراحت و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

اولین قدم به سوی بهبودی این است که شرایط مناسب برای استراحت بازوی خود را فراهم کنید. این به این معنی است که شما باید برای چندین هفته از مشارکت در فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید. داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن باعث کاهش درد و تورم می‌شوند.

بریس یا آتل مخصوص

کابرد بریس درناحیه پشت ساعد باعث کاهش علائم تنیس البو می‌شود، این بریس با استراحت دادن ماهیچه‌ها و تاندون‌ها می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

تزریق استروئید

استروئید مانند کورتیزون یک ماده موثر ضدالتهابی است. پزشک استروئید را برای کاهش علائم اختلال در ماهیچه‌های آسیب دیده تزریق می‌کند.

شوک ویو تراپی

شوک درمانی با فرستادن امواج الکتریکی به آرنج انجام می‌شود. این امواج ضربه‌ها و شوک‌های خفیفی در آرنج ایجاد می‌کند. که باعث تحریک بدن برای بهبودی می‌شود. درمان درد آرنج با شوک ویو توسط بعضی از پزشکان به صورت آزمایشی انجام می‌شود، اما برخی دیگر این روش را برای درمان موثر می‌دانند.

چک کردن تجهیزات

درصورتیکه شما ورزش‌هایی که در آنها از راکت استفاده می‌شود، انجام می‌دهید پزشک از شما درخواست می‌کند برای متناسب بودن راکت با دست شما حتما آن را کنترل کنید. استفاده از راکت‌های محکم باعث جلوگیری از ایجاد فشار بر روی ساعد می‌شود. این به این معنی است که هنگام استفاده از راکت ماهیچه‌های ساعد به سختی کار نمی‌کنند. در صورتیکه از راکت‌هایی در اندازه بزرگ استفاده می‌کنید برای جلوگیری از بروز علائم آن را با راکت‌های کوچکتر تعویض کنید.

درمان اولتراسوند

درمان همراه با هدایت اولتراسوند می‌تواند برای کاهش درد ناشی از درد آرنج و بازگرداندن عملکرد طبیعی در اسرع وقت استفاده شود. این نوع درمان برای اکثر مبتلایان به تنیس البو بسیار مفید است.

ماساژ درمانی

تنیس البو (اپیکوندیلیت جانبی/ اپیکوندیلوز جانبی) عمدتا ناشی از استفاده بیش از حد و تنش عضلات تاندون اکستنسور است، بنابراین ماساژ درمانی بایستی به این بافت میوفاشیال هدایت شود. یک پروتکل خوب برای پیگیری شامل کشش فاشیال، لمس طولی و عرضی بافت، و ماساژ نقطه‌ای و کشش به عضلات خلفی ساعد است. از آنجا که عضلات تنیس البو از مچ دست عبور می‌کنند، تحریک مفصل استخوان مچ دست نیز نیز ممکن است سودمند باشد.

درمان به کمک حرارت

درمان به کمک حرارت درمانی است که معمولا برای آزردگی عضلات و مفاصل انجام می‌شود. این درمان دربرگیرنده یک جریان الکتریکی با فرکانس بالا برای تحریک تولید حرارت در بافت‌های بدن است. گرما می‌تواند به روش‌های مختلف، از جمله: افزایش جریان خون، کاهش درد و بهبود التهاب، به درمان اختلال مفصلی-عضلانی کمک کند.

ورزش

تمرینات خاص برای تقویت عضلات ساعد کمک کننده است. درمانگر شما ممکن است آلتراسوند، ماساژ یخی و یا تکنیک‌های تحریک کننده عضله را نیز برای بهبود عضلات انجام دهد.

ورزش تنیس البو شماره 1

اولین تمرین از این 3 تمرین قدرتی، راست کردن مچ دست (حرکت رو به بالا( است. برای این ورزش شما نیاز به وسیله‌ای سنگین اما نه خیلی سنگین دارید. به این منظور می‌توان از یک بطری نوشابه یا قوطی کنسرو غذا استفاده کرد. آنچه شما باید انجام دهید این است که این جسم را در دست خود قرار دهید و در این حین کف دست خود را به طرف زمین قرار دهید. در حین انجام این تمرین شما به یک تکیه‌گاه برای ساعد خود نیاز دارید و می‌توانید از یک میز به این منظور استفاده کنید.

درحالی که یک وزنه سبک مانند یک بطری نوشیدنی (خالی نباشد) را در دست نگه داشته‌اید دست را راست و مستقیم نگه دارید، سپس به آرامی مچ دست را رو به پایین خم کنید و اگر می‌توانید زاویه 90 درجه با ساعد دست خود ایجاد کنید و سپس مچ دست خود را به آرامی بالا ببرید تا دوباره به موقعیت اول بازگردد و با زمین موازی باشد. این تمرین را چند بار تکرار کنید، اما اگر درد شدید داشتید، مطمئن شوید که حرکت را متوقف می‌کنید. این تمرین باعث تقویت عضلات در ساعد شما خواهد شد.

ورزش تنیس البو شماره 2

برای این تمرین شما به چیزی نیاز دارید که بتوانید محکم آن را در دست بگیرید. این جسم باید کمی وزن داشته باشد. بنابراین برای انجام این حرکت می‌توانید از یک چکش و یا حتی سوپاپ ماشین استفاده کنید. شما در این حرکت نیز به یک تکیه‌گاه برای ساعد خود نیاز دارید.

دست شما باید بر زمین عمود باشد و شما باید حرکت را با چرخاندن دست خود آغاز کنید به طوری که کف دست شما رو به زمین باشد. به موقعیت اولیه بازگردید و اینبار دست خود را در خلاف جهت قبلی بچرخانید به طوری که کف دست شما رو به بالا باشد. زمانیکه شما این حرکت را انجام می‌دهید در عضلات خود حس سفت شدن و حرکت دارید.

ورزش تنیس البو شماره 3

برای انجام این تمرین شما نیاز به یک نوار لاستیکی ضخیم دارید که آن در اطراف همه انگشتان خود بپیچید. برای انجام این تمرین لازم است سعی کنید آرنج خود را تا حدی که می‌توانید صاف نگه دارید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post