علت و درمان درد سمت چپ بالای کمر با استفاده از طب سوزنی، شاک ویو و ورزش

سمت چپ بالای کمر، ناحیه‌ی چپ زیر گردن (ستون فقرات گردنی) و بالای قسمت پایین کمر (ستون فقرات کمری) است. بالای کمر به عنوان ستون فقرات قفسه سینه شناخته می‌شود و معمولا به عنوان پایدارترین بخش ستون فقرات در نظر گرفته می‌شود. حرکت بالای کمر غالبا به علت اتصال ستون فقرات به قفسه سینه محدود است. در حالی که درد بالای کمر به اندازه‌ی درد پایین کمر شایع نیست، هنوز هم روز به روز باعث آزار بسیاری از افراد می‌شود. درد سمت چپ بالای کمر ممکن است به صورت ناگهانی، شدید یا گاهی اوقات خفیف، احساس شود که می‌تواند به عنوان یک درد کلی عمومی احساس شود یا می‌تواند مشخص شده باشد.

درد سمت چپ بالای کمر می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد، با درد در عضلات (اسکلتی عضلانی) که اغلب شایع‌ترین علت گزارش شده است. این درد می‌تواند در یک ناحیه عمومی و یا احتمالا در یک نقطه خاص متمرکز شده احساس شود. درد در سمت چپ بالای کمر ممکن است در ماهیت حاد (ناگهان اتفاق بی‌افتد) یا مزمن (برای مدت زمان طولانی رخ می‌دهد) باشد.

درمان درد سمت چپ بالای کمر وابسته به علت زمینه‌ای است.

متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده از ماساژ تراپی، شوک ویو، مگنت تراپی و طب سوزنی درد سمت چپ بالای کمر را درمان می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

دلایل 

برخی از دلایل رایج درد سمت چپ بالای کمر عبارتند از:

آسیب‌ها 

انواع آسیب‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • انواع مختلف جراحات می‌تواند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شود.
 • شکستگی دنده‌ها، استخوان‌ها و یا هر مهره ستون فقرات در سمت چپ می‌تواند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شود.
 • درد ممکن است در سمت چپ ناشی از عضلات آسیب دیده، رباط‌ها یا آسیب‌های بافت نرم اطراف ایجاد شود. درد اغلب به سمت چپ گردن، مفصل شانه سمت چپ، سمت چپ بالا و قسمت میانه سمت چپ ساتع می‌شود.
 • جراحات ورزشی
 • برش، زخم یا ساییدگی در ناحیه سمت چپ بالای کمر.

دلایل اسکلتی عضلانی 

عارضه‌هایی که عضلات و مفاصل را تحت تأثیر قرار می‌دهند، اغلب علل درد سمت چپ بالای کمر هستند که عبارتند از:

 • حالت ایستادن و نشستن بد، حرکات بدن یا روش‌های نادرست چرخش و بلند کردن می‌تواند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شود.
 • کشش‌ها و فشارهای عضلات سمت چپ بالای کمر ناشی از بلند کردن وزن‌های سنگین، حرکات ناشیانه، استفاده‌ی بیش از حد یا کشش بیش از حد.
 • اختلالات ستون فقرات، از جمله فتق دیسک بین مهره‌ای، آسیب به دیسک، فشرده‌سازی اعصاب نیز می‌تواند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شود.
 • فیبرومیالژیا، درد بافت همبندی یا عضلانی و سایر بیماری‌های مرتبط با درد عضلانی باعث درد گروه‌های مختلف عضلانی در گردن، شانه چپ و سمت چپ بالای کمر می‌شود.
 • عارضه‌هایی که دنده‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اختلالات مفصلی مانند آرتروز (لینک به آرتروز)، گاهی اوقات رماتیسم مفاصل که مفصل شانه، و استخوان‌های مهره‌ای را تحت تاثیر قرار می‌دهد و سایر مفاصل مرتبط در ناحیه سمت چپ بالای کمر.

دلایل عصبی 

 • عصب تحت فشار ناشی از مشکلات ستون فقرات می‌تواند منجر به سرایت درد رادیکولار در سمت چپ بالای کمر شود و ممکن است به بازو و دست چپ گسترش یابد.
 • سکته مغزی که اعصاب سمت چپ بالای کمر را تحت تاثیر قرار می‌هد، منجر به گسترش درد شدید، بی‌حسی یا ضعف در سمت چپ کمر یا بازو می‌شود.
 • تنگ شدگی یا اسپاسم عضلات کمر می‌تواند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شود که ممکن است به سمت کمر و گردن گسترش یابد.
 • عفونت‌هایی مانند زونا، در جایی که عصب در سمت چپ بالای کمر قرار دارد، می‌تواند درد شدید ایجاد کند.

سایر دلایل درد در سمت چپ بالای کمر (h3)

عارضه‌های زیر می‌توانند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شوند:

 • عارضه‌های تنفسی یا عفونت‌های ریه می‌توانند باعث درد در قفسه سینه و سمت چپ بالای کمر شوند. معمولا با سرفه، دشواری در تنفس و گاهی تب همراه است.
 • عارضه‌های پوستی که پوست و بافت زیر پوستی را تحت تاثیر قرار می‌دهند مانند جوش‌ها، ورم‎های چرکی، نیش‌ها و نیش حشرات می‌توانند منجر به درد سمت چپ بالای کمر شوند. این عارضه‌ها به راحتی قابل مشاهده هستند و اغلب با خارش و احساس سوزش همراه است.
 • عارضه‌های مربوط به معده و روده خاص مانند دیر هضمی و نفخ، آماس لوزالمعده و سوراخ زخم معده می‌توانند منجر به درد در قسمت میانی و سمت چپ بالای کمر شوند. در چنین مواردی عارضه‌هایی گوارشی مثل تهوع، استفراغ، تغییرات در عادات روده و درد سوزش معده ممکن است وجود داشته باشد.
 • عارضه‌های مربوط به سیستم ادراری مانند سنگ کلیه یا عفونت می‌تواند منجر به درد در قسمت میانی و بالای کمر یا پهلو شودکه ممکن است به کشاله ران ساتع شود.
 • گاهی اوقات زنان ممکن است درد قاعدگی یا درد رحمی مرتبط با عارضه‌هایی در ناحیه زیر سمت چپ زیر دنده را تجربه کنند.
 • عارضه‌های قلبی به خصوص درد قفسه سینه ناشی از حمله قلبی، می‌تواند به سمت چپ بالای کمر، گردن و فک توسعه یابد. این نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارد.
 • به ندرت عفونت‌های خاص، تومورها یا سرطان‌ها در ناحیه و گسترش انواع خاصی از سرطان‌ها می‌تواند منجر به درد سمت چپ بالای کمر باشد.

علائم 

درد سمت چپ بالای کمر خودش یک نشانه است. عارضه‌ها ممکن است شامل درد دائمی یا متناوب در سمت چپ بالای کمر باشند. درد در سمت چپ بالای کمر ممکن است با دشواری حرکت کمر، شانه یا بازوها همراه باشد. درد در سمت چپ بالای کمر ممکن است همراه با سرفه، عطسه، حرکات سمت چپ قفسه‌ی سینه و تنفس عمیق شدید شود. دلایل عصبی مرتبط ممکن است سوزش، درد با بی حسی و سوزش در بازوها را نشان دهند. علل اسکلتی عضلانی اغلب سابقه آسیب را نشان می‌دهند و ممکن است با کبودی پوست و اسپاسم عضلانی همراه باشد.

تشخیص 

تشخیص ممکن است پس از گرفتن سابقه‌ی کامل و معاینات فیزیکی انجام شود. سابقه‌ی اخیر افتادن، آسیب‌های ناشی از تصادف و نیش‌ها ممکن است اشاره به علت درد سمت چپ بالای کمر داشته باشد. حضور تب برای بررسی احتمال عفونت‌ها ارزیابی می‌شود. تحقیقات خون به تشخیص عفونت، التهاب و سایر عوارض احتمالی کمک می‌کند. اشعه ایکس، اسکن استخوان و ام آر آی ممکن است برای یافتن آسیب استخوان، عضله، رباط و بافت نرم و همچنین بیماری‌های ریه و اعضای شکمی انجام شود. در صورت لزوم، ممکن است مطالعات هدایت عصبی، ECG و دیگر تحقیقات مربوط به قلب انجام شوند.

درمان

استراحت کافی 

استراحت کافی باید بدون گفتن انجام شود، اما استراحت در فرایند بهبودی ضروری است. سعی کنید راحت باشید و غید کارهایی که باعث زور و کشش روی شانه‌ها می‌شود را بزنید.

کمپرس سرد و گرم 

استفاده از یک پک سرد بر روی شانه می‌تواند درد را کاهش دهد، به ویژه اگر درد به علت التهاب ناشی از کشش بیش از حد عضلات باشد. 3 بار در روز، هر بار به مدت 15 دقیقه روی ناحیه‌ای که باعث آزارتان می‌شود، پک سرد استفاده کنید. این نه تنها به کاهش درد کمک می‌کند بلکه به از بین بردن التهاب نیز کمک می‌کند.

مکمل‌ها 

مقدار زیادی ویتامین‌ و مکمل‌های تغذیه‌ای وجود دارد که می‌توانید مصرف کنید تا روند بهبودی را سرعت ببخشید، و به شما کمک می‌کند قدرت خود را دوباره به دست آورید. قبل از مصرف هرگونه مکمل، مطمئن شوید که با متخصص مشورت کرده باشید، و مطمئن شوید که مکمل مناسب برای عارضه‌تان را مصرف می‌کنید.

ماساژ

ماساژ تراپی (لینک به ماساژ تراپی) یکی دیگر از روش‌های بدون خطر برای بیماران مبتلا به دردهای شانه‌ای ناشی از بد خوابیدن، حالت ایستادن یا نشستن نامناسب یا کشش یا فشار بیش از حد عضلات است. بعضی از رایج‌ترین نوع ماساژها عبارتند از: ماساژ فشار نقطه‌ای، ماساژ سوئدی و ماساژ شیاتسو.

طب سوزنی 

طب سوزنی (لینک به طب سوزنی)، روش بهبود سنتی به روش چینی باعث کاهش درد و التهاب و همچنین افزایش جریان انرژی می‌شود. به عنوان یکی از محبوب‌ترین سنت‌های قدیمی چینی، طب سوزنی امروزه به طور گسترده‌ای، ‌نه تنها در کاهش درد، بلکه در کاهش استرس و کمک به آرامش فرد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شوک ویو تراپی 

شوک ویو تراپی (لینک به شوک ویو تراپی) درمانی است که در سراسر زمینه‌های مختلف از جمله فیزیوتراپی، ارتوپدی، اورولوژی، طب ورزشی و حتی طب دامپزشکی استفاده می‌شود. این روش مزایای بسیاری دارد، مهمترین آنها درمان سریع و موثر درد است. شوک ویو تراپی درد را تسکین می‌دهد و می‌تواند به بازگرداندن تحرک کمک کند. علاوه بر این، شوک ویو تراپی یک درمان غیر جراحی است که نیازی به داروهای مسکن ندارد.

مگنت تراپی 

مگنت تراپی (لینک به مگنت تراپی) یک فرم از طب جایگزین با استفاده از میدان‌های مغناتیسی برای درمان عارضه‌های پزشکی است. مغناطیس‌های دائمی به بدن نزدیک می‌شوند تا باعث شوند که استخوان‌ها سریعتر بهبود پیدا کنند، درد را کاهش دهند و سایر اثرات درمانی را تحریک کنند. این معمولا توسط پزشکان به عنوان یک درمان برای اختلالات مفصلی و مشکلات کمر، توصیه می‌شود.

یوگا و تمرینات 

تمرینات با شدت کم همچنین می‌توانند به کاهش درد کمک کنند، به خصوص تمرینات کششی و یوگا، که یک راه عالی برای شل کردن ماهیچه‌های شانه‌ای است و همچنین ذهن شما را پاک می‌کند.

حرکت گربه- گاو 

حالات گربه- گاو همیشه مورد علاقه افراد است زیرا احساس خوبی دارند. ممکن است زیاد به نظر نرسد اما این حرکت باعث کشش کل قسمت جلو و تمام قسمت پشت بدن می‌شود و به گرم کردن ستون فقرات کمک می‌کند، به همین دلیل است که این حرکت در ابتدای ترتیب حرکات ورزشی قرار دارد.

حرکت چرخش نشسته یا Seated twist 

این یک حرکت عالی برای از بین بردن سفتی است. همچنین اندام‌های داخلی را فشرده می‌سازد و برای هضم مفید است. در صورتی که نمی‌توانید آنگونه که نشان داده شده انجام دهید، تنها دست چپ خود را با آرنج قلاب شده در قسمت بیرون زانوی راست در هوا ببرید و دست راست خود را به زیرپایی برسانید.

تنوع وضعیت کودک 

این تنوع یک پیچ خوردگی ملایم است که همیشه باعث کشش قسمت بیرونی بازوها و شانه‌ها می‌شود.

حالت کمان 

حالت کمان می‌تواند با بارپیچ بند چرمی دور پاها تغییر داده شود و برای باز کردن قفسه‌ی سینه، و شانه‌ها ایجاد یک کشش خوب سرتاسر کل قسمت جلوی بدن موثر است. مزیت: این حرکت برای مچ پاها نیز خوب است.


به این پست امتیاز دهید.
علت و درمان درد سمت چپ بالای کمر با استفاده از طب سوزنی، شاک ویو و ورزش
1.5 از 2 رای