علت گرفتگی، اسپاسم و خشکی عضلات گردن و درمان با شوک ویو و مگنت تراپی

گردن یا ستون فقرات گردنی یک شبکه‌ی هماهنگ از اعصاب، استخوان‌ها، مفاصل و عضلات است که توسط مغز و نخاع هدایت می‌شوند. این قسمت به منظور ایجاد استحکام، پایداری و ارتباط اعصاب طراحی شده است. درد در ناحیه‌ی گردن یک مشکل پزشکی می‌باشد. گردن درد می‌تواند ناشی از چندین اختلال و بیماری باشد و هر یک از بافت‌های گردن را درگیر کند. نمونه‌هایی از شرایط متداولی که باعث گردن درد می‌شوند شامل بیماری دژنراتیو دیسک، کشیدگی گردن، آسیب گردن مانند آسیب شلاقی، فتق دیسک یا عصب تحت فشار می‌باشند.

درد گردن را می‌توان به راحتی در خانه با استفاده از استراحت، کیسه آب گرم و کمپرس یخ درمان کرد. اما در مواردی که به مدت طولانی این درد ادامه داشته باشد باید به پزشک مراجعه شود. پزشک با توجه به دلیل ایجاد گردن درد ممکن است از متدهای مختلف طب فیزیکی مانند شوک ویو تراپی، مگنت تراپی، اولتراسوند، ماساژ یا طب سوزنی برای درمان استفاده کند.

متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکترمحمدرضا برزگر با استفاده از ماساژ تراپی، شوک ویو،اولتراسوند، مگنت تراپی و طب سوزنی درد اسپاسم و گرفتگی گردن را درمان می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می‌توانید با شماره 02188571079 بگیرید.

علل 

پیچ خوردگی یا قفل شدن گردن 

گاهی ممکن است فردی صبح بطور ناگهانی از خواب بیدار شده و گردنش در یک جهت پیچ بخورد و در همان جهت بماند. این وضعیت تحت عنوان تورتیکولی حاد شناخته شده و ناشی از آسیب به عضلات گردن می‌باشد.

علت دقیق تورتیکولی حاد نامشخص است، اما ممکن است در اثر وضعیت بد قرارگیری بدن، خوابیدن بدون تکیه‌گاه کافی برای گردن یا حمل کردن اجسام سنگین و نامتعادل (برای مثال حمل کردن یک کیف سنگین با یک دست) ایجاد شود.

بهتر شدن تورتیکولی حاد می‌تواند تا یک هفته طول بکشد اما معمولاً ۲۴ تا ۴۸ ساعت بطول می‌انجامد.

ساییدگی و پارگی در گردن 

گاهی اوقات گردن درد ناشی از ساییدگی و پارگی است که در استخوان‌ها و مفاصل گردن رخ می‌دهد. این وضعیت نوعی آرتریت به نام اسپوندیلوز گردن می‌باشد. اعصاب مجاور نیز می‌توانند تحت فشار قرار بگیرند و منجر به درد شوند.

آسیب شلاقی 

آسیب شلاقی یک آسیب گردن است که در اثر حرکت ناگهانی سر به سمت جلو، عقب یا طرفین ایجاد می‌شود.

این آسیب اغلب بعد از یک ضربه‌ی ناگهانی مانند تصادف در حین رانندگی رخ می‌دهد. حرکت شدید سر باعث کشیدگی بیش از حد و آسیب تاندون‌ها و رباط‌های گردن می‌گردد.

مانند گردن درد، آسیب شلاقی می تواند باعث موارد زیر شود:

 • حساسیت به لمس در عضلات گردن
 • کاهش حرکات گردن و درد حین حرکت دادن آن
 • سر درد

عصب تحت فشار 

گردن درد ناشی از عصب تحت فشار تحت عنوان رادیکولوپاتی گردنی شناخته می‌شود.

این وضعیت معمولاً در اثر شکاف خوردن دیسک‌های بین استخوان‌های بالای ستون فقرات (استخوان مهره) و بیرون ریختن ژل داخل آن و روی عصب مجاور ایجاد می‌شود.

این مشکل بیشتر در افراد مسن شایع است زیرا دیسک‌های ستون فقرات با افزایش سن شروع به از دست دادن محتوای آب خود می‌کنند و در نتیجه انعطاف پذیری کمتری داشته و بیشتر احتمال شکاف خوردن دارند.

درد را گاهی اوقات می‌توان با مسکن و رعایت توصیه‌های زیر کنترل کرد، هرچند ممکن است برای برخی افراد عمل جراحی توصیه شود.

علل جدی‌تر 

گردن درد شما در صورتی که ماندگار بوده و به تدریج بدتر شود یا علائم دیگری مانند موارد زیر را داشته باشید ممکن است علت جدی‌تر داشته باشد:

 • عدم هماهنگی (برای مثال، دشوار بودن انجام کارهای پیچیده)
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده
 • تب
 • کاهش وزن بدون دلیل

وجود یک علت جدی در صورتی که به تازگی دچار یک آسیب قابل ملاحظه شده باشید -برای مثال تصادف با ماشین یا افتادن- یا سابقه‌ی ابتلا به سرطان یا بیماری‌هایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کنند مانند HIV داشته باشید، محتمل‌تر است.

پیشگیری از گردن درد 

ممکن است توصیه‌های زیر در پیشگیری از گردن درد مفید باشند:

 • از مناسب بودن وضعیت قرارگیری بدن خود مطمئن شوید. در مورد نحوه‌ی صحیح نشستن، استفاده از لپ‌تاب و اشتباهات متداول در حالت قرارگیری بدن اطلاعات کسب کنید.
 • در هنگام نشستن پشت میز، رانندگی یا انجام فعالیت‌هایی که گردن برای مدت زمان طولانی در یک حالت می‌ماند، بطور منظم به خود استراحت بدهید.
 • اگر اغلب دچار استرس هستید، از تکنیک‌های تمدد اعصاب برای کمک به تسکین هرگونه تنش در گردن استفاده کنید.
 • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید و در صورتی که به پهلو می‌خوابید مطمئن شوید که سرتان هم‌تراز با بدن است (به یک طرف کج نشده است).
 • فقط به تعداد نیاز از بالش استفاده کنید (معمولاً تنها یک بالش) تا سر هم‌تراز با بدن باشد.
 • تشک باید نسبتاً سفت باشد. یک تشک نرم می‌تواند باعث خم شدن گردن در طول خواب شود.

درمان 

در خانه 

برای بیشتر انواع گردن درد، توصیه به انجام فعالیت‌های معمول روزمره، فعال ماندن و مصرف مسکن جهت تسکین علائم می‌شود.

این اقدامات ممکن است به کنترل درد کمک کنند:

 • بطور منظم از پاراستامول، ایبوپروفن یا ترکیبی از آن دو جهت کنترل درد استفاده کنید. ژل ایبوپروفن را می‌توانید به عنوان جایگزینی برای قرص بر روی گردن بمالید (همیشه دستورالعمل‌های همراه با دارو را رعایت کنید).
 • در طول شب روی یک بالش سفت و کوتاه بخوابید. استفاده از بالش‌های زیاد می‌تواند باعث خم شدن غیر طبیعی گردن شود.
 • وضعیت بدن خود را کنترل کنید. حالت بد بدن می‌تواند باعث تشدید درد شود و یا حتی باعث شروع درد گردد.
 • در صورت مشکل در پیچاندن گردن خود از رانندگی خودداری کنید زیرا ممکن است مانع تسلط شما روی ترافیک شود.

گرما یا یخ 

از گرما یا یخ بر روی ناحیه‌ی متاثر استفاده کنید. یخ را برای ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول مورد استفاده قرار دهید و سپس از گرما استفاده نمایید. گرما را می‌توان از طریق دوش آب گرم، کمپرس گرم یا پد گرمایشی اعمال کرد. نباید در حین استفاده از پد حرارتی یا کیسه یخ بخوابید زیرا باعث آسیب به پوست می‌گردد.

شوک ویو تراپی 

شوک ویو یک موج انرژی شدید اما بسیار کوتاه است که سریع‌تر از سرعت صوت حرکت می‌کند. امواج انرژی باعث تحریک تجزیه‌ی بافت اسکار و فیبروبلاست‌ها می‌شوند. این فرایند جریان خون را افزایش داده و باعث فعالیت متابولیک می‌گردد که با ایجاد یک واکنش التهابی موجب تسریع فرایند بهبودی خواهد شد. تکنولوژی پایه‌ی موجود در فن‌آوری شوک ویو خارج بدنی برای دهه‌ها روی میلیون‌ها نفر استفاده شده و مورد تایید جامعه پزشکی می‌باشد که از نظر بالینی نیز ثابت شده است.

اولتراسوند تراپی 

اولتراسوند تراپی را می‌توان همراه با جلسه کایروپراکتیک جهت تسکین التهاب و تنش عضلانی استفاده کرد. در این روش از امواج صوتی با فرکانس خارج از دامنه‌ی شنوایی انسان استفاده می‌شود که باعث تحریک بافت‌های عضله می‌گردد. این امواج بعد از پوشاندن پوست با یک ژل سبک جهت جلوگیری از اصطکاک و سپس حرکت دادن ابزار دستی آن به آرامی روی نواحی مورد نظر، بطور مستقیم به پوست اعمال می‌شوند. امواج صوتی مستقیماً به ناحیه‌ی آسیب دیده انتقال داده می‌شود تا التهاب عضلات را برطرف کند. درمان‌های اولتراسوند بسته به آسیب،‌ محل درد و عوامل دیگر متغیر هستند. اولتراسوند را می‌توان همزمان با درمان تحریک الکتریکی استفاده کرد.

تحریک الکتریکی 

عضلات اسکلتی در بدن هنگامی که تحت تاثیر تکانه‌های الکتریکی ناشی از سیستم عصبی قرار می‌گیرند منقبض می‌شوند. هنگامی که عضلات در اثر این انقباضات بیشتر یا کمتر از حد معمول کار می‌کنند، می‌توانند ملتهب شوند که باعث درد می‌گردد. تحریک الکتریکی یک جریان الکتریکی با فرکانس کم را مستقیماً به این نواحی تنش عضلانی وارد می‌کند. جریان الکتریکی باعث تحریک واکنش‌های شیمیایی ترمیمی در رشته‌های عصبی بزرگ‌تر می‌شود که سیگنال‌های درد که توسط رشته‌های عصبی کوچک‌تر ارسال می‌شوند را کاهش می‌دهد. تحریک الکتریکی متناسب با نیازهای فرد می‌باشد که بستگی به ناحیه‌ی آسیب دیده و شدت آن دارد. جهت اطلاع در مورد نحوه‌ی تاثیر تحریک الکتریکی در کاهش اسپاسم عضله، خشکی، التهاب و درد باید با متخصص صحبت کنید.

سایر روش‌های طب فیزیکی 

سایر روش‌های طب فیزیکی مانند دیاترمی، ماساژ درمانی، ماساژ یومی هو، طب سوزنی در درمان اسپاسم، خشکی و گرفتگی عضلات گردن موثر هستند. این روش‌ها با افزایش متابولیسم در ناحیه گردن روند بهبودی و کاهش درد را سرعت می‌دهند.

ورزش 

6 ورزش مناسب و راحت برای تسکین درد گردن:

 • مرحله ۱- روی یک صندلی بنشینید بطوری که پاها به اندازه عرض شانه از هم فاصله داشته باشند و یا روی زمین در حالت چهار زانو بنشینید. کمر خود را صاف کرده و شانه‌ها را به طرف عقب و پایین بکشید. کف دست راست خود را در سمت چپ سر خود قرار دهید.
 • مرحله ۲- با ملایمت از کف دست خود برای متمایل کردن سر به سمت راست استفاده کنید. مطمئن شوید که شانه چپ با خم شدن سر بلند نمی‌شود.
 • در گردن باید کمی احساس کشیدگی شود. دست خود را بردارید و سر را به طرف موقعیت اولیه برگردانید.
 • مرحله ۳- حال کف دست چپ خود را در سمت راست سر قرار دهید.
 • مرحله ۴- از کف دست برای خم کردن سر به آرامی به طرف چپ استفاده کنید.
 • دست خود را بردارید.
 • مرحله ۵- حال هر دو دست را پشت سر خود قرار دهید. آرنج‌هایتان را به طرف هم بکشید.
 • مرحله ۶- از دستان خود برای حرکت دادن چانه به طرف استخوان ترقوه استفاده کنید.

 


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post