فیزیوتراپی و ورزش بعد از عمل کمر و گردن برای کاهش درد و بازتوانی

اکثر افرادی که ستون فقرات خود را جراحی می‌کنند نتایج خوب و قابل قبولی می‌گیرند. درد این افراد تا حد زیادی تسکین پیدا کرده و عملکرد و قدرت آن‌ها به حالت عادی بازگشته و می‌توانند راه بروند، بنشینند، رانندگی کنند و کارهای روزمره‌ی خود را انجام دهند. معمولاً افراد بلافاصله پس از انجام عمل جراحی می گویند احساس بهتری از وضعیت خود دارند. با وجود اینکه اکثر افراد بلافاصله پس از انجام عمل جراحی احساس بهبودی می‌کنند، با انجام تمرینات توانبخشی جامع می‌توانند بهبودی خود را به حداکثر برسانند. توانبخشی پس از عمل شامل برخی مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های خاصی است که پس از جراحی ستون فقرات آن‌ها را دریافت خواهید کرد.
اهداف فیزیوتراپی عبارت‌اند از:

 • بهبود ناهماهنگی‌های عضلانی و تقویت عملکرد و استقامت آن‌ها
 • تقویت عضلات وضعیتی (پایداری مرکزی بدن)
 • بهبود عملکرد برای فعالیت‌های خانگی، شغلی و تفریحی
 • آموزش استراتژی‌های خود مدیریتی

فیزیوتراپی پس از عمل گردن یا کمر برای بهبودی و تقویت عضلات ضعیف شده‌ی گردن و کمر که احتمالاً در ابتدا دلیلی برای درد کمر و مشکلات مربوط به دیسک بوده‌اند، ضروری است. ورزش ملایم به‌منظور تقویت دامنه‌ی حرکتی و کمک به جلوگیری از مشکلات گردش خون و همچنین تقویت عضلات توصیه می‌شود. بسیار زود پس از انجام عمل جراحی، متخصص طب فیزیکی برنامه‌ی ورزشی را به شما آموزش داده و آن را مرور می‌کند. به یاد داشته باشید که بهبودی عمل جراحی کمر زمان‌بر بوده و نیازمند صبر زیادی است. شما می‌توانید سطح فعالیت‌های فیزیکی خود را به‌تدریج افزایش دهید.

متخصصین ما در مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر به شما کمک می‌کنند تا دامنه‌ی حرکتی و توانایی عضلانی خود را در محیطی امن بازیابی کنید. متخصصین ما به تمامی افرادی که بر روی بخش‌های تحتانی، میانی و فوقانی کمر خود عمل جراحی انجام داده‌اند کمک می‌کنند.برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌ 02188571079  تماس حاصل فرمایید.همچنین می‌توانید به آیدی تلگرام Lalehphysio@ مراجعه کنید.

مهم است بدانید که انگیزه داشتن و شرکت منظم در برنامه‌های فیزیوتراپی، عنصری حیاتی برای موفقیت عمل جراحی و بهبودی کامل شماست. بسیار

مهم است که شما از ابتدا نقش فعالی در برنامه‌ی بهبودی خود داشته باشید.

انواع عمل‌های ستون فقراتعمل‌های جراحی زیر برای رفع مشکلات و آسیب‌های کمر و گردن انجام می‌شوند:

دیسککتومی

عمل دیسککتومی نوعی عمل جراحی است برای برداشتن مواد بیرون زده از دیسک که بر روی اعصاب نخاعی فشار وارد می‌کنند. جراح بخش مرکزی دیسک را که هسته‌ی ژله‌ای نام دارد خارج کرده و فشار وارد شده بر روی عصب را از بین می‌برد.

لامینکتومی

لامینکتومی به برداشتن لامینا (بخش استخوانی پشت مهره‌های کمر) گفته می‌شود. این عمل فضا را برای اعصاب باز کرده و فشار را از روی آن‌ها بر می‌دارد که منجر به کاهش التهاب و ناراحتی اعصاب نخاعی خواهد شد. لامینای مهره دوباره رشد نخواهد کرد. در عوض، بافت اسکار به جای لامینا روی مهره را گرفته و از اعصاب نخاعی محافظت می‌کند.

لامینوتومی

لامینوتومی به عملی گفته می‌شود که در طی آن فشار فقط از روی یک طرف کانال نخاعی (چپ یا راست) برداشته می‌شود. در این عمل، بخشی از لامینای مهره‌های ستون فقرات برداشته شده ولی بخش اعظم لامینا دست نخورده باقی خواهد ماند.

میکروجراحی لامینوپلاستی

میکروجراحی لامینوپلاستی به برداشتن فشار از روی اعصاب با استفاده از تکنیک‌های میکروجراحی گفته می‌شود

جراحی فیوژن یا خشک کردن ستون فقرات

برای افرادی که ستون فقرات ناپایداری دارند، جراح بین دو یا چند مهره را پیوند استخوانی زده و با تحریک رشد استخوان‌ها باعث جوش خوردن مهره‌ها به یکدیگر می‌شود. استخوان استفاده شده برای پیوند استخوان معمولاً در زمان انجام جراحی از بدن خود فرد (استخوان لگن) برداشته می‌شود. این پیوند استخوانی نقش سیمانی را ایفا می‌کند که مهره‌های کمر را به یکدیگر جوش می‌دهد. در برخی از موارد از پیچ و پلاک میله نیز علاوه بر پیوند استخوانی استفاده خواهد شد.

فیوژن قدامی ستون فقرات کمری

روش قدامی (از جلو) انجام این عمل دسترسی بسیار مناسبی از ستون فقرات را به جراح داده و وی را قادر می‌سازد تا فضای از دست رفته‌ی دیسک را بازسازی کند. یک برش در پهلوی راست یا چپ بیمار ایجاد شده و پس از برداشتن دیسک، فضای به دست آمده با ایمپلنت پر می‌شود. بعضاً می‌توان این عمل را به همراه روش خلفی (از پشت) انجام داد که در موارد لازم برای ایجاد ثبات بیشتر در ستون فقرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جراحی ستون فقرات گردنی

عمل جراحی بر روی ستون فقرات گردنی ممکن است برای رفع فشار از روی نخاع و یا برای ایجاد ثبات در این منطقه از ستون فقرات انجام شود. ممکن است برای ایجاد ثبات در ستون فقرات گردنی، انجام عمل فیوژن لازم باشد. عمل فیوژن گردن را می‌توان با روش قدامی (از جلوی گردن) و یا روش خلفی (از پشت گردن) انجام داد. برای این عمل ممکن است از پیوند استخوانی استفاده شود و یا می‌توان این کار را بدون پیوند انجام داد. این پیوند ممکن است به صورت آلوگرافت (پیوند از فرد دیگر) و یا اتوگرافت (پیوند از استخوان‌های خود فرد) و یا با استفاده از مواد مصنوعی جایگزین استخوان انجام شود.

بهبودی کامل پس از انجام عمل جراحی چقدر زمان می‌برد؟


هر کسی ممکن است با سرعت متفاوتی پس از انجام این عمل جراحی بهبودی پیدا کند. بهبودی افراد به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

 • نوع عمل جراحی انجام شده
 • وضعیت سلامت عمومی و دیگر عارضه‌های پزشکی فرد
 • وضعیت اسکلتی عضلانی کلی (کنترل کلی عضلات و سطح قدرت و تناسب اندام)
 • شدت علائم عارضه در زمان انجام عمل جراحی

مزایای فیزیوتراپی بعد از عمل ستون فقراتبازگشت تدریجی، پیشرونده و محتاطانه به فعالیت‌های فیزیکی و ورزش پس از انجام عمل فیوژن چندین مزیت خواهد داشت ازجمله:

حرکت باعث فعال شدن عضلات حمایت کننده خواهد شد

پس از انجام عمل جراحی و یا آسیب‌های فیزیکی، عضلات کوچک در منطقه ممکن است محدود شده و تحلیل بروند. این عضلات نقش مهمی در حفظ ثبات ستون فقرات دارند. تحریک این عضلات برای عملکرد صحیح و مناسب، فشار وارده بر روی محل انجام جراحی را کاهش خواهد داد.

کشش ملایم سبب تقویت انعطاف‌پذیری خواهد شد

در طی دوره‌های بی تحرکی، ممکن است دامنه‌ی حرکتی تحلیل رفته و گرفتگی‌های عضلاتی جایگزین آن شوند. کشش بسیار ملایم عضلات مرکزی کمر و شکم و عضلات لگن که به ستون فقرات متصل هستند حرکات روزمره مثل بلند شدن از روی صندلی را آسان‌تر می‌کنند. باید مراقب باشید که قبل از موعد مناسب، فشار زیادی به خود وارد نکنید، در غیر این صورت پیشرفت حاصل شده از بین خواهد رفت.

فعالیت فیزیکی سبب تقویت گردش خون و بهبودی بیشتر می‌شود

حرکت و فعالیت فیزیکی گردش خون را تقویت کرده و خون اکسیژن موردنیاز برای بهبودی را به محل موردنظر می‌رساند. کمبود اکسیژن بهبودی بافت‌ها و رشد استخوان را به تأخیر انداخته و بعضاً منجر به توقف آن می‌شود. این موارد برای موفقیت عمل فیوژن مهره‌های کمر ضروری هستند.
علاوه بر مزایای فیزیکی، بازگشت محتاطانه به فعالیت‌های عادی مزایای روحی و روانی متعددی خواهد داشت که در این میان می‌توان به ترشح اندورفین (مواد شیمیایی طبیعی در بدن که نقش مسکن دارند) اشاره کرد. همچنین، حفظ این فعالیت‌ها، استفاده از هوای پاک و دیدن تابش خورشید و غیره، حس خوبی را به شما القا خواهند کرد.
دوری از فعالیت‌های فیزیکی پس از انجام عمل جراحی، بیش از آن که مفید باشد برای بدن فرد مضر خواهد بود. البته پزشکان در مورد نوع و شدت فعالیت‌ها و ورزش‌های پس از جراحی ایده‌های مختلفی دارند. اکثر عمل‌های جراحی به فیزیوتراپی و برنامه‌های ورزش درمانی تجویز شده پاسخ خوبی خواهند داد.

روش‌های فیزیوتراپی بعد از عمل گردن و کمرمتخصصین طب فیزیکی برای توانبخشی بیماران بعد از عمل ستون فقرات از روش‌های زیر استفاده می‌کنند:

 • شواهد نشان می‌دهند که روش فعال و مبنی بر ورزش بیشتری تأثیر را خواهد داشت.
 • ورزش‌های درمانی خاصی بسته به هر مورد و با توجه به ایمنی بیمار برای وی تجویز خواهند شد.
 • شناسایی موارد غیرطبیعی عضلانی
 • آموزش استراتژی‌های مختلف برای بهبود عملکرد
 • آموزش الگوهای حرکتی صحیح و اصلاح اشتباهات
 • تحرک بخشی به مفاصل و تنظیم تعادل بخش تحتانی ستون فقرات و لگن و همچنین بخش فوقانی ستون فقرات و کمربند شانه‌ای با استفاده از تمرینات روی زمین
 • آب‌درمانی می‌تواند مفید واقع شود ولی نه به تنهایی
 • در برخی از مواقع درمان‌های انفعالی مثل طب سوزنی، آزاد سازی بافت نرم (ماساژ) گرما درمانی، الکتروتراپی، باندپیچی و بیوفیدبک می‌توانند مؤثر باشند ولی استفاده‌ی آن‌ها به تنهایی توصیه نمی‌شود.

تأثیر ورزش در بهبودی بعد از عمللازم به ذکر است که بیمار باید با دقت از برنامه‌ی ورزش درمانی پس از عمل جراحی پیروی کند. ورزش و تمرینات کششی مناسب می‌توانند تا حد قابل توجهی روند بهبودی را تسریع کرده و خطر بروز درد در آینده را کاهش دهند. ورزش کردن این مزیت اضافه را نیز خواهد داشت که می‌تواند احساس سلامتی فرد را با تقویت گردش خون و آزادسازی اندورفین (خوشحال کننده‌ی طبیعی بدن) افزایش دهد.

 • به طور منظم تمرینات کششی را انجام دهید. بیماران باید مطمئن شوند که پزشک آن‌ها دستورالعمل‌هایی برای کشش بدن پس از عمل جراحی که بی خطر و مؤثر باشند را به آن‌ها ارائه کند.
 • به طور منظم حرکت کنید. حرکات ملایم و مداوم به گردش خون کمک کرده و مواد مغذی ارزشمندی را به منطقه می‌آورد. بیماران باید پس از انجام عمل جراحی از محدودیت‌های مربوط به هرگونه فعالیت فیزیکی آگاه شوند (برای مثال محدودیت‌های مربوط به خم شدن، بلند کردن اجسام و چرخاندن بدن) و در مورد فعالیت‌هایی که باید آن‌ها را دنبال کرده و یا از آن‌ها دوری کنند اطلاعات کسب کنند (مثل دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، شنا و غیره)

ورزش‌های مناسب بعد از جراحی کمر و گردن

در زیر به برخی از فعالیت‌های فیزیکی اشاره می‌کنیم که ممکن است پس از عمل جراحی، انجام آن‌ها لازم باشد:

 • ورزش با وزن بدن. در این تمرینات مثل باشگاه بدن‌سازی به شما وزنه‌های سنگین برای بلند کردن داده نخواهد شد. در عوض، شما یک سری تمرینات را انجام خواهید داد که در آن‌ها باید وزن بدن خود را تحمل کنید. با این کار عضلات و ساختارهای کمر شما به‌آرامی شروع به قوی شدن خواهند کرد.
 • ورزش با توپ. ممکن است از شما خواسته شود تا بر روی یک توپ بنشینید و به‌آرامی لگن خود را در مسیرهای دایره‌ای کوچکی حرکت دهید. این کار به شل شدن عضلات کمر کمک کرده و کنترل عضلات را تقویت می‌کند. ضعف در این ناحیه و در کمر شما می‌تواند منجر به درد شده و توپ‌های تعادلی به‌منظور شل کردن این عضلات برای عملکرد بهتر، گزینه‌ی مناسبی هستند.
 • ورزش‌های هوازی گردش خون را تقویت کرده و شرایط ستون فقرات را بهتر می‌کنند.
 • ورزش‌های مقاومتی. با استفاده از کش های مقاومتی شما تمریناتی را انجام خواهید داد که عضلات کمر و عضلات مرکزی را تقویت کرده و دامنه‌ی حرکتی را افزایش می‌دهند.

دیگر مراقبت‌های بعد از عمل کمر و گردن


برای بیمارانی که تصمیم گرفته‌اند عمل جراحی ستون فقرات انجام دهند، وقت گذاشتن و آماده شدن برای دوره‌ی بهبودی پس از جراحی ایده‌ی مناسبی است و تجربه‌ی آسان‌تری را به هنگام بازگشت به خانه رقم خواهد زد. احتمالاً پزشک دستورالعمل‌های کتبی پس از مرخص شدن از بیمارستان را به شما ارائه کرده و مواردی مثل داروهای مسکن درد و فیزیوتراپی را برای شما تجویز می‌کند ولی موارد زیادی وجود دارند که خانواده‌ها و بیماران باید از آن‌ها اطلاع داشته باشند که می‌توانند بازگشت از بیمارستان به خانه را برای بیمار آسان‌تر کنند. در زیر به خلاصه‌ای از برخی نکات مهم که برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها مفید می‌باشد اشاره می‌کنیم.

کاستن از درد

مدیریت صحیح درد پس از انجام عمل جراحی می‌تواند تا حد زیادی به روند بهبودی کمک کند – از هر دو نظر فیزیکی و روحی روانی. داروهای مسکن مخدر، داروهای ضد التهاب و استامینوفن به شکل رایجی پس از انجام عمل جراحی برای بیماران تجویز خواهند شد. برای بیمارانی که فقط عمل فیوژن انجام داده‌اند، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) نباید مورد استفاده قرار بگیرند چراکه این نوع داروها از تشکیل استخوان جلوگیری می‌کنند که بخش مهمی از عمل جراحی فیوژن می‌باشد.
دستورالعمل‌های کتبی که نحوه‌ی استفاده از این داروها را برای کنترل مؤثر درد نشان می‌دهند و عوارض جانبی آن‌ها را به حداقل می‌رسانند معمولاً به بیمار ارائه خواهند شد. عوارض جانبی داروها ممکن است شامل یبوست، حالت تهوع و بی‌حسی بیش از حد می‌باشند.

از یخ و گرما استفاده کنید

لباس‌های راحت، موقعیت مناسب بدن و استفاده‌ی مکرر از یخ (به خصوص در 48 تا 72 ساعت پس از عمل جراحی) می‌توانند در مدیریت درد مؤثر باشند. استفاده از یخ پس از انجام فعالیت‌های فیزیکی و کششی نیز می‌تواند مفید واقع شود. استفاده‌ی زودهنگام از گرما بر روی محل انجام جراحی باعث تقویت گردش خون در بافت‌ها شده و منجر به تورم و درد خواهد شد بنابراین باید اندکی دیرتر از این روش استفاده نمود. در ابتدای کار می‌توان از گرما برای رفع گرفتگی‌ها و دردهای عضلانی در مناطق دیگر بدن استفاده کرد. معمولاً با تغییر مکرر موقعیت بدن و یا پیاده‌روی‌های کوتاه مدت در داخل و یا خارج از خانه، درد و گرفتگی از بین خواهند رفت.

راحت بخوابید

خواب کافی، مستمر و بدون وقفه به بهبودی سریع‌تر بدن کمک می‌کند. برداشتن فشار از روی بخش تحتانی کمر با موقعیت دهی بهتر بدن می‌تواند استراحت را آسان‌تر کند. معمولاً پس از عمل جراحی ستون فقرات، خوابیدن در هر موقعیتی که برای شما آسان‌تر است مشکلی نخواهد داشت. برخی افراد ترجیح می‌دهند به پهلو خوابیده و یک بالش بین دو پا و یا پشت کمر خود برای راحتی بیشتر قرار دهند. با استفاده از موقعیت زیر نیز می‌توانید فشار وارده بر روی کمر را کاهش دهید:

 • به پشت بر روی تخت بخوابید
 •  بخش فوقانی کمر، شانه‌ها و سر خود را مقداری بالا ببرید – انجام این کار با استفاده از تخت‌های برقی کار آسانی است ولی می‌توانید با یک تشک عادی و تعدادی بالش نیز این کار را انجام دهید.
 • یک بالش و یا یک پتوی لوله شده را زیر زانوهای خود قرار دهید تا ران‌ها و زانوها مقداری خم شوند.

استفاده از بریس پس از عمل جراحی

از پزشک خود بپرسید که آیا استفاده از بریس کمر یا گردن پس از عمل جراحی برای شما لازم است یا خیر. در صورت لازم بودن بریس نوع آن را نیز جویا شوید. برخی از بریس ها، کرست های لاستیکی ساده‌ای هستند در حالی که برخی دیگر از انواع آن‌ها ژاکت‌های ساخته شده‌ی سفارشی می‌باشند. دانستن نوع بریس این امر را مشخص می‌کند که آیا بیمار خود می‌تواند به تنهایی از آن استفاده کند و یا برای این کار به کمک شخص دیگری نیاز دارد.

آگاهی از بایدها و نبایدها پس از عمل جراحی ستون فقراتدر طول دوره‌ی بهبودی باید موارد احتیاطی خاصی را رعایت کنید. این دوره تقریباً 6 هفته زمان می‌برد که شما باید در این دوره و تا زمانی که پزشک به شما بگوید، این موارد احتیاطی را رعایت کنید.

بایدها

 • به هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی و حرکات عملکردی به بدن خود فشار وارد نکنید. به‌تدریج سطح فعالیت‌های خود را افزایش داده و از استراحت کافی در طول روز اطمینان حاصل کنید. محدودیت‌های خود را بدانید.
 • پیاده‌روی کنید و به‌تدریج طول مدت پیاده‌روی و دفعات انجام این کار را افزایش دهید.
 • در صورت تجویز توسط پزشک، بریس خود را بپوشید.
 • بر روی یک صندلی محکم دارای دسته بنشینید تا حالت مناسب بدن شما حفظ شود.

نبایدها

 • اجسام سنگین را بلند نکنید. مطمئن شوید اجسامی که آن‌ها را بلند می‌کنید کمتر از 2,5 کیلوگرم وزن دارند (مثل یک چهار لیتری شیر)
 • هیچ حرکت شدیدی انجام ندهید (مخصوص خم شدن و چرخیدن)
 • بیش از 30 تا 45 دقیقه در یک محل ننشینید.
 • در طول روز در هیچ موقعیت خاصی برای مدت زمان‌های طولانی به طور ثابت قرار نگیرید. به‌منظور جلوگیری از فشار بر روی کمر و ناراحتی، موقعیت بدن خود را به طور مکرر تغییر دهید.
 • بر روی صندلی‌های کم ارتفاع نرم ننشینید.

به این پست امتیاز دهید.
Rate this post