لیزر درمانی

به کارگیری لیزرهای کم توان، با توان متوسط و پرتوان در درمان اختلالات سیستم عصبی-عضلانی-اسکلتی اخیراً بسیار مورد توجه محافل علمی در سطح دنیا قرار گرفته است. کلمه لیزر Laser مخفف (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) بوده و به معنای تقویت نور بوسیله نشر تابشی تحریک شده می باشد. اولین منبع لیزر در سال ۱۹۶۰ معرفی شد و از سال ۱۹۷۰ استفاده پزشکی از نور لیزر در جراحی ها و سایر رشته های پزشکی آغاز گردید. با پیشرفت دستگاهها و نیز افزایش دانش از اثرات لیزر بر ارگانها، امروزه استفاده از آن بعنوان یکی از شایعترین عوامل یا مودالیته های فیزیکی بکار گرفته شده محسوب شده و باعث انقلابی در درمان بیماریهای عضلانی-اسکلتی گردیده است.
لیزر درمانی بر اساس طول موج نور بکار گرفته شده و توان آن به انواع لیزر کم توان یا لیزر سرد که معمولاً توانی کمتر از ۵۰۰ میلی وات و گاهاً تا ۱۰۰۰ میلی وات دارند و نیز لیزر با توان متوسط که معمولاً قدرت خروجی بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی وات داشته و نیز لیزر های پر توان یا High Intensity که توان های بالاتر از ۵۰۰۰ میلی وات دارند تقسیم می شود. مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله افتخار دارد علاوه بر لیزرهای توان کم یا متوسط، لیزرهای پر توان با قدرت حداکثر ۳۰۰۰ وات (۳/۰۰۰/۰۰۰ میلی وات) و حداکثر عمق نفوذ (تا ۷cm) در بافتهای بدن را فراهم آورد. لیزر تراپی با لیزرهای کم توان به نامهای مختلف از قبیل LPLT (Low Power Laser Therapy) LILT (Low Intensity Laser Therapy) LLLI (Low Level Laser Irradiatiation) MPLT (Mild Power Laser Therapy) Cold Laser Therapy نیز شناخته می شود. لیزر تراپی با لیزرهای پر توان High Energy Laser Therapy تخصصی تر از لیزرهای سرد بوده و استفاده از آن بایستی بجا و با دقت بیشتری صورت گیرد. بنوبۀ خود تأثیرات درمانی این نوع لیزرها نیز سریعتر و بیشتر از لیزرهای سرد می باشد.

لیزر چه کارهایی انجام می دهد:
مکانیسم اصلی اثر کلی لیزرها تا حدودی ناشناخته است ولی از تأثیرات شناخته شده آن می توان موارد زیر را نام برد. مطالعات نشان داده است که چندین نوع فعالیت سلولی در اثر استفاده از لیزر تشدید می شود. از جمله ساختن پروتئین و آنزیمهای سازنده اسیدهای نوکلئیک، DNA (DNA ترانسکرپیتاز) و تشدید متابولیسم میتوکندری ها را می توان نام برد. ترمیم یا پرولیفراسیون سلولها بعد از تخریب و رشد آکسون عصبی تخریب شده مثلاً از طریق جوانه زدن یا Sprouting با لیزر درمانی دیده می شود. تحریک پاسخهای ایمونولوژیک، کاهش درد و تشدید سرعت ترمیم زخم و افزایش سرعت بازسازی عصب ها از جمله اثرات دیگر لیزر می باشد. اثرات کلی لیزرها، بخصوص لیزرهای پر توان را می توان شامل موارد زیر دانست: اثرات فتوشیمیایی (Photochemical Effects) که شامل تأثیر بر میتوکندریها در اثر جذب بافتی و فعال کردن زنجیره اکسیداتیو، افزایش DNA،RNA ،ATP می شود. اینگونه تصور می شود که سیتوکروم ها در زنجیره انتقال الکترون قادرند طول موج مشخصی از لیزر را دریافت کنند.
انرژی امواج لیزری باعث می شود که این زنجیره سریعتر شده و تولید ATP و سنتز زنجیره های DNA و ساخت پروتئین با سرعت بیشتری انجام گیرد. این تغییرات در صورتیکه از لیزرهای کم توان استفاده شود تا عمق ۴-۳ میلیمتر و با لیزرهای پر توان تا عمق ۷cm قابل مشاهده است. اثرات فتومکانیکال (Photomechanical Effects) این اثرات بیشتر مربوط به لیزرهای پر توان با ایمپالسهای کوتاه و انرژی بسیار بالا صورت می گیرد و باعث ایجاد امواج Pressure wave و اثرات تحریکی روی بافتها شده و پرولیفراسیون سلولی را تحریک می کنند. اثرات فتو حرارت(Photothermal Effects) دردمای ۴۲-۴۰ درجه اثرات انالولیک ضد درد و ضد التهاب لیزرها ظاهر می شود. انتقال انرژی به بافت بخصوص در لیزر های پر توان می تواند دمای متوسط بافت را افزایش دهد. در دمای ۴۶-۴۲ درجه متابولیسم بافتی به صورت برگشت پذیر کاهش یافته و باعث مهار درد در بافت می شوند. ایجاد دمای بالاتر از ۴۶ درجه به قابل برگشت بافتی منجر شود.

موارد استفاده از لیزر تراپی: (اندیکاسیون ها) Indications for Laser therapy اثرات ضد التهابی (Anti inflammatory) اثرات ضد درد (Analgesic effects) اثرات ضد تورم (Anti edema effect) Biostimulating effects از این اثرات در درمان بیماری های عصبی-عضلانی بصورت روز افزون استفاده می شود. از این بیماریها می توان موارد زیر را نام برد. رادیکولوپاتی ها یا التهاب ریشه های عصبی گردن و کمر در اثر دیسک وسیاتیک، آرتروز و … بهبود انواع زخم ها (زخمهای دیابتیک، زخمهای بستر …) دردهای ناشی از التهاب تاندون (Tendinitis ها) و پیچ خوردگی های تاندونی دردهای مفصلی همچون آرتروز دردهای روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید دردهای ناشی از ضربه ها و بعد از اعمال جراحی دردهای ناشی از گیر افتادگی عصب مانند سندرم تونل مچ دست (در موارد خفیف و متوسط) درمان آسیب های ورزشی در بازسازی و تحریک رشد اعصاب محیطی مثلاً فلج عصب صورتی یا آسیب اعصاب محیطی درمان دردهای ناشی از نروپاتی های محیطی مانند نروپاتی دیابتیک دردهای عضلانی مانند سندرم مایوفاشیال (نقاط دردناک ماشه ای Trigger points)
عوارض جانبی و مشکلات لیزر درمانی: از دید بسیاری از مردم حتی در این زمان لیزر چیزی جدید و خطرناك می باشد به این علت که ماهیت واقعی لیزر را نمی شناسند و یا به علت جدید بودن این روش آن را با اشعه رادیواکتیو اشتباه می گیرند. در لیزرهای فیزیوتراپی در صورتیکه اصولی و با دوز مناسب استفاده شوند فاقد عارضه جانبی بوده و هیچ خطری برای انسان ندارد.
موارد منع استفاده از لیزر: توصیه می شود که در بیماران زیر از استفاده از لیزر درمانی پرهیز شود. در خانمهای حامله لیزر در ناحیه شکم، کمر و لگن نبایستی استفاده شود. بیماران سرطانی و در بدخیمی ها در ناحیه تومور استفاده از لیزر ممنوع می باشد. بیماران دارای Pacemaker لیزر بر روی قفسه سینه استفاده نشود. بیماران حساس به نور (Photosensitive) مناطق نزدیک به چشم به خصوص در لیزرهای پر توان .
فرایند لیزر درمانی :چنانچه جهت بیمار لیزر درمانی تجویز شود یا توسط پزشک معالج خود جهت لیزر درمانی ارجاع گردد، پس از معاینه و تعیین پروتکل مناسب و برنامه درمانی، جلسات لیزر درمانی شروع می کرد.زمان هر جلسه لیزر درمانی بسته به نوع لیزر و محل و علت مراجعه بیمار بین ۳۰-۵ دقیقه می باشد.لازم به ذکر است که در این مرکز از لیزر فیزیولاین که یکی از بهترین لیزرهای پرتوان بوده و مورد تایید سازمان غذا وداروی امریکا می باشد استفاده می گردد.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post