ماساژ درمانی زانو: کاهش درد با افزایش جریان خون و تولید اندورفین


زانوها وزن زیادی از بدن را تحمل می‌کنند. با آسیب دیدن آنها راه رفتن هم برای فرد دشوار می‌گردد. علت زانو درد همواره از مفاصل زانو نشئت نمی‌گیرد، بلکه عضلات و بافت اطراف آن هم در این وضعیت نقش دارند. بعضی اوقات ماساژ دادن بافت موردنظر می‌تواند به تسکین زانو درد کمک کند. شیوه‌های متعددی برای ماساژ دادن مطرح هستند و هر یک فوائد مخصوص به خود را دارند. طی ماساژ درمانی بیماران ممکن است آرامش عضلانی را بدست آورند و جریان خون مجددا در ناحیه آسیب دیده برقرار گردد.

ماساژ درمانی این امکان را فراهم می‌سازد که خون و اکسیژن در مفصل زانو به جریان بیفتند و این امر خود پروسه درمانی را بسیار آسان‌تر می‌کند. ماساژ زانو همچنین به شل شدن عضلات و خارج کردن عصب‌های مسبب درد و ناراحتی از زیر فشار کمک می‌کند. طی درمان می‌توان حرکات مختلفی را امتحان کرد و برای یافتن ریتمی که به شما احساس بهتری دست بدهد می‌توان میزان اعمال فشار را بالا و پایین کرد. اگر ناحیه خاصی از بدن حساس شده است سعی کنید بافت‌های اطراف آن ناحیه را ماساژ دهید تا از احساس درد کاسته شود.متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده مدرن‌ترین متدهای ماساژ درمانی و یومی‌هو تراپی شما را در درمان زانو درد ناشی از گرفتگی و اسپاسم، آرتروز و سیاتیک  یاری می‌نمایند.برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

علت زانو درد چه می‌باشد؟


صدمات بسیاری می‌توانند زانو دردها را در پی داشته باشند ازجمله کشیدگی، پیچ خوردگی‌ها، پارگی رباط‌ها و غضروف‌ها، بیماری‌های مانند آرتروز مفاصل، تاندونیت (ورم تاندون‌ها) و عارضه بورسیت (عارضه‌ای که طی آن مایع در بورسا تجمع می‌یابد، بورسا کیسه‌ای حاوی مایع سینوویال است که نقش بالشتک را برای مفاصل زانو ایفا می‌کند).

صدمات ورزشی

آسیب‌های زانو در بین ورزشکاران شایع است بخصوص آنهایی که اغلب دچار پارگی رباط زانو می‌شوند و متحمل زانو درد ناگهانی می‌گردند. زانو دوندگان یک نمونه از این بیماری‌ها است و عمدتا افرادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که مدام زانوهای آنها حین دویدن، راه رفتن، پرش کردن یا دوچرخه سواری تحت فشار است. عارضه ابتدا با احساس درد در اطراف کشکک زانو بروز می‌کند و علت آن می‌تواند فعالیت شدید، آسیب دیدگی، ناهنجاری‌های استخوان‌های پا یا کف پا و همچنین ضعف عضلانی باشد.

سایر دلایل

برای مثال، آسیب دیدگی‌های زانو احتمال دارد رفته رفته و در اثر بیماری آرتروز مفاصل بروز کنند. درصورتی که دچار اختلالاتی در ناحیه لگن یا پا هستید و طرز راه رفتن‌تان به طور عجیب و غریب و انحرافی انجام می‌گیرد، احتمالا زانوها دیگر هماهنگی طبیعی خود را از دست داده‌اند و در نهایت آسیب‌دیدگی را برای فرد به همراه خواهند داشت. اگر از آسیب‌دیدگی زانو حتی از نوع خفیف آن رنج می‌برید، احتمال اینکه در آینده به صدمات مشابه گرفتار شوید، بیشتر خواهد شد.

ماساژ درمانی چیست؟ماساژ یک اصطلاح عمومی است و اشاره به هر نوع فشار، مالش و دستکاری پوست، عضلات، تاندون‌ها و رباط‌های بدن دارد. ماساژ ممکن است به صورت فشار خفیف تا فشار عمیق انجام گیرد. شیوه‌های بسیار مختلفی برای ماساژ دادن وجود دارند، در ادامه برخی از رایج‌ترین آنها را توصیف می‌کنیم:

 • ماساژ سوئدی. ماساژ سوئدی نوعی ماساژ ملایم است و طی آن حرکاتی مانند ضربه‌های طولانی، مشت و مال، حرکات چرخشی و عمقی، ارتعاش و ضربه‌ی سبک و تند جهت آرامش و انرژی تازه بخشیدن به بدن بیمار انجام می‌گیرد.
 • ماساژ عمقی. این تکنیک ماساژ شامل ضربات آهسته و نیرومندتر می‌شود و هدف بیشتر روی لایه‌های عمیق‌تر عضله و بافت همبند متمرکز است و معمولا در درمان نارحتی عضلانی در اثر آسیب‌دیدگی‌ها موثر است.
 • ماساژ ورزشی. این نوع ماساژ به ماساژ سوئدی شباهت دارد، اما همانطور که از نام آن پیداست بیشتر مناسب افراد ورزشکار است و جهت پیشگیری یا درمان آسیب‌دیدگی‌ها کاربرد دارد.
 • ماساژ نقاط ماشه‌ای. این نوع ماساژ بیشتر روی فیبرهای عضلانی سفتی تمرکز دارد که بعد از آسیب‌دیدگی یا فعالیت زیاد بدنی در عضلات شکل می‌گیرند.
 • ماساژ یومی هوتراپی یک تکنیک درمانی و پیشگیرانه است، نوعی ماساژ درمانی و درمان دستی به سبک ژاپنی که در درمان بسیاری از بیماری‌های بالینی و همچنین بهبود سلامت جسمانی و روانی کاربرد دارد.

مراحل اجرای ماساژدر جلسه اول بازدید درمانگر برخی سوالات عمومی درخصوص وضعیت سلامتی، سبک زندگی و سوابق پزشکی شما جویا خواهد شد. اگر نگران هستید ماساژ بر شرایط سلامتی تاثیر منفی بگذارد یا با مصرف داروها تداخل ایجاد کند، حتما موضوع را با متخصص ماساژور در میان بگذارید. بطورکل به ندرت پیش می‌آید پزشک با ماساژ مخالفت کند.
در اکثر ماساژ درمانی‌ها جریان کار با دراز کشیدن بر روی میز ماساژ آغاز می‌شود. لازم است لباس‌های خود به جزء زیرپوش‌ها را از تن در آورید. سپس فرد ماساژور از یک حوله یا جامه بلند برای پوشاندن قسمت‌هایی از بدن که از ماساژ مستثنی هستند، استفاده می‌کند.
در بعضی از انواع ماساژها از روغن مخصوص ماساژ یا روغن زیتون برای تاثیر بیشتر استفاده می‌شود.
بیشتر اوقات جلسات ماساژ درمانی 1 ساعت طول می‌کشند، بااینحال نظر پزشک درمانگر هم در این امر دخیل است. شاید برای ایجاد کمی آرامش از پخش موسیقی ملایم طی پروسه درمانی استفاده شود.
موقع اجرای ماساژ ممکن است مقدار فشار معینی را در هر نوع تکنیک ماساژ احساس کنید. به نظر خیلی از مراجعین فشارها بسیار آرامبخش و تسکین‌دهنده هستند. به هرحال درصورتی که احساس خوبی ندارید و خواستار توقف ماساژ بودید حتما ماساژور را از خواسته خود باخبر سازید.
احتمال دارد ماساژور موقع اتمام درمان از شما درخواست نوشیدن یک لیوان آب کند، زیرا احساس تشنگی بعد از ماساژ طبیعی است.

فوائد ماساژ برای زانودرد


آرمش‌دهنده

مادامی که بدن متحمل فشار و استرس باشد، بدن شروع به تولید غیرضروری مقداری هورمون استرس موسوم به کورتیزول می‌کند و این هورمون نقش عمده‌ای در بالا رفتن وزن، خواب آلودگی، مشکلات گوارشی و سردرد دارد. ثابت شده ماساژ درمانی سطح هورمون کورتیزول را در بدن کاهش می‌دهد. این امر توانمندی بدن در وارد شدن به وضعیت بهبودی را افزایش می‌دهد. علاوه براین، ماساژ درمانی نقطه آغاز احساس آرامش دراز مدت، بهتر شدن حالات و کاهش سطح استرس فرد در نظر گرفته می‌شود.

کاهش استرس

علاوه بر ویژگی رفع استرس ماساژ درمانی، جلسات منظم ماساژ در دراز مدت می‌تواند به افزایش سطح انرژی بدن، کاهش درد، و بالا بردن انگیزه افراد هم در سطح فیزیکی و هم احساساتی کمک کند.

کمک به کاهش فشار خون

معلوم شده اگر جلسات ماساژ درمانی به صورت مداوم باشند، سطح فشار خون هم به مرور پایین خواهد آمد. در حقیقت، تحقیقات دراز مدت نشان داده است برنامه متداوم ماساژ می‌تواند هر دو فشار خون سیستولیک (رقم بالا) و دیاستولیک (رقم پایین) را کاهش دهد. افزون براین، این روش درمانی از قابلیت پایین آوردن سطح کورتیزول بدن هم برخوردار است. گذشته از اینها، جلسات متداوم ماساژ ممکن است عوامل ایجاد اضطراب، حس کینه توزی، تنش و افسردگی را برطرف سازد. از همه مهمتر پایین آمدن فشار خون خود در کاهش حملات قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه و همچنین بسیاری از مشکلات سلامتی تاثیرگذار است.

تقویت آرامش عضلانی

هدف از انجام ماساژ درمانی بیشتر بر روی برطرف کردن زانو درد است و این امر از طریق رفع تنش عضلانی، افزایش انعطاف پذیری و ایجاد آرامش در عضلات آسیب‌دیده و کل بدن صورت می‌پذیرد. همچنین، ماساژ گردش خون را در عضلات آسیب‌دیده یا تحت تاثیر برقرار می‌سازد و این امر موجب تجمع بیشتر موادمغذی و اکسیژن در بافت‌های صدمه‌دیده خواهد شد. بدین ترتیب، با افزایش این نوع فعالیت‌ها در ناحیه آسیب‌دیده از خشکی و ورم عضلات و مفاصل کاسته خواهد شد و احساس درد رفته رفته از بین خواهد رفت. علاوه براین ماساژ درمانی موجب ترشح اندورفین در بدن می‌شود (هورمون دردکش) و به دنبال آن سطح دوپامین و سرتونین در بدن افزایش پیدا می‌کند. ترشح این هورمون‌ها از لحاظ فیزیکی و احساسی کمک زیادی به بدن می‌کنند. بدین‌ترتیب این روش درمانی در تسریع پروسه بهبودی، مدیریت درد، و احساس سرخوشی و همچنین کمک به آرامش عصب‌ها مفید واقع می‌شود.

کمک به افزایش گردش خون

مزایای بلند مدت ماساژ درمانی را نباید دست کم گرفت. بهبود گردش خون یکی از اثرات چشمگیر این روش درمانی است که در صورت پیگیری جلسات مداوم و منظم ماساژ درمانی به ثمر خواهد نشست. دلیل آن هم این است که وقتی گردش خون به طرز صحیحی در عضلات خشک، آسیب‌دیده و تحت فشار تامین شود، روند بهبودی آنها به سرعت بیشتری انجام خواهد گرفت.
افزون براین، فشار ناشی از درمان دستی هم به بهتر شدن وضعیت گردن خون در نواحی آسیب‌دیده و تحت فشار بدن کمک می‌کند. در این صورت آزاد شدن این مقدار فشار موجب جریان یافتن خون تازه به بافت‌های بدن می‌شود. علاوه براین، در اثر عمل فشار دادن، پیچ دادن و کشش تکنیک‌های ماساژ، اسید لاکتیک از بافت‌های عضلانی دور خواهد شد. در نتیجه این عمل گردش مایع لنفی بهبود می‌یابد و این وضعیت خود مواد زائد متابولیکی را از اندام‌ها و عضلات داخلی بدن دور نگه می‌دارد. به دنبال آن، نهایتا سطح فشار خون پایین می‌آید و عملکرد کل بدن در شرایط مطلوبی قرار می‌گیرد.

کمک به فرم ایده‌ال بدنی

ماساژ درمانی کمک می‌کند بدن به فرم ایده‌ال بازگردد. در واقع، یکی از مفیدترین و آرامبخش‌ترین جوانب ماساژ درمانی، بهبود طرز قرارگیری صحیح بدن است. ماساژ این امکان را برای بدن فراهم می‌سازد آن خشکی و احساس دردی که بواسطه طرز قرارگیری ناصحیح بدن ایجاد شده به آرامش و شل شدن عضلانی بازگردد. بنابراین بدن می‌تواند مجددا در وضعیت و فرم ارگانیک و عاری از درد قرار گیرد. مرحله‌ای از برنامه ماساژ درمانی مداوم به شل سازی و آرامش بخشیدن به عضلات اختصاص دارد. علاوه براین، مفاصل آزادی عمل،انعطاف و دامنه حرکتی بیشتری پیدا می‌کنند، و نقاط تحت فشار بدن تسکین می‌یابند. متعاقبا بدن توانمندی لازم برای قرار گرفتن در وضعیت و فرم ارگانیک و ایده‌ال را پیدا می‌کند. در یک کلام، ماساژ درمانی به مرور زمان و از طریق برطرف کردن احساس درد و نارحتی به اصلاح وضعیت و حرکات بدن کمک می‌کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن

اگر جلسات ماساژ به طور منظم ادامه داشته باشند، فوائد بسیاری را برای بدن انسان به همراه دارد. حقیقت امر این است که افراد استرسی بیشتر در معرض ابتلا به بیماری و آسیب‌دیدگی قرار دارند. وقتی استرس دست به دست اختلالات خوابی و تغذیه نامناسب می‌دهد، نتیجه آن در تضعیف سیستم ایمنی بدن ظاهر خواهد شد. توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها، عوامل بیماری‌زا، و باکتری به شدت کاهش پیدا می‌کند. شاید برخی افراد از مزیت‌های این روش درمانی برای سیستم ایمنی باخبر نباشند. تحقیقات نشان داده است جلسات متداوم ماساژ درمانی نه تنها به رفع استرس بلکه در تقویت ظرفیت سیتوتوکسیک سیستم ایمنی بدن (بالا رفتن سطح فعالیت سلول‌های کشنده و طبیعی بدن) و افزایش توانایی بدن در دریافت موادغذایی موثر است. افزون براین، از ماساژ درمانی می‌توان همراه با سایر برنامه‌های تمرینی ورزشی بهره برد. ماساژ درمانی به خاطر کمک به مقاوم و مستحکم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن عملکردی بسیار شبیه به حفظ تناسب اندام از طریق ورزش منظم دارد.

ماساژ درمانی ممکن است چه خطراتی داشته باشد؟


مزایای ماساژ از ضررهای آن بیشتر است. با اینحال، شاید مناسب برخی افراد نباشد اگر:

 • به اختلالات خونریزی مبتلا هستید یا داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید
 • وجود سوختگی یا زخم در حال التیام در سطح بدن
 • ابتلا به ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • شکستگی
 • پوکس استخوان شدید
 • اختلال ترومبوسیتوپنی حاد

درباره معایب و مزایای ماساژ با پزشک مشورت کنید، بخصوص اگر باردار هستید یا به سرطان یا درد ناشناخته مبتلا می‌باشید.

آیا ماساژ درمانی درد دارد؟


ممکن است یک روز بعد از انجام برخی روش‌های ماساژ به کمی احساس درد دچار شوید. بااینحال ماساژ نباید درد و ناراحتی در بیمار ایجاد کند. اگر در هر مرحله از ماساژ احساس درد کردید یا حس خوبی نداشتید، همان موقع ماساژور را مطلع سازید. بیشتر مشکلات جدی از فشار بیش از اندازه طی ماساژ دادن نشئت می‌گیرند.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post