مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو برای افزایش قدرت زانوی جدید

عمل تعویض زانو

به دنبال عمل جراحی تعویض زانو، پزشک شما را بسته به وضعیت شما ویزیت می‌کند. پزشکان تجهیزات/ آموزش‌هایی را برای کمک به شما برای انجام فعالیت‌های روزانه‌ی خود به صورت ایمن و مستقل، فراهم می‌کنند. توان‌بخشی عمل تعویض زانو، شامل مجموعه‌ای از ورزش‌ها است که پس از عمل جراحی انجام می‌دهید. این کار کمک می‌کند که بازه‌ی حرکتی و استحکام زانوی خود را بازگردانید. برای تنظیم این برنامه‌ی ورزشی، شما با پزشک خود کار خواهید کرد. برای گرفتن بهترین نتایج، نیاز است که ورزش‌ها را به صورت صحیح و تا زمانی که پزشک توصیه می‌کند، ادامه دهید.

مهم است که در زودترین زمان ممکن پس از عمل جراحی، زانوی خود را حرکت دهید، مگر اینکه پزشک شما را از این کار منع کند. این کار خشکی، درد و تورم زانو را به کمترین حد رسانده و تشکیل بافت اسکار را کاهش می‌دهد.

توان‌بخشی در زودترین زمان ممکن پس از عمل جراحی تعویض زانو آغاز می‌شود. پس از انتقال شما به بخش در بعد از ظهر عمل، پزشک به شما کمک خواهد کرد تا ببیند که آیا قادر هستید که با زانوی جدید خود و کمک او، بایستید و چند قدم بردارید یا خیر. قرار فیزیوتراپی سرپایی پس از عمل به صورت ایده‌آل در طول یک یا دو هفته پس از ترک بیمارستان توسط شما، تنظیم خواهد شد. این موضوع به شما کمک می‌کند تا استحکام، حرکت زانو توانایی راه رفتن را در خود ایجاد کنید. این جلسه همچنین به شما این فرصت را می‌دهد تا درباره‌ی همه‌ی نگرانی‌هایی که پس از ترک بیمارستان برای شما پیش آمده است، با پزشک صحبت کنید. پزشک توصیه‌هایی را درباره‌ی بازگشت به سرگرمی‌های فعال یا ورزشی شما، ارائه می‌دهد. قبل از اینکه هرگونه ورزشی را آغاز کنید، با پزشک خود صحبت نمایید. مهم است که دقیقاً بدانید تمرین‌ها را چطور باید انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که چطور باید ورزش‎ها را به صورت صحیح انجام دهید و یا اگر هرگونه دردی را احساس کردید، توقف کرده و با پزشک تماس بگیرید. اگر زانوی شما پس از ورزش دردناک است، بر روی آن یخ بگذارید.

شما عزیزان نیز می توانید پس از انجام عمل تعویض مفصل زانو با مراجعه به مرکز تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله از انواع خدمات توانبخشی این مرکز تحت نظر دکتر محمدرضا برزگر بهره مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 02188571079 تماس حاصل فرمایید.

جراحی تعویض مفصل زانو


تعویض کامل مفصل زانو یا تعویض یکپارچه، معمولاً برای آرتروز شدید انجام شده و مقدمتاً برای از بین بردن درد استفاده می‌شود. در اکثر موارد، شما همان بازه‌ی حرکتی قبل از عمل و حتی گاهی اوقات بیش از آن را مجدداً به دست خواهید آورد اما این عمل به شما اجازه نخواهد داد که به طور کامل چمباتمه بزنید یا به سمت عقب بر روی پاشنه‌های خود بنیشینید همچنین این عمل برای فعالیت‌هایی با تأثیر بالا مانند دویدن و پریدن طراحی نشده است. پس از عمل، ممکن است تا حدی تغییر ایجاد شود: زانوی شما ممکن است "سنگین و چوبی" به نظر برسد و ممکن است هنوز قادر باشید که از آن به عنوان سنجش هوا استفاده کنید!!!

در طول عمل جراحی، انتهای استخوان ران (فمور) با یک کامپوننت فلزی جایگزین می‌شود، انتهای بالایی استخوان ساق (تیبیا) نیز با یک کامپوننت فلزی جایگزین شده و یک فاصله‌ی پلاستیکی بین این دو وارد می‌شود. برای تعویض کامل زانو، یک برش پوستی در پایین زانوی جلو ایجاد شده و بافت‌های زیرین به یک سمت کاسه‌ی زانو (پاتلا) کنار زده می‌شوند. سپس پاتلا به یک سمت کج می‌شود. این کار، عضلات اطراف زانو را کش می‌آورد که باعث کبودی، التهاب و ضعف آنها می‌گردد. رویکرد تعویض یکپارچه‌ی زانو نیز بر روی جلوی زانو انجام می‌شود اما تمایل دارد که کوچکتر بوده و باعث تهاجم کمتری به زانو شود. بنابراین بسیار مهم است که فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی خود را خیلی زود شروع کنید تا بر این مشکلات غلبه نمایید. ورزش‌ها برای هر دو نوع تعویض یکی خواهند بود اما تعویض یکپارچه‌ی زانو احتمالاً سریع‌تر از تعویض کامل، بهبود خواهد یافت.

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو


مراقبت

بهتر است بیماران پس از انجام تعویض مفصل زانوبرای تسریع در روند بهبود زانویشان اقدامات و مراقبت های زیر را انجام دهند:

درد

 • انجام عمل تعویض مفصل، درد آرتروز ناشی از خود مفصل را تسکین می‌دهد، اما به دلیل آسیب وارد شده به بافت‌های نرم اطراف مفصل در هنگام جراحی، شما ممکن است مقداری درد را احساس کنید. دریافت منظم داروها می‌تواند به کم کردن این درد کمک کند

پس از ترخیص از بیمارستان، ممکن است مقداری درد برای هفته‌ها/ ماه‌های پس از جراحی باقی بماند و شما باید از این درد به عنوان راهنمایی در زمان افزایش فعالیت‌های روزانه‌ی خود استفاده کنید. یک سوزش خفیف که به سرعت ناپدید می‌شود قابل قبول است اما درد شدیدی که ساعت‌ها طول می‌کشد، قابل قبول نیست.

 • اگر درد بسیار شدید را تجربه می‌کنید، فعالیت را فوراً متوقف کرده و در صورتی که علائم ادامه یابند، برای مشورت با پزشک تماس بگیرید.

تورم

 • ممکن است تا سه ماه یا بیشتر پس از جراحی، زانوی شما ورم داشته باشد. اگر این اتفاق افتاد، نشستن در حالی که پای شما بالا قرار گرفته و قرار دادن پک یخ، به کم کردن تورم کمک خواهد کرد. می‌توانید از یخ خرد شده یا پک ژل یا پک نخود یخ‌زده استفاده کنید که باید در یک حوله‌ی مرطوب یا حوله‌ی چای بسته‌بندی شده باشند.
 • بسته‌ی یخ را بیشتر از 10 دقیقه در محل قرار ندهید. زمان بیشتر از این باعث می‌شود که بدن جریان خون را در تلاش برای گرم کردن بافت‌ها، افزایش دهد. این موضوع باعث بدتر شدن تورم می‌شود. قبل از قرار دادن دوباره‌ی بسته‌ی یخ، 20 دقیقه صبر کنید.

ایستادن و راه رفتن

 • احتمالاً قادر هستید که در روز جراحی یا روز بعد از آن از تخت خارج شوید، با این حال، اگر کنترل دقیقی بر روی زانوی خود نداشته باشید، قادر نخواهید بود که از صندلی یا کمد کنار تخت جلوتر بروید.
 • زمانی که برای اولین بار بلند می‌شوید، پزشک یک کمک راه رفتن به شما خواهد داد. این وسیله معمولاً یک چارچوب است که بعداً آن را به عصا یا چوب، ارتقا خواهید داد.
 • در زمان راه رفتن، اول باید وسیله‌های کمکی را به جلو برانید، سپس پای عمل شده و در آخر پای سالم.
 • تا زمانی که نتوانید بدون لنگ زدن راه بروید، باید از هر دو عصا یا چوب استفاده کنید. این مدت زمان ممکن است تا 6 هفته طول بکشد.
 • می‌توانید زمانی که از خود مطمئن بودید از یک عصا یا چوب در خانه استفاده کنید. زمانی که توانستید بدون لنگ زدن راه بروید و از خود مطمئن بودید از یک عصا یا چوب برای داخل و خارج خانه استفاده کنید.

پله‌ها

 • برای شروع بهتر است با برداشتن یک گام در هر مرتبه، از پله‌ها بالا بروید.
 • عصا/ چوب را در یک دست قرار داده و دست دیگر خود را به نرده بگیرید.
 • برای بالا رفتن، باید پای سالم خود را اول بر روی پله‌ی بالایی قرار دهید، و سپس پای عمل شده و عصا/ چوب را بالا ببرید.
 • برای پایین آمدن، شما اول باید پای عمل شده را همراه با عصا/ چوب بر روی پله‌ی پایین قرار دهید و سپس پای سالم خود را پایین بگذارید.

زانو زدن

 • با زانو زدن بر روی زانوی تعویض شده، هیچ آسیبی به آن نخواهید رساند.
 • برخی از افراد می‌توانند در طول چند هفته پس از عمل جراحی می‌توانند زانو بزنند و برخی افراد هرگز در زانو زدن راحت نیستند.
 • زمانی که اسکار بهبود یافت، با زانو زدن بر روی یک سطح نرم مانند تختخواب شروع کنید.
 • زمانی که توانستید به راحتی زانو بزنید، یک سطح نرم‌تر را امتحان کنید. ممکن است ببینید که استفاده از یک کوسن یا پد زانو زدن سودمند است.

فعالیت‌های کارکردی

 • از فعالیت‌های لرزشی و پیچشی مانند هل دادن چرخ خرید یا جارو کشیدن برای 6 تا 8 هفته خودداری کنید.
 • شما باید تا زمانی که زخم به صورت کامل بهبود یابد و بتوانید خودتان از حمام خارج شوید، از حمام رفتن پرهیز کنید، و احتمالاً تا قبل از 6 هفته قادر به انجام این کار نخواهید بود.
 • زمانی می‌توانید دوش بگیرید که زخم شما خشک شده باشد. همیشه از زمان استفاده کرده و در زمان وارد و خارج شدن به حمام به یک وسیله‌ی سفت تکیه دهید یا از کسی کمک بگیرید. توصیه می‌شود که برای امنیت از یک کفپوش ضد لغزش استفاده کنید. اگر دوش جداگانه موجود نباشد، پزشک strip wash را توصیه خواهد کرد.
 • ممکن است دریابید که ایستادن در مقابل strip wash دشوار است. در این صورت توصیه می‌شود که بر روی صندلی نشسته یا چهارپایه در سینک بنشینید.
 • لباس پوشیدن- ممکن است مشکلاتی را در پوشیدن لباس بر روی پای عمل شده‌ی خود داشته باشید. در زمان لباس پوشیدن این پار را اول بپوشانید و در زمان لباس درآوردن، در آخرین مرحله لباس این پا را خارج کنید.

آماده‌سازی غذا و نوشیدنی- ممکن است دریابید که ایستادن برای آماده کردن غذا و نوشیدنی‌ها ناراحت‌کننده است. توصیه می‌شود که بر روی یک صندلی یا چارپایه در آشپزخانه بنشینید.

فیزیوتراپی پس از عمل جراحی تعویض کامل زانو


فیزیوتراپی بعد از عمل

مهم است که درمان فیزیوتراپی را بلافاصله بعد از جراحی تعویض کامل زانو شروع کنید. از آنجا که شما در بیمارستان هستید، معمولاً پزشکان شما را ویزیت کرده و تمرینات را برایتان شروع می‌کنند. پزشک داروی مسکن را برای شما تجویز خواهد کرد. منطقی است است به قدر کافی داروی مسکن مصرف کنید تا بتوانید کشش زانو را درست پس از عمل جراحی آغاز نمایید. این کار دردناک خواهد بود. داروی مسکن را مصرف کنید تا درد مانع انجام این کار توسط شما نشود. این کشش را بلافاصله انجام دهید. توصیه‌های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. پزشک همچنین باید دستوراتی را به شما بدهد تا بدانید که پس از ترک بیمارستان چطور باید تمرینات ورزشی را انجام دهید.

کشش زود هنگام بهترین راه برای گرفتن یک نتیجه‌ی خوب، پس از عمل جراحی است. هرچه بیشتر برای این کار صبر کنید، انجام آن دشوارتر خواهد شد. بدن شما شروع به ایجاد بافت اسکار در مفصل خواهد کرد اگر این مفصل در زمان درست کشش نداشته باشد. بافت اسکار خیلی سریع بعد از عمل جراحی تشکیل خواهد شد. شما به تقریباً 110 درجه خم شدن نیاز دارید تا بتوانید از حالت نشسته بالا و پایین رفته و از پالا بالا بروید. شما برای راه رفتن به زانویی نیاز دارید که کاملاً صاف شده باشد. زانویی که در حالت خم شده ترمیم شود به این معنی است که شما به عصا یا گاهی اوقات واکر برای جلوگیری از افتادن خود نیاز دارید. این یک نتیجه‌ی ضعیف است و شما به هر قیمتی باید از آن جلوگیری کنید.

کشش، کشش و کشش را هر روز و چندین بار در روز تکرار کنید. اگر در یک تمرین گیر کنید، پزشک می‌تواند شما را با تمرینات مختلفی راهنمایی کند که به شما کمک خواهند. کرد. 12 هفته از روز جراحی فرصت خواهید داشت تا تحرک کامل خود را به دستبیاورید. پس از آن، بافت اسکار بسیار قوی خواهد بود و شما در حرکتی که انجام می‌دهید گیر خواهید افتاد. صبر نکنید تا فیزیوتراپیرا آغاز کنید. درمان رسمی فیزیوتراپی در یک کلینیک درست، سه بار در هفته، در طول دو هفته‌ی اول پس از جراحی توصیه خواهدشد. پزشک از روش‌های مختلفی برای کاهش تورم و درد استفاده خواهد کرد. این کار باعث می‌شود تا شما راحت‌تر زانوی خود راحرکت دهید.

اهمیت ورزش درمانی بعد از عمل تعویض مفصل


این تمرینات می‌توانند درست بعد از عمل جراحی، انجام شوند. می‌توانید این تمرینات را در تخت بیمارستان انجام دهید. پزشک در ابتدا به شما کمک کرده و طریقه‌ی درست ورزش‌ها را به شما آموزش خواهد دارد. پس از آن می‌توانید به صورت آموزش داده شده، خودتان تمرینات را انجام دهید. پیش از شروع هر کدام از این تمرینات، با پزشک خود صحبت کنید. او احتمالاً به شما خواهد گفت که تمرینات را به روش خاصی انجام دهید. نیاز است که تمرینات را چند بار در روز تکرار کنید. زمانی که برای اولین بار آنها را امتحان می‌کنید، ممکن است احساس درد کنید. ممکن است از زانوی شما صدای تق تق شنیده شود. اما این تمرینات به شما کمک می‌کنند تا بهبود یابید و می‌توانند درد شما را زودتر کاهش دهند. برای مثال:

ست های چهارتایی

ست های چهارتاییبرای انجام این تمرین:

 • بر روی تخت دراز بکشید یا بنشینید.
 • عضله‌ی ران پای عمل شده را سفت کنید.
 • 6 ثانیه صبر کرده و 10 ثانیه استراحت کنید.
 • ران و زانوی خود را ریلکس کنید.

8 تا 10 تکرار از این تمرین را چندین بار در طول روز انجام دهید.

بالا بردن پای صاف

بالا بردن پای صافبرای انجام این تمرین:

 • بر روی تخت دراز بکشید یا بنشینید.
 • عضله‌ی ران پای عمل شده را سفت کرده و زانو را صاف نگه دارید.
 • پای خود را 8 تا 10 سانتی‌متر بالا ببرید و 5 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید.
 • به آرامی پای خود را پایین بیاورید.
 • یک دقیقه استراحت کنید. این کار را 8 تا 12 مرتبه برای هر زانو انجام دهید. این تمرین را هر روز و تا سه بار در هر روز تکرار کنید.

پمپ قوزک پا

پمپ قوزکبرای انجام این تمرین:

 • بر روی تخت دراز کشیده یا بنشینید.
 • عضلات ران و ساق پای عمل شده را سفت کنید. این کار باعث می‌شود که پای شما بالا و پایین برود.
 • این کار را برای دو تا سه دقیقه و دو تا سه بار در یک ساعت انجام دهید.

ورزش تقویت عضلات چهار سر ران

عضلات چهار سر رانبرای انجام این تمرین:

 • در حالی که بر روی صندلی نشسته اید، پای خود را صاف کرده و 6 ثانیه صبر کنید. سپس پای خود را پایین‌تر آورده و برای 10 ثانیه استراحت کنید.
 • 8 تا 12 مرتبه این کار را با هر پا تکرار کنید. این تمرین را هر روز و سه بار در طول روز تکرار کنید.
 • زمانی که این تمرین تقویت ران ساده شد، می‌توانید یک وزنه‌ی سبک را به قوزک پای خود وصل کنید.

خم کردن زانو در تخت

خم کردن زانوبرای انجام این تمرین:

 • بر روی یک تخت دراز بکشید یا بنشینید.
 • زانوی عمل شده‌ی خود را با کشیدن پا به سمت خود، خم کنید. زمانی که زانوی شما دیگر خم نشد، توقف نمایید.
 • برای 15 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید و سپس پای خود را به سمت پایین بلغزانید.

این کار را چند مرتبه انجام دهید.

 

ایستادن و خم کردن زانو

ایستادن و خم کردن زانوبرای انجام این تمرین:

 • مستقیم بایستید، از یک واکر یا عصا استفاده کرده یا به یک جسم ثابت مانند پیشخوان تکیه بدهید.
 • ران پای عمل شده‌ی خود را بلند کنید تا زانویتان خم شود.
 • ران را تا جایی که می‌شود بلند کنید و برای 5 تا 10 ثانیه در این حالت بمانید.
 • پای خود را پایین بیاورید و زمین را اول با پاشنه‌ی پا لمس کنید.
 • این کار را برای 8 تا 12 مرتبه یا تا زمانی که پای شما خسته شد انجام دهید.

خم کردن زانو با کمک

خم کردن با کمک

برای انجام این تمرین:

 • بر روی کمر خود بخوابید در حالی که زانوی عمل شده‌ی شما کمی خم شده است.
 • یک حوله را به دور زانوی خود بپیچید و آن را به پایین بکشید به صورتی که در مقابل قوزک پا قرار گیرد.
 • به خم کردن زانوی خود ادامه دهید، قوزک خود را به آهستگی و به وسیله‌ی حوله به سمت خود بکشید.
 • زانو را تا جایی که می‌توانید خم کنید.
 • برای 15 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به پای خود استراحت بدهید.
 • این کار را 10 تا 12 مرتبه و یا تا جایی که احساس خستگی کنید، انجام دهید.

تمرینات ورزشی خود را چقدر باید انجام دهید؟


در نخستین سه هفته‌ی بعد از عمل، شما باید تمرینات ورزشی را انجام دهید و پس از این زمان، به صورتی که پزشک به شما توصیه می‌کند، به ادامه‌ی انجام تمرینات بپردازید. تمرینات را حداقل سه بار در روز انجام دهید. نیاز نیست که همه‌ی تمرینات را یکباره به انجام رسانید. پس از گذشت سه هفته، می‌توانید تمامی تمرینات را به تعداد یا تکرار یا زمان نگه داشتن پیشنهادی، حداقل سه روز در هفته، انجام دهید. این کار کمک می‌کند تا حرکت و استحکامی را که کسب کرده اید، حفظ کرده و بهبود ببخشید. این تمرینات ورزشی برای بهبود تحرک زانوی جدید شما و افزایش استحکام عضلات شما طراحی شده اند. اینها همچنین جریان خون را افزایش داده، از تشکیل لخته‌های خون جلوگیری کرده و تورم را کاهش می‌دهند. تمرینات ورزشی، بافت اسکار درون مفصل زانوی شما را کاهش داده و تحرک بافت اسکار را بهبود می‌بخشد که در هنگام ترمیم زخم‌های شما تشکیل می‌شوند. مهم است که مطمئن باشید که بازه‌ی حرکتی خوبی را در مفصل زانوی خود حفظ کرده اید. این موضوع باعث می‌شود که فعالیت‌های روزانه مانند بلند شدن از روی صندلی یا توالت، یا سوار و پیاده شدن به ماشین، درد کمتری داشته باشند.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post