مزایای استفاده از ماساژ درمانی در تسکین دردهای عضلانی

ماساژ یک روش دستکاری ملایم و غیرتهاجمی برای ترغیب مکانیزم طبیعی بدن برای بهبود عملکرد مغز و نخاع است که اثرات منفی استرس را از بین برده و باعث ارتقای سلامتی شده و شما را در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر می‌کند.

ماساژ درمانی با افزایش جریان خون، تحریک گیرنده‌های عصبی و کاهش اسپاسم به بهبود آرتروز، کمر درد، زانو درد و سردردهای مزمن و سایر بیماری‌ها کمک قابل توجهی می‌کند. متخصصین ما در  مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر با استفاده مدرن‌ترین متدهای ماساژ درمانی و یومی‌هو تراپی شما را در درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانیتان یاری می‌نمایند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

انواع


ماساژ یو می هو تراپی

در ماساژ یو می هو تراپی نقطه تمرکز بر اصلاح لگن خاصره می‌باشد زیرا با جابه‌جایی و انحراف لگن خاصره، مرکز ثقل بدن نیز جا‌به‌جا می‌شود. انحراف و جا‌به‌جایی لگن خاصره و تغییر در مرکز ثقل بدن، باعث می‌شود وزن انسان دیگر به طور مساوی بر روی دو پا منتقل نشود و یک پا می بایست بار بیشتری را تحمل کند. در این حالت تعادل عمومی بدن به هم خورده و پای بلند به دلیل تحمل بار بیشتر، دچار گرفتگی و انقباض شده و پای کوتاهتر، دچار ضعف نسبی و گاه در موارد حادتر، لاغرتر می‌شود.

ماساژ بافت‌های عمیق

ماساژ بافت‌های عمیق برای کاهش تنش‌های مزمن عضلانی از طریق ضربات آرام‌تر و فشار اصطکاکی مستقیم‌تر بر عضلات انجام می‌شود. این تمرین تقویتی شامل شناسایی قسمت‌های دردناک و دچار اسپاسم بوده و کیفیت و بافت لایه‌های عمقی عضلات را شناسایی کرده و به آرامی بر روی بافت‌های عضلانی عمقی کار می‌کند. محل‌های مخصوص قرار دادن دست و ضربات برای پاسخ به انواع مختلف بافت‌ها به کار برده می‌شود. روش‌هایی که از نفس و حرکت در آنها استفاده می‌شود برای کاهش تنش‌های عضلانی به کار برده می‌شوند.

ماساژ درناژ لنفی

ماساژ درناژ لنفاوی یک روش ماساژ بدن محبوب است. در این روش حرکات ملایم، ریتمیک و آرام ماساژ مانند حرکت برای افزایش جریان مایع لنفاوی در بدن به کار برده می‌شود.

متد آزادسازی میوفاشیال

رهاسازی مایوفاشیال برای ارزیابی و درمانی محدودیت‌های انقباضی بافت‌های همبند (عضلات) و بافت‌های همبند نگهدارنده غیر انقباضی بدن به کار برده می‌شود. این کار با استفاده از کشش، فشار و جابجایی‌های ملایم انجام می‌شود. فاشیا یک شبکه نگهدارنده پیچیده در بدن است که همه اجزای عضلانی اسکلتی، عصبی و سیستم‌ها احشایی (ارگان‌ها) را در برمی‌گیرد. این شبکه اطراف گروه فیبرهای عضلانی، همه گروه‌های عضلانی و ارگان‌ها را می‌پوشاند. روش آزادسازی مایوفاشیال برای تسکین عضلات دچار گرفتگی و شل کردن آنها و برای آزادسازی چسبندگی در فاشیا به کار برده می‌شود. بدن با آزاد کردن تنش‌هایی که در فاشیا ایجاد شده‌اند به این درمان‌ها واکنش نشان می‌دهد و بنابراین انعطاف‌پذیری عملکردی و توانایی‌های حرکتی عضلات، فاشیا و ساختار مرتبط با آنها را افزایش می‌دهد.

صندلی ماساژ

صندلی ماساژ شامل 30 دقیقه ماساژ است که بیمار به این منظور باید روی یک صندلی مخصوص قابل حمل بنشیند. بیمار در این روش کاملاً پوشیده است و از هیچ روغنی برای ماساژ دادن شانه‌ها، گردن، قسمت فوقانی کمر، سر و دست‌های او استفاده نمی‌شود. این روش در برخی موارد در یک قسمت از دفتر کار انجام می‌شود تا کارمندان از مزایای آن در هنگام شرکت در کنفرانس‌ها، کارگاه‌ها و برخی رویدادهای اجتماعی بهره‌مند شوند.

ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی در وهله اول برای ورزشکاران حرفه‌ای که به طور مستمر ورزش و تمرین می‌کنند انجام می‌شود. در این روش تمرکز بر آزادسازی عضلات برای انجام برخی حرکات ورزشی است. این روش همچنین شامل روش‌های نگهداری قبل و بعد از تمرین بوده که استحکام و کارایی بدنی ورزشکار را بهبود بخشیده و احتمال آسیب‌دیدگی او را کاهش داده و طول دوره بهبودی را کوتاه‌تر می‌کند.

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی ترکیبی از روش‌هایی است که برای شل کردن عضلات با به کار بردن فشار روی آنها در برای استخوان‌ها و عضلات عمقی به کار برده می‌شوند و در آن بدن در یک جهت ماساژ داده می‌شود تا جریان خون به سمت قلب بازگردد. سیستم لنفاوی و سیاهرگ‌ها (که خون را به سمت قلب می‌برند) هر دو بر عملکرد عضلانی بیش از فشار خون قلب تأثیر می‌گذارند. بسیاری بر این باورند که به کار بردن فشار ملایم در جهت‌های مختلف بی‌خطر است. اصطکاک هم با استفاده از لوسیون‌ها و روغن‌ها کاهش می‌یابد. یکی از اهداف اولیه به کار بردن ماساژ سوئدی افزایش بازگشت وریدی از اندام‌ها است. طول دوره بهبودی ماساژ سوئدی کوتاه‌تر از کشیدن عضلات با شل کردن بافت اسید لاکتیکی، اسید اوریک و مواد زائد متابولیکی است و گردش جریان خون را بدون افزایش کارکرد قلب افزایش می‌دهد.

نقاط ماشه‌ای و مایوتراپی

این روش نقطه‌ای برای کاهش اسپاسم‌ها و برآمدگی‌های عضلانی طراحی شده‌اند. درمانگر، نقاط ماشه‌ای که غالباً قسمت‌های حساس عضلات آسیب دیده هستند یا نقاطی هستند که به طور مکرر دچار اسپاسم و پیچ‌خوردگی می‌شوند و درد در آنها تشدید می‌شود شناسایی و غیرفعال می‌کند. هدف اصلی از به کار بردن این روش، کاهش اسپاسم از طریق گردش جریان خون در ناحیه آسیب دیده است. اسپاسم تا حدی با سیکل فیدبک سیستم عصبی حفظ می‌شود (درد – اسپاسم – درد). اسپاسم‌ها با کاهش گردش خون در نقاط ماشه‌ای (ایسکیمی) به طور فیزیکی کاهش می‌یابند، اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها کاهش یافته و اسپاسم افزایش می‌یابد. فشار به کار برده شده در نقاط ماشه‌ای به مدت کوتاهی (بین 7 تا 10 ثانیه در هر نقطه) به کار برده می‌شود که ممکن است در لحظه دردناک باشد اما باعث کاهش چشمگیری اسپاسم می‌شود. اهداف مایوتراپی کاهش درد و شل کردن و رفع گرفتگی عضلات است. افراد مبتلا به تنش‌های حاد یا مزمن عضلانی که درد دارند به احتمال زیاد می‌توانند از منافع به کار گیری این روش درمانی بهره‌مند شوند.

چه بیماری‌هایی را می‌توان با به کارگیری ماساژ درمانی التیام بخشید؟


ماساژ درمانی برای بهبود بیماری‌های زیر توصیه می‌شود:

 •  آسم
 •  آرتروز
 •  درد کمر
 •  بیماری برگر
 •  بورسیت
 •  سندرم تونل کارپال
 •  سندرم خستگی مزمن
 •  درد مزمن
 •  آسیب‌دیدگی‌های زانو
 •  درد قسمت پایین کمر
 •  اختلالات لنفاوی

فواید ماساژ درمانی


تأثیرات مثبت ماساژ درمانی عبارتند از:

جابه‌جایی مایعات

ماساژ اثرات مکانیکی متعددی در بدن دارد. فشار مکانیکی بر بافت نرم مایعات را جابه‌جا می‌کند. مایعات در جهتی که مقاومت کمتری ناشی از فشارهای استاتیکی دست درمانگر جلوی آنها وجود داشته باشد حرکت می‌کنند اما حرکت هندسی فشار باعث ایجاد فشار شیب‌دار می‌شود. با در نظر گرفتن فشار بسیار کم، فشار پرگزیمال حرکت دست درمانگر کاهش می‌یابد. زمانی که مایع به حرکت درمی‌آید از بافت نرم خارج می‌شود و وارد سیستم‌های کم‌فشار لنفاوی و وریدی می شود. میزان حرکت مایع در یک جلسه درمان بسیار کم است. به هر حال، پزشک باید نسبت به اثرات فیزیولوژیکی این کار در بیمارانی که مشکلات قلبی عروقی یا کلیوی دارند کاملاً آگاه باشد. در زمان درمان لنفوم، ماساژ درمانی به صورت پروگزیمال و سپس در حرکت‌های دیستال انجام می‌شود. این کار به این دلیل انجام می‌شود که ابتدا باید انسدادهای پروگزیمال در کانال‌های لنفاوی باز شده تا متعاقب آن، حرکت دیستال باعث حرکت مایع و پروتئین شود.

کاهش ادما

ماساژهای مالشی و ضربه‌ای باعث کاهش ادما (تجمع آب در بدن) شده و فشرده‌سازی را به ادمای بدون حفره و قله تبدیل می‌کنند. علاوه بر اثرات شدید مکانیکی، این روش ماساژ درمانی باعث ترشح هیستامین شده که باعث وازودیلاسیون سطحی برای کمک به شستن مواد زائد متابولیکی می‌شود. برگشت وریدی افزایش یافته و حجم ضربات بعدی را افزایش می‌دهد.

افزایش جریان خون

برخی مدارک نشان می‌دهد که ماساژ درمانی در نهایت جریان خون را افزایش می‌دهد، به هر حال، مکانیزم این اقدام بدیهی به درستی تبیین نشده است. این اثرات بر حرکت مایعات در اندام‌های غیرفعال و شل مهمتر است زیرا فشرده‌سازی عادی ناشی از انقباضات اسکلتی عضلانی معمولاً در این موارد دیده نمی‌شود.

کاهش ویسکوزیته خون

مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ ویسکوزیته و هماتوکریت خون را کاهش داده و گردش ترکیبات فیبرواینولیتیک را افزایش می‌دهد. اطلاعات اولیه موفقیت ماساژ درمانی را در کاهش ترومبوز وریدی را تشریح می‌کند. درصورت وجود لخته خون ماساژ نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

افزایش مؤلفه‌های دیگر خون

مؤلفه‌های دیگر خون که با انجام ماساژ افزایش می‌یابند شامل مایوگلوبین، کراتین، کیناز، لاکتات دی هیدروژناز و ترانس امیناز اگزالواستیک گلوماتیک می‌شود. افزایش موقتی این موارد نشان‌دهنده نشت سلولی عضلانی ناشی از اعمال فشار است. در ماساژ عضلانی، لاکتات کاهش می‌یابد.

کاهش اسپاسم عضلانی

ماساژ درمانی ممکن است اسپاسم عضلانی را کاهش داده و فشار ناشی از انقباضات عضلانی اسکلتی را افزایش دهد. اسپاسم کاهش یافته و استحکام به دلیل شستشوی مواد زائد متابولیکی با حرکت مایعات و افزایش جریان خون افزایش می‌یابد. کاهش دردهای عضلانی نیز ممکن است در نتیجه شستشوی متابولیکی حاصل شود.

تحریک گیرنده‌ها

ماساژ درمانی می‌تواند گیرنده‌های پوستی، گیرنده‌های اسپیندل و عضلات اسکلتی سطحی را تحریک کند. این ساختارها پالس‌هایی تولید می‌کنند که به نخاع رسیده و اثرات مختلف و متنوعی مانند متعادل کردن بخش‌های تسهیل‌کننده دارند. در این مدل تغییرات رفلکس سوماتوویسرال در احشاء بدن امکان‌پذیر می‌شود.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post