مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) در تسکین دردهای عضلانی:انواع و احتیاطات

بواسطه میدان‌های مغناطیسی پیوسته و فرکانس پایین، مگنت‌تراپی تاثیر خود را بر روی بدن بیمار می‌گذارد. کارشناسان متذکر شده‌اند درنتیجه اثرات مگنت‌درمانی نفوذپذیری غشاهای سلولی بدن انسان بیشتر شده و به دنبال آن واکنش‌های اکسایش-کاهش تسریع می‌یابد، فعالیت آنزیم‌ها افزایش پیدا می‌کند و میزان گردش خون در ناحیه مورد نظر بهتر می‌شود.

و اما در مورد کاربرد مغناطیس‌درمانی بر بدن انسان باید بگوییم این دستگاه به منظور تسکین درد در قسمت‌های متورم و رفع علائم بیماری طراحی شده است. کلیه این کارها با کمک یک میدان مغناطیسی خاص صورت می‌پذیرد. دو نوع میدان مغناطیسی ایجاد می‌گردد: داخلی و خارجی. اگر بیمار در شرایط خوبی به سر ببرد و چیزهای غیرعادی در بدن مشاهده شود، آنوقت بیمار را تحت الشعاع دو میدان کاملا متوازن قرار می‌دهند. به خاطر برهم خوردن همین تعادل مغناطیسی بدن است که بیمار احساس ناخوشی می‌کند و دچار امراض گوناگون می‌شود.

مغناطیس‌درمانی اکثر ارگان‌های بدن انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این مزیت اصلی درمان به حساب می‌آید. این

روش درمانی فقط یک ناحیه خاص یا سازگان بدن را تحت الشعاع قرار نمی‌دهد. درواقع درمان بر روی تمام بدن انسان انجام می‌گیرد و سلامتی در تمام نقاط بهبود می‌یابد.

متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگری بهترین خدمات را در زمینه مگنت تراپی به شما ارائه می دهند.

برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

انواع

درست به‌اندازه اجزاء و ساختار بدن انسان، انواع گوناگونی تجهیزات بیومگنت در دسترس کاربران قرار دارد. پدها و تشک‌های مغناطیسی هنگام خواب طراحی شده‌اند، کفی‌های مغناطیسی متناسب با سایز کفش‌ها وجود دارد، مگنت‌های بلوکی را زیر تشک‌های خواب، بالش یا صندلی کار می‌گذارند، و حتی برخی کمربندها در بازار قابل دسترس هستند که شکافی جهت قرار دادن تجهیزات مغناطیسی داخل آن تعبیه شده است.

مزایا

گفته شده مغناطیس درمانی می‌تواند:

·       احساس درد را کاهش دهد

·       تنش را برطرف سازد

·       جریان خون را بهبود بخشد

·       از ورم بکاهد

·       و با عفونت مبارزه کند.

مزیت اصلی این روش درمانی در این است که برای افراد مسن یا بیماران مبتلا به عوارض وخیم حساسیت ایجاد نمی‌کند. مگنت درمانی کاملا بی‌خطر است و آسیبی به بدن بیمار وارد نمی‌کند (مگراینکه پزشک آن را مضر تشخیص داده باشد).

این روش درمانی از نظر تاثیرپذیری و راحتی با بقیه درمان‌ها متفاوت است. برای مثال اگر آن را با سایر روش‌ها مقایسه کنید، متوجه می‌شوید برای تمامی گروه‌های سنی کاربرد دارد. و به اندازه روش‌های درمانی پرهزینه، تاثیرگذار است.

روش درمان 

مغناطیس‌درمانی در فرآیندهای ضدالتهابی، برطرف کردن درد، و کاهش ورم در نواحی متورم کاربرد دارد. مگنت‌تراپی در کاهش لخته بستن خون هم موثر است. تصور بر این است که آهنربا یک جریان الکتریکی جزئی تولید می‌کند. وقتی آهنربا در مجاورت بدن قرار داده می‌شود، جریان‌های الکتریکی حاصل از آن عصب‌های آن ناحیه را تحریک می‌سازند و بدن را وادار به ترشح هورمون اندورفین می‌کنند. این هورمون‌ها به عنوان مسکن‌های طبیعی بدن عمل می‌کنند. درنتیجه جریان خون در ناحیه آسیب دیده افزایش می‌یابد و به دنبال آن درمان سریع‌تر صورت می‌گیرد.

نکته اصلی حین استفاده از بیومگنت‌ها توجه به قطبش آهنربا است. در واقع هر جهت آهنربا عملکرد مختص به خود را دارد. قطب شمال به قطبش منفی واکنش نشان می‌دهد. قطب جنوب به قطبش مثبت واکنش می‌دهد.

قطب شمال

قطب منفی یا شمال که دارای خاصیت آرام بخشی و خنک کنندگی است برای درمان بیماری های زیر بکار می رود:

درد پایین کمر: ستون مهره‌ای یا پایین کمر از یک سازه مهندسی متشکل از استخوان‌ها، مفاصل، عصب‌ها، رباط‌ها و عضلات همبند ساخته شده است و همگی در جهت ایجاد یک تکیه‌گاه ایمن، مقاوم و انعطاف‌پذیر با یکدیگر همکاری دارند.

آرتروز: این اصطلاح پزشکی به درد یا بیماری مفصلی اشاره دارد.

التهاب تاندون: تاندون‌ها رشته‌های ضخیمی هستند که عضلات بدن را به استخوان‌ها وصل می‌کنند. مادامی‌که آنها متورم شده یا آسیب ببینند، بیماری را التهاب تاندون می‌خوانند. این عارضه درد و حساسیت شدید را به همراه دارد و جابجایی ناحیه ضایعه دیده را برای بیمار دشوار می‌سازد.

همچنین برای تسکین دردهای ناشی از سر درد شدید موثر است.

قطب جنوب 

قطب مثبت یا جنوب که دارای خاصیت تحریک کنندگی و گرم کنندگی است، برای درمان بیماری های زیر بکار می رود:

مورمورشدن و بی‌حسی: بی‌حسی و مورمورشدن از جمله احساسات غیرعادی هستند و ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن بروز کنند، اما بیشتر در انگشتان، دست‌ها، انگشتان پا، بازو یا پا احساس می‌شوند.

ضعف عضلانی: اصطلاحا به کاهش مقاومت جسمانی یا عضلانی ضعف گفته می‌شود، به عبارتی جابجایی دست، پا یا سایر عضلات انرژی زیادی از بیمار می‌گیرد.

فلج: اشاره به از کار افتادن ماهیچه در قسمتی از بدن دارد. این وضعیت ممکن است موقتی یا دائمی باشد. سکته مغزی، آسیب طناب نخاعی، و اسکلروز چندگانه از شایع ترین دلایل فلج هستند.

دوقطبی 

درصورتی‌که بدن بیمار دچار کمبود انرژی مثبت و منفی باشد، آنوقت فرد درمانگر به‌طورهمزمان از هر دو قطب شمال و جنوب استفاده می‌کند، این روش بیشتر در درمان خار پاشنه پا موثر است. درمان با روش بیومگنت دوقطبی ممکن است در جهت علاج شکستگی‌ها یا رفع دردهای مزمن هم کاربرد داشته باشد.

نوع درمان بیماری به چند عامل بستگی دارد، اینکه از چه نوع بیومگنت و با چه نیرویی استفاده شود، مدت زمانی که بیمار به عارضه مبتلا شده است، شدت آن، سطحی یا عمیق بودن مرض، ناحیه‌ای از بدن که قرار است درمان شود و میزان حساسیت بیمار.

اگر بیمار به روان رنجوری، بی‌خوابی و خستگی دچار است، این روش درمانی جهت بهبود بیماری پیشنهاد می‌شود. اگر بیمار به نوع مزمن التهاب حنجره یا سینوزیت مبتلا است، مگنت‌تراپی می‌تواند کارساز باشد. تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی بر روی بدن انسان، تحرک مفاصل و استخوان‌ها بهبود می‌یابند و فشار خون به حالت نرمال باز خواهد گشت.

آماده‌سازی جهت درمان

مغناطیس‌درمانی به اقدامات آماده‌سازی چندانی نیاز ندارد. اساسا خودتان می‌توانید درمان را با تهیه یک آهنربا و بکارگیری آن در ناحیه دلخواه آغاز کنید. اکثر درمانگرهایی که در این زمینه تجربه دارند پیشنهاد می‌کنند درمان را با یک آهنربای کوچک آغاز کنید و بعد درمان را با آهنربای قوی‌تر ادامه دهید.

اثرات جانبی مغناطیس‌درمانی

با اینکه طرفداران مغناطیس‌درمانی همچون انجمن مگنت‌تراپی معتقدند استفاده از روش‌های درمانی مغناطیسی هیچ نوع اثر جانبی بر روی بیمار نمی‌گذارد، اما بسیاری از کاربران همچنان بر وجود اثرات جانبی خفیف ناشی از کاربرد حلقه‌ها یا گردن بندهای مغناطیسی تاکید دارند.

احساس گرما یا سرما طی چند روز نخست در ناحیه تحت درمان قرار گرفته برخی از این اثرات جانبی خفیف گزارش شده‌اند.

اقدامات احتیاطی

بیمارانی که از دستگاه تنظیم ضربان قلب یا دستگاه الکتروشوک استفاده می‌کنند هرگز نباید تحت درمان مغناطیسی قرار گیرند، برای اینکه ثابت شده میدان مغناطیسی در نحوه عملکرد این دستگاه‌ها مشکل ایجاد می‌کند. همچنین حداقل به مدت دو هفته پس از تزریق موضعی داروی کورتیزون مبادرت به انجام مگنت‌تراپی نکنید. اگر از داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید یا سابقه بیماری صرع دارید، مغناطیس درمانی پیشنهاد نمی‌شود. درصورتی‌که مقاله علمی را مطالعه کردید و در آن نوشته شده بود "مگنت تراپی می‌تواند اثرات مثبتی بر روی بیماری صرع داشته باشد باید بگوییم این مطالعات هنوز مورد تایید رسمی قرار نگرفته‌اند و تا زمان کسب اطمینان هرگز این درمان را بکار نگیرید. علاوه براین مغناطیس‌درمانی طی دوران بارداری به هیچ بیماری توصیه نشده است، برای اینکه هنوز منبع موثقی وجود ندارد که باصراحت اعلام کند مگنت‌تراپی اثرات جانبی بر روی جنین در حال رشد نخواهد گذاشت.

 


به این پست امتیاز دهید.
مگنت تراپی (مغناطیس درمانی) در تسکین دردهای عضلانی:انواع و احتیاطات
5 از 1 رای