نوار عصب و عضله

نوار عصب و عضله EMG – NCV :
تست نوار عصبی یک بررسی تشخیصی برای پی بردن به عملکرد های بدن است . بدن انسان یک مولد الکتریسیته است و هدف از تولید این الکتریسیته انتقال پیام ها بین مغز و دیگر اندامهاست . اعصاب این پیام ها را به صورت امواج الکتریکی منتقل می کنند. وقتی عصب کار خود را به درستی انجام نمی دهد این انتقال پیام و انتقال امواج الکتریکی دچار اختلال می شود. روش هایی وجود دارد که به وسیله آنها می توان شدت و سرعت و دیگر خصوصیات امواج الکتریکی که در طول عصب جریان دارند ثبت می شود. پزشک با مطالعه این امواج می تواند در مورد بیماری های عصب به اطلاعات مفیدی دست پیدا کند . به این تست الکترودیاگنوستیک یا نوار عصب گفته می شود و در این تست دو روش به کار برده می شود:
۱٫ الکترومیوگرافی EMG
۲٫ مطالعه هدایت عصبی NCV
الکترومیوگرافی ( EMG ) چیست؟
عضلات ، الکتریسیته تولید می کنند و در این روش فعالیت الکتریکی عضله بررسی می شود . سوزن بسیار ظریفی از طریق پوست به داخل عضله فرستاده می شود تا از طریق آنها امواج الکتریکی تولید شده بوسیله عضله به دستگاه فرستاده می شود. دستگاه امواج الکتریکی جمع آوری شده را تقویت و سپس ثبت می کند . پزشکی که این کار را انجام می دهد از شما می خواهد تا گاهی عضله خود را شل کرده و گاهی منقبض کند. در هر کدام این حالات امواج به خصوصی تولید می شود . در حین فرو رفتن سوزن در پوست کمی درد ایجاد می شود که به زودی از بین می رود و همچنین پس از خروج سوزن از پوست جای آن تا چند روز ممکن است سوزش داشته باشد و به مرور از بین می رود.

مطالعه هدایت عصبی ( NCV ) چیست ؟
این تست معمولاَ همراه با تست الکترومیوگرافی ( EMG ) انجام می شوند تا پزشک متوجه شود آیا عصب خاصی به درستی کار می کند یا خیر . در این روش تست کننده چسب های مخصوص را در نقاط مختلفی روی پوست می چسباند . این نقاط در مسیر عصب مورد مطالعه هستند و زیر این چسب ها تکه فلزی قرار می دهند که به وسیله سیمی به دستگاه متصل می شود و کار این فلز و چسب ها جمع آوری اطلاعات الکتریکی از سطح پوست است . دستگاه از طریق یکی از این الکترودها یک جریان الکتریکی ضعیف را به پوست وارد می کند. این جریان الکتریسیته از طریق پوست به عصب وارد شده و در طول آن حرکت می کند. در کمی بالاتر در مسیر عصب الکترود بعدی جریان الکتریکی رسیده را دریافت و ثبت می کند. دستگاه زمان طی شده موج الکتریکی را بررسی می کند و سرعت هدایت امواج الکتریکی بررسی می شود.
مدت زمان انجام این تست چقدر است؟
بسته به نوع تست و درخواست پزشک معالج این تست از ۱۰ تا۴۰ دقیقه طول می کشد.
هدف از انجام تست:
هدف از انجام تست بررسی کارکرد عصب و عضله است. علائم شابع بیماریهای عصب و عضله شامل درد در قسمتهای مختلف بدن، ضعف و خستگی و گزگز، مورمور و بی‌حسی است. البته این علائم در سایر بیماریهای غیر مربوط به عصب و عضله هم دیده‌می‌شود. تشخیص این امر توسط پزشک معالج و براساس شرح‌حال، معاینه و انجام بعضی آزمونها است.
روش انجام تست:
این تست از مراحل مختلف تشکیل شده‌است. اما دو مرحله اصلی دارد. در قسمت بررسی هدایت عصبی، پزشک به اعصاب شما تحریک الکتریکی می‌دهد. در قسمت بررسی عضله سوزنی در قسمتهای مختلف عضلات شما داخل می‌شود توجه داشته‌باشیم که در قسمت دوم تست دارویی در بدن شما تزریق نمی‌شود و درد ناشی از این تست خفیف است و حتی بعضی از بیماران احساس درد نمی‌کنند .
آمادگی های لازم قبل از انجام تست:
در صورت امکان محل انجام تست بایستی تمیز باشد و از مصرف کرم وپماد خودداری شود. لباس مناسبی که تنگ نباشد بایستی پوشیده‌شود، هر چند که گاهی مواقع در موقع انجام این آزمایش شما بایستی عضو مربوطه را کاملاً لخت کنید
چه اطلاعاتی قبل از انجام تست بایستی به پزشک انجام دهنده داده شود:
هر چند که پزشک اطلاعات خاصی را از شما خواهد پرسید، اما موارد زیر را حتمآً به او بگویید:
۱- آیا دچار بیماری عفونی خاصی بویژه هپاتیت و ایدز هستید؟
۲- آیا داروهایی که اختلال انعقادی می‌دهند مثل آسپیرین و یا وارفارین مصرف می‌کنید؟ آیا بیماریهای اختلال سیستم انعقادی مثل هموفیلی دارید؟ آیا خونریزی غیرعادی در نقاطی از بدن دارید؟
۳- به طور کلی نام، مقدار و مدت زمان مصرف کلیه داروهای خود را به پزشک بگویید. بعضی از داروهای اثرات خاصی روی عصب و عضله می‌گذارند. همچنین بعضی از داروها مثل مستینون بایستی بسته به صلاحدید پزشک قبل از انجام تست قطع شود.
۴- آیا از پیس میکر قلبی (باتری قلبی) استفاده می‌کنید؟
۵ – در مواردی که شما یا بیمار شما در بیمارستان بستری بوده و وسایلی در بدن بیمار مثل لوله سرم (آنژیوکت) قرار داده‌شده هم بایستی پزشک مطلع باشد، که این امر معمولاً به وضوح مشخص است و نیاز یه گفتن از طرف شما ندارد.
عوارض تست چه می باشد:
در صورت رعایت نکات خاصی که پزشک انجام‌دهنده تست به آن اشراف دارد، هیچ عارضه ای برای شما رخ نخواهد داد. تنها عارضه‌ای که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد درد موقتی در محل ورود سوزن است. این درد ممکن است چند ساعت طول بکشد و به مسکن معمولی مثل استامینوفن یا بروفن و یا سرد کردن موضعی محل پاسخ می‌دهد.
مرکزطب فیزیکی بیمارستان لاله همه روزه به جز ایام تعطیل پذیرای بیماران جهت انجام این تست میباشد. برای تعیین وقت ونوبت جهت انجام نوار عصب وعضله اینجا را کلیک کنید.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post