کاربرد و اهمیت فیزیوتراپی همراه با نام مراکز فیزیوتراپی خوب تهران

اگر آسیب دیدگی یا عارضه‌های گوناگون حرکت کردن و انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار ساخته باشد، چند جلسه فیزیوتراپی به رفع مشکلات حرکتی کمک می‌کند. بیمار مشکلات خود و علل آن را در جلسه اول فیزیوتراپی شرح می‌دهد، سپس متخصص معاینه بالینی را برای ارزیابی انعطاف‌پذیری، قدرت و دامنه حرکتی انجام می‌دهد. سپس متخصص طرح درمانی مناسب را با توجه به نیازهای خاص بیمار تهیه می‌کند.

در صورت وجود درد یا ورم درمان‌های مناسب برای رفع این علائم توصیه می‌شود. برای رفع علائم از درمان‌هایی مانند ماساژ، سرما یا گرما درمانی، اولتراسوند، طب سوزنی، تحریک الکتریکی (TENS)، درمان دستی، تراکشن، شاک ویو، مگنت تراپی، بیوفیدبک، متحرک‌سازی (موبیلیزاسیون) و یا آب درمانی بهره گرفته می‌شود. بسیاری از این درمان‌ها با هدف کاهش التهابی انجام می‌شود که دلیل اصلی اکثر عارضه‌های دردناک است.

متخصص فیزیوتراپی تمرین‌های ساده‌ای را به بیمار آموزش می‌دهد تا انعطاف‌پذیری و قدرت عضلات با انجام دادن این تمرین‌ها در خانه افزایش پیدا کند و هماهنگی و تعادل عضلانی بهبود یابد. همچنین برنامه ورزش درمانی مناسب برای پیشگیری از بروز مشکلات در آینده تهیه می‌شود. برنامه ورزش درمانی شامل تمرین‌های قلبی ـ عروقی (ورزش ایروبیک) به مدت 30 دقیقه در روز، تمرین‌های تقویت کننده عضلات و تمرین‌های کششی (انعطاف‌پذیری) و تعادلی می‌شود.

فیزیوتراپی برای تمام افرادی که در اثر گذر عمر با نشانه‌های گریزناپذیر ساییدگی و فرسایش روبرو شده‌اند، مفید است. فیزیوتراپی از بروز مشکلات فیزیکی نشأت گرفته از سال‌ها بد نشستن یا وضعیت اندامی نامناسب جلوگیری می‌کند یا مشکلات ایجاد شده را درمان می‌کند. به علاوه فیزیوتراپی برای بیماران دچار گردن درد و یا کمر درد، بیماری‌های التهابی مفصلی، ناراحتی قلبی، مشکلات تنفسی، کشیدگی، رگ به رگ شدن و آسیب مکرر و عارضه‌های بسیاری مانند پوکی استخوان، آلزایمر و بی‌اختیاری بسیار سودمند است. فیزیوتراپی انجام فعالیت‌های روزمره را آسان‌تر می‌کند؛ برای مثال اگر راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا بالا رفتن و پایین آمدن از تخت برایتان دشوار است، حتماً فیزیوتراپی را امتحان کنید. همچنین فیزیوتراپی پس از زمین خوردن یا در دوران بهبود پس از جراحی نیز توصیه می‌شود.

در مرکزطب فیزیکی و توانبخشی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر انواع روش‌های فیزیوتراپی برای درمان و توانبخشی بیماری‌های اسکلتی عضلانی به شما عزیزان ارائه می‎شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی 02188571079 تماس حاصل فرمایید.

فیزیوتراپی چه کمکی به شما میکند؟


مزایای فیزیوتراپی عبارت است از:

  • بهبود توانایی حرکتی، فعالیت جسمی و سلامت عمومی
  • پیشگیری از بیماری، آسیب دیدگی و ناتوانی
  • مدیریت عارضه‌های حاد و مزمن، محدودیت‌های جسمی و شرکت در فعالیت‌های مختلف
  • بهبود و حفظ استقلال عملکردی بیمار و تسهیل انجام فعالیت‌های مختلف
  • توانبخشی پس از آسیب دیدگی، بیماری یا ناتوانی با بهره‌گیری از ورزش درمانی و مداخله‌های دیگر
  • آموزش و تدوین برنامه‌های مناسب به منظور پیشگیری از عود کردن و آسیب دیدگی مجدد یا افت عملکرد

فیزیوتراپی در درمان و توانبخشی چه بیماری هایی کمک می کند؟


گسترش حوزه فیزیوتراپی بیماران را از مزایای متنوعی بهره‌مند ساخته است. امروزه به کمک فیزیوتراپی می‌توان مشکلات ارتوپدی، عصبی، قلبی و ریوی نوزادان، کودکان، بزرگسالان و سالمندان را درمان کرد.

بسیاری از پزشکان در کلینیک‌ها و مطب‌های خصوصی به درمان عارضه‌های گوناگون می‌پردازند. مشکلات ارتوپدی، مانند آسیب‌های ورزشی، شکستگی، درد ستون فقرات و سردرد تنها چند نمونه از عوارض شایعی است که متخصصین فیزیوتراپی به درمان آنها می‌پردازند.

کاربردهای دیگر فیزیوتراپی عبارت اند از:

فیزیوتراپی بیماری های عصبی

فیزیوتراپی برای بیماران مبتلا به اختلال‌های عصبی مانند سکته مغزی، ام اس، بیماری پارکینسون، فلج مغزی و عارضه نخاعی سودمند است. مداخله‌های درمانی بر کنترل و بازآموزی عضلات، توانبخشی مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت، بهبود عملکرد روزمره، بازیابی انعطاف‌پذیری و قدرت، آموزش شیوه ایمن جابجا شدن، بازیابی و بهبود مهارت‌های راه رفتن و آموزش استفاده از وسایل کمکی متمرکز است.

فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپی جزء ضروری از طرح درمان کودکان دچار فلج مغزی است که با هدف کاهش بدشکلی و اسپاستیسیتی، کنترل بهتر بر وضعیت اندامی، آموزش استفاده از وسایل کمکی به کودکان انجام می‌شود تا استقلال عملکردی کودک به حداکثر برسد. همچنین پزشک به خانواده کودک نیز آموزش می‌دهد تا بتوانند به بهترین وجه از فرزندشان مراقبت کنند.

فیزیوتراپی برای بیماران قلبی عروقی

عارضه‌های قلبی ـ ریوی واکنش مناسبی به مداخله فیزیوتراپی نشان می‌دهد. متخصص فیزیوتراپی از طریق راهنمایی بیمار برای انجام تمرین‌های مقاومتی، کیفیت زندگی بیمارانی را بهبود می‌بخشد که نمی‌توانند فعالیت‌های روزانه را به خوبی انجام دهند یا از تنگی نفس و کاهش استقامت رنج می‌برند. درمان فیزیوتراپی شامل درمان دستی و تمرین‌هایی می‌شود که به تخلیه ترشحات از ریه‌ها کمک می‌کند، همچنین متخصص بیمار را درباره عامل‌های خطر راهنمایی می‌کند و نکات لازم را برای پیشگیری از عود عارضه و تغییرات رفتاری به بیمار آموزش می‌دهد. چنانچه جراحی قلبی ـ ریوی انجام شده باشد، فیزیوتراپی مدت کوتاهی پس از عمل شروع می‌شود تا قدرت و توانایی عملکردی بیمار کاهش نیابد.

در فیزیوتراپی از چه روش هایی برای درمان و توانبخشی استفاده می شود؟


ورزش درمانی یکی از مهم‌ترین ارکان فیزیوتراپی است که قدرت، دامنه حرکتی و استقامت بیمار را افزایش می‌دهد و عدم تعادل عضلاتی و وضعیتی را اصلاح می‌کند، همچنین متحرک‌سازی (موبیلیزاسیون) مفصل، درمان دستی، ماساژ بافت نرم، تمرین‌های کششی و درمان نقاط ماشه‌ای نیز برای کاهش خشکی و گرفتگی مفاصل و عضلات و تسکین درد انجام می‌شود.پزشکان علاوه بر درمان دستی و دیگر روش‌های درمانی پرکاربرد، از مدالیته‌های گوناگون برای تسکین درد، تسهیل روند التیام و بازیابی توانایی عملکردی بهره می‌گیرند. هرچند مدالیته‌های طب فیزیکی کمک می‌کند تا بیمار حال بهتری داشته باشد و بهتر حرکت کند، اما این روش‌ها را نباید جایگزین برنامه ورزش درمانی فعال کرد. اکثر مشکلاتی که باعث محدودیت‌های عملکردی می‌شود، به بهترین وجه با انجام تمرین‌ها و راهبردهای حرکتی صحیح تجویزی برطرف می‌شود. در ادامه پرکاربردترین مدالیته‌های فیزیوتراپی و چند نمونه از کاربردها و نتایج مورد انتظار آنها را شرح می‌دهیم.

شاک ویو تراپی

شاک ویوتراپی برون اندامی (ESWT) درمانی است که در آن امواج شوکی با استفاده از دستگاهی مخصوص از پوست عبور داده می‌شود تا به موضع آسیب دیده پا برسد. امواج شوکی غیرالکتریکی و مکانیکی است. امواج شوکی امواج صوتی کم‌توان است که جریان خون را در موضع آسیب دیده افزایش می‌دهد. دریافت این امواج فرایند التیام را تسریع می‌کند. معمولاً باید سه دوره درمان در فواصل یک تا دو هفته‌ای انجام شود. شاک ویوتراپی به بیمارانی توصیه می‌شود که به درمان‌های دیگری مانند فیزیوتراپی، ارتوز (کفی طبی یا بریس پا)، استراحت، تزریق استروئید، سرما درمانی با یخ و مصرف مسکن واکنش مناسبی نشان نداده‌اند. شاک ویوتراپی درمانی سرپایی و با حداقل تهاجم است و نیازی به بستری شدن ندارد. شاک ویوتراپی درد و علائم دیگر را تسکین می‌دهد.

مگنت تراپی

مگنت تراپی درمانی جایگزین است که در آن از آهن‌رباهای استاتیک ثابت برای تسکین درد و عوارض دیگر استفاده می‌شود. میدان‌های مغناطیسی تولید شده توسط قطب منفی آهن‌ربا دارای خاصیت التیام دهندگی است. میدان‌های مغناطیسی منفی متابولیسم را تحریک می‌کند، اکسیژن رسانی سلول‌ها را افزایش می‌دهد و خاصیت اسیدی محیط درون بدن را کمتر می‌کند. مگنت تراپی برای تشخیص یا درمان بیماری‌های التهابی مفصل، سرطان، اختلال‌های گردش خون، نوروپاتی دیابتی (بیماری عصبی)، فیبرومیالژی، ایدز/ HIV، اختلال‌های سیستم ایمنی، عفونت، التهاب، بی‌خوابی، ام اس، درد عضلانی، نوروپاتی، درد، روماتیسم، سیاتیک و استرس و افزایش انرژی و امید به زندگی به کار برده می‌شود.

اولتراسوند

اولتراسوند فواید درمانی متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به جوش خوردن شکستگی، باز کردن لخته خون و رفع گرفتگی عروق و درمان التهاب آرنگ کف پا و اپی کوندیلیت اشاره کرد. متخصص مبدل دستگاه را به صورت دورانی روی موضع آسیب دیده حرکت می‌دهد. دستگاه اولتراسوند از امواج صوتی پرتوان یا کم توان استفاده می‌کند، این امواج صوتی به عروق و بافت اطراف منتقل می‌شود. عضلات/ بافت عمقی در اثر نفوذ امواج گرم می‌شود. این حرارت فرایند آرام‌سازی بافت را تحریک می‌کند و به رفع گرفتگی و اسپاسم عضلات کمک می‌کند. اثر گرمایی امواج صوتی باعث اتساع رگ‌ها می‌شود و گردش خون را در موضع آسیب دیده بهبود می‌دهد. پزشک فرکانس دستگاه را تنظیم می‌کند تا التهاب در اثر دریافت موج‌های مناسب کاهش یابد. البته درمان اولتراسوند باید با احتیاط انجام شود، چون پژوهش‌ها نشان داده است که حرارت و گشاد شدن عروق ناشی از اولتراسوند ارتباطی با بهبود عملکرد کلی بافت‌های عضلانی ندارد.

فونوفروز کاربرد خاص اولتراسوند برای اثرگذاری بهتر داروهای موضعی است. سودمندی فونوفروز در بهبود جذب دگزامتازون به اثبات رسیده است، دگزامتازون گلوکوکورتیکوئیدی با اثر ضدالتهابی است. برای دستیابی به اثر فونوفروز، داروی مورد نظر با ژل مخلوط و روی موضع زده می‌شود، سپس امواج اولتراسوند رگ‌های مجاور را گشاد می‌کند تا به این ترتیب جریان خون افزایش یابد.

تحریک الکتریکی

تحریک الکتریکی اصطلاحی کلی برای مدالیته‌های مختلفی است که در آنها الکترودهایی به پوست بیمار متصل می‌شود. این مدالیته‌ها برای تسکین درد و بهبود عملکرد، حتی در صورت ابتلا به اختلال‌های عصبی به کار برده می‌شود. سودمندی تحریک الکتریکی در تسهیل حرکات عملکردی صورت بیماران دچار فلج صورت (فلج بل) به اثبات رسیده است. در درمان تحریک الکتریکی از جریان برق برای منقبض کردن یک یا چند عضله استفاده می‌شود. پزشک الکترودها را در نقاط مختلف روی پوست قرار می‌دهد تا فیبرهای عضلانی ترمیم شود. منقبض کردن عضلات با تحریک الکتریکی به درمان NMES موسوم است که برای بهبود عملکرد عضلات توصیه می‌شود. متخصص جریان دستگاه را تنظیم می‌کند تا عضله به طور قوی یا خفیف منقبض شود. تحریک الکتریکی علاوه بر افزایش قدرت عضله جریان خون را نیز در موضع آسیب دیده بهبود می‌دهد.

یونتوفورز نوع دیگری از تحریک الکتریکی است که در آن از جریان برق برای عبور دادن دارو از پوست و رساندن آن به عضلات، تاندون‌ها یا رباط‌های آسیب دیده استفاده می‌شود. یونتوفورز خاصیت ضدالتهابی دارد، هرچند به این روش می‌توان اثر داروهای مختلف را برای درمان عارضه‌های گوناگون افزایش داد.

دستگاه TENS (سرواژه تحریک الکتریکی عصب از روی پوست) نیز نوعی تحریک الکتریکی است. این دستگاه کوچک که با باتری کار می‌کند، درد را با انتقال جریان برق کاهش می‌دهد. الکترودها به موضع دردناک متصل می‌شود. بیمار گزگز خفیفی را در پوست و عضلات زیر الکترودها حس می‌کند. این سیگنال فرایند انتقال پیام درد توسط عصب‌های پیرامونی موضع آسیب دیده را مختل می‌کند و در نتیجه بیمار درد کمتری حس می‌کند.

طب سوزنی

متخصص طب سوزنی با فرو کردن سوزن‌هایی ظریف در پوست، نقاط خاصی را در بدن تحریک می‌کند. در نتیجه موادی طبیعی، مانند اندورفین تسکین دهنده درد در بدن تولید می‌شود.  آزاد شدن این مواد فواید متعددی دارد. اگر طب سوزنی توسط متخصص مجرب و با سوزن‌های استریل انجام شود، درمان کاملاً ایمن خواهد بود.

بیوفیدبک چیست؟

بیوفیدبک تکنیکی است که به بیمار آموزش می‌دهد تا با کنترل کردن فرایندهای خاص بدن، مانند ضربان قلب، فشار خون، تنش عضلانی و دمای پوست که معمولاً به صورت غیرارادی رخ می‌دهد، سلامت بدن را ارتقاء دهد. الکترودهای متصل به پوست یا در بعضی موارد سنسورهایی که با دست نگه داشته می‌شود، این فرایندها را اندازه‌گیری می‌کند و روی نمایشگر نشان می‌دهد. برای مثال بیمار با راهنمایی پزشک تغییر دادن ضربان قلب یا فشار خون را یاد می‌گیرد. در ابتدا با استفاده از نمایشگر بر روند درمان نظارت می‌شود. بیوفیدبک درمانی موثر برای بسیاری از عارضه‌ها است، هرچند بیوفیدبک عموماً برای درمان فشار خون بالا، سردرد تنشی، سردرد میگرنی، درد مزمن و بی‌اختیاری ادرار به کار برده می‌شود.

گرما

گرمای خشک درمانی موثر برای آسیب‌های مزمن و نیمه حاد است که درد تاخیری عضله (DOMS) را نیز تسکین می‌دهد. گرمای خشک، برخلاف اولتراسوند و دیگر روش‌های گرم کردن عمقی فقط بر پوست، چربی و دیگر بافت‌های سطحی اثر می‌گذارد. بااین حال اثرهای موضعی گرما غالباً آن‌قدر هست که درد را کم کند، توانایی حرکتی را افزایش دهد و حرکت بدون درد را برای مدتی کوتاه ممکن کند.

گرمای مرطوب نوع دیگری از گرما درمانی سطحی است و متخصصین عموماً کیسه‌های گرم مرطوب را به سادگی روی ناحیه‌های آسیب دیده قرار می‌دهند. سازو کار تاثیر گرمای مرطوب و خشک مشابه یکدیگر است، اما مطالعات متعدد نشان داده است که گرمای مرطوب سریع‌تر و در عمق بیشتری از بافت آسیب دیده نفوذ می‌کند و عملکردهای اصلی بدن را تسهیل می‌کند.

سرما

 

سرمادرمانی یا کمپرس یخ، برخلاف گرما درمانی برای کاهش جریان خون و التهاب در مرحله حاد عارضه به کار برده می‌شود. یخ ورم عضله یا مفصل آسیب دیده را پس از ورزش کردن کم می‌کند یا مانع از ورم کردن آن می‌شود؛ بااین توصیف سرما درمانی مدالیته مفیدی برای بعد از ورزش است. پزشکان در اکثر موارد ابتدا موضع را گرم می‌کنند تا بدن گرم شود و بیمار توانایی حرکتی خود را برای ورزش درمانی بازیابد، سپس از یخ برای کاهش التهاب استفاده می‌کنند.

چسب کینزیولوژی

چسب کینزیولوژی (K-Tape) درمان نسبتاً جدیدی در حوزه فیزیوتراپی و طب ورزشی است. چسب سرد مخصوص روی بدن زده می‌شود تا درد کاهش یابد، گردش خون بهتر شود و عضلات بهتر عمل کنند. چسب حدوداً 5 روز روی پوست باقی می‌ماند تا عارضه بهبود یابد.

نور درمانی

نور درمانی شامل استفاده از لیزر، دیودهای ساطع کننده نور (LEDs) و منابع نوری دیگر برای درمان بافت‌های آسیب دیده است. تفاوت‌های جزئی در استفاده از نورهای مختلف وجود دارد، اما اصل عمومی نور درمانی بهره‌گیری از آثار مولکول‌های جذب کننده نور، کروموفور است که مشابه کلروفیل در سلول‌های گیاهان عمل می‌کنند. کروموفور از انرژی نور جذب شده برای تولید ATP بیشتر، انرژی سلولی لازم برای سنتر آنزیم‌ها، DNA، RNA و مواد دیگری استفاده می‌کند که وجود آنها برای ترمیم بافت‌های آسیب دیده ضروری است. نور درمانی کاربردهای مختلفی دارد که از آن جمله می‌توان به درمان سندرم تونل کارپال، تسکین درد پایین کمر و حتی التیام زخم اشاره کرد.


فيزیوتراپی مرکزی شرق

آدرس: ارس بين فلکه دوم و سوم نبش 186 غربی (لرستانی) بر خيابان، ساختمان پزشکان 308 طبقه زير داروخانه ام

تلفن: 77740928

شمس

آدرس: تهرانپارس­ خ جشنواره خ امين بالاترازكوچه زمرد نبش خ اول پلاك287

تلفن: 77392705

فارابی

آدرس: بلوار فردوس نبش ابراهيمی جنوبی ­مجتمع عقيق

تلفن: 44051774

مشعشعی

آدرس: بزرگراه رسالت بين رشيد و زرین­ پ237

تلفن: 77862044

فيزیوتراپی جاوری

آدرس: خ آزادی- خ آذربایجان- خ كارون­ بين طوس و دامپزشكی­پ

تلفن: 66021777

121

آدرس: ميدان توحيد­ خ ستارخان ­ روبروی كوثر سوم ­ نبش كوچه مهران آفرند

تلفن: 66435044

پارس

آدرس: تهرانپارس­پائين ترازفلكه سوم ­خ 188شرقی- پلاك 90- طبقه همكف

تلفن: 77873615

پارميس

آدرس: ميدان رسالت- خ 55 شمالی- كوچه 162 - مجتمع 55

تلفن: 7789406

پاليزی

آدرس: خ سهروردی شمالی- بن بست جهانگيری (روبروی مسجد حجته الحسن) پلاك 163

تلفن: 88504044

پرتو

آدرس: خ فرصت شيرازی بعد از تقاطع قریب ساختمان

تلفن: 66591259

پردیس 66009898

خ دامپزشكی نرسيده به 21متری جی نبش كوچه عباسی پلاك

801

پردیس 88459657 خ شریعتی ­ بالاترازتقاطع مطهری كوچه كاكوتی پلاك

پرسپوليس 2353147­0228 اسلامشهر­ زرافشان كوچه 40 پلاك 93

پرنيان 446671015

شهرك اكباتان بلواراصلی روبروی مخابرات برج سبز طدوم واحد

پلاك 59

پوریا 77052080 تهرانپارس خ حجربن عدی­نبش214شرقی­پ

پونك 44435760 ميدان پونك بلوار ميرزا بابائی­پ72

پویان 33845391 پيروزی ­ بلوارابوذر ­ پل ششم خ شهيد بقایی پلاك

پویانا 66909758 بلوار كشاورز تقاطع كارگرساختمان پزشكان‌هاجر پلاك

پویش 44541636

كيلومتر 4 جاده مخصوص كرج شهرك فرهنگيان چنب مسجد

ساختمان پزشكان

پيشگام 22594876

خ شریعتی خ دولت بلواره كاوه وچهارراه قنات نبش خ مطهری

مجتمع نگين طبقه 2 واحد 12

0291­22228300 پيشوا

ورامين پيشوا ميدان امام خمينی ساختمان نگين­پ

زیرزمين

گرجانی 66945042

بزرگراه شهيد چمران باقرخان نرسيده به ستارخان پ

واحد 3

گلبرگ شرق 77400223

خ پيروزی ­ روبروی خ پنجم نيروی هوایی ­ مجتمع گلبرگ طبقه

واحد 6

گيلاوند 5243909­0221 گيلاوند­بلوار شهيد بهشتی­زنبق3­ساختمان پزشكان یاس

آپادانا 88905900 خ سپهبد قرنی روبروی بيمارستان اپادانا پلاك

0292­3031189 آبان

پاكدشت مامازند_شهيد مطهری_ایستگاه كفش ملی _ بن بست

یاس_پلاك 70

آراسته 44414634

بلوارشهيدستاری ­نرسيده به چهارراه لاله ­كوچه بنفشه

35

آرام 33326620 خ پيروزی خ شكوفه جنب بانك رفاه واحد

آرزو 88478823

خ مطهری بعدازسهروردی جنب اتوطاوس كوچه حكمی پلاك

واحد1

آرش مهر 55784777

ميدان بریانك ­ اول خ گلستانی ­ روبروی هفت چنار پلاك

طبقه 1

آرمين 88060698

خ سيدجمال الدین اسدآبادی ­بين ميدان فرهنگ وكلانتری ­نبش خ

330پ­42

آروین 77006118 حكيميه تهرانپارس بلوار بهار پلاك 122

بزرگراه رسالت بعداز مجيدیه شمالی خ شهيد منصوری نبش آریان 22526286

كوچه آستركی پ 110 ط همكف

آریان 2294221031 رباط كریم روبروی پارك معلم ­ كلينيك فيزیوتراپی آریان

آرین 33145924

20 متری افسریه بين 15 متری سوم وچهارم روبروی پاساژ

گلستان پلاك51طبقه همكف

آرین( دكتر فرشاداخوتيان

22708593­

22700367

خ شهيد باهنر ­پایين تر از سه راه یاسر­نبش كوچه آرین­پ

واحد2

آسایشگاه خيریه كهریزك 8­55201616 جاده قدیم قم بعداز بهشت زهرا

 


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post