کاربرد شاک ویو تراپی در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی

شاک ویوتراپی (ESWT یا شاک ویوتراپی رادیال) درمانی مناسب برای بیمارانی است که از عارضه‌های مزمن مختلفی مانند خار پاشنه (التهاب آرنگ کف پا) و التهاب تاندون آشیل یعنی عارضه‌هایی با درمان دشوار رنج می‌برند. امواج صوتی با پیک انرژی بالا با بافت واکنش می‌دهند و اثرهایی را ایجاد می‌کنند که ترمیم بافت و رشد سلولی را تسریع می‌کند، درد را تسکین می‌دهد و توانایی حرکتی بیمار را افزایش می‌دهد. تمام این فرایندها به طور همزمان اعمال می‌شود و برای درمان عارضه‌های مزمن، حاد و نیمه حاد از آنها بهره گرفته می‌شود. شاک ویوتراپی سنتز کلاژن را تسریع می‌کند. این درمان فیبرهای کلاژن جدید را در ساختاری طولی قرار می‌دهد که فیبرهای تاندون تازه تشکیل شده را متراکم‌تر و محکم‌تر می‌کند تا ساختاری مستحکم شکل بگیرد.

سازو کار تاثیرگذاری شاک ویو تراپی


شاک ویوتراپی برون اندامی برای درمان اختلال‌های عضلانی ـ اسکلتی به کار برده می‌شود و در سال‌های گذشته با استقبال قابل توجهی روبرو شده است. متخصصین ارتوپد برای درمان بسیاری از ناراحتی‌های استخوانی از شاک ویوتراپی استفاده می‌کنند.

یکی از مزایای شاک ویوتراپی، درمان برون اندامی عارضه است. ازآنجایی که شاک ویوتراپی غیرتهاجمی است، پس از آن نیازی به استراحت کردن نیست، ضرورتی برای مرخصی گرفتن وجود ندارد و هیچ گونه عوارض یا آسیب‌دیدگی پس از آن به وجود نمی‌آید؛ مزایایی که درباره جراحی صادق نیست. به این ترتیب بیماران دچار عارضه‌های مزمن از درمانی غیرجراحی برخوردار می‌شوند. اگر تمام روش‌ها را امتحان کرده‌اید، اما نتیجه نگرفته‌اید، امید خود را از دست ندهید، چون برای مقابله با درد سلاحی جدید در اختیار شما است. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکترمحمدرضا برزگر با استفاده از مدرن ترین دستگاه های شاک ویو شما را در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی‌تان یاری می‌نمایند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

مزایا

مزایای شاک ویو تراپی عبارتند از:

  • کاهش درد از طریق تغییر شیوه ارسال پیام درد توسط عصب‌ها. به بیان دیگر شاک ویوتراپی سیگنال‌های درد را به روشی مثبت مختل می‌کند.
  • تسهیل التیام بافت: شاک ویوتراپی باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در سلول‌هایی می‌شود که به درد و التهاب دامن می‌زنند.
  • بهبود جریان خون: با تکرار درمان خون‌رسانی در بافت بهبود می‌یابد و التیام و بازسازی بافت تسهیل می‌شود.
  • رفع گرفتگی عضلانی: امواج شوکی بر نقاط ماشه‌ای یعنی نقاط حساس و دردناکی در عضلات اثر می‌گذارد که غالباً عامل درد و اختلال عملکرد هستند.

عارضه‌های قابل درمان به روش شاک ویوتراپی


شاک ویوتراپی موضوع آزمایش‌های بالینی بسیاری بوده است. در این پژوهش‌ها شاک ویوتراپی برای درمان عارضه‌های زیر به کار برده شده است:

خار پاشنه

خار پاشنه یا التهاب پلانتار فاسیا عارضه‌ای دردناک است که زیر پاشنه بروز می‌یابد و معمولاً مزمن است. بیمار غالباً درد را به صورت فرو رفتن میخ در پاشنه توصیف می‌کند. این ناراحتی در میان ورزشکاران 60 ـ 30 ساله بروز می‌یابد و غالباً صبح‌ها شدیدتر است.

امواج شوکی بافت همبندی را متلاشی می‌کند که در اثر فرایندهای طبیعی بدن التیام نیافته است. معمولاً سه جلسه درمان باید انجام شود و انتظار می‌رود که نتیجه 6 هفته پس از آخرین جلسه درمان به دست آید.

التهاب بخش میانی تاندون آشیل

تاندون آشیل ترکیبی از تاندون‌های عضلات سولئوس (نعلی) و گاستروکنمیوس است که این عضلات را به پشت پاشنه وصل می‌کند. التهاب بخش میانی تاندون آشیل (MPAT) اختلالی دردناک، مزمن یا حاد است.

به بیمارانی که پس از 6 ماه درمان‌های محافظه کارانه و غیرجراحی نتیجه نگرفته‌اند، توصیه می‌شود که شاک ویوتراپی را امتحان کنند.

التهاب تاندون کلسی شده شانه

التهاب تاندون کلسی شده شانه عارضه‌ای دردناک و حاد یا مزمن است که در اثر وجود رسوبات کلسیم در داخل یا اطراف تاندون‌های روتاتورکاف بروز می‌یابد، یا به بیان دقیق‌تر کریستال‌های هیدرواکسی آپاتیت کلسیم داخل تاندون‌های سوپرااسپیناتوس و اینفرااسپیناتوس رسوب می‌کند. شاک ویوتراپی شانه درد بیماران را کاهش می‌دهد و عملکرد شانه را بهبود می‌بخشد.

دیگر بیماری ها


سایر بیماری های که شاک ویو در درمان آنها موثر است:

  • التهاب تاندون همسترینگ پروکسیمال
  • التهاب تاندون کشکک زانو
  • انواع التهاب تاندون
  • انواع مشکلات عضلانی اسکلتی مانند رگ به رگ شدن عضله، هماتوم کلسی شده (corkies)، گرفتگی ساق پا، ورم ناحیه شرمگاهی، نقاط ماشه‌ای دردناک، بیماری آزگود اشلاتر

در موارد ابتلا به عارضه‌های مقاومی که به درمان‌های معمول واکنش نشان نداده‌اند، نتایج چشمگیری با استفاده از روش شاک ویوتراپی به دست آمده است. وجه تمایز اصلی شاک ویوتراپی با درمان‌های قدیمی این است که شاک ویو عامل اصلی عارضه عضلانی اسکلتی را درمان می‌کند و صرفاً علائم را از بین نمی‌برد.

روش انجام شاک ویوتراپی


یکی از مزایای شاخص شاک ویوتراپی برون اندامی بودن و غیرتهاجمی بودن آن است، به این ترتیب لازم نیست بیمار پس از درمان استراحت کند و مرخصی بگیرد. به علاوه این درمان موثر هیچ گونه عوارض جانبی به دنبال ندارد. مزایایی که درباره جراحی صدق نمی‌کند.

بیمار روی تخت دراز می‌کشد و موضع دردناک را روی پوشش نرم و مملو از آب دستگاه می‌گذارد. برای راحت‌تر بودن بیمار از داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و متخصص نیز مطمئن می‌شود که بیمار در طول درمان کاملاً راحت است. متخصص محل آسیب دیدگی را با توجه به تصاویر سونوگرافی مشخص می‌کند. بیمار در طول درمان صداهای کلیک مانند مکرری را می‌شنود.

پس از شاک ویوتراپی


شاک ویوتراپی بدن را به تولید سلول‌های بافتی جدید در ناحیه آسیب دیده وادار می‌کند و در نتیجه آسیب دیدگی به تدریج، ظرف چند روز، چند هفته یا چند ماه بهبود می‌یابد. برخی بیماران با کبودی یا درد ملایمی پس از درمان روبرو می‌شوند. درد تعدادی از بیماران از همان روز اول متوقف می‌شود. اکثر بیماران بهبودی قابل توجهی را تا هفته سیزدهم تجربه می‌کنند. حدود 20 % از بیماران باید درمان دوم را 16 هفته پس از درمان اول انجام دهند. همان طور که فرایند آسیب دیدگی زمان‌بر است، التیام یافتن آن نیز مدتی طول می‌کشد. ممکن است بهبودی کامل بیش از یک سال طول بکشد.

مزیت شاخص شاک ویوتراپی این است که برخلاف جراحی لازم نیست که تا تشدید عارضه صبر کنید و بعد برای درمان اقدام کنید. همچنین لازم نیست برنامه درازمدت و هماهنگی‌های متعددی را برای مرخصی گرفتن و پشت سرگذاشتن یک دوران بهبود دردناک در نظر بگیرید.

درمان‌های جایگزین شاک ویوتراپی


کفی طبی یکی از درمان‌های جایگزین پرطرفدار برای شاک ویوتراپی است. کفی طبی روشی آسان و غیرتهاجمی برای درمان درد کف پا و التهاب پلانتار فاسیا است. ارتوزهایی مانند پد پاشنه و کاپ پاشنه از شاک ویوتراپی بسیار ارزان‌تراند و درد ناشی از التهاب پلانتار فاسیا و خار پاشنه را با موفقیت آرام می‌کنند.

خطرات و عوارض


شاک ویوتراپی، برخلاف بسیاری از درمان‌های غیرجراحی التهاب پلانتار فاسیا، ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. شاک ویوتراپی برای برخی بیماران دردناک است و گاهی بیمار بلافاصله پس از درمان دچار درد می‌شود. از دیگر عوارض جانبی شاک ویوتراپی می‌توان به کبودی جزئی پوست، قرمزی و ورم اطراف ناحیه درمان اشاره کرد. بسیاری از این عوارض جانبی غالباً پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود، بااین حال پس از شاک ویوتراپی نیز مانند جراحی، احتمال بروز عوارضی وجود دارد که بیمار باید قبل از شروع درمان از آنها آگاهی داشته باشد. به علاوه هزینه شاک ویوتراپی بسیار بالا است.


به این پست امتیاز دهید.
کاربرد شاک ویو تراپی در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی
5 از 1 رای