کاربرد لیزر درمانی در فیزیوتراپی دیسک کمر و سایر مشکلات ستون فقرات

اصطلاح لیزر مخفف تقویت نور توسط انتشار تحریک شدهٔ تابش است. در شرایط ساده و در عین حال واقعی، لیزر می‌تواند به عنوان یک شکل تقویت کننده نور تصور گردد که این امر باعث افزایش ویژگی‌های خاص انرژی نور می‌شود.

در لیزر درمانی نور لیزر مادون قرمز با بافت در سطح سلولی واکنش نشان می‌دهد و در نتیجه فعالیت متابولیکی سلول افزایش یافته و انتقال مواد مغذی در غشای سلولی بهبود می‌یابد. این روند تولید انرژی سلولی را آغاز می‌کند که منجر به ایجاد مجموعه‌ای از اثرات مفید، افزایش عملکرد سلولی و سلامت می‌شود. ثابت شده است که لیزر درمانی‌ترمیم بافتی و رشد آن را تحریک می‌کند. لیزر درمانی روند بهبود را تسریع می‌کند و التهاب، درد و تشکیل جای زخم را کاهش می‌دهد.

لیزر درمانی پر توان یکی از سریع‌ترین و مؤثرترین شیوه‌های درمان است که پزشکان در حال حاضر جهت درمان درد و التهاب از آن استفاده می‌کنند. همچنین لیزر درمانی نسبت به سایر روش‌ها مانند جراحی عوارض نسبتاً کمتری دارد. اگرشما نیز از دردهای اسکلتی عضلانی مانند کمر درد ناشی از آرتروز رنج می‌برید، متخصصین ما با استفاده از دستگاه‌های لیزر پرتوان (برند Fiso Line) بهترین خدمات را به شما جهت بهبود درد ارائه می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در کلینیک توانبخشی لاله می‌توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

به چه دلیل لیزر درمانی انجام می‌شود؟


تسکین درد

لیزر با کاهش برادی کینین (ماده شیمیایی محرک درد) حساسیت عصبی را کاهش می‌دهد؛ لیزر کانال‌های یونی (دروازه بان های سلولی) را به حالت طبیعی باز می‌گرداند و موجب آزادسازی اندورفین (تسکین دهنده طبیعی درد بدن) و انکفالین‌ها (مواد مرتبط با اندورفین) می‌گردد. اندورفین و انکفالین دارای اثرات ضد درد هستند. همچنین لیزر دارای اثر ضد درد روی برخی از الیاف عصبی خاص است.

ضد التهاب / بهبود

 لیزر ATP را که یک منبع انرژی محسوب می‌گردد، افزایش می‌دهد [ATP مخفف آدنوزین تری فسفات است]. این افزایش انرژی، روندترمیم سلولی را تسریع می‌کند. لیزر همچنین موجب اتساع شریان‌ها و رگ‌های اطراف ناحیه آسیب دیده می‌شود؛ اتساع شریان‌ها و رگ‌ها موجب از بین بردن ضایعات سلول آسیب دیده و افزایش مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه می‌شود. فعالیت‌های سلول‌های سفید خون توسط لیزر افزایش یافته و منجر به تسریع روندترمیم می‌شود. همچنین با استفاده از لیزر برخی از مولکول‌هایی که موجب افزایش التهاب می‌گردند، کاهش و آنتی اکسیدان های مفید مثل سوپراکسید دیسموتاز افزایش می‌یابند.

تسریع روندترمیم بافت و رشد سلولی

فوتون‌های نور لیزر عمیقاً به بافت نفوذ می‌کنند و موجب تسریع تولید و رشد سلولی می‌شوند. قرار گرفتن در معرض نور لیزر منجر به تسریع ترمیم سلول‌های تاندون‌ها، رباط‌ها، اعصاب و عضلات می‌گردد.

بهبود فعالیت عروقی

نور لیزر تشکیل مویرگ‌های جدید در بافت آسیب دیده را افزایش می‌دهد، در نتیجه روند بهبود تسریع می‌شود و زخم سریع‌تر بسته می‌شود.

نقاط ماشه‌ای و طب سوزنی

 لیزر به ویژه در فرو نشاندن نقاط ماشه‌ای دردناک مؤثر است. همچنین لیزر یک روش مؤثر برای تحریک نقاط طب سوزنی بدون درد ناشی از سوزن است.

کاهش شکل گیری بافت فیبرینی

لیزر درمانی، تشکیل بافت جای زخم را به دنبال آسیب بافتی ناشی از صدمات حرکتی تکراری، برش‌ها، خراش‌ها، سوختگی یا جراحی کاهش می‌دهد.

بهبود سریعتر زخم

نور لیزر تولیدکلاژن را تحریک می‌کند؛ این امر در بهبود زخم‌های بافت‌های آسیب دیده مهم است. کلاژن پروتئین ضروری برای بازسازی بافت‌های قدیمی است و یا ترمیم صدمات محسوب می‌شود. لیزر در درمان زخم‌های باز و سوختگی مؤثر است.

فعال سازی سلول‌های بنیادی

لیزر تعداد سلول‌های بنیادی را که موجب بهبود می‌شوند، افزایش می‌دهد.

انواع


دو نوع لیزر (کلاس‌های 3 و 4) در درمان طب فیزیکی استفاده می‌شود. لیزر کلاس 3 دارای توان کمتر از 500 میلی وات است در حالی که لیزر کلاس 4 بیش از 500 میلی وات توان دارد. لیزرهای کلاس 3 به عنوان لیزرهای سرد نامگذاری شده‌اند و درمان ممکن است به عنوان LLLT برای لیزر کم توان شناخته شود. در مقابل، درمان با لیزر کلاس 4 کلاس به عنوان HPLT برای لیزر پر توان نامیه می‌شود.

دستگاه درمان ممکن است به صورت یک فرستنده ساده یا خوشه‌ای از چند فرستنده باشد، اگرچه برای اکثر فرستنده‌های خوشه‌ای، دستگاه‌های غیر لیزر رایج هستند. پرتوی پروب‌های تکی معمولاً در منبع باریک (Æ1mm-6 یا 7 میلی متر) است. یک پروب خوشه‌ای معمولاً هر دو فرستنده پر توان و کم توان را با طول موج‌های مختلف ترکیب می‌کند.

لیزر حرارتی پر توان

لیزرهای پر توان قادر به نفوذ بیشتر به بافت‌های بدن هستند، اکثر عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها، مفاصل، اعصاب و پوست را می‌توان با استفاده از این نوع لیزر به طور مؤثر درمان کرد. بنابراین اکثر شرایط عصبی- اسکلتی عضلانی به لیزر پر توان و دوزهای بالاتر بهتر پاسخ می‌دهند.

لیزر درمانی با لیزرهای پرتوان برای درمان بیماری‌های عضلانی زیر بکار گرفته می‌شود:

 • التهاب ریشه‌های گردن در اثر دیسک و آرتروز
 • دردهای ناشی از التهاب تاندون، پیچ خوردگی تاندون
 • دردهای ناشی از ضربه و بعد از عمل جراحی
 • درد ناشی از گیر افتادگی سندروم تونل مچ دست
 • درمان ناشی از زخم بستر و سوختگی
 • دردهای عضلانی مانند سندروم مایوفاشیال
 • زانوی دوندگان (سندرم درد پاتلوفومورال)
 • پارگی رباط
 • کشیدگی عضلانی
 • پیچ خوردن مفاصل
 • التهاب و پیچ خوردگی تاندون آشیل
 • شرایط اعصاب

لیزر درمانی سرد

نور کم توان به طور مستقیم به منطقهٔ آسیب دیده اعمال می‌شود. سپس بافت نور را جذب می‌کند. به معنای اولیه، این روند منجر به ایجاد یک واکنش بیولوژیکی یا شیمیایی به نور قرمز و نزدیک مادون قرمز می‌شود. از لیزر سرد برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • درمان بافت‌های التهابی در دهان و بهبود زخم‌ها
 • کمک به افرادی که از درد مزمن رنج می‌برند. ماساژ درمانی که گاهی اوقات شامل لیزر سرد است.
 • تحریک جوان سازی پوست. متخصصین پوست از لیزر سرد برای درمان مشکلات پوستی مختلف مانند زخم، سوختگی، التهاب پوست (آدم) و راش (درماتیت) استفاده می‌کنند.
 • درمان زخم‌هایی که به سختی درمان می‌شوند شامل زخم‌های مربوط به دیابت
 • خستگی عضلانی ناشی از انجام تمرینات ورزشی و پیشگیری از آسیب‌های ناشی از ورزش

آماده سازی جهت لیزر درمانی


از آن جا که نور لیزر به خوبی از طریق لباس عبور نمی‌کند، نور لیزر باید به طور مستقیم به پوست تابیده شود. لباس‌هایی را بپوشید که نور لیزر به راحتی بتواند به منطقه درمان برسد.

شما می‌توانید پس از درمان راه بروید، و دورهٔ بهبود معمولاً کوتاه است. شما احتمالاً می‌توانید پس از انجام یک لیزر درمانی ساده به فعالیت‌های معمول روزانه خود بازگردید.

طول مدت لیزر درمانی


بهترین نتایج با لیزری که دارای 30 وات قدرت یا بیشتر است، به دست می‌آیند. یک درمان 10 دقیقه‌ای با لیزر 30 وات باعث تولید 18000 ژول می‌شود که باعث کاهش درد، تأثیر ضد التهابی و بهبود می‌گردد. بیماران معمولاً پس از یک یا دو جلسه درمان احساس بهتری دارند، اگرچه ممکن است 5 جلسهٔ درمانی یا بیشتر برای حل مشکل مورد نیاز باشد. در مواردی که آسیب مزمن‌تر و گسترده‌تر است، معمولاً درمان‌های بیشتری مورد نیاز هستند.

هر جلسه لیزر درمانی سرد تنها چند دقیقه طول می‌کشد، ممکن است قبل از اینکه بتوانید اثربخشی آن را ببینید، به تعداد مشخصی از جلسات درمانی احتیاج داشته باشید.

در زمان لیزر درمانی چه احساسی دارید؟


در صورت استفاده از لیزرهای کم توان، هیچ چیز را احساس نمی‌کنید. در صورت استفاده از لیزرهای پر توان، احساس ملایم، تسکسن دهنده و گرما خواهید داشت. ممکن است احساس سوزن شدن در ناحیه درمان را داشته باشید، زیرا رگ‌های خونی متسع می‌شوند یا قدرت و طول مدت اسپاسم عضلانی کاهش می‌یابند.

اقدامات احتیاطی لیزر


چند اقدام احتیاطی در حین لیزر درمانی وجود دارد. حفاظت از چشم برای بیمار و درمانگر مورد نیاز است و لیزر نباید در بدخیمی‌ها، دستگاه‌های ضربان ساز، تحریک‌های ستون فقرات یا در نیمهٔ دوران بارداری زنان باردار استفاده شود.

عوارض جانبی


بعضی از بیماران ممکن است در ناحیهٔ تحت درمان احساس درد ناگهانی داشته باشند زیرا سموم آزاد می‌شوند و جریان خون احیا می‌شود. کارشناسان در زمینه لیزر درمانی در سراسر جهان عقیده دارند که لیزرهای درمانی در صورتی که توسط یک متخصص ماهر در این زمینه استفاده شوند، دارای اثرات جانبی نامطلوب نیستند. لیزر درمانی در مقایسه با سایر گزینه‌های درمانی موجود ایمن، بدون درد و ارزان است.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post