کاربرد و عوارض التراسوند در فیزیوتراپی دردهای اسکلتی عضلانی

پزشکان از الکتروتراپی برای کاهش درد و بهبود مشکلات استخوان و عضله استفاده می‌کنند. اولتراسوندتراپی یکی از انواع الکتروتراپی است. از امواج صدا که فرکانس بالایی دارند برای درمان آسیب‌های عضله، تاندون، و بافت‌های نرم بدن استفاده می‌شود. امواج صدا از پوست عبور می‌کنند و باعث لرزش بافت‌های نقاط دردناک می‌شوند. این امر باعث افزایش جریان خون در محل آسیب و رفع بافت اسکار می‌شود؛ به کاهش درد کمک می‌کند، فرایند درمان را تسریع می‌کند.

اولتراسوند یکی از روش‌های درمانی است که با انتقال گرما به ساختار بافت‌های نرم بدن به تسکین درد کمک می‌کند. اگر از تاندونیت، بورسیت، یا مشکلات مفصل و عضله رنج می‌برید، اولتراسوند می‌تواند به شما برای بهبود دامنه حرکت و بهبود نقاط دردناک کمک کند. متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکترمحمدرضا برزگر با استفاده مدرن ترین دستگاه اولتراسوند شما را در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی تان یاری می نمایند. برای اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با متخصصین ما در مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله می توانید با شماره 02188571079 تماس بگیرید.

انواع اولتراسوند درمانی


اولتراسوند گرمایی و مکانیکی از روش‌های درمانی سودمندی هستند که باعث بهبود و تسکین درد می‌شوند. تفاوت این دو روش به نحوه نفوذ امواج صدا به درون بافت مربوط است. در این دو روش از امواج صدا که توسط مبدل تولید می‌شود، استفاده می‌گردد.

 • اولتراسوندتراپی گرمایی: در این روش از امواج صدا که طول موج بلندتری دارند استفاده می‌شود. امواج صدا با ایجاد لرزش درون بافت‌های عمیق باعث تولید گرما و اصطکاک می‌شوند.
 • اولتراسوندتراپی مکانیکی: در این روش از امواج پالس‌دار صدا برای نفوذ به درون بافت‌ها استفاده می‌شود. به کمک اولتراسوندتراپی مکانیکی، حباب‌های گاز موجود در بافت‌های نرم منقبض می‌شود.

پزشک براساس وضعیت بیمار و مقدار دردی که احساس می‌کند یکی از این روش‌ها را انتخاب می‌کند. بیمارانی که درد آنها ناشی از تورم یا بافت اسکار است می‌توانند از اولتراسوند درمانی مکانیکی بهره بگیرند. بیمارانی که از کشیدگی یا رگ به رگ شدگی عضلات یا حتی درد مایوفاشیال رنج می‌برند، الکتروسوندتراپی گرمایی برای آنها سودمند است.

التراسوند چه کاری انجام می‌دهد؟


از التراسوندتراپی به خاطر موارد زیر استفاده می‌شود:

 • ایجاد گرمای عمیق: معمولا از اولتراسوند درمانی برای ایجاد گرمای عمیق در بافت‌های نرم بدن استفاده می‌‌شود. گرمادهی عمیق به تاندون‌ها، عضلات و ربات‌ها باعث افزایش جریان خون به این بافت‌ها می‌گردد. پزشکان معتقداند که این امر باعث تسریع فرآیند بهبود می‌شود. افزایش دمای بافت‌های بدن توسط اولتراسوند درمانی به کاهش درد کمک می‌کند. گرمادهی عمیق می‌تواند باعث افزایش کشش عضلات و تاندون‌ها شود. در صورتی که از درد شانه رنج می‌برید و پزشکی علت آن را شانه یخ‌زده تشخیص داد، می‌توانید از التراسوند برای بهبود قابلیت کشش بافت‌های اطراف شانه و افزایش دامنه حرکات بهره بگیرید. این مسئله به بهبود قابلیت کشش شانه کمک می‌کند.
 • تاثیرات غیرگرمایی ( حفره ‌زدایی ): التراسوند به بدن انرژی می‌رساند. این انرژی حباب‌های میکروسکوپی گازی که در اطراف بافت‌های بدن قرار دارند را به سرعت منبسط و منقبض می‌کنند، این فرایند حفره ‌زدایی نام دارد. پزشکان معتقدند که انبساط و انقباض این حباب‌ها باعث تسریع فرایندهای سلولی شده و به بهبود بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند. دو نوع حفره‌زدایی وجود دارد که حفره‌زدایی پایدار و ناپایدار نام دارند. زمانی از حفره‌زدایی پایدار استفاده می‌شود که فیزیوتراپ از التراسوند برای بدن استفاده کند. حفره‌زدایی ناپایدار می‌تواند برای بافت‌های بدن خطرناک باشد بنابراین فیزیوتراپ باید اطمینان حاصل کند که در هنگام استفاده از این روش مشکلی برای بافت‌های بدن پیش نمی‌آید.

مزایای استفاده از  اولتراسوند درمانی


اولتراسوندتراپی یک روش کم هزینه، ساده و غیرتهاجمی است. برای انجام این روش نیازی به عمل جراحی نیست بنابراین جای زخم روی پوست باقی نمی‌ماند و بیمار در معرض پرتو قرار نمی‌گیرد. پزشک می‌تواند این روش را در محیط کلینیک یا منزل پیاده کند. یک فرد آموزش دیده یا خود بیمار می‌تواند التراسوندتراپی را انجام دهد. تحقیقات نشان داده است که التراسوندتراپی در کاهش درد و التهاب بسیار مفید است و سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد.

چه بیماری‌هایی با التراسوند درمان می‌شوند؟


معمولاً فرکانس و در اولتراسوند درمانی در افراد مختلف براساس شرایط آنها متفاوت است اما معمولا از التراسوندتراپی در موارد زیر به عنوان بخشی از برنامه فیزیوتراپی استفاده می‌شود:

 • انقباض عضله، و تاندون فاشیا، که به صورت کوتاه شدن غیرطبیعی و از دست رفتن قابلیت انعطاف‌پذیری نمود می‌کند مانند چسبندگی آرنگ کف پا.
 • در مواردی که بیمار دچار درد مزمن پایین کمر شده است و هیچ دلیل جسمانی مشخصی برای درد وجود ندارد.
 • کوکسیدینی که درد قسمت دنبالچه را در پی دارد و هیچ منشائی برای ایجاد درد وجود ندارد.
 • در مواردی که بیمار دچار آسیب‌های ناشی از انجام تمرینات ورزشی، کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن، یا اسپاسم شده است.
 • در درمان بیماری‌های التهابی مفصل، تاندون و استخوان مانند استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، تاندونیت و بورسیت مفید است زیرا باعث افزایش گردش خون و تشکیل کلاژن ( جز اصلی پروتئین بافت‌های نرم بدن ) می‌شود.
 • در افزایش توسعه‌پذیری کلاژن جوان نقش دارد، و باعث تحریک آن در بافت‌های لیف مانند اسکار و بافت‌های که قبلا آسیب دیده‌اند می‌شود.

نحوه کاربرد التراسوند


التراسوندتراپی روش ساده‌ای است که به سرعت انجام می‌شود و معمولاً اجرای آن از چند دقیقه تا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. معمولا براساس هدف درمان می‌توان یک یا چند بار از این روش بهره گرفت. برای انجام این روش درمانی باید به منظور افزایش کارآمدی آن، دستگاه را به ژل مخصوص آغشته کرد و محل مورد نظر را ماساژ داد.

بیمار در هنگام اجرای اولتراسوند درمانی چه چیزی را احساس می‌کند؟


هنگامی که بیمار تحت درمان با اولتراسوند قرار می‌گیرد معمولاً به جز افزایش گرما و احساس سوزش در اطراف محل مورد نظر چیزی را احساس نخواهد کرد. اگر قسمت سر دستگاه روی پوست باقی بماند و حرکت چرخشی نداشته باشد بیمار دچار درد و ناراحتی خواهد شد. بنابراین باید در صورت بروز این مشکل فورا به فیزیوتراپ اطلاع داد.

دوران بهبود


درمان بیماری توسط التراسوندتراپی به اجرای صحیح آن بستگی دارد زیرا فرکانس صحیح و مناسب بودن میزان قدرت آن اهمیت زیادی دارد. معمولا التراسوندتراپی بخشی از طرح درمانی جامع فیزیوتراپی است و شامل ماساژ و تمرینات ورزشی مناسب است. این اقدامات درمانی برای بهبود و تسکین درد بسیار مفید هستند.

نکات مهم


اگرچه التراسوندتراپی یک روش ساده و ایمن است، استفاده از این روش برای بافت‌های سالم یا کاربرد نادرست آن می‌تواند باعث بروز آسیب‌های شدید شود. به این ترتیب باید بیمار دستورالعمل‌های زیر را به خاطر داشته باشد:

 • کاربرد اولتراسوند درمانی برای چشم‌ها، اطراف چشم، دستگاه تناسلی ( به ویژه دستگاه تناسلی مردانه )، قسمت شکم، محل جراحی نخاع، یا بافت‌های عصبی ممنوع است زیرا به این نقاط آسیب جدی می‌رساند.
 • باید از کاربرد این روش در عفونت‌های شدید، انواع سرطان و غدد بدخیم خودداری کرد زیرا التراسوندتراپی باعث انتشار عفونت یا تومور به سایر نقاط بدن می‌شود.
 • باید از کاربرد التراسوندتراپی در بیماری ترامبوآمبولیزم خودداری کرد زیرا باعث جدا شدن لخته‌های خونی می‌شود.
 • بیمارانی که باتری قلب دارند باید از التراسوندتراپی خودداری کنند زیرا در عملکرد باتری اختلال ایجاد می‌کند. بیمارانی که در بدن خود ایمپلنت‌های فلزی دارند نباید از این روش استفاده کنند زیرا افزایش گرمای فلز می‌تواند باعث سوختگی و آسیب دیدن بافت‌های اطراف شود .

به این پست امتیاز دهید.
کاربرد و عوارض التراسوند در فیزیوتراپی دردهای اسکلتی عضلانی
5 از 1 رای