گفتار درمانی و درمان اختلالات بلع

خدمات گفتار درماني در بيمارستان لاله از طريق بخش طب فیزیکی و توانبخشي بيمارستان و توسط متخصص گفتار درمانگر مجرب انجام مي‌گردد. گفتاردرماني در اين بخش عمدتاً بر اختلالات تكلم و بلع در بيماران مبتلا به آسيب مغزي و بيماري‌هاي سيستم عصبي مركزي و همچنين مشكلات گفتاري و رشدي در كودكان متمركز مي‌باشد.
اين خدمات در ساعات فعاليت بخش توانبخشي و به صورت ارائه‌ي خدمات به بيماران بستري و افرادي كه از خارج از بيمارستان به اين بخش مراجعه مي‌نمايند، ارايه مي‌شود. تماس با ما
گفتاردرماني يا آسيب شناسي گفتار و زبان رشته‌اي از علوم توانبخشي است كه به بررسي ماهيت انواع اختلالات گفتار و زبان و نيز روش‌هاي تشخيص و درمان اين اختلالات مي‌پردازد. ارزيابي و تشخيص اختلال در بلع نيز در حيطه تخصص متخصصان گفتاردرماني طبقه بندي مي‌شود.
در موارد زير مراجعه به گفتاردرمانگر مثمر ثمر واقع خواهد شد:
– افردي كه داراي اختلال بلع بوده، در تغذيه از راه دهان با مشكل مواجه‌اند و ممكن است از طريق Tube (OG، NG و PEG) تغذيه شوند.
– افرادي كه در اثر سكته مغزي دچار اختلالات درك، بيان، ناميدن، تكرار، خواندن و نوشتن مي‌شوند. اكثراً، اين افراد در پيدا كردن كلمات دچار مشكل مي‌شوند و يا جملات نامفهومي را پس از آسيب مغزي بيان مي‌كنند.
– اشكال در تلفظ اصوات گفتاري چه در كودكان و چه در افراد بزرگسال.
– تأخير در رشد گفتار و زبان به دلايل محيطي و يا به دليل فلج مغزي، اختلالات طيف اوتيسم و يا سندرم Down.
– نارواني گفتار يا لكنت كه شامل تكرار، قفل يا كشش در صدا، هجا و يا كلمه است.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post