یخ زدگی شانه: رفع خشکی، درد و افزایش دامنه حرکتی با فیزیوتراپی و تزریق

یخ زدگی شانه (که بعضاً به آن کپسولیت چسبنده‌ی شانه نیز گفته می‌شود) عارضه‌ای است که در طی آن شانه‌ی بیمار دردناک و سفت می‌شود. حرکات شانه کاهش پیدا کرده و در برخی از موارد کاملاً "منجمد" می‌شود. این عارضه معمولاً به دلیل ایجاد یک بافت شبه اسکار در درون کپسول مفصل شانه ایجاد می‌شود. بدون انجام درمان علائم این عارضه معمولاً به طور خود به خودی از بین می‌روند ولی این کار نیازمند 2 تا 3 سال زمان می‌باشد. روش‌های درمانی متعددی مثل فیزیوتراپی می‌توانند درد را کاهش داده و تحرکات شانه را تسهیل کنند.

فرد مبتلا به شانه‌ی منجمد به طور دائم احساس درد کرده و مفصل شانه‌ی او دچار گرفتگی می‌باشد.

این درد و خشکی می‌تواند فعالیت‌های روزانه بیمار مانند رانندگی و لباس پوشیدن  را هم دشوار می‌شود. حتی گاهی خشکی و درد شانه منجمد باعث عدم حرکت شانه شود.

علائم این عارضه به تدریج ظاهر شده و معمولاً با ورزش کردن و درمان‌های فیزیوتراپی از بین می‌روند.

درمان‌های فیزیوتراپی برای گرفتگی و خشکی شانه یخ زده، دیاترمی، اولتراسوند،شاک ویو، تحریک الکتریکی عصب (TENS)و تمرینات ورزشی می‌باشد.

برای درمان شانه فیریز شده و جهت رزرو نوبت می‌توانید با مرکز طب فیزیکی و فیزیوتراپی بیمارستان لاله زیر نظر دکتر محمدرضا برزگر  از طریق شماره تلفن  02188571079 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث خشکی شانه می‌شوند؟

علت این عارضه واضح نیست. تصور می‌شود که مقداری بافت اسکار در درون کپسول شانه ایجاد می‌شود. کپسول یک بافت نازک است که مفصل شانه را پوشانده و از آن محافظت می‌کند. این بافت اسکار ممکن است سبب ضخیم شدن کپسول، منقبض شدن آن و درنتیجه محدود شدن حرکات مفصل شانه شود. علت تشکیل این بافت اسکار شناخته نشده است. عارضه‌ی یخ زدگی شانه در برخی از موارد پس از وارد شدن آسیب‌های فیزیکی به این مفصل ایجاد می‌شود که البته این امری معمول نبوده و بسیاری از موارد این عارضه بدون دلیل واضحی بروز پیدا می‌کنند.

علائم مختلف یخ زدگی شانه در فازهای مختلف آن چیستند؟


علائم معمول عارضه شامل درد، گرفتگی و محدودیت در دامنه‌ی حرکتی یکی از شانه‌ها می‌باشد. علائم این عارضه معمولاً دارای سه فاز هستند:

  • فاز اول فاز دردناک "در حال یخ زدن". این فاز معمولاً 2 تا 9 ماه زمان می‌برد. اولین علامت نیز معمولاً درد می‌باشد. سپس به تدریج گرفتگی و محدودیت در حرکت نیز ایجاد می‌شوند. درد احساس شده معمولاً به هنگام شب و زمانی که بر روی دست آسیب دیده می‌خوابید شدیدتر می‌باشد.
  • فاز دوم فاز گرفتگی و "یخ زدگی". این فاز معمولاً 4 تا 12 ماه زمان برده و درد به تدریج تسکین پیدا می‌کند اما گرفتگی و محدودیت‌های حرکتی به قوت قبلی باقی مانده و حتی ممکن است تشدید شوند. تمامی حرکات شانه‌ی شما درگیر این عارضه می‌شوند. البته حرکتی که معمولاً بیش از همه درگیر می‌شود، چرخاندن دست به‌طرف خارج می‌باشد. همچنین ممکن است عضلات اطراف شانه به دلیل کارکرد کمتر تحلیل بروند.
  • فاز سوم فاز بهبودی و "ذوب شدن". این فاز معمولاً بین 1 تا 3 سال زمان می‌برد. درد و گرفتگی به تدریج بهبود پیدا کرده و حرکات نیز با گذشت زمان به حالت عادی یا نزدیک عادی باز می‌گردند.

علائم این عارضه معمولاً در کارهای روزانه مثل لباس پوشیدن یا خوابیدن اختلال ایجاد می‌کنند. حتی خاراندن کمر یا قرار دادن دست در جیب پشتی شلوار ممکن است برای شما غیرممکن شوند. در برخی از موارد ممکن است شغل فرد درگیر این عارضه شود.

شدت و مدت زمان علائم این عارضه تا حد بسیار زیادی متفاوت هستند. در صورت درمان نشدن، علائم این عارضه به طور متوسط برای بهبودی به 2 تا 3 سال زمان احتیاج دارند. در برخی از موارد این مدت زمان بسیار کوتاه‌تر است. در تعداد کمی از موارد، علائم این عارضه تا سال‌های باقی خواهند ماند.

چرا این بیماری در افراد سالمند بیشتر است؟


شانه‌ی یخ زده در حدود 3 درصد از افراد بالغ را در برهه‌ای از زندگی خویش درگیر می‌کند. این عارضه معمولاً در افراد بین 40 تا 65 سال رخ می‌دهد و شیوع آن در خانم‌ها بالاتر است. شیوع این عارضه همچنین در افرادی که به دیابت و برخی دیگر از عارضه‌ها مثل بیماری‌های پرکاری تیروئید مبتلا هستند، بیشتر خواهد بود.

هر دو شانه ممکن است درگیر این عارضه شوند ولی در اکثر موارد، این عارضه در شانه‌ی غیر غالب (شانه‌ی چپ برای یک فرد راست دست) بروز پیدا می‌کند. در یکی از هر 5 مورد این عارضه، شانه‌ی دیگر فرد نیز در برهه‌ای از زندگی او درگیر این عارضه خواهد شد.

توجه: یخ زدگی شانه نوعی التهاب مفصلی (آرتروز) نبوده و مفاصل دیگر درگیر آن نخواهند شد.

 

آیا نیاز به آزمایش خواهم داشت؟


تشخیص یخ زدگی شانه معمولاً با معاینه‌ی پزشک انجام خواهد شد. همچنین ممکن است از شانه‌ی شما با استفاده از اشعه‌ی ایکس عکس‌برداری شده و یا شانه مورد اسکن MRI قرار بگیرد. این تست‌ها معمولاً فقط زمانی انجام می‌شوند که تشخیص به طور واضح صورت نگرفته و پزشک قصد دارد احتمال عارضه‌های دیگر را رد کند. بنابراین بسیاری از افراد نیازی به این آزمایشات نخواهند داشت.

 

گزینه‌های درمانی برای یخ زدگی شانه چیستند؟


هدف از انجام درمان، تسکین درد و گرفتگی و همچنین حفظ دامنه‌ی حرکتی شانه در بهترین وضعیت ممکن است تا زمانی که عارضه بهبودی پیدا کرده و رفع شود. ممکن است یک یا چند مورد از روش‌های زیر به‌منظور تسکین و جلوگیری از علائم این عارضه مورد استفاده قرار بگیرند:

 

داروهای مسکن معمولی

ممکن است در ابتدا برای کنترل درد، استفاده از استامینوفن به شما پیشنهاد شود. کدئین نیز یک مسکن قوی‌تر است که ممکن است به‌عنوان جایگزین و یا همراه با استامینوفن مورد استفاده قرار بگیرد. یبوست یکی از عوارض جانبی شایع کدئین می‌باشد. شما می‌توانید علاوه بر استفاده از روش‌های درمانی دیگر، از این مسکن‌ها نیز استفاده کنید.

 

داروهای مسکن ضدالتهاب

ازجمله داروهای مسکن ضدالتهاب می‌توان ایبوپروفن، دیکلوفناک و ناپروکسن اشاره کرد. این داروها با کمک به کاهش درد و همچنین با کاهش التهاب در مفصل شانه کار می‌کنند. این داروها برندهای بسیاری مختلفی دارند بنابراین در صورتی که یکی از آن‌ها برای شما مناسب نبود می‌توانید از نوع دیگر آن استفاده کنید. ممکن است بعضاً استفاده از داروهای مسکن ضدالتهاب باعث ایجاد عوارض جانبی شود. همیشه بروشور همراه با داروها را برای آگاهی از موارد احتیاطی و عوارض جانبی احتمالی آن مطالعه کنید.

 

ورزش درمانی شانه

این روش درمانی بسیار توصیه می‌شود. هدف از انجام این ورزش‌ها، جلوگیری از "سفت شدن" و حفظ دامنه‌ی حرکتی شانه تا حد امکان می‌باشد. برای گرفتن بهترین نتیجه، مهم است که این ورزش‌ها به صورت منظم و به همان صورتی که توسط پزشک یا فیزیوتراپیست توصیه شده‌اند انجام شود.

فیزیوتراپی

بسیاری از افراد به یک فیزیوتراپیست ارجاع داده می‌شوند که می‌تواند در مورد بهترین ورزش برای درمان عارضه، توصیه‌هایی را به بیمار ارائه کند. همچنین می‌توان از تکنیک‌های دیگری برای تسکین درد استفاده کرد مثل کمپرس‌های سرد و گرم (سرما و گرما درمانی)، ماساژ درمانی، طب سوزنی و تحریک الکتریکی اعصاب از طریق پوست (TENS). روش‌های مؤثر دیگری نیز برای درمان گرفتگی و یخ زدگی شانه وجود دارد.

 

شاک ویو تراپی

ازجمله مزایای این روش می‌توان به قابلیت تسکین سریع درد شانه بدون نیاز به جراحی تهاجمی و داروهای مسکن اشاره کرد. شاک ویو به امواج صوتی گفته می‌شود که حامل انرژی بوده و این انرژی را به شانه‌ی دردناک منتقل می‌کنند. این انرژی سبب تقویت تولیدمثل سلولی و ترمیم بافت‌های نرم اطراف شانه‌ی آسیب دیده خواهد شد. این روش همراه با ورزش درمانی برای تسکین درد می‌توانند تحرک پذیری شانه را افزایش داده و موجب تسکین درد شوند. پس از انجام این روش درمانی شما می‌توانید به‌سرعت به فعالیت‌های روزمره‌ی خود بازگشته و کیفیت زندگی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی یک ابزار کارآمد برای تسکین درد ناشی از یخ زدگی شانه است. اگر علائم این عارضه در شما وجود داشته و یا در حال بهبودی هستید، استفاده از اولتراسوند به طور منظم قبل از انجام فعالیت و یا در طول روز می‌تواند به شل کردن عضلات، تاندون‌ها و بافت‌ها، از بین بردن درد و التهاب، نرم کردن بافت اسکار و بهبودی آسیب کمک کند.

 

دیاترمی

واژه‌ی دیاترمی به معنی حرارت دادن درونی و ایجاد گرما در عمق بافت‌های شانه می‌باشد. منابع گرمایی خارجی مثل حوله‌ی گرم، لامپ مادون‌قرمز و پدهای گرمایشی برقی معمولاً قبل از رساندن گرمای کافی به بافت‌های عمقی‌تر، باعث ایجاد ناراحتی و سوختگی‌های پوستی می‌شوند. یکی دیگر از مزایای دیاترمی، توانایی کنترل دقیق این روش درمانی است.

 

تزریق آستروئید

در برخی از موارد، تزریق آستروئید در داخل یا نزدیک مفصل شانه می‌تواند علائم عارضه را به مدت چند هفته از بین ببرد. استروئیدها التهاب را کاهش می‌دهند. این روش راهی برای درمانی نیست چراکه علائم به تدریج بازمی گردند. با این حال، بسیاری از افراد از اثر مسکن استروئیدها استقبال می‌کنند.

 

عمل جراحی

در صورتی که دیگر روش‌های درمانی مؤثر نباشند، انجام عمل جراحی در نظر گرفته می‌شود. تکنیک‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت‌اند از:

  • منیپولاسیون. در این روش، زمانی که شما تحت بیهوشی هستید، جراح با استفاده از دست خود مفصل شانه‌ی شما را حرکت می‌دهد.
  • شل کردن آرتروسکوپی کپسول. این یک جراحی نسبتاً کوچک با نام "سوراخ کلید" است. این عمل جراحی معمولاً نیاز به یک روز زمان بستری دارد. در طی این روش، با استفاده از یک پروب مخصوص، کپسول سفت شده‌ی مفصل شل می‌شود.

باوجوداینکه نرخ موفقیت عمل جراحی بالاست، نمی‌توان در همه‌ی موارد از آن استفاده کرد.

توجه: بسیار مهم است که از ثابت و بی‌حرکت شدن شانه‌ی خود جلوگیری کنید – برای مثال نباید از اسلینگ استفاده کرده یا دست خود را گچ بگیرید. این کار سبب سخت‌تر شدن بهبودی عارضه و زمان بر شدن دوره‌ی بهبودی خواهد شد.

 

چشم انداز بیماری


علائم یخ زدگی شانه ممکن است به مدت 18 ماه تا 3 سال یا بیشتر باقی بمانند. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه در عرض 2 سال بهبودی پیدا کرده و عملکرد شانه‌ی آن‌ها به حد عادی می‌رسد؛ حتی بدون انجام درمان.

ابتلای مجدد به عارضه‌ی یخ زدگی شانه در همان شانه‌ی قبلی بسیار نادر است.


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post